Szervező intézmény: Sepsiszentgyörgyi Ifjúsági Sport Egyesület
A Sepsi I.S.E. megalakulása óta minden évben megszervezi az Összerázó Tábort, melyre minden olyan fiatalt szívesen lát, akiknek már felkeltette érdeklődését az ISE tevékenysége, és akik már önkénteskednek vagy ezután szeretnének aktív önkéntesekké válni. A rendezvény fő célja tehát az önkéntesség népszerűsítése a megye fiatalsága körében.
Péntek (2015.11.20.)Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását. A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot.
Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti.
Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
Szervező intézmény: Gaál Mózes Közművelődési Egyesület
A XXIII. Erdővidéki Közművelődési Napok keretében ünnepeljük egyesületünk alapításának 25 éves évfordulóját is. Rendezvényünk célja, hogy az erdővidéki embereknek művelődési, szórakozási és tanulási lehetőséget biztosítson. A Napok alkalmával igyekszünk minden korosztályt megcélozni a legkisebbektől a felnőtt korosztályig egyaránt. 2000 óta rendezvényeink egy részét Erdővidék több településére kiterjesztettük. Alkalmanként 10-15 településen is vannak rendezvények. A rendezvénysorozaton évente átlag 1500 személy vesz részt. A Napok keretében kerül átadásra az Erdővidék Kultúrájáért Díj is.
Program:Szervező intézmény: Katorzsa Kulturális Egyesület
A ceppel találkozó immár hagyományos, évente megrendezésre kerülő esemény Gyergyóújfalu életében. A tánctalálkozót a Katorzsa Kulturális Egyesület szervezi, abból a célból, hogy újra felkutassa és átadja a következő nemzedéknek a már-már elfeledésbe merülő táncot.
A ceppel a környék jellegzetes néptánca, melynek figurái változnak faluról-falura. Az esemény lehetőséget ad a környék minden településének, hogy bemutathassák saját ceppel táncukat, illetve a gyergyói táncok, helyi citera zenekarok és gyergyóújfalvi népdalok is helyet kapnak a színpadon, az élőzene mellett. Az esemény évről-évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Szervező intézmény: Wesselényi Társaság
A Vörösmarty szavalóverseny hagyománnyá vált rendezvény, melyet 1994 óta minden évben megtartunk. Célunk az, hogy a gyerekek ne csak az iskolában kötelező módon megtanult verseket tudják, hanem az ismert költők más verseit, valamint az iskolában nem tanult költők verseiből is válogassanak, tanuljanak.
A versenyszellem növelése érdekében, versenyünket megyei rangúvá emeltük. A megye számos településéről érkeztek tehetséges szavalók. A versenyzők négy kategóriában mérhetik össze tehetségüket, tudásukat. Az I-IV osztályosok egy szabadon választott verssel, az V-VIII osztályosok két verssel, egy kötelező és egy szabadon választott verssel jelentkezhetnek. Minden évben egy jeles évfordulóhoz kötődik a szavalóverseny témája. A szavalóversenyt két fordulóban rendezzük meg, előbb a helyi szakasz kerül megrendezésre, melyen részt vesznek az óvodások is, rá egy hétre pedig a megyei szakasz. A két rendezvényre több mint 100 óvodást, kisiskolást és középiskolást várunk, valamint az őket elkísérő oktatókat, szülőket, nagyszülőket és osztálytársakat.
Szervező intézmény: Areopolisz Egyesület
Az idén a kilencedik alkalommal ünnepeljük a Magyar Tudomány Napját Székelyudvarhelyen. A szervezésben ez alkalommal az ötletgazda és a rendezvénysorozatot indító Areopolisz kutatócsoport mellett részt vett a Magyar Tudományos Akadémia, Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala és a Haáz Rezső Múzeum is.
Idén a programban a hangsúly a Székelyudvarhely Önkormányzata által támogatott Székelyföld története monografikus jellegű, háromkötetes kiadványra esik, így célként a kiadvány előkészítésének segítését és az érdeklődők tájékoztatását tűztük ki célként.
A program pénteken kezdődik, zártkörű, egész napra terjedő megbeszéléssel, melynek keretében a kiadvány szerzői és szerkesztői az eddig elvégzett munka eredményeit értékelik, vitás kérdéseket tisztáznak, hiányokat pótolnak, illusztrációs anyagot, grafikai arculatot véleményeznek.
November 14-én, szombaton délelőtt 10 órától a kedves érdeklődők a már megszokott konferencián vehetnek részt. A program két részre tagolódik. Az első felében Egyed Ákos kolozsvári akadémikus, a szerkesztőbizottság elnöke, Sófalvi András (Haáz Rezső Múzeum), Oborni Teréz (Magyar Tudományos Akadémia, Budapest), Hermann Gusztáv Mihály (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Székelyudvarhely), Pál Judit (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár), Bárdi Nándor (Magyar Tudományos Akadémia, Budapest) a készülő kiadvány tartalmi és szerkezeti ismertetését nyújtják nagyobb részletekre bontva. Az ülést Reisz T Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár címzetes főigazgatója vezeti. A konferencia második felében a székelység történetének igen érdekes kérdései kerülnek kibontásra tudományos ismeretterjesztő előadások keretében: Kordé Zoltán (Szegedi Tudományegyetem): A székely ispáni méltóság 1467 előtt, Oborni Teréz: A székelyek ország rendisége és szabadságjogai a fejedelemség korában, Hermann Gusztáv Mihály: A székely anyaváros: mítosz és történelem, Balaton Petra (Budapest, Károli Gáspár Református Egyetem): Székely kivándorlás és munkavállalás a dualizmus korában, Bárdi Nándor: Erdély etnikai átrétegződése és a Székelyföld (1910–1941).
A kiadvány megjelenésére, beszerzésére vonatkozó tudnivalókat Miklós Zoltán múzeumigazgató ismerteti.
Ugyanaznap délután 5 órától a Polgármesteri Hivatal Szent István termében kerül sor az Udvarhelyszéki Tudományért díj átadására. A díjat Sánta Csaba szovátai szobrászművész bronz kisplasztikája és kutatói tevékenységet elismerő oklevél alkotja. A díjazott tevékenységét Szabó Károly által készített kisfilm mutatja be. A díjátadó zenés köszöntőjét a marosvásárhelyi Cantuale énekegyüttes szolgáltatja.
A belépés ingyenes. Szeretettel várjuk a székelység története iránt érdeklődőket.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Néptánc Egyesület
Az Erdélyi Néptánc Antológia rendezvénysorozat fő célkitűzése az Erdély-szerte tevékenykedő műkedvelő néptáncegyüttesek szakmai fejlődésének elősegítése. A rendezvény egy kétlépcsős válogatás, az első körben felvételek alapján kiválasztásra kerül tíz együttes, amelyek meghívást kapnak az őszi Gálaműsorra.
A résztvevők tavasszal jelentkeztek koreográfiáikkal a megmérettetésre, amelyek közül a szakmai zsűri gyermek- és felnőtt kategóriában választott ki együtteseket a színpadon való megmutatkozásra.
A Gálaműsorra november 14-én kerül sor Székelyudvarhelyen, a rendezvény házigazdája az Udvarhely Néptáncműhely lesz. Három gyerek és hét felnőtt néptáncegyüttes mutatkozhat meg az idei Gálaműsoron, melynek a Román Televízió Bukaresti Magyar Nyelvű Adása idén is médiapartnere. Célcsoport: Erdélyi műkedvelő gyermek- és felnőtt néptáncegyüttesek. Tevékenység típusa: szakmai megmérettetés, fesztivál jellegű keretek között.
A Gálaműsor szombaton (nov. 14.) 15 órakor kezdődik a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban. A Gálaműsor szakmai zsűrije:
- Benő Barna Zsolt - hivatásos táncos, pedagógus, koreográfus, a Bekecs Néptáncegyüttes vezetője
- Dr. Kiskamoni-Szalay Zoltán - EMKE Kacsó András díjas, Bartók Béla emlékdíjas zeneszerző, népzenekutató, egyetemi docens, a brassói Transilvania Egyetem Zenei Karának tanára
- László Csaba - EMKE Kacsó András díjas koreográfus, a Pipacsok Néptáncegyüttes vezetője, a Nagyvárad Táncegyüttes koreográfusa
- Polgár Emília - hivatásos néptáncos, 2005-től az M Stúdió mozgásszínház tagja
Szervező intézmény: 100 Fonat Szociókulturális Egyesület
Programunk célja a népművészetek felelevenítése és megtanítása azért, hogy ezek az értékek továbbéljenek, részeseivé váljanak közösségünk életének, a hagyományos, eredeti és őseinktől örökölt kulturális értékek iránti érdeklődés ébrentartása, beépítése Erdőszentgyörgy- a Kis-Küküllő térségében, a Maros mentén és szórványban élő partnereink kulturális életébe.
Célcsoportunk elsősorban az erdőszentgyörgyi és környékbeli magyarság összefogása, nemzeti azonosságtudatának tudatosítása. Tevékenységeink: bábszínház, felvonulás lámpásokkal, kiállítás, vásár, kézműves foglalkozások, népszokások felelevenítése, néptánc előadások, népdaléneklés, népi gyermekjátékok megtanítása, táncház. Résztvevők: 150 százfonatos, 2 kézműves oktató, népi zenekar, a Kis-Küküllő térségi tánccsoportok.
Szervező intézmény: Hajdina Kulturális Egyesület
A Magyar Szórvány Napja kitűnő alkalom, hogy ezen a nemzetközi folklór találkozón ott legyen Kárpát-medence több hagyományőrző és néptáncegyüttese, mely idén Marosludason XIII-szor rendeződik.
Városunk és környéke lakosságának nemzetiségi-etnikai arculata nagyon színes. Évről, évre ízlelgeti azt a lélekemelő, barátságformáló, kapcsolatteremtő, -ápoló és örömet adó erejét a kézművességnek, a zenének, éneknek és táncnak, amit semmi más nem adhat, csak a kultúra. Nagy igazság: a kultúra a sértettséggel nem keverendő. Jelen van itt a magyar, a bukovinai, a román, a cigány. Ezért mondható "színes világ" ez a világ, amit ez a rendezvény nyújt. A népművészet szinte teljes terítéke kel életre, elevenedik meg. Ének, zene, tánc, kézművesség és mulatság -táncház megannyi otthonra talál.
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
Egy kiállítás sorozat keretében bemutatunk a 2014-ben született képzőművészeti munkákból egy válogatást, amelyek a Maros Mezőségi Művésztelep táboraiban (Mezőbánd, Mezőbergenye, Mezőmadaras, Mezőpanit, Csittszentiván) készültek. Három erdélyi városban (Brassó, Sepsiszentgyörgy és Marosvásárhely) egyeztettünk helyi képzőművészeti kiállítótermek működtetőivel, hogy 2015-ben bemutatjuk a táborainkat a helyi nagyközönségnek.
Ezek között találhatók festmények, grafikák, szobrok, fotók és népi ihletésű fafaragások. A rendezvény népszerűsítéséért szükség van plakátokra, szórólapokra, katalógusra, valamint továbbá szükségünk van a képek kiállításra való előkészítésére, elszállítására, terembérre és a megnyitók protokoll költségeire. Ezt az összeget a támogatóktól és önköltségből teremtjük elő.
Szervező intézmény: Szatmárnémeti Magyar Demokrata Ifjak Szövetsége
Kodály Zoltán így vall a zene és a népzene fontosságáról: „A zene az élet olyan szükséglete, mint a levegő. Hogy levegő nélkül nincs élet, sokan csak akkor veszik észre, ha nagyon hiányzik”. A népdaléneklési verseny létrehívó alapgondolata is ez volt „Legyen a zene mindenkié”, legyen versenyző, zsűritag, hallgató vagy szervező. A magyar népdal és a népdaléneklés népszerűsítése, fiatal népdalénekesek felfedezése a cél. Hagyomány teremtőnek és ápolónak szántuk a rendezvényt. Erdélyben ez a legnagyobb múltra és sikerekre visszatekintő rendezvény.
A verseny elődöntőből, döntőből és gálából áll. A verseny elődöntője 2015. november 13.-án délután 15 órakor, a döntő 2015. november 14.-én 11 órakor kezdődik a Nagykárolyi Károlyi Kastélyban. A döntő eredményhirdetéssel ér véget. Az elődöntőre és döntőre a belépés díjtalan, ugyanakkor az érdeklődők 50 fős ingyenes buszt vehetnek igénybe. A szervezők kérik, hogy utazási szándékukat jelentsék be 2015. november 12-ig a madisz90@gmail.com vagy a 0261-710810 üzenetrögzítős telefonszámon visszahívást kérve (név, telefonszám pontos megjelölésével).
A Gála 2015. november 14.-én 18 órakor kezdődik. A Gálára belépőt (felnőtteknek 20, diákoknak és nyugdíjasoknak 10 lejért) lehet váltani a Nagykárolyi RMDSZ-nél (Kölcsey utca 2.) munkanapokon 8 és 15 órák között. A helyek száma korlátozott.
További információk: http://www.madisz.datec.ro/
Szervező intézmény: Segesvári Gaudeamus Alapítvány
Fontosnak tartottuk és tartjuk, hogy az anyanyelven való tanulás mellett, figyelmet fordítsunk a gyerekeink művelődésére is. A színházi-, illetve vetítettképes előadások, a könyvbemutatóval egybekötött író-olvasó találkozók, filmbemutatók érdekes élményt nyújtanak diákoknak, felnőtteknek. Ugyanakkor a zenei műveltség fejlesztése is fontos része kell legyen életünknek.
Az elmúlt öt év tapasztalatai alapján elmondhatjuk, hogy a segesvári szórványban igenis van igény ilyen típusú rendezvényekre. Bizonyítja ezt az a több mint 6000 résztvevő, akik egy év során látogatják rendezvényeinket. Ezért komoly erőfeszítéseket teszünk ezek szervezésére és színvonalassá tételére.
Szervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesület
A program egy előadássorozat, amely havonta egy-egy előadást tartalmaz Balánbányáról és környékéről. Olyan történelmi, földrajzi, gazdasági, népművészeti témákat választottunk, amelyek kevésbé ismertek a balánbányaiak számára is.
Célunk, hogy a balánbányaiak megismerjék minél jobban településüket ezáltal jobban kötődnek Balánbányához, így többet tesznek a városért, ennek fejlesztéséért. A program fő célja közösségünk fejlesztése, a helyi szellemiség fejlesztése. Célcsoportunk a balánbányai magyarság azon része, akik hajlandóak tenni településükért. 2012 júniusában kezdtük el az előadássorozatot és a visszajelzések alapján sikeresnek mondhatjuk.
Szervező intézmény: Corvin Savaria Társaság
Célunk a Reneszánsz hangulatának felidézése a reneszánsz lényegének megismerése céljából; a vajdahunyadi közösség kulturális életének felpezsdítése eredeti és új programokkal, közösségépítés és hagyományfolytatás céljából; történelmi és kulturális múltunk felé nyitás az identitástudat megerősítésére; a gyerekek és ifjak szabadidős tevékenységeinek célirányos orientálása.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Könyves Céh
A Vásár célja, hogy évről évre megismertesse a régió magyar és nem magyar olvasóival a könyv-kiadás európai színvonalát, minőségi olvasmányélményt kínáljon, ugyanakkor lehetőséget teremtsen a tapasztalatcserére a könyvszakma különböző régiókból származó szakemberei számára. Ezzel egy időben, az irodalmi estek révén, igyekszik ízelítőt adni az anyaországi írók munkásságáról, a hazai kiadók könyvbemutatói, szerzői estjei révén betekintést enged a sikeres erdélyi magyar írók műhelytitkaiba.
A Vásárra legalább 40 hazai és külföldi kiadó, kereskedő cég jelentkezését várjuk. Az előző évek tapasztalatából kiindulva mintegy 8500 látogatót remélünk, főleg fiatalokat, abban bízva, hogy a minőségi könyvek kínálatával újra gyakorlattá válik az olvasás a fiatalabb nemzedék körében.
Program:
CSÜTÖRTÖK, november 12.
10.00 Színház tér (rossz idő esetén Nemzeti Színház – Előcsarnok) – Megnyitó
11.00 Nemzeti Színház – Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Standja – Dedikálás –Tompa Andrea: Fejtől s lábtól, Papp Sándor Zsigmond: Semmi kis életek.
11.00 Nemzeti Színház – Főpáholy előtti Galéria – Petőfi Irodalmi Múzeum – Tárlatmegnyitó –Magyar emlékházak és Rejtő-dokumentumok és álrelikviák.
12.00 Nemzeti Színház – Lector Kiadó standja – Dedikálás – Nagy Attila: Csillagköz.
12.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – PONT Kiadó, a Fordulópont szerkesztősége– Varázsigék és mesék. Ami nem maradhat ki egy nap se. Beszélgetés szülőkkel, pedagógusokkal. Résztvevők: Dr. Kádár Annamária pszichológus és Szávai Ilona főszerkesztő.
14.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Dr. Kádár Annamária: FORDULÓPONT – A mese hídszerepe.
15.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – L’Harmattan Kiadó – Könyvbemutató – Oláh Anna: Bolyai Farkas hőtani elméletei, kemencerakó, -öntő tapasztalatai. A kötetet Szilveszter László méltatja.
15.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Ilona: Honvágy.
15.30 Nemzeti Színház – Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesületének Standja – Dedikálás – Györe Balázs: Halottak apja, Krusovszky Dénes: Elégiazaj.
16.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Petőfi Irodalmi Múzeum – Könyvbemutató – „...az irodalmat úgyis megette a fene” – Magyar írók Első Világháborús naplói. A kötetet a szerkesztő, Varga Katalin ismerteti.
16.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – PONT Kiadó/ Fordulópont szerkesztősége –Varázsigék és mesék. Ami nem maradhat ki egy nap se. Beszélgetés szülőkkel, pedagógusokkal. Résztvevők: Dr. Kádár Annamária pszichológus és Szávai Ilona főszerkesztő.
16.30 Nemzeti Színház – Kisterem – Felolvasószínház – Varga Gábor: Kályhabúcsúztató. A Tompa Miklós Társulat előadása.
17.00 Kultúrpalota – Kisterem – Magyar írók estje – Meghívottak: Györe Balázs, Krusovszky Dénes, Papp Sándor Zsigmond, Tompa Andrea. Az est házigazdája Károlyi Csaba, az Élet és Irodalom főszerkesztő-helyettese.
1700 Nemzeti Színház – Székely János terem – Erdélyi Gondolat Kiadó - Könyvbemutató –Asztalos Enikő: A nyárádmenti székely népviselet a XIX. század végétől a XXI. századig.
17.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Verbum Kiadó – Könyvbemutató – Homa Ildikó: Evangéliumi lélektan. Önismeret mindenkinek.
18.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Love2 Translate Kiadó – Könyvbemutató– Puskás Attila: Lélekgyöngyök című verses kötete valamint Dr. David R. Hawkins: A tudatszintek meghaladása, Rácz Attila méltatásában
19.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Koinónia Kiadó – Közönségtalálkozó – Meghívott Kerstin Hack berlini írónő, életvezetési tanácsadó, az Egy szingli vallomásai című könyv szerzője.
PÉNTEK, november 13.
11.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Kalligram Kiadó – Könyvbemutató – Károlyi Csaba: Mindig más történik. 25 irodalmi beszélgetés. A könyvet méltatja és a szerzővel beszélget Kós Anna.
12.00 Nemzeti Színház – Lector Kiadó standja – Dedikálás – Berekméri Árpád-Róbert: „Lesz még kikelet!” A marosvásárhelyi magyar királyi 27. székely honvéd könnyű hadosztály a második világháborúban (1940–1945). Történelmi monográfia
14.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Ilona: FORDULÓPONT –Olvasás? Mese? Terápia!
14.00 Nemzeti Színház – PéterPál Könyvkiadó standja – Dedikálás – Váradi Péter Pál, Lőwey Lilla: Erdély – Magyar Zsoltár – Dsida Jenő valamint Erdély – Kárpátok koronája – Keleti-Kárpátok 1. (fotóalbumok)
14.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Könyvbemutató – Juhász Kristóf: Hanggal és jelenléttel. Aki szabadon röpül – Beszélgetések Zorkóczy Zenóbiával (interjúkötet). Beszélgetőpartnerek: Egyed Emese költő, irodalomtörténész, Szebeni Zsuzsa színháztörténész, Zorkóczy Zenóbia színművész, Juhász Kristóf író, előadóművész.
15.00 Nemzeti Színház – Kisterem – Petőfi Irodalmi Múzeum – Könyvbemutató – Az ellopott tragédia – Rejtő Jenő-emlékkötet. A könyvet a szerkesztő, Thuróczy Gergely méltatja.
15.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Erdélyi Múzeum Egyesület – Könyvbemutató – Blos-Jáni Melinda: A családi filmezés genealógiája. Erdélyi amatőr médiagyakorlatok a fotózástól az új mozgóképfajtákig (Emberek és kontextusok 13) A kiadványról a sorozatszerkesztő, Keszeg Vilmos, a szerző, Blos-Jáni Melinda és a kiadó vezetője, Biró Annamária beszélgetnek.
15.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Géza: Ragyog az ég, akár az aszfalt
15.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – UartPress Kiadó – Kiadóbemutató
15.00 Maros Megyei Múzeum, Vár – Maros Megyei Múzeum – Könyvbemutató – Nagy Miklós Kund (szerk.): Vida Árpád. A kötetet méltatja Nagy Miklós Kund és Soós Zoltán múzeumigazgató.
16.00 Bernády Ház – Sétatér Kiadó – Könyvbemutató – Fekete Vince: Vak visszhang (válogatott versek). A szerzővel Markó Béla beszélget, közreműködik Gáspárik Attila színművész.
16.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Exit kiadó és az Erdélyi Református Egyházkerület – Könyvbemutató Az IDEA Könyvtér – erdélyi magyar könyvek boltjaszervezésében – Nagy Ödön, a szórványlelkész és néprajzkutató. A könyvet dr. Keszeg Vilmos néprajzkutató, egyetemi tanár ismerteti.
16.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Erdélyi Múzeum Egyesület – Könyvbemutató – Péntek János: Történések a nyelvben a keleti végeken.
17.00 G. Café – Látó Irodalmi játékok 67. / Erdélyi Híradó Kiadó – Könyvbemutató – Láng Orsolya: Tejszobor, Házigazda: Mihály Emőke
17.00 Nemzeti Színház – Kisterem – Főszerkesztők Kerekasztala – Az erdélyi magyar irodalmi folyóiratok jelene és jövője – Meghívottak: Balázs Imre József (Korunk), Böszörményi Zoltán (Irodalmi Jelen), Karácsonyi Zsolt (Helikon), Kovács András Ferenc (Látó),Lövétei Lázár László (Székelyföld), Szűcs László (Várad).
17.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Lektor Kiadó – A kiadó szerzői estje –Résztvevők: Berekméri Árpád-Róbert, Dimény Lóránt és Nagy Attila.
17.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Kriterion Kiadó – Könyvbemutató – Tamáska Máté: Torockó felfedezései. Házigazda: H. Szabó Gyula.
18.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Garabontzia Kiadó –Könyvbemutató – Radu Ţuculescu: A mi derék Miksánk. A kötetet méltatja Stracula Attila.
18.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Nyárádmenti Kistérségi Társulás –Könyvbemutató – A Nyárád mente képekben – Értékek és turizmus a Nyárád mentén. Turisztikai album, tükör és kirakat.
19.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Egyetemi Műhely Kiadó–Bolyai Társaság – könyvbemutató – Kovács Barna: Emlékezet és esemény Paul Ricoeur filozófiájában, bemutatja: dr. Szigeti Attila, a kolozsvári BBTE Magyar Filozófiai Intézetének adjunktusa és Ungvári Zrínyi Imre: Életünk formaelvei. Erkölcs a gondolkodásban és a mindennapokban, Bemutatja: Gál József, a kolozsvári BBTE Magyar Filozófiai Intézetének doktorandusza.
19.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Koinónia Kiadó – Könyvbemutató – Gergely Edó: Monyónyár, Zágoni Balázs: Kolozsvári mesék, Balázs Imre József: Álomfarsang, Magyari Tivadar: A ragasztott ház, Lucian Boia: Románia elrománosodása, Fancsal Zsolt: Amikor csak a hollók táplálnak, Zágoni Attila: Kozmikus potyautas, Zágoni Bálint–Jánosi Andrea:Sepsiszentgyörgy (Kincses Képeskönyv sorozat). A szerzőkkel, illetve a Boia-kötet fordítójával Rostás-Péter Emese felelős szerkesztő beszélget.
19.30 Nemzeti Színház – Kisterem – Felolvasószínház – Garaczi László: Ovibrader.
A K & KaArt iroda produkciója, a Tompa Miklós Társulat előadása, rendező Király István.
SZOMBAT, november 14.
11.00 Nemzeti Színház – Nagyterem – Gyermekkoncert – Csiribiri, Halász Judit előadásában. A K & KaArt iroda produkciója.
11.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Mentor Könyvek Kiadó – Könyvbemutató –Murvai Bélával Szövevény című regényéről a szerkesztő, Láng Zsolt beszélget.
11.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó –Könyvbemutató – Balázs Lajos: Menj ki én lelkem a testből – Sorsfordulások rítusai a székely-magyaroknál III. A szerzővel Sarány István szerkesztő beszélget.
12.00 Nemzeti Színház – Kisterem – L’Harmattan Kiadó – Könyvbemutató – Zárug Péter Farkas: Leviatán ébredése – Avagy illiberális-e a Magyar demokrácia? A szerzővel Karácsonyi Zsigmond, a Népújság főszerkesztője beszélget.
12.00 Nemzeti Színház – Bookart Kiadó standja – Dedikálás – Markó Béla – Részegh Botond:Passiójáték.
12.00 Nemzeti Színház – Erdélyi Híradó Kiadó standja – dedikálás – Láng Orsolya: Tejszobor.
12.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Kriterion Kiadó – Könyvbemutató – Donáth László: Zádokfakürt és Jancsó Béla levelezése I. (1914–1930). Közreműködik: Bölöni Domokos és Cseke Péter
13.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Napvilág Kiadó – Könyvbemutató – Sipos Balázs, Konok Péter, Ignácz Károly, Egry Gábor: Kérdések és válaszok a Horthy-korról, Egry Gábor: Etnicitás, identitás, politika. – Magyar kisebbségek a nacionalizmus és a regionalizmus között Romániában és Csehszlovákiába, 1918-1944. A könyvbemutatón Egry Gábor és Ignácz Károly vesznek részt, a köteteket Sárándy Tamás méltatja.
13.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató – Kemény János: Ítéletidő. Közreműködik Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész, az Erdélyi Művészeti Központ vezetője és Nagy Miklós Kund nyugalmazott főszerkesztő, valamint Sarány István szerkesztő.
1400 Nemzeti Színház – Székely János terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató – Ferencz Imre: Táncoló kövek. A szerzővel Fekete Vince költő, a Székelyföld folyóirat főszerkesztő-helyettese és Sarány István szerkesztő beszélget. Közreműködik a kötet illusztrátora, Siklódy Ferenc.
14.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Kriterion Kiadó – Könyvbemutató – Kincses Előd: Marosvásárhely fekete márciusa – Martie negru la Tîrgu-Mureș.
14.00 Nemzeti Színház – Erdélyi Híradó Kiadó standja – Dedikálás – Bálint Tamás: LÁV sztori.
14.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Ilona: Honvágy.
14.00 Nemzeti Színház – Lector Kiadó standja – Dedikálás – Dimény Lóránt: Ha elhal(novellák).
15.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató – Kenéz Ferenc: A sóvárgás birodalma. A szerzővel Kozma Mária író, a Pallas-Akadémia Könyvkiadó főszerkesztője beszélget.
15.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Géza: Kivégezzük nagyapádat.
15.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Garabontzia Kiadó – Könyvbemutató –Babucs Zoltán: A kárpátok őrei – A székely vitézség ezer éve.
15.00 G. Café – Látó Irodalmi Játékok 68. / Bookart Kiadó – Könyvbemutató – Márton Evelin:Szalamandrák éjszakái. Házigazda: Vida Gábor.
16.00 Nemzeti Színház – Mentor Könyvek Kiadó standja – Dedikálás – Pál-Antal Sándor:Mesterségem címere: Bodor Péter.
16.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Szávai Géza–Gáspárik Attila:Kivégezzük nagyapádat – hangoskönyv.
16.00 Nemzeti Színház – Jánosházy György terem – Garabontzia Kiadó – Könyvbemutató – Bódizs Edit: Interjú a nagymamámmal.
16.00 G. Café – Látó Irodalmi Játékok 69. – A Látó SZÍNHÁZSZÁMÁnak bemutatója – Felolvasószínház – Székely Csaba: Ezek állatok. Előadják a Látó szerkesztői.
17.00 Nemzeti Színház – Nagyterem – Gyermekkoncert – Csiribiri, Halász Judit előadásában. A K & KaArt iroda produkciója.
17.00 Nemzeti Színház – Székely János terem – Mentor Könyvek Kiadó – Könyvbemutató –Sebestyén Mihály: Időtár V/1. Kiegészítések Marosvásárhely történeti kronológiájának I-II. kötetéhez 1291–1899. A kötetet a szerkesztő, Mihály Emőke és Pál-Antal Sándor méltatja.
17.00 Nemzeti Színház – PONT Kiadó standja – Dedikálás – Markó Béla: Száz mázsa hó(gyermekversek).
17.00 Nemzeti Színház – Underground terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató– Nagy József Levente: Csillagok közt kifeszítve, Gáspár Gyula illusztrációival. A szerzővel Kozma Mária író, a Pallas-Akadémia Könyvkiadó főszerkesztője beszélget. A versekből szaval Berekméri Melinda, a megzenésített verseket Dénes Előd adja elő.
18.00 Nemzeti Színház – Mentor Könyvek Kiadó standja – Dedikálás – Murvai Béla:Szövevény.
18.00 Nemzeti Színház – Underground terem – Pallas-Akadémia Könyvkiadó – Könyvbemutató– Kincses Elemér: Macskutyák. A szerzővel Kozma Mária író, a Pallas-Akadémia Könyvkiadó főszerkesztője beszélget.
19.30 Nemzeti Színház – Kisterem – Mentor Könyvek Kiadó – Hulló csillag – Jánosházy Görgy emlékest – A műsort összeállította Jászberényi Emese, Káli Király István és Király István, rendezte Király István, közreműködik Sebestyén Aba színművész.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570