Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását. A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot.
Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti.
Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
Szervező intézmény: Gaál Mózes Közművelődési Egyesület
A XXIII. Erdővidéki Közművelődési Napok keretében ünnepeljük egyesületünk alapításának 25 éves évfordulóját is. Rendezvényünk célja, hogy az erdővidéki embereknek művelődési, szórakozási és tanulási lehetőséget biztosítson. A Napok alkalmával igyekszünk minden korosztályt megcélozni a legkisebbektől a felnőtt korosztályig egyaránt. 2000 óta rendezvényeink egy részét Erdővidék több településére kiterjesztettük. Alkalmanként 10-15 településen is vannak rendezvények. A rendezvénysorozaton évente átlag 1500 személy vesz részt. A Napok keretében kerül átadásra az Erdővidék Kultúrájáért Díj is.
Program:Szervező intézmény: Katorzsa Kulturális Egyesület
A ceppel találkozó immár hagyományos, évente megrendezésre kerülő esemény Gyergyóújfalu életében. A tánctalálkozót a Katorzsa Kulturális Egyesület szervezi, abból a célból, hogy újra felkutassa és átadja a következő nemzedéknek a már-már elfeledésbe merülő táncot.
A ceppel a környék jellegzetes néptánca, melynek figurái változnak faluról-falura. Az esemény lehetőséget ad a környék minden településének, hogy bemutathassák saját ceppel táncukat, illetve a gyergyói táncok, helyi citera zenekarok és gyergyóújfalvi népdalok is helyet kapnak a színpadon, az élőzene mellett. Az esemény évről-évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Szervező intézmény: Wesselényi Társaság
A Vörösmarty szavalóverseny hagyománnyá vált rendezvény, melyet 1994 óta minden évben megtartunk. Célunk az, hogy a gyerekek ne csak az iskolában kötelező módon megtanult verseket tudják, hanem az ismert költők más verseit, valamint az iskolában nem tanult költők verseiből is válogassanak, tanuljanak.
A versenyszellem növelése érdekében, versenyünket megyei rangúvá emeltük. A megye számos településéről érkeztek tehetséges szavalók. A versenyzők négy kategóriában mérhetik össze tehetségüket, tudásukat. Az I-IV osztályosok egy szabadon választott verssel, az V-VIII osztályosok két verssel, egy kötelező és egy szabadon választott verssel jelentkezhetnek. Minden évben egy jeles évfordulóhoz kötődik a szavalóverseny témája. A szavalóversenyt két fordulóban rendezzük meg, előbb a helyi szakasz kerül megrendezésre, melyen részt vesznek az óvodások is, rá egy hétre pedig a megyei szakasz. A két rendezvényre több mint 100 óvodást, kisiskolást és középiskolást várunk, valamint az őket elkísérő oktatókat, szülőket, nagyszülőket és osztálytársakat.
Szervező intézmény: Areopolisz Egyesület
Az idén a kilencedik alkalommal ünnepeljük a Magyar Tudomány Napját Székelyudvarhelyen. A szervezésben ez alkalommal az ötletgazda és a rendezvénysorozatot indító Areopolisz kutatócsoport mellett részt vett a Magyar Tudományos Akadémia, Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala és a Haáz Rezső Múzeum is.
Idén a programban a hangsúly a Székelyudvarhely Önkormányzata által támogatott Székelyföld története monografikus jellegű, háromkötetes kiadványra esik, így célként a kiadvány előkészítésének segítését és az érdeklődők tájékoztatását tűztük ki célként.
A program pénteken kezdődik, zártkörű, egész napra terjedő megbeszéléssel, melynek keretében a kiadvány szerzői és szerkesztői az eddig elvégzett munka eredményeit értékelik, vitás kérdéseket tisztáznak, hiányokat pótolnak, illusztrációs anyagot, grafikai arculatot véleményeznek.
November 14-én, szombaton délelőtt 10 órától a kedves érdeklődők a már megszokott konferencián vehetnek részt. A program két részre tagolódik. Az első felében Egyed Ákos kolozsvári akadémikus, a szerkesztőbizottság elnöke, Sófalvi András (Haáz Rezső Múzeum), Oborni Teréz (Magyar Tudományos Akadémia, Budapest), Hermann Gusztáv Mihály (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Székelyudvarhely), Pál Judit (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár), Bárdi Nándor (Magyar Tudományos Akadémia, Budapest) a készülő kiadvány tartalmi és szerkezeti ismertetését nyújtják nagyobb részletekre bontva. Az ülést Reisz T Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár címzetes főigazgatója vezeti. A konferencia második felében a székelység történetének igen érdekes kérdései kerülnek kibontásra tudományos ismeretterjesztő előadások keretében: Kordé Zoltán (Szegedi Tudományegyetem): A székely ispáni méltóság 1467 előtt, Oborni Teréz: A székelyek ország rendisége és szabadságjogai a fejedelemség korában, Hermann Gusztáv Mihály: A székely anyaváros: mítosz és történelem, Balaton Petra (Budapest, Károli Gáspár Református Egyetem): Székely kivándorlás és munkavállalás a dualizmus korában, Bárdi Nándor: Erdély etnikai átrétegződése és a Székelyföld (1910–1941).
A kiadvány megjelenésére, beszerzésére vonatkozó tudnivalókat Miklós Zoltán múzeumigazgató ismerteti.
Ugyanaznap délután 5 órától a Polgármesteri Hivatal Szent István termében kerül sor az Udvarhelyszéki Tudományért díj átadására. A díjat Sánta Csaba szovátai szobrászművész bronz kisplasztikája és kutatói tevékenységet elismerő oklevél alkotja. A díjazott tevékenységét Szabó Károly által készített kisfilm mutatja be. A díjátadó zenés köszöntőjét a marosvásárhelyi Cantuale énekegyüttes szolgáltatja.
A belépés ingyenes. Szeretettel várjuk a székelység története iránt érdeklődőket.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Néptánc Egyesület
Az Erdélyi Néptánc Antológia rendezvénysorozat fő célkitűzése az Erdély-szerte tevékenykedő műkedvelő néptáncegyüttesek szakmai fejlődésének elősegítése. A rendezvény egy kétlépcsős válogatás, az első körben felvételek alapján kiválasztásra kerül tíz együttes, amelyek meghívást kapnak az őszi Gálaműsorra.
A résztvevők tavasszal jelentkeztek koreográfiáikkal a megmérettetésre, amelyek közül a szakmai zsűri gyermek- és felnőtt kategóriában választott ki együtteseket a színpadon való megmutatkozásra.
A Gálaműsorra november 14-én kerül sor Székelyudvarhelyen, a rendezvény házigazdája az Udvarhely Néptáncműhely lesz. Három gyerek és hét felnőtt néptáncegyüttes mutatkozhat meg az idei Gálaműsoron, melynek a Román Televízió Bukaresti Magyar Nyelvű Adása idén is médiapartnere. Célcsoport: Erdélyi műkedvelő gyermek- és felnőtt néptáncegyüttesek. Tevékenység típusa: szakmai megmérettetés, fesztivál jellegű keretek között.
A Gálaműsor szombaton (nov. 14.) 15 órakor kezdődik a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban. A Gálaműsor szakmai zsűrije:
- Benő Barna Zsolt - hivatásos táncos, pedagógus, koreográfus, a Bekecs Néptáncegyüttes vezetője
- Dr. Kiskamoni-Szalay Zoltán - EMKE Kacsó András díjas, Bartók Béla emlékdíjas zeneszerző, népzenekutató, egyetemi docens, a brassói Transilvania Egyetem Zenei Karának tanára
- László Csaba - EMKE Kacsó András díjas koreográfus, a Pipacsok Néptáncegyüttes vezetője, a Nagyvárad Táncegyüttes koreográfusa
- Polgár Emília - hivatásos néptáncos, 2005-től az M Stúdió mozgásszínház tagja
Szervező intézmény: 100 Fonat Szociókulturális Egyesület
Programunk célja a népművészetek felelevenítése és megtanítása azért, hogy ezek az értékek továbbéljenek, részeseivé váljanak közösségünk életének, a hagyományos, eredeti és őseinktől örökölt kulturális értékek iránti érdeklődés ébrentartása, beépítése Erdőszentgyörgy- a Kis-Küküllő térségében, a Maros mentén és szórványban élő partnereink kulturális életébe.
Célcsoportunk elsősorban az erdőszentgyörgyi és környékbeli magyarság összefogása, nemzeti azonosságtudatának tudatosítása. Tevékenységeink: bábszínház, felvonulás lámpásokkal, kiállítás, vásár, kézműves foglalkozások, népszokások felelevenítése, néptánc előadások, népdaléneklés, népi gyermekjátékok megtanítása, táncház. Résztvevők: 150 százfonatos, 2 kézműves oktató, népi zenekar, a Kis-Küküllő térségi tánccsoportok.
Szervező intézmény: Hajdina Kulturális Egyesület
A Magyar Szórvány Napja kitűnő alkalom, hogy ezen a nemzetközi folklór találkozón ott legyen Kárpát-medence több hagyományőrző és néptáncegyüttese, mely idén Marosludason XIII-szor rendeződik.
Városunk és környéke lakosságának nemzetiségi-etnikai arculata nagyon színes. Évről, évre ízlelgeti azt a lélekemelő, barátságformáló, kapcsolatteremtő, -ápoló és örömet adó erejét a kézművességnek, a zenének, éneknek és táncnak, amit semmi más nem adhat, csak a kultúra. Nagy igazság: a kultúra a sértettséggel nem keverendő. Jelen van itt a magyar, a bukovinai, a román, a cigány. Ezért mondható "színes világ" ez a világ, amit ez a rendezvény nyújt. A népművészet szinte teljes terítéke kel életre, elevenedik meg. Ének, zene, tánc, kézművesség és mulatság -táncház megannyi otthonra talál.
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
Egy kiállítás sorozat keretében bemutatunk a 2014-ben született képzőművészeti munkákból egy válogatást, amelyek a Maros Mezőségi Művésztelep táboraiban (Mezőbánd, Mezőbergenye, Mezőmadaras, Mezőpanit, Csittszentiván) készültek. Három erdélyi városban (Brassó, Sepsiszentgyörgy és Marosvásárhely) egyeztettünk helyi képzőművészeti kiállítótermek működtetőivel, hogy 2015-ben bemutatjuk a táborainkat a helyi nagyközönségnek.
Ezek között találhatók festmények, grafikák, szobrok, fotók és népi ihletésű fafaragások. A rendezvény népszerűsítéséért szükség van plakátokra, szórólapokra, katalógusra, valamint továbbá szükségünk van a képek kiállításra való előkészítésére, elszállítására, terembérre és a megnyitók protokoll költségeire. Ezt az összeget a támogatóktól és önköltségből teremtjük elő.
Szervező intézmény: Szatmárnémeti Magyar Demokrata Ifjak Szövetsége
Kodály Zoltán így vall a zene és a népzene fontosságáról: „A zene az élet olyan szükséglete, mint a levegő. Hogy levegő nélkül nincs élet, sokan csak akkor veszik észre, ha nagyon hiányzik”. A népdaléneklési verseny létrehívó alapgondolata is ez volt „Legyen a zene mindenkié”, legyen versenyző, zsűritag, hallgató vagy szervező. A magyar népdal és a népdaléneklés népszerűsítése, fiatal népdalénekesek felfedezése a cél. Hagyomány teremtőnek és ápolónak szántuk a rendezvényt. Erdélyben ez a legnagyobb múltra és sikerekre visszatekintő rendezvény.
A verseny elődöntőből, döntőből és gálából áll. A verseny elődöntője 2015. november 13.-án délután 15 órakor, a döntő 2015. november 14.-én 11 órakor kezdődik a Nagykárolyi Károlyi Kastélyban. A döntő eredményhirdetéssel ér véget. Az elődöntőre és döntőre a belépés díjtalan, ugyanakkor az érdeklődők 50 fős ingyenes buszt vehetnek igénybe. A szervezők kérik, hogy utazási szándékukat jelentsék be 2015. november 12-ig a madisz90@gmail.com vagy a 0261-710810 üzenetrögzítős telefonszámon visszahívást kérve (név, telefonszám pontos megjelölésével).
A Gála 2015. november 14.-én 18 órakor kezdődik. A Gálára belépőt (felnőtteknek 20, diákoknak és nyugdíjasoknak 10 lejért) lehet váltani a Nagykárolyi RMDSZ-nél (Kölcsey utca 2.) munkanapokon 8 és 15 órák között. A helyek száma korlátozott.
További információk: http://www.madisz.datec.ro/
Szervező intézmény: Segesvári Gaudeamus Alapítvány
Fontosnak tartottuk és tartjuk, hogy az anyanyelven való tanulás mellett, figyelmet fordítsunk a gyerekeink művelődésére is. A színházi-, illetve vetítettképes előadások, a könyvbemutatóval egybekötött író-olvasó találkozók, filmbemutatók érdekes élményt nyújtanak diákoknak, felnőtteknek. Ugyanakkor a zenei műveltség fejlesztése is fontos része kell legyen életünknek.
Az elmúlt öt év tapasztalatai alapján elmondhatjuk, hogy a segesvári szórványban igenis van igény ilyen típusú rendezvényekre. Bizonyítja ezt az a több mint 6000 résztvevő, akik egy év során látogatják rendezvényeinket. Ezért komoly erőfeszítéseket teszünk ezek szervezésére és színvonalassá tételére.
Szervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesület
A program egy előadássorozat, amely havonta egy-egy előadást tartalmaz Balánbányáról és környékéről. Olyan történelmi, földrajzi, gazdasági, népművészeti témákat választottunk, amelyek kevésbé ismertek a balánbányaiak számára is.
Célunk, hogy a balánbányaiak megismerjék minél jobban településüket ezáltal jobban kötődnek Balánbányához, így többet tesznek a városért, ennek fejlesztéséért. A program fő célja közösségünk fejlesztése, a helyi szellemiség fejlesztése. Célcsoportunk a balánbányai magyarság azon része, akik hajlandóak tenni településükért. 2012 júniusában kezdtük el az előadássorozatot és a visszajelzések alapján sikeresnek mondhatjuk.
Szervező intézmény: Corvin Savaria Társaság
Célunk a Reneszánsz hangulatának felidézése a reneszánsz lényegének megismerése céljából; a vajdahunyadi közösség kulturális életének felpezsdítése eredeti és új programokkal, közösségépítés és hagyományfolytatás céljából; történelmi és kulturális múltunk felé nyitás az identitástudat megerősítésére; a gyerekek és ifjak szabadidős tevékenységeinek célirányos orientálása.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Könyves Céh
A Vásár célja, hogy évről évre megismertesse a régió magyar és nem magyar olvasóival a könyv-kiadás európai színvonalát, minőségi olvasmányélményt kínáljon, ugyanakkor lehetőséget teremtsen a tapasztalatcserére a könyvszakma különböző régiókból származó szakemberei számára. Ezzel egy időben, az irodalmi estek révén, igyekszik ízelítőt adni az anyaországi írók munkásságáról, a hazai kiadók könyvbemutatói, szerzői estjei révén betekintést enged a sikeres erdélyi magyar írók műhelytitkaiba.
A Vásárra legalább 40 hazai és külföldi kiadó, kereskedő cég jelentkezését várjuk. Az előző évek tapasztalatából kiindulva mintegy 8500 látogatót remélünk, főleg fiatalokat, abban bízva, hogy a minőségi könyvek kínálatával újra gyakorlattá válik az olvasás a fiatalabb nemzedék körében.
Program:
CSÜTÖRTÖK, november 12.
10.00 Színház tér (rossz idő esetén Nemzeti Színház – Előcsarnok) – Megnyitó
11.00 Nemzeti Színház – Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Standja – Dedikálás –Tompa Andrea: Fejtől s lábtól, Papp Sándor Zsigmond: Semmi kis életek.
11.00 Nemzeti Színház – Főpáholy előtti Galéria – Petőfi Irodalmi Múzeum – Tárlatmegnyitó –Magyar emlékházak és Rejtő-dokumentumok és álrelikviák.
12.00 Nemzeti Színház – Lector Kiadó standja – Dedikálás – Nagy Attila: Csillagköz.
12.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – PONT Kiadó, a Fordulópont szerkesztősége– Varázsigék és mesék. Ami nem maradhat ki egy nap se. Beszélgetés szülőkkel, pedagógusokkal. Résztvevők: Dr. Kádár Annamária pszichológus és Szávai Ilona főszerkesztő.
14.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Dr. Kádár Annamária: FORDULÓPONT – A mese hídszerepe.
15.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – L’Harmattan Kiadó – Könyvbemutató – Oláh Anna: Bolyai Farkas hőtani elméletei, kemencerakó, -öntő tapasztalatai. A kötetet Szilveszter László méltatja.
15.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Ilona: Honvágy.
15.30 Nemzeti Színház – Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének Standja – Dedikálás – Györe Balázs: Halottak apja, Krusovszky Dénes: Elégiazaj.
16.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Petőfi Irodalmi Múzeum – Könyvbemutató – „...az irodalmat úgyis megette a fene” – Magyar írók Első Világháborús naplói. A kötetet a szerkesztő, Varga Katalin ismerteti.
16.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – PONT Kiadó/ Fordulópont szerkesztősége –Varázsigék és mesék. Ami nem maradhat ki egy nap se. Beszélgetés szülőkkel, pedagógusokkal. Résztvevők: Dr. Kádár Annamária pszichológus és Szávai Ilona főszerkesztő.
16.30 Nemzeti Színház – Kisterem – Felolvasószínház – Varga Gábor: Kályhabúcsúztató. A Tompa Miklós Társulat előadása.
17.00 Kultúrpalota – Kisterem – Magyar írók estje – Meghívottak: Györe Balázs, Krusovszky Dénes, Papp Sándor Zsigmond, Tompa Andrea. Az est házigazdája Károlyi Csaba, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese.
1700 Nemzeti Színház – Székely János terem – Erdélyi Gondolat Kiadó - Könyvbemutató –Asztalos Enikő: A nyárádmenti székely népviselet a XIX. század végétől a XXI. századig.
17.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Verbum Kiadó – Könyvbemutató – Homa Ildikó: Evangéliumi lélektan. Önismeret mindenkinek.
18.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Love2 Translate Kiadó – Könyvbemutató– Puskás Attila: Lélekgyöngyök című verses kötete valamint Dr. David R. Hawkins: A tudatszintek meghaladása, Rácz Attila méltatásában
19.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Koinónia Kiadó – Közönségtalálkozó – Meghívott Kerstin Hack berlini írónő, életvezetési tanácsadó, az Egy szingli vallomásai című könyv szerzője.
PÉNTEK, november 13.
11.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Kalligram Kiadó – Könyvbemutató – Károlyi Csaba: Mindig más történik. 25 irodalmi beszélgetés. A könyvet méltatja és a szerzővel beszélget Kós Anna.
12.00 Nemzeti Színház – Lector Kiadó standja – Dedikálás – Berekméri Árpád-Róbert: „Lesz még kikelet!” A marosvásárhelyi magyar királyi 27. székely honvéd könnyű hadosztály a második világháborúban (1940–1945). Történelmi monográfia
14.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Ilona: FORDULÓPONT –Olvasás? Mese? Terápia!
14.00 Nemzeti Színház – PéterPál Könyvkiadó standja – Dedikálás – Váradi Péter Pál, Lőwey Lilla: Erdély – Magyar Zsoltár – Dsida Jenő valamint Erdély – Kárpátok koronája – Keleti-Kárpátok 1. (fotóalbumok)
14.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Könyvbemutató – Juhász Kristóf: Hanggal és jelenléttel. Aki szabadon röpül – Beszélgetések Zorkóczy Zenóbiával (interjúkötet). Beszélgetőpartnerek: Egyed Emese költő, irodalomtörténész, Szebeni Zsuzsa színháztörténész, Zorkóczy Zenóbia színművész, Juhász Kristóf író, előadóművész.
15.00 Nemzeti Színház – Kisterem – Petőfi Irodalmi Múzeum – Könyvbemutató – Az ellopott tragédia – Rejtő Jenő-emlékkötet. A könyvet a szerkesztő, Thuróczy Gergely méltatja.
15.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Erdélyi Múzeum Egyesület – Könyvbemutató – Blos-Jáni Melinda: A családi filmezés genealógiája. Erdélyi amatőr médiagyakorlatok a fotózástól az új mozgóképfajtákig (Emberek és kontextusok 13) A kiadványról a sorozatszerkesztő, Keszeg Vilmos, a szerző, Blos-Jáni Melinda és a kiadó vezetője, Biró Annamária beszélgetnek.
15.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Géza: Ragyog az ég, akár az aszfalt
15.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – UartPress Kiadó – Kiadóbemutató
15.00 Maros Megyei Múzeum, Vár – Maros Megyei Múzeum – Könyvbemutató – Nagy Miklós Kund (szerk.): Vida Árpád. A kötetet méltatja Nagy Miklós Kund és Soós Zoltán múzeumigazgató.
16.00 Bernády Ház – Sétatér Kiadó – Könyvbemutató – Fekete Vince: Vak visszhang (válogatott versek). A szerzővel Markó Béla beszélget, közreműködik Gáspárik Attila színművész.
16.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Exit kiadó és az Erdélyi Református Egyházkerület – Könyvbemutató Az IDEA Könyvtér – erdélyi magyar könyvek boltjaszervezésében – Nagy Ödön, a szórványlelkész és néprajzkutató. A könyvet dr. Keszeg Vilmos néprajzkutató, egyetemi tanár ismerteti.
16.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Erdélyi Múzeum Egyesület – Könyvbemutató – Péntek János: Történések a nyelvben a keleti végeken.
17.00 G. Café – Látó Irodalmi játékok 67. / Erdélyi Híradó Kiadó – Könyvbemutató – Láng Orsolya: Tejszobor, Házigazda: Mihály Emőke
17.00 Nemzeti Színház – Kisterem – Főszerkesztők Kerekasztala – Az erdélyi magyar irodalmi folyóiratok jelene és jövője – Meghívottak: Balázs Imre József (Korunk), Böszörményi Zoltán (Irodalmi Jelen), Karácsonyi Zsolt (Helikon), Kovács András Ferenc (Látó),Lövétei Lázár László (Székelyföld), Szűcs László (Várad).
17.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Lektor Kiadó – A kiadó szerzői estje –Résztvevők: Berekméri Árpád-Róbert, Dimény Lóránt és Nagy Attila.
17.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Kriterion Kiadó – Könyvbemutató – Tamáska Máté: Torockó felfedezései. Házigazda: H. Szabó Gyula.
18.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Garabontzia Kiadó –Könyvbemutató – Radu Ţuculescu: A mi derék Miksánk. A kötetet méltatja Stracula Attila.
18.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Nyárádmenti Kistérségi Társulás –Könyvbemutató – A Nyárád mente képekben – Értékek és turizmus a Nyárád mentén. Turisztikai album, tükör és kirakat.
19.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Egyetemi Műhely Kiadó–Bolyai Társaság – könyvbemutató – Kovács Barna: Emlékezet és esemény Paul Ricoeur filozófiájában, bemutatja: dr. Szigeti Attila, a kolozsvári BBTE Magyar Filozófiai Intézetének adjunktusa és Ungvári Zrínyi Imre: Életünk formaelvei. Erkölcs a gondolkodásban és a mindennapokban, Bemutatja: Gál József, a kolozsvári BBTE Magyar Filozófiai Intézetének doktorandusza.
19.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Koinónia Kiadó – Könyvbemutató – Gergely Edó: Monyónyár, Zágoni Balázs: Kolozsvári mesék, Balázs Imre József: Álomfarsang, Magyari Tivadar: A ragasztott ház, Lucian Boia: Románia elrománosodása, Fancsal Zsolt: Amikor csak a hollók táplálnak, Zágoni Attila: Kozmikus potyautas, Zágoni Bálint–Jánosi Andrea:Sepsiszentgyörgy (Kincses Képeskönyv sorozat). A szerzőkkel, illetve a Boia-kötet fordítójával Rostás-Péter Emese felelős szerkesztő beszélget.
19.30 Nemzeti Színház – Kisterem – Felolvasószínház – Garaczi László: Ovibrader.
A K & KaArt iroda produkciója, a Tompa Miklós Társulat előadása, rendező Király István.
SZOMBAT, november 14.
11.00 Nemzeti Színház – Nagyterem – Gyermekkoncert – Csiribiri, Halász Judit előadásában. A K & KaArt iroda produkciója.
11.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Mentor Könyvek Kiadó – Könyvbemutató –Murvai Bélával Szövevény című regényéről a szerkesztő, Láng Zsolt beszélget.
11.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó –Könyvbemutató – Balázs Lajos: Menj ki én lelkem a testből – Sorsfordulások rítusai a székely-magyaroknál III. A szerzővel Sarány István szerkesztő beszélget.
12.00 Nemzeti Színház – Kisterem – L’Harmattan Kiadó – Könyvbemutató – Zárug Péter Farkas: Leviatán ébredése – Avagy illiberális-e a Magyar demokrácia? A szerzővel Karácsonyi Zsigmond, a Népújság főszerkesztője beszélget.
12.00 Nemzeti Színház – Bookart Kiadó standja – Dedikálás – Markó Béla – Részegh Botond:Passiójáték.
12.00 Nemzeti Színház – Erdélyi Híradó Kiadó standja – dedikálás – Láng Orsolya: Tejszobor.
12.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Kriterion Kiadó – Könyvbemutató – Donáth László: Zádokfakürt és Jancsó Béla levelezése I. (1914–1930). Közreműködik: Bölöni Domokos és Cseke Péter
13.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Napvilág Kiadó – Könyvbemutató – Sipos Balázs, Konok Péter, Ignácz Károly, Egry Gábor: Kérdések és válaszok a Horthy-korról, Egry Gábor: Etnicitás, identitás, politika. – Magyar kisebbségek a nacionalizmus és a regionalizmus között Romániában és Csehszlovákiába, 1918-1944. A könyvbemutatón Egry Gábor és Ignácz Károly vesznek részt, a köteteket Sárándy Tamás méltatja.
13.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató – Kemény János: Ítéletidő. Közreműködik Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője és Nagy Miklós Kund nyugalmazott főszerkesztő, valamint Sarány István szerkesztő.
1400 Nemzeti Színház – Székely János terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató – Ferencz Imre: Táncoló kövek. A szerzővel Fekete Vince költő, a Székelyföld folyóirat főszerkesztő-helyettese és Sarány István szerkesztő beszélget. Közreműködik a kötet illusztrátora, Siklódy Ferenc.
14.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Kriterion Kiadó – Könyvbemutató – Kincses Előd: Marosvásárhely fekete márciusa – Martie negru la Tîrgu-Mureș.
14.00 Nemzeti Színház – Erdélyi Híradó Kiadó standja – Dedikálás – Bálint Tamás: LÁV sztori.
14.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Ilona: Honvágy.
14.00 Nemzeti Színház – Lector Kiadó standja – Dedikálás – Dimény Lóránt: Ha elhal(novellák).
15.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató – Kenéz Ferenc: A sóvárgás birodalma. A szerzővel Kozma Mária író, a Pallas-Akadémia Könyvkiadó főszerkesztője beszélget.
15.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Géza: Kivégezzük nagyapádat.
15.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Garabontzia Kiadó – Könyvbemutató –Babucs Zoltán: A kárpátok őrei – A székely vitézség ezer éve.
15.00 G. Café – Látó Irodalmi Játékok 68. / Bookart Kiadó – Könyvbemutató – Márton Evelin:Szalamandrák éjszakái. Házigazda: Vida Gábor.
16.00 Nemzeti Színház – Mentor Könyvek Kiadó standja – Dedikálás – Pál-Antal Sándor:Mesterségem címere: Bodor Péter.
16.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Géza–Gáspárik Attila:Kivégezzük nagyapádat – hangoskönyv.
16.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Garabontzia Kiadó – Könyvbemutató – Bódizs Edit: Interjú a nagymamámmal.
16.00 G. Café – Látó Irodalmi Játékok 69. – A Látó SZÍNHÁZSZÁMÁnak bemutatója – Felolvasószínház – Székely Csaba: Ezek állatok. Előadják a Látó szerkesztői.
17.00 Nemzeti Színház – Nagyterem – Gyermekkoncert – Csiribiri, Halász Judit előadásában. A K & KaArt iroda produkciója.
17.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Mentor Könyvek Kiadó – Könyvbemutató –Sebestyén Mihály: Időtár V/1. Kiegészítések Marosvásárhely történeti kronológiájának I-II. kötetéhez 1291–1899. A kötetet a szerkesztő, Mihály Emőke és Pál-Antal Sándor méltatja.
17.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Markó Béla: Száz mázsa hó(gyermekversek).
17.00 Nemzeti Színház – Underground terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató– Nagy József Levente: Csillagok közt kifeszítve, Gáspár Gyula illusztrációival. A szerzővel Kozma Mária író, a Pallas-Akadémia Könyvkiadó főszerkesztője beszélget. A versekből szaval Berekméri Melinda, a megzenésített verseket Dénes Előd adja elő.
18.00 Nemzeti Színház – Mentor Könyvek Kiadó standja – Dedikálás – Murvai Béla:Szövevény.
18.00 Nemzeti Színház – Underground terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató– Kincses Elemér: Macskutyák. A szerzővel Kozma Mária író, a Pallas-Akadémia Könyvkiadó főszerkesztője beszélget.
19.30 Nemzeti Színház – Kisterem – Mentor Könyvek Kiadó – Hulló csillag – Jánosházy Görgy emlékest – A műsort összeállította Jászberényi Emese, Káli Király István és Király István, rendezte Király István, közreműködik Sebestyén Aba színművész.
Szervező intézmény: Dr. Szász Pál Egyesület
Nyolcadik alkalommal kerül megszervezésre Nagyenyeden a kulturális napok rendezvénysorozat. Idén a rendezvény házigazdája Csombord lesz. A négynapos rendezvény csütörtökön Áprily-esttel kezdődik.
Könyvbemutatót tervezünk, ahol Csávossy György legújabb könyvének bemutatását tervezzük. Pénteken bemutatkozik a Csombordi Pipacsom Egyesület és az általa működtetett tánccsoportok. Szombaton táncházat fogunk tartani a felújított csombordi kultúrotthonban. Vasárnap délelőtt istentisztelet lesz a csombordi református templomban, délután Boros Erzsébet és a Harmadik zenekar előadása lesz. Ennek meghívott vendége Birinyi József, népzenész, népzenekutató.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570