Szervező intézmény: Berekenye Ifjúsági Társaság
A Berekenye Ifjúsági Társaság és a Szilágycsehi Líceum 2015-ben tizenhetedik alkalommal szervezi meg az immár hagyományossá vált diákszínjátszó versenyt, a PADIF-ot. A rendezvény 1999 óta évente sorra kerülő ifjúsági színjátszófesztivál, az erdélyi magyar diákszínjátszók találkozója. Alapvető célkitűzése, hogy régiónk fiatal műkedvelő és hagyományőrző színjátszóinak rendszeres fellépési, megmérettetési lehetőséget biztosítson. A versenyre Erdély általános- és középiskoláinak magyar színjátszó csoportjait várjuk. Résztvevőket fogadunk Bukarestből, valamint más megyékből is. Magyarországról Békéscsaba, Nyírbátor, Szarvas diákszínjátszóit várjuk versenyen kívül.
Október 23. péntek
1200 A színjátszó csoportok fogadása a Művelődési Házban.
1245 Megnyitó az általános iskolás csoportok részére.
1300 Az általános iskolás csoportok előadásai.
1830 A nyírbátori Lenszirom Színház előadása: Tennessee Williams, Ez a ház bontásra vár.
1900 Vacsora.
1930 A szarvasi Szivárvány Tehetségműhely előadása: Kiss Tamás, Az időkút, zenés mesejáték.
2030 Ünnepélyes eredményhirdetés, díjátadás, kiértékelés.
Október 24. szombat
930 A gimnáziumi csoportok fogadása a Művelődési Házban.
1000 Megnyitó a gimnáziumi csoportok részére.
1030 A gimnáziumi csoportok előadásai.
1300 Ebédszünet.
1400 A gimnáziumi csoportok előadásai.
1620 A Sárospataki Református Gimnázium Színjátszókör előadása: Mikszáth Kálmán, Az a fekete folt.
1700 A békéscsabai Féling Színház előadása:Steinwender József, Meseház
1800 Vacsora.
1830 Nosztalgiaest a szilágycsehi Defektiv együtessel.
1900 Ünnepélyes eredményhirdetés, díjátadás, kiértékelés.
Szervező intézmény: Encyclopédia Egyesület
A tizenöt éve működő Apáczai Galéria havonta rendez egyéni és csoportos tárlatokat felnőtt képzőművészek, illetve iskolások számára. Megalakulása óta helyt ad az Erdély Magyar Művészpedagógusok Egyesülete (EMME) tárlatainak, amelyekre évente két alkalommal: tavasszal és ősszel kerül sor.
A megnyitók alkalmával kerül átadásra a Galéria kezdeményezésére létrehozott Székely Bertalan-díj. Az Apáczai Galéria felkarolja a fiatal, pályakezdő képzőművészeket azáltal, hogy rendszeresen egyéni és csoportos tárlatokat szervez számukra, de kiállítási lehetőséget biztosít ismert képzőművészek és fotóművészek számára is. Az Apáczai Galéria rendszeresen alkalmat nyújt a líceum képzőművészeti tagozatos diákjai tárlatainak a megrendezésére, és az Aranyecset Tehetségondozó Műhely által szervezett tárlatoknak.
Szervező intézmény: Szent Mihály Római Katolikus Plébánia
A kiállítás megnyitója 2015. október 21., 17. óra, a Szent Mihály Római Katolikus Nőszövetség díszterme.
Szervező intézmény: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Kilencedik éve, hogy a megyénkbeli tájházvezetők, néprajzi gyűjtemények kezelői számára szervez szakmai találkozót a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont Hargita Megye Tanácsával. Október 21-én, szerdán a Tájházak és néprajzi gyűjtemények szerepe Hargita megyében elnevezésű szakmai tanulmányúton az udvarhelyszéki kistáj, a Nyikó mente ilyen jellegű létesítményeit látogatják meg.
A nap során a székelyszentléleki és tordátfalvi tájházat meg a siménfalvi néprajzi gyűjteményt szakmai vezetéssel tekintik meg a résztvevők. A rendezvény szervezői: a Hargita Megye Tanácsa által fenntartott Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont, partner Siménfalva község Polgármesteri Hivatala, támogató a Communitas Alapítvány.
Az útvonal:
8.20: Indulás Csíkszeredából autóbusszal, a Sapientia EMTE parkolójából);
9.20: Indulás Székelyudvarhelyről, a Forrásközpont székhelyétől (1918. december 1 utca 9. sz., Merkúr üzlet alsó parkolója) az Udvarhely környéki résztvevőknek;
9.35: A résztvevők köszöntése a székelyszentléleki tájház udvarán. A gyűjteményt bemutatja: Balázsi Dénes, a tájház alapítója és kezelője;
11.15: A siménfalvi néprajzi gyűjtemény megtekintése a művelődési házban, bemutatja Sipos Irén kultúrigazgató, a gyűjtemény kezelője;
12.45: Látogatás a tordátfalvi tájházban. Bemutatja Pop Anna tanítónő, tulajdonos, a gyűjtemény létrehozója;
14.30: Összegzés, közös ebéd, majd hazaindulás.
A gyűjtemények látogatása a szakmai találkozó alkalmával mindenki számára ingyenes. Előzetes bejelentkezés a 0745-381420-as telefonon meg a zongota@freemail.hu postafiókon 2015. október 16-ig.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
In memoriam 1956
Október 20., 18.00 óraSzervező intézmény: Márton Áron Egyesület
A programot Hargita, Kovászna és Maros megye 12-16 év közötti korosztályának szervezzük. Előzetes munkát is igénylő vetélkedő, amely kreativitást, a kutató munkára való hajlamot, a magyar tudománytörténet nagyjainak tiszteletét célozza meg. Mivel 2015 a fény éve, idei témánk a fény, és a magyar tudósok szerepe a fénytanban. A program alcíme: Fényes Fizikavalkád.
A rendezvényre 120 -140 székelyföldi fiatalt várunk, a szervezőkkel, előadókkal együtt a résztvevők várható létszáma 150. Az előzetes munka anyagából kiállítás nyílik, a csapatok között tematikus vetélkedő zajlik. Megemlékezünk a Nobel-díjas Gábor Dénesről, a holográfia atyjáról, valamint jeles előadók a fény témakörében interaktív előadásokkal jelentkeznek, majd a témában a vetélkedőre bejelentkező csapatok mérik össze tudásukat.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete
A gyógypedagógia szakmában nem vagy kevésbé járatos óvodapedagógusok, illetve szülők kérését, és ez irányú igényét teljesítjük e program megszervezésével, hiszen hiányként érzékelhető a normál oktatási rendszerben a sajátos nevelési igényű gyermekek felismerésének a módja, illetve azoknak a terápiás lehetőségek megismerése is, amelyek ezen gyermekcsoport megfelelő ellátása esetén megvalósulhatnának.
Hogyan másképp? Az óvodás és kisiskolás korú sajátos nevelési igényű gyermekek problémáinak felismerése és terápiás lehetőségei
A képzést harmadik alkalommal szervezzük meg, minden alkalommal kiegészítve a témát, más előadókkal, más megközelítésben. A célcsoport többrétű: az óvodapedagógusok és az elemi oktatásban dolgozók mellett a leendő vagy már gyakorló szülőket várjuk. Az előadások, kiscsoportos esetmegbeszélések, kerekasztal beszélgetések során az a célunk, hogy olyan gyakorlati ismereteket adjunk át, amelyek által ezen gyermekek felismerése könnyebbé válhat.
PROGRAM
Péntek, október 16. |
|
15.30 – 16.00 | Érkezés, regisztráció |
16.00 – 16.30 | Köszöntés, ráhangolódás |
16.30 – 17.15 |
Ilyés Irén: A sajátos nevelési igényű gyermekek oktatása Romániában |
17.15 – 18.00 |
Bazaráth Tünde Ildikó: Beszédfejlődés, kommunikáció, gondolkodás, szociális interakció |
18.00 – 18.15 | Szünet |
18.15 – 19.00 |
Apró Rozália: A mozgásfejlesztés szerepe és lehetőségei |
Szombat, október 17. |
|
9.30 – 10.15 |
Butyka Enikő Éva: “Belső zenénk” (avagy az önkifejezés útján) |
10.15 – 11.00 |
dr. Berszán Lídia: A szülőkkel való kapcsolattartás lehetőségei |
11.00 – 11.15 | Szünet |
11.15 – 12.00 |
dr. Ráduly Zörgő Éva: Szétszórt és túlzottan izgága a gyerek. Vajon ADHD-s? |
Szervező intézmény: Magyar Demokrata Ifjúsági Szövetség - Medgyes
2015. október 16-án veszi kezdetét a XVII. Szeben Megyei Magyar Napok rendezvénysorozat, amelyre a szervezők mindenkit sok szeretettel várnak változatos programjaikkal a megye magyar lakta településein. A hagyományoknak megfelelően a rendezvény célja a Szeben megyei magyar közösség kulturális szórakoztatása és összefogása, szellemi örökségünk megőrzése és ápolása, valamint továbbadása. A tíz napos rendezvénysorozaton egyaránt érezheti jól magát minden korosztály, hiszen kedvükre válogathatnak a színes és változatos programok közül a kedves érdeklődők!
A gyermekek játékesteken és különféle gyermek-, sportprogramokon vehetnek részt, míg a felnőttek a hagyományos szüreti bálon süröghetnek-foroghatnak, a színházban egy darabot tekinthetnek meg, különféle előadásokon vehetnek részt, vagy akár élő koncerten tapsolhatnak kedvenceiknek.
A szervezők, mint minden évben, most is szem előtt tartják a rendezvény szervezése során, hogy a megye minden magyarlakta településére eljussanak és a magyar ajkú lakosok számára elérhető legyen a Magyar Napok nyújtotta kikapcsolódás valamilyen formája.
Szervező intézmény: Kriza János Néprajzi Társaság
A KJNT a BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézete háttérintézményeként egyik legfontosabb céljának tartja a rendszeres továbbképzések szervezését a néprajzos szakemberek, a rokon tudományágak művelői és az érdeklődő nagyközönség számára.
A kolozsvári, erdélyi, romániai magyar néprajzoktatás és -kutatás történeti anyagát, honismereti hozadékát néprajzi örökségnek, implicite kulturális örökségnek tekintjük, ennek megfelelően fontosnak tartjuk a diszciplína eredményeinek közismertté tételét és ezáltal a hagyományőrzés és a hagyomány kulturális hasznosítása szempontjából való felhasználását. Évente megrendezett továbbképző találkozónk idén is céljának tekinti e néprajzi örökség bemutatását és népszerűsítését. A szakmai előadások hozadéka mellett a szabad beszélgetések, szakmai kapcsolatok kialakítása az egyik legfontosabb aspektus. Tapasztalataink szerint rendezvényeinkre 70-80 végzettet, érdeklődőt várhatunk.
Szervező intézmény: Udvarhely Néptáncműhely
Az Erdélyi Magyar Hivatásos Együttesek Találkozója, minden év őszén, más-más helyszínen kerül megrendezésre az öt hivatásos együttes valamelyike által. Az idei évben jelen esemény Székelyudvarhelyen kerül megrendezésre.
Az Össztánc Ősszel, Kárpát-medencei magyar táncegyüttesek találkozójának alapötletet valójában 2009-es Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozója adta. Mivel a két esemény időpontja illetve a résztvevő együttesek is ugyanazok, így az Erdélyi Magyar Hivatásos Együttesek Találkozója az idei évben egyben az Össztánc ősszel fesztivál is. Eme művészeti rendezvény a klasszikusabb mozgásformáknak ad teret a Kárpát-medence folklór kincseit igyekszik közelebb hozni a székelyudvarhelyi közönséghez. Mint ilyen, a hagyományos közízlést szolgálja, mely koránt sem jelenti azt, hogy az érdeklődési kör leszűkülne és erre meghívottaink névsora, szakmabeli elhelyezkedése a garancia. A bemutatott előadásokat szakmai zsűri értékeli ki és meghívott vendégek szakmai előadásokat is tartanak.
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Országos Elnökség
A tervezett konferencia egy többelemű évfordulós projekt részét képezi. Célja az EMKE egykori és mai értékeinek tudományos feltárása, bemutatása. Azt kívánja megvilágítani, hogy miben állt jelentősége, melyek voltak azok a szélesebb társadalmi hatóerők, melynek következtében létre jöhetett egy ilyen nagyméretű egyesület, s ennek erőteljes társadalmi támogatottsága, ill. az egyesület különböző korszakaiban milyen történeti változások befolyásolták működését, tevékenységi körének alakulását. Az előadások témái és megközelítései leképezik az egykori és mai EMKE sokrétű tevékenységét: gazdaság-, művelődés-, művészet-, egyház-, társadalom- irodalom- és színháztörténeti tárgyú előadás egyaránt szerepel közöttük.
Szervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesület
A program egy előadássorozat, amely havonta egy-egy előadást tartalmaz Balánbányáról és környékéről. Olyan történelmi, földrajzi, gazdasági, népművészeti témákat választottunk, amelyek kevésbé ismertek a balánbányaiak számára is.
Célunk, hogy a balánbányaiak megismerjék minél jobban településüket ezáltal jobban kötődnek Balánbányához, így többet tesznek a városért, ennek fejlesztéséért. A program fő célja közösségünk fejlesztése, a helyi szellemiség fejlesztése. Célcsoportunk a balánbányai magyarság azon része, akik hajlandóak tenni településükért. 2012 júniusában kezdtük el az előadássorozatot és a visszajelzések alapján sikeresnek mondhatjuk.
Szervező intézmény: Protestáns Teológiai Intézet
1895-ben a Bocskai téren megépült a PTI épülete, melyet Ferenc József király avatott fel. 1948-ig az itt működő Intézet célja a református lelkészképzés volt. Ebben az évben, kommunista hatalmi akarat nyomán itt egyesült az evangélikus, unitárius és református lelkészképzés. Ebben a formában működik jelenleg is, mely a magyar protestáns lelkészképzés fellegvára.
Az ünnepi megemlékezés tudományos ülésszakkal indul (felekezeti teológia, egyetemes tudomány), majd az intézeti könyvtár bemutatása, végül ünnepi laudációk. Célcsoport: fenntartó egyházak püspökei, főgondnokai, testvérintézetek rektorai, küldöttei: KGRE, PRTA, SRTA, DRHE, Budapesti Evangélikus Teológia, Selye János Egyetem, EMTE, PKE, Gyulafehérvári Katolikus Teológia, városi és megyei magyar elöljárók, az egyetem polgárai.
Szervező intézmény: Agape Koltó-Katalini Falusi Szociális Támogatások Alapítványa
A 2014.-es évben első alkalommal megszerveztük Koltón a Petőfi Szavalóversenyt a Bethlen Gábor Alap jóvoltából. Az Agape Alapítvány vezetőségét felkérte a nagybányai Teleki Blanka Nyugdíjas Szervezet elöljárósága, hogy vegye át a “stafétabotot”az általuk 10 éven keresztül sikeresen megrendezett “Szép korúak szavalóversenye”-lebonyolítása miatt.
A T.B. Nyugdíjas Klub 1990-ben alakult Nagybányán a környékbeli pedagógus és más tagokból, fő célkitűzése a kulturális tevékenységek ápolása, fórumok, előadások szervezése, emlékhelyek látogatása. Ezáltal is szeretnénk a nagy költőre emlékezni, aki itt töltötte élete legszebb időszakát, és ezalatt a legszebb versei születtek meg javarészt a somfa alatti kőasztalon.
Szervező intézmény: Türi Római Katolikus Plébánia
Nyolcadik éve igyekszünk visszafordítani azt a folyamatot, amiről sokan már lemondtak: a tűri magyarok identitásának erősítéséről van szó. Idén 702 éves településünk, és a már újjáépült Magyar Ház máris hallatni akarja hangját a helyi római katolikus plébániával együtt, és meg akarja szervezni harmadik alkalommal a Tűri Magyar Napokat és a Magyar Ház könyvtárának avatóját.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570