Szervező intézmény: Maros Megyei Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség
Az Alter-Native Románia legrégebbi és legnagyobb független rövidfilm fesztiválja. Egyedülálló mind a térség kisebbségi magyar kultúrájában, mind pedig következetesen képviselt interkulturális nyitottságában.
Célja a kisebbségi magyar filmkultúra nemzetközi elismertetése, a határon túli, magyar filmművészet színvonalának emelése, a művelődési tömegtermékektől eltérő stílusú filmalkotások népszerűsítése. Egyszerre jelent generációk és kultúrák közötti találkozást és színvonalas művelődési, szórakozási lehetőséget. A versenyprogram mellett a fesztivál programját közönségtalálkozók, beszélgetések, a legújabb magyar és román játék-és dokumentumfilmek bemutatása, képzőművészeti kiállítások, koncertek, különböző filmfesztiválok és filmes főiskolák bemutatkozó műsora teszi változatossá.
Részletek a Fesztiválról: http://www.madisz.ro/hu/films/feature
Szervező intézmény: Szent Imre Népfőiskola Egyesület
November 7-én a csíkszentimrei fiatalok szervesen részt vesznek a faluünnepen. Számos ifjúságot bevonó programot szerveznek a község területén, ezen a napon, úgy a gyerekeknek, mint a fiataloknak és középkorú generációnak egyaránt. Idén is. bő programkínálatot ajánlunk a fiataloknak, amelynek célja, hogy együtt mozogjunk, együtt versenyezünk, ezáltal nem csak a magunk, hanem a közösséget is szórakoztatva és színvonalassá tesszük a falu ünnepét.
Szervező intézmény: Kalazanci Szt. József Líceum Diákszervezete
A rendezvényen előreláthatólag 40 gyerek (elemi osztályok) vesz részt, illetve hozzávetőlegesen 10 kísérő tanár. A résztvevők a helyi szinten megrendezett versenyek továbbjutottai, akik megyei szinten két csoportban indulhatnak: I-II. illetve III-IV. osztályos kategóriákban. A verseny szüneteiben kézműves foglalkozásokra kerül sor: agyagozás, papírhajtogatás, göbözés stb. A verseny minden résztvevője oklevélben részesül, a díjazottak pedig elismerésként magyar nyelvű könyvjutalomban részesülnek.
Szervező intézmény: Gyöngyvirág Egyesület
A rendezvény célja minél több lehetőséget adni a gyerekeknek a találkozásra. A néptánc, népdal és népi hagyományok népszerűsítése a gyerekek körében, nagyon fontos szerepet játszik a fejlődésükben, nevelésükben. A közös táncnak, dalnak közösségépítő ereje van.
A fesztivál tematikája a szüret. A szüreti bál még ma is élő néphagyománya a székelységnek. A szüreti szokások mai formájukban a szüreti felvonuláshoz, menethez és a bálhoz vagy mulatsághoz kötődnek. A szüreti szerepköröket (bíró, bíróné, csőszlányok, csőszlegények) beöltözött szereplők alakítják. A fiatalok választanak bírót, bírónét a legügyesebb csőszlányok, csőszlegények közül. A program célcsoportja a város és a környező települések gyerektánccsoportjai, akik méltó követői népi kultúránknak.
Szervező intézmény: Rekettye Kulturális Egyesület
A tizenötödik Nagykárolyi Tánháztalálkozó a gyermekek és családok számára rendezett programokkal indul. Délután gálaműsor keretében lépnek színpadra meghívottaink: amatőr és hivatásos táncegyüttesek, adatközlők, valamint a Rekettye 3 tánccsoportja egész éves tevékenységét új színpadi produkciók formájában mutatja be. Ezután hajnalig tartó élőzenés táncház veszi kezdetét.
A táncháztalálkozó alkalmával a résztvevők száma hagyományosan a következőképpen alakul: gyermekfoglalkozásokon 150-200 fő, a gálaműsor nézőközönsége kb. 300 fő, a hajnalig tartó táncházban rész vesznek a gálaműsor fellépői (120 fő) és régiónk táncházasai (80 fő).
Program
10:00 - Kézműves foglalkozások
12:00 - Gyerektáncház
18:00 - Gálaműsor
21:00 - Táncház
Szervező intézmény: Bolyai Társaság
A konferencia célja a különböző hazai és külföldi tudományos műhelyekben tevékenykedő szakemberek, egyetemi hallgatók és doktoranduszok tapasztalatcseréje, az alkalmazott etikai és interdiszciplináris kutatások előmozdítása céljából. A rendezvény tovább folytatja a BBTE természet-, humán- és társadalomtudományi szakjai, a hittudományi szakok és a Protestáns Teológiai Intézet képviselői által létrehozott Alkalmazott Etikai Együttműködési Fórum konferenciáinak sorozatát.
Program
10.00–12.20 (Ștefănescu Goangă terem)
Tamás Gáspár Miklós: Kérdések az identitáshoz
Bujalos István: Tagság a politikai közösségben
Losoncz Alpár: A politikai közösség a kizárás és a befogadás dialektikájában
Gábor György: Hány teste van az uralkodónak avagy a hatalom transzcendens legitimációja
Kérdések, hozzászólások (20 perc)
Ülésvezető: Ungvári Zrínyi Imre
Szünet: 12.20–12.35
I. 12.35–13,50 (Ștefănescu Goangă terem)
Holló László: Az egyház és az állam kapcsolata a Katolikus Egyház teológiájában
Pásztori Kupán István: De kicsoda az én felebarátom?
Tódor Imre: A barát-ellenség dichotómia nemzetközi kontextusban való el- továbbgondolása. Carl Schmitt és a politikai realizmus
Kérdések, hozzászólások (15 perc)
Ülésvezető: Bujalos István
II. 12.35–13,50 (Lucian Blaga terem)
Mester Béla: A vallási, kulturális és politikai közösség viszonya
Dávid István: Hermeneutikai és/vagy teológiai hatalom a protestáns diskurzusban
Visky Béla: Állam és egyház viszonya Dietrich Bonhoeffer szemléletében
Kérdések, hozzászólások (15 perc)
Ülésvezető: Gábor György
Ebédszünet: 14.00–15.30
I. 15.30–16.50 (Ștefănescu Goangă terem)
Ivácson András Áron: A közösség hagyománya az antik görög gondolkodásban
Gál József: A despota kontingenciája avagy a történelem születése
Ungvári Zrínyi Imre: Közösségtípusok és a politikai közösség határai
Ilyés Szilárd-Zoltán: A politikai tér, mint a politikum mértéke
Kérdések, hozzászólások (20 perc)
Ülésvezető: Losoncz Alpár
II. 15.30–16.50 (Lucian Blaga terem)
Soós Amália: A liberális utópia
Bognár Zoltán: Az autonómia-megoldások problémái. Nemzetállam és kisebbségi önkormányzat a modern nacionalizmus eszmerendszerében
Parászka Boróka: Nem identitás
Kerekes Erzsébet: A multikulturalizmus žižeki kritikája (Multikulturalizmus versus Pál)
Kérdések, hozzászólások (20 perc)
Ülésvezető: Szigeti Attila
Szünet: 16.50–17.05
17.05–18.20 (Stefănescu Goangă terem)
Lurcza Zsuzsanna: A globalizáció etikája – a különbözőségek produktivitására alapozott kommunikáció, kooperáció és konszenzus lehetőségeiről
Gregus Zoltán: Művészet és közpénz. A filmalap (MNF) támogatási rendszere
Péter László: Szabadidős lázadók vagy korai karosszék-atléták. A hegyi meccs-nézések, mint társadalmi gyakorlatok és közösségképző folyamat
Ülésvezető: Mester Béla
Szervező intézmény: Téka Művelődési Alapítvány
A fesztivál célja megismerni, népszerűsíteni és szakmailag rögzíteni a mezőségi népi kultúra még élő értékeit ugyanakkor találkozási lehetőséget biztosítani az adatközlök számára. A projekt keretén belül 15 faluból 120 adatközlő személyt hívunk.
A közvetett célcsoport nagysága kb. 500. Tevékenységek: szakmai bemutatkozás, táncházak, fórum, kiállítás, könyvbemutató. A program indoklása: az a generáció, amelyik még birtokolja a szervesen elsajátított népművészeti értékeket már kihalóban van; az utolsó órában lehetőséget akarunk teremteni arra , hogy ezt a tudást rögzítsük és bármikor a szakma rendelkezésére bocsátjuk;a résztvevők tudását külön-külön már rögzítették , de e találkozó lehetővé teszi azt, hogy 15 falu értékhordozói egyszerre találkozzanak.
Program:
Péntek, október 23.
17.00: mezőségi gyerektáncház – muzsikálnak a szamosújvári kis zenészek.
Helyszín a Téka Ház.
20.00: szamosújvári csoportok mezőségi néptánc, népdal és népzene bemutatója.
20.30: mezőségi települések bemutatkozása és táncház – muzsikál a buzai Mihaiu Emil és bandája; a Harmadik és Kontra Banda zenekarok.
Helyszín: Etrusco étterem
Szombat, október 24.
15 óra: „Annus néni daloskönyve” című kiadvány (könyv+DVD ROM) bemutatója az ördöngösfüzesi Hideg Anna néni részvételével. Házigazda Székely Melinda. Helyszín: Téka Ház
15.30: Feketelaki táncokat oktat Feketelaki Tibor és Székely Melinda. Helyszín: Téka Ház
19.00: A mezőségi települések képviselőinek bemutatkozása. Muzsikálnak a palatkaiak, sármásiak, budatelkiek, Pali Marci és bandája, a Heveder és a Harmadik zenekarok. Utána táncház.
Helyszín: Etrusco étterem.
Szervező intézmény: Berekenye Ifjúsági Társaság
A Berekenye Ifjúsági Társaság és a Szilágycsehi Líceum 2015-ben tizenhetedik alkalommal szervezi meg az immár hagyományossá vált diákszínjátszó versenyt, a PADIF-ot. A rendezvény 1999 óta évente sorra kerülő ifjúsági színjátszófesztivál, az erdélyi magyar diákszínjátszók találkozója. Alapvető célkitűzése, hogy régiónk fiatal műkedvelő és hagyományőrző színjátszóinak rendszeres fellépési, megmérettetési lehetőséget biztosítson. A versenyre Erdély általános- és középiskoláinak magyar színjátszó csoportjait várjuk. Résztvevőket fogadunk Bukarestből, valamint más megyékből is. Magyarországról Békéscsaba, Nyírbátor, Szarvas diákszínjátszóit várjuk versenyen kívül.
Október 23. péntek
1200 A színjátszó csoportok fogadása a Művelődési Házban.
1245 Megnyitó az általános iskolás csoportok részére.
1300 Az általános iskolás csoportok előadásai.
1830 A nyírbátori Lenszirom Színház előadása: Tennessee Williams, Ez a ház bontásra vár.
1900 Vacsora.
1930 A szarvasi Szivárvány Tehetségműhely előadása: Kiss Tamás, Az időkút, zenés mesejáték.
2030 Ünnepélyes eredményhirdetés, díjátadás, kiértékelés.
Október 24. szombat
930 A gimnáziumi csoportok fogadása a Művelődési Házban.
1000 Megnyitó a gimnáziumi csoportok részére.
1030 A gimnáziumi csoportok előadásai.
1300 Ebédszünet.
1400 A gimnáziumi csoportok előadásai.
1620 A Sárospataki Református Gimnázium Színjátszókör előadása: Mikszáth Kálmán, Az a fekete folt.
1700 A békéscsabai Féling Színház előadása:Steinwender József, Meseház
1800 Vacsora.
1830 Nosztalgiaest a szilágycsehi Defektiv együtessel.
1900 Ünnepélyes eredményhirdetés, díjátadás, kiértékelés.
Szervező intézmény: Encyclopédia Egyesület
A tizenöt éve működő Apáczai Galéria havonta rendez egyéni és csoportos tárlatokat felnőtt képzőművészek, illetve iskolások számára. Megalakulása óta helyt ad az Erdély Magyar Művészpedagógusok Egyesülete (EMME) tárlatainak, amelyekre évente két alkalommal: tavasszal és ősszel kerül sor.
A megnyitók alkalmával kerül átadásra a Galéria kezdeményezésére létrehozott Székely Bertalan-díj. Az Apáczai Galéria felkarolja a fiatal, pályakezdő képzőművészeket azáltal, hogy rendszeresen egyéni és csoportos tárlatokat szervez számukra, de kiállítási lehetőséget biztosít ismert képzőművészek és fotóművészek számára is. Az Apáczai Galéria rendszeresen alkalmat nyújt a líceum képzőművészeti tagozatos diákjai tárlatainak a megrendezésére, és az Aranyecset Tehetségondozó Műhely által szervezett tárlatoknak.
Szervező intézmény: Szent Mihály Római Katolikus Plébánia
A kiállítás megnyitója 2015. október 21., 17. óra, a Szent Mihály Római Katolikus Nőszövetség díszterme.
Szervező intézmény: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Kilencedik éve, hogy a megyénkbeli tájházvezetők, néprajzi gyűjtemények kezelői számára szervez szakmai találkozót a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont Hargita Megye Tanácsával. Október 21-én, szerdán a Tájházak és néprajzi gyűjtemények szerepe Hargita megyében elnevezésű szakmai tanulmányúton az udvarhelyszéki kistáj, a Nyikó mente ilyen jellegű létesítményeit látogatják meg.
A nap során a székelyszentléleki és tordátfalvi tájházat meg a siménfalvi néprajzi gyűjteményt szakmai vezetéssel tekintik meg a résztvevők. A rendezvény szervezői: a Hargita Megye Tanácsa által fenntartott Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, partner Siménfalva község Polgármesteri Hivatala, támogató a Communitas Alapítvány.
Az útvonal:
8.20: Indulás Csíkszeredából autóbusszal, a Sapientia EMTE parkolójából);
9.20: Indulás Székelyudvarhelyről, a Forrásközpont székhelyétől (1918. december 1 utca 9. sz., Merkúr üzlet alsó parkolója) az Udvarhely környéki résztvevőknek;
9.35: A résztvevők köszöntése a székelyszentléleki tájház udvarán. A gyűjteményt bemutatja: Balázsi Dénes, a tájház alapítója és kezelője;
11.15: A siménfalvi néprajzi gyűjtemény megtekintése a művelődési házban, bemutatja Sipos Irén kultúrigazgató, a gyűjtemény kezelője;
12.45: Látogatás a tordátfalvi tájházban. Bemutatja Pop Anna tanítónő, tulajdonos, a gyűjtemény létrehozója;
14.30: Összegzés, közös ebéd, majd hazaindulás.
A gyűjtemények látogatása a szakmai találkozó alkalmával mindenki számára ingyenes. Előzetes bejelentkezés a 0745-381420-as telefonon meg a zongota@freemail.hu postafiókon 2015. október 16-ig.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
In memoriam 1956
Október 20., 18.00 óraSzervező intézmény: Márton Áron Egyesület
A programot Hargita, Kovászna és Maros megye 12-16 év közötti korosztályának szervezzük. Előzetes munkát is igénylő vetélkedő, amely kreativitást, a kutató munkára való hajlamot, a magyar tudománytörténet nagyjainak tiszteletét célozza meg. Mivel 2015 a fény éve, idei témánk a fény, és a magyar tudósok szerepe a fénytanban. A program alcíme: Fényes Fizikavalkád.
A rendezvényre 120 -140 székelyföldi fiatalt várunk, a szervezőkkel, előadókkal együtt a résztvevők várható létszáma 150. Az előzetes munka anyagából kiállítás nyílik, a csapatok között tematikus vetélkedő zajlik. Megemlékezünk a Nobel-díjas Gábor Dénesről, a holográfia atyjáról, valamint jeles előadók a fény témakörében interaktív előadásokkal jelentkeznek, majd a témában a vetélkedőre bejelentkező csapatok mérik össze tudásukat.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete
A gyógypedagógia szakmában nem vagy kevésbé járatos óvodapedagógusok, illetve szülők kérését, és ez irányú igényét teljesítjük e program megszervezésével, hiszen hiányként érzékelhető a normál oktatási rendszerben a sajátos nevelési igényű gyermekek felismerésének a módja, illetve azoknak a terápiás lehetőségek megismerése is, amelyek ezen gyermekcsoport megfelelő ellátása esetén megvalósulhatnának.
Hogyan másképp? Az óvodás és kisiskolás korú sajátos nevelési igényű gyermekek problémáinak felismerése és terápiás lehetőségei
A képzést harmadik alkalommal szervezzük meg, minden alkalommal kiegészítve a témát, más előadókkal, más megközelítésben. A célcsoport többrétű: az óvodapedagógusok és az elemi oktatásban dolgozók mellett a leendő vagy már gyakorló szülőket várjuk. Az előadások, kiscsoportos esetmegbeszélések, kerekasztal beszélgetések során az a célunk, hogy olyan gyakorlati ismereteket adjunk át, amelyek által ezen gyermekek felismerése könnyebbé válhat.
PROGRAM
Péntek, október 16. |
|
15.30 – 16.00 | Érkezés, regisztráció |
16.00 – 16.30 | Köszöntés, ráhangolódás |
16.30 – 17.15 |
Ilyés Irén: A sajátos nevelési igényű gyermekek oktatása Romániában |
17.15 – 18.00 |
Bazaráth Tünde Ildikó: Beszédfejlődés, kommunikáció, gondolkodás, szociális interakció |
18.00 – 18.15 | Szünet |
18.15 – 19.00 |
Apró Rozália: A mozgásfejlesztés szerepe és lehetőségei |
Szombat, október 17. |
|
9.30 – 10.15 |
Butyka Enikő Éva: “Belső zenénk” (avagy az önkifejezés útján) |
10.15 – 11.00 |
dr. Berszán Lídia: A szülőkkel való kapcsolattartás lehetőségei |
11.00 – 11.15 | Szünet |
11.15 – 12.00 |
dr. Ráduly Zörgő Éva: Szétszórt és túlzottan izgága a gyerek. Vajon ADHD-s? |
Szervező intézmény: Magyar Demokrata Ifjúsági Szövetség - Medgyes
2015. október 16-án veszi kezdetét a XVII. Szeben Megyei Magyar Napok rendezvénysorozat, amelyre a szervezők mindenkit sok szeretettel várnak változatos programjaikkal a megye magyar lakta településein. A hagyományoknak megfelelően a rendezvény célja a Szeben megyei magyar közösség kulturális szórakoztatása és összefogása, szellemi örökségünk megőrzése és ápolása, valamint továbbadása. A tíz napos rendezvénysorozaton egyaránt érezheti jól magát minden korosztály, hiszen kedvükre válogathatnak a színes és változatos programok közül a kedves érdeklődők!
A gyermekek játékesteken és különféle gyermek-, sportprogramokon vehetnek részt, míg a felnőttek a hagyományos szüreti bálon süröghetnek-foroghatnak, a színházban egy darabot tekinthetnek meg, különféle előadásokon vehetnek részt, vagy akár élő koncerten tapsolhatnak kedvenceiknek.
A szervezők, mint minden évben, most is szem előtt tartják a rendezvény szervezése során, hogy a megye minden magyarlakta településére eljussanak és a magyar ajkú lakosok számára elérhető legyen a Magyar Napok nyújtotta kikapcsolódás valamilyen formája.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570