Szervező intézmény: Kriza János Néprajzi Társaság
A KJNT a BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézete háttérintézményeként egyik legfontosabb céljának tartja a rendszeres továbbképzések szervezését a néprajzos szakemberek, a rokon tudományágak művelői és az érdeklődő nagyközönség számára.
A kolozsvári, erdélyi, romániai magyar néprajzoktatás és -kutatás történeti anyagát, honismereti hozadékát néprajzi örökségnek, implicite kulturális örökségnek tekintjük, ennek megfelelően fontosnak tartjuk a diszciplína eredményeinek közismertté tételét és ezáltal a hagyományőrzés és a hagyomány kulturális hasznosítása szempontjából való felhasználását. Évente megrendezett továbbképző találkozónk idén is céljának tekinti e néprajzi örökség bemutatását és népszerűsítését. A szakmai előadások hozadéka mellett a szabad beszélgetések, szakmai kapcsolatok kialakítása az egyik legfontosabb aspektus. Tapasztalataink szerint rendezvényeinkre 70-80 végzettet, érdeklődőt várhatunk.
Szervező intézmény: Udvarhely Néptáncműhely
Az Erdélyi Magyar Hivatásos Együttesek Találkozója, minden év őszén, más-más helyszínen kerül megrendezésre az öt hivatásos együttes valamelyike által. Az idei évben jelen esemény Székelyudvarhelyen kerül megrendezésre.
Az Össztánc Ősszel, Kárpát-medencei magyar táncegyüttesek találkozójának alapötletet valójában 2009-es Erdélyi Magyar Hivatásos Táncegyüttesek Találkozója adta. Mivel a két esemény időpontja illetve a résztvevő együttesek is ugyanazok, így az Erdélyi Magyar Hivatásos Együttesek Találkozója az idei évben egyben az Össztánc ősszel fesztivál is. Eme művészeti rendezvény a klasszikusabb mozgásformáknak ad teret a Kárpát-medence folklór kincseit igyekszik közelebb hozni a székelyudvarhelyi közönséghez. Mint ilyen, a hagyományos közízlést szolgálja, mely koránt sem jelenti azt, hogy az érdeklődési kör leszűkülne és erre meghívottaink névsora, szakmabeli elhelyezkedése a garancia. A bemutatott előadásokat szakmai zsűri értékeli ki és meghívott vendégek szakmai előadásokat is tartanak.
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Országos Elnökség
A tervezett konferencia egy többelemű évfordulós projekt részét képezi. Célja az EMKE egykori és mai értékeinek tudományos feltárása, bemutatása. Azt kívánja megvilágítani, hogy miben állt jelentősége, melyek voltak azok a szélesebb társadalmi hatóerők, melynek következtében létre jöhetett egy ilyen nagyméretű egyesület, s ennek erőteljes társadalmi támogatottsága, ill. az egyesület különböző korszakaiban milyen történeti változások befolyásolták működését, tevékenységi körének alakulását. Az előadások témái és megközelítései leképezik az egykori és mai EMKE sokrétű tevékenységét: gazdaság-, művelődés-, művészet-, egyház-, társadalom- irodalom- és színháztörténeti tárgyú előadás egyaránt szerepel közöttük.
Szervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesület
A program egy előadássorozat, amely havonta egy-egy előadást tartalmaz Balánbányáról és környékéről. Olyan történelmi, földrajzi, gazdasági, népművészeti témákat választottunk, amelyek kevésbé ismertek a balánbányaiak számára is.
Célunk, hogy a balánbányaiak megismerjék minél jobban településüket ezáltal jobban kötődnek Balánbányához, így többet tesznek a városért, ennek fejlesztéséért. A program fő célja közösségünk fejlesztése, a helyi szellemiség fejlesztése. Célcsoportunk a balánbányai magyarság azon része, akik hajlandóak tenni településükért. 2012 júniusában kezdtük el az előadássorozatot és a visszajelzések alapján sikeresnek mondhatjuk.
Szervező intézmény: Protestáns Teológiai Intézet
1895-ben a Bocskai téren megépült a PTI épülete, melyet Ferenc József király avatott fel. 1948-ig az itt működő Intézet célja a református lelkészképzés volt. Ebben az évben, kommunista hatalmi akarat nyomán itt egyesült az evangélikus, unitárius és református lelkészképzés. Ebben a formában működik jelenleg is, mely a magyar protestáns lelkészképzés fellegvára.
Az ünnepi megemlékezés tudományos ülésszakkal indul (felekezeti teológia, egyetemes tudomány), majd az intézeti könyvtár bemutatása, végül ünnepi laudációk. Célcsoport: fenntartó egyházak püspökei, főgondnokai, testvérintézetek rektorai, küldöttei: KGRE, PRTA, SRTA, DRHE, Budapesti Evangélikus Teológia, Selye János Egyetem, EMTE, PKE, Gyulafehérvári Katolikus Teológia, városi és megyei magyar elöljárók, az egyetem polgárai.
Szervező intézmény: Agape Koltó-Katalini Falusi Szociális Támogatások Alapítványa
A 2014.-es évben első alkalommal megszerveztük Koltón a Petőfi Szavalóversenyt a Bethlen Gábor Alap jóvoltából. Az Agape Alapítvány vezetőségét felkérte a nagybányai Teleki Blanka Nyugdíjas Szervezet elöljárósága, hogy vegye át a “stafétabotot”az általuk 10 éven keresztül sikeresen megrendezett “Szép korúak szavalóversenye”-lebonyolítása miatt.
A T.B. Nyugdíjas Klub 1990-ben alakult Nagybányán a környékbeli pedagógus és más tagokból, fő célkitűzése a kulturális tevékenységek ápolása, fórumok, előadások szervezése, emlékhelyek látogatása. Ezáltal is szeretnénk a nagy költőre emlékezni, aki itt töltötte élete legszebb időszakát, és ezalatt a legszebb versei születtek meg javarészt a somfa alatti kőasztalon.
Szervező intézmény: Türi Római Katolikus Plébánia
Nyolcadik éve igyekszünk visszafordítani azt a folyamatot, amiről sokan már lemondtak: a tűri magyarok identitásának erősítéséről van szó. Idén 702 éves településünk, és a már újjáépült Magyar Ház máris hallatni akarja hangját a helyi római katolikus plébániával együtt, és meg akarja szervezni harmadik alkalommal a Tűri Magyar Napokat és a Magyar Ház könyvtárának avatóját.
Szervező intézmény: Haszmann Pál Múzeum
A Csernátoni burrogtató, melyre idén október 10-én kerül sor a VI. Székelyföld Napok keretében, két éve indult azzal a szándékkal, hogy évről évre megrendezendő őszi eseménye legyen a csernátoni Haszmann Pál Múzeumnak.
A rendezvény elsősorban gépésztalálkozó, ahol az Erdély-szerte egyedülálló mezőgazdasági szerszám- és gépgyűjtemény érdekes darabjai kerülnek látogató közelbe. Magyarországi és hazai gépészszakemberek közreműködésével kínálunk érdekes programot, ahol a szakmai rész mellett az egész család számára biztosítunk majd elfoglaltságot.
Partnereink ebben a mezőkövesdi Hajdu-Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeum és munkatársai, szakemberei, valamint a gyöngyösi Lévay Sándor vállalkozó, gépgyűjtő, aki szintén elhozza szakembereit és néhány korabeli traktorját is a rendezvényünkre. Az eseményt megelőzi néhány napos közös munka velük, ahol előkészítik a szombati napon „megszólaló” gépeket. Idén a gyűjtemény egyik, a Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek által gyártott traktorja lesz az esemény középpontjában, de több stabil motor, korabeli traktor hangja is megszólal majd. A nap folyamán lesz gépfelvonulás, gépbemutató, előadások, kiállítás és családos programok.
Szervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesület
Pro Patria Aris et Focis - ez egy 1611-es Báthory talléron található felírat. Hazáért, vallásért, otthonért. Ezen jelmondat alatt kerülnek sorra a Botorka Művelődési Egyesület programjai 2015-ben.
A programok a nemzeti, vallási és helyi ünnepek, évfordulók megünneplésével kapcsolatosak. Március 15-e, a Költészet Napja, Augusztus 20, Báthory András halálának évfordulója, a téli egyházi ünnepek - ezek a helyi szempontból is fontos ünnepek, amelyekre épülnek programjaink. Fő célkitűzésünk, hogy a balánbányai magyarság számára lehetőséget nyújtsunk megünnepelni nevezetes napjainkat. Minden rendezvényünknek más-más célcsoportja van, a kisiskolásoktól az idősebb generációig mindenkit megszólít a program.
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
Egy kiállítás sorozat keretében bemutatunk a 2014-ben született képzőművészeti munkákból egy válogatást, amelyek a Maros Mezőségi Művésztelep táboraiban (Mezőbánd, Mezőbergenye, Mezőmadaras, Mezőpanit, Csittszentiván) készültek.
Három erdélyi városban (Brassó, Sepsiszentgyörgy és Marosvásárhely) egyeztettünk helyi képzőművészeti kiállítótermek működtetőivel, hogy 2015-ben bemutatjuk a táborainkat a helyi nagyközönségnek. Ezek között találhatók festmények, grafikák, szobrok, fotók és népi ihletésű fafaragások. A rendezvény népszerűsítéséért szükség van plakátokra, szórólapokra, katalógusra, valamint továbbá szükségünk van a képek kiállításra való előkészítésére, elszállítására, terembérre és a megnyitók protokoll költségeire. Ezt az összeget a támogatóktól és önköltségből teremtjük elő.
Szervező intézmény: Segitő Mária Alapítvány
2015. október 8-án a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban nyolcadik alkalommal kerül megrendezésre az Isten kezében című istenes versek versmondó versenye. A csíki és Csík-körzeti középiskolák diákjai mérik össze versmondó képességeiket XX. századi költők témához illő verseiből. A verseny előtti szokásos rövid felvezető előadást idén Mirk László, Ezüstgyopár-díjas magyartanár tartja. A 47 bejelentkezett versmondó teljesítményét háromtagú zsűri bírálja el.
Az első forduló során iskolánk valamennyi diákja elmond az osztályban egy istenes verset. A magyartanárok kiválasztják a három legjobb versmondót, így évfolyamonként kilenc diák jut tovább az iskolai szakaszra, vagyis összesen 36 tanuló. Az iskolai szakasz díjazottai, 4-5 tanuló képviseli iskolánkat a középiskolák közötti vetélkedőn. A vetélkedőt két kategóriában hirdettük meg: IX-X. osztályosok és XI-XII. osztályosok számára.
Szervező intézmény: Pro Theatrum Alapítvány
2015-ben hetedszerre szervez Kortárs Színházi Fesztivált a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a Pro Theatrum Alapítvánnyal közösen. Lényege: a kortárs magyar és román drámák találkoztatása, valamint a kortárs színházi nyelvnek a nagyközönség körében való népszerűsítése.
2008-ban indult útjára a kezdeményezés – a pozitív visszajelzések eredményeként a rendezvény minden alkalommal Székelyudvarhelyen talált otthonra, a város ugyanis alkalmas arra, hogy találkozási pontot teremtsen a két nemzet színházi kultúrájának. Az olyan színpadi alkotásokat találjuk izgalmasnak, amelyek mélyrehatóan ötvözik a magyar és román ágat. Hosszútávon célunk, elősegíteni a szakmai kapcsolatteremtést egy – a szűkebb környezetét tekintve – (el)zárt kultúrájú régióban, illetve a közönség érdeklődését felkelteni egy új színházi nyelvezet iránt. 2014-ben a szűkös anyagi források miatt sajnos kénytelenek voltunk a soron következő, 7. fesztivál szervezését halasztani. Reményeink szerint idén pótolni tudjuk ezt, hiszen a nézői visszajelzésekből ítélve Székelyudvarhelyen nagy igény van a dráMA fesztivál kínálta programokra, előadásokra.
Szervező intézmény: Bástya Egyesület
Az idén XX. Hagyaték, Hagyományőrző Népzene- és Néptánc Találkozó, ezúttal Magyardécsén, azzal a célkitűzéssel indult útjára, hogy felélessze a mezőségi magyarlakta települések feledésbe merült vagy csak szunnyadó hagyományait, hogy a résztvevő települések egymás hagyományait tiszteljék és egymással baráti kapcsolatokat alakítsanak ki.
A mezőségi falvakban nagyon nehéz volt kiásni a rég eltemetett hagyományokat, de mostanra ott tartunk, hogy Vicébe is visszakerült egy mára már elfelejtett férfi tánc, amelyre az MTA archívumában akadtak rá, és amelyet a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes tanított be a vicei Színafű gyermek tánccsoportnak. A rendezvény célcsoportját azon mezőségi települések képezik, amelyekben működnek hagyományőrző csoportok, de mára már a mezőségen kívülről is érkeznek csoportok.
Szervező intézmény: Domokos Pál Péter Nőikórus – Dalkör Alapítvány
A Zene Nemzetközi Napja (okt. 1) alkalmából ünnepeljük a Domokos Pál Péter Dalkör– Nőikórus alakulásának és működésének 25 éves évfordulóját, városunk kórusaival és testvér-kórusokkal határon innen és túlról: Szent Miklós Kamara- Együttes és Gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikara, Bányász Nőikar – Egyesület Siófokról, Ádám Jenő Zeneiskola Nőikara Szigetszentmiklósról, Citera- csoport Csomafalváról, Népdalszóló Szárhegyről, Fúvós kvartett Ditróból, Bocskai István Nőikar Nyárádszeredából.
Szervező intézmény: Fogyatékos Személyek Szociális Beilleszkedésével Foglalkozó Egyesület
A Marosvásárhelyi "Olympikus" Sport Klubb szeretne sport rendezvényeket szervezni a mozgássérült személyeknek, amelyre meghívnak és szívesen fogadnak minden megyei, nemzeti és nemzetközi mozgássérültet.
A program célja a mozgássérültek támogatása a sportolásra, amely a legkönnyebb beilleszkedési mód a társadalomba; edzésre szolgáló segítség; megyei, nemzeti és nemzetközi versenyeken való résztvevés. Meg szeretnénk, hogy ezeket a személyeket sikerüljön rávenni, hogy naponta mozogjanak vagy alkalmilag is sportoljanak, mert a sporttevékenységek pozitív hátassal vannak az emberi szervezetre es az egészségre. Ezen rendezvény lebonyolítása idején szeretnénk kiválogatni olyan képességű sportolókat találni, melyek a költségvetés alapján majd nemzetközi versenyekre is benevezhessenek mozgáskorlátozott személyek szamara rendezett vetélkedőkre.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570