Szervező intézmény: Harmonia Cordis Egyesület Kolozsvári Szervezete
Az V. Novum Generatio Nemzetközi Gitárnapok művészi képzések megszervezését, zenei szólóestek, kamarazene-koncertek megszervezését tűzte ki célul, az interkulturális értékek jegyében, egy nemzetközi és nemzetek közötti együttműködésre, párbeszédre alapozva. A fesztivál olyan kulturális és művészeti hiányosságot tölt be, amely az országban élő fiatalok, zenekedvelők körében van jelen. A hiányt kitölti, a jelenlegi kulturális és szórakozási lehetőségeket bővíti és fontos előrelépést ér el a művészi kifejezési formák fejlődésében a klasszikusgitár műfajában. A fesztivál Kolozsvár Európa Ifjúsági Fővárosa rendezvénysorozatának része.
Program:
26.11. 2015., 7pm (EET)
young talent: ZAHARIE Gloria (RO)
CIAPI Alecu (RO)
TRIO TRANSILVANIA: FILIMON Viorela, GAYDAROVA Ani, BĂLAN Marian (RO)
27.11. 2015., 7pm (EET)
young talent: MARE Alexandru (RO)
BEKE István Ferenc (RO)
duo: OROSZ Dávid & GLIGA Tudor (RO)
28.11. 2015., 7pm (EET)
young talent: TORGE Tudor (RO)
PARK Ji Hyung (KR)
MADHAVAN Somanathan (USA)
duo: PARK Ji Hyung (KR) & MADHAVAN Somanathan (USA)
29.11. 2015.,7pm (EET)
young talent: NICU Gabriel (RO)
GIRÁN Péter (H)
CSÁKI András (H)
Koncertekre a belépés ingyenes.
Bővebb információ: http://harmoniacordis.org/index.php#HU
Szervező intézmény: Kolozsvári Magyar Diákszövetség - Kolozsvári Magyar Történészhallgatók Egyesülete szakosztály
A Töri-földi gólyabál a KoMaTE már hagyományosnak számító, a földrajzkar diákegyesületével közösen megszervezett tanév eleji rendezvénye, mely az elsőévesekre, a gólyákra koncentrál, őket igyekszik hatásos és ünnepélyes keretek között bevezetni az egyetemi életbe, illetve egy új közösségbe.
A rendezvény célcsoportját elsősorban a gólyák, hiszen a cél ezen elsőévesek integrálása, de két kar többi diákjához is szól, sőt nyitott rendezvényként bárki nézője lehet az első évesek izgalmas vetélkedésének. A rendezvény, amelyen a különböző szakirányok csapatai (egy szakról több csapat is jöhet) mérik össze tudásukat, ügyességüket és kreativitásukat egyúttal előkészítő a város szintű KMDSz gólyabálra is, melyen a történelem-földrajz karokat a Töri-földi gólyabál nyertesei képviselik.
Szervező intézmény: Eötvös József Alapítvány
A második világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából népszerű vetélkedőnk 25. kiadását az idén ennek a fontos évfordulónak szentelnénk. Hangsúlyt fektetnénk a világháború eseményei mellett a magyar nemzet áldozatvállalására, a székelyföldi emberek frontbeli és hátországbeli küzdelmeire, külön kiemelve a székely szerepvállalását a háborús erőfeszítésekben.
Az újabb TUDÁSZ vetélkedőn a résztvevő csapatok három-három tanulóból állnak, ezúttal ők 8 Hargita megyei magyar tannyelvű középiskola tanulói közül kerülnének ki. A nézőközönséggel együtt a résztvevők száma elérheti a 300 főt. A vetélkedőnk fő célja az általános műveltség terjesztése szórakoztató módon, szeretnénk lépést tartani a mai kor technikai fejlettségével.
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
A Maros Mezőségi Művésztelep ezévi utolsó kiállítására kerül sor, ezúttal Brassóban, a Reménység Háza Galériájában, november 26-án, délután 6 órakor. Beszédet mond Vetró B.Sebestyén András képzőművész, valamint Czirjék Lajos, a Maros Mezőségi Művésztelep elnöke. A kiállításon megtekinthetők válogatások a mezőbándi, mezőbergenyei, mezőmadarasi és a csittszentiváni alkotótáborok anyagaiból.
Szervező intézmény: Bábu Egyesület
A Lux Aurumque Kamarakórus koncertsorozata elősegíti a kortárs zeneszerzők és azok műveinek megismerését Erdélyben. Különös hangsúlyt fektetünk a helyi alkotók munkáinak megismertetésére professzionális előadók által.
A kórus tagjai és családjuk augusztus 30 és szeptember 5 között részt vesznek egy műhelytáborban, amely során összeállítanak és begyakorolnak egy koncertprogramot kortárs zeneművekkel, a gyerekeknek pedig különböző alkotóműhelyeket biztosítanak. A tábort követő hetekben az ott összeállított programot négy helyszínen adják elő: Borospatakán, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen.
Szervező intézmény: Maroshévízi Alma Mater Kemény János Egyesület
A Sportnap az októberben zajló maroshévízi Őszi Magyar Hagyományos Napok rendezvénysorozatának egyik eleme. Sportnap megnevezéssel illettük e tevékenységet, mivel ez alkalommal több sportágból, különböző mérkőzések is napirendre kerülnek.
A rendezvény fő célkitűzése helységünk és környékünk sportszellemének fellendítése mozgás, ismerkedés, szórakozás és tapasztalatcsere révén. Az esemény felhívja a figyelmet arra, hogy az egészséges életmódvitel sport nélkül nem valósítható meg. Az ilyen jellegű tevékenységnek Maroshévízen múltja van, ugyanis az utóbbi időben évi rendszerességgel szerveztünk különböző bajnokságokat. A jelentkezőket nem kötik nemi és korhatári megszorítások.
Szervező intézmény: Áradat Egyesület
A negyedik alkalommal szervezett találkozónk, kettős cél vezet, egyrészt a magyar nemzeti tudatot és hitünket tovább erősítsük olyan pozitív példák bemutatásával, amelyek újra és újra hitet és erőt adnak a nemzetünk érdekében vállalt cselekvésekhez, másrészt a nők testi-lelki egészségének megóvásához kívánunk segítséget nyújtani a lányok, asszonyok és civil szervezetek összefogásának erősítésével. 200 nő a meghívottunk a Kárpát-medencéből, szakemberek előadásaival, interaktív kiscsoportos tevékenységekkel várjuk őket, hogy gazdagodjanak.
Téma: „Életutunk a hit és értelemkeresés szemével”
8:00-9:00 - Regisztráció
9:00-9:15 - Köszöntő és megnyitó- Czenczer Jolán, lelki-gondozó az Egymásért program felelőse és Simó Irma, pszichológus, mentálhigiénés szakember, művészetterapeuta, az Áradat egyesület szakmai vezetője
9:15-10:00 - Előadás- dr. Vik János logoterapeuta, egyetemi adjunktus BBT Római Katolikus Teológia Kar, Kolozsvár: Értelemszikrák az életemben – avagy miként tanulhatom meg élettörténetem szerkezetét életértelem-távlatban észlelni10:45-10:00-10:45-
10:45-11:15 - Kávészünet
11:15-12:00 - Előadás: Homa Ildikó, klinikai pszichológus, egzisztencialista-analitik
12:00-12:35 - Előadás: Demeter Zsuzsa gyógypedagógus, Csíkszereda- „Tudatosan, tervezetten, megelégedetten - élni, megélni és nem túlélni”
12:35-13:00 -Tanúságtételek
13:00-14:30 - Ebédszünet
14:30-16:30 - Műhelymunkák
Hausdorf Annamária lelki-gondozó, Dánél Mária Francesca ferences nővér lelki-gondozó: „A női méltóság tisztelete- Nőnek lenni jó”
Ilyés Erika segítő nővér: „Útkeresés és döntés Istennel”
Szász- Heron Amália Kinga, pszichológus, pszichoterapeuta: „Bennünk élő női archetípusok”
Tóth Tamásné Mária: „Asszonylét- egyensúlyteremtés művészete munka és a családi teendők közt”
Szakáli Tünde lelki-gondozó, Salamon Ildikó lelki-gondozó: „Belső világunk felfedezése és megértése Mesésen”
Bakó Mária lelki-gondozó: „Hogyan képviseljük értékeinket a kommunikációban?”
Ambrus Zsuzsánna pszichológus, mentálhigiénés szakember: „A Csend megteremtése ügyes bajos dolgaink közt”
Nistor Zsuzsanna lelki-gondozó – „Ölelés, testi –lelki karbantartás”
Antal Gabriella nevelési tanácsadó: „ A Bennünk élő Szülő kihívásai, gondjai, örömei…”
Szász Enikő, kozmetikus: „Bőrünk rejtelmei ”
Borota Karola pszichológus, logopédus- ”Gyermekvállalás és gyermeknevelés a családi és rokoni háló bűvkörében”
16:30-17:00 - Szünet
17:00-18:00 - Plénum - Zárás
18:00 - Szentmise a Kegytemplomban
Helyszín: Jakab Antal Tanulmányi és Felnőttképzési Központ, Szék u.147. szám, A. terem
Belépő: 30 Ron +20 Ron ebéd
Szervező intézmény: Fiatalok Kovásznáért Szervezet
A program célja a kézilabda sport népszerűsítése, a fiatalok megmozdítása, kapcsolatépítés ifjúsági szervezetek tagjai között. Célcsoport 15 és 35 év közötti fiatalok. A tevékenység magába foglalja az ifjúsági szervezetekben tevékenykedő fiataloknak a kézilabda maraton megszervezését. A kézilabda maraton idén harmadik alkalommal kerül megrendezésre, így bátran elmondhatjuk, hogy egy fenntartható rendezvény mely reményeink szerint nagyban hozzájárul a kézilabda népszerűsítéséhez.
Szervező intézmény: Borókagyökér Egyesület
Immár hagyományként szervezzük meg a III. Kolbásztérinbába elnevezésű rendezvényt, amely sikeres elégtételt nyújt azon érdeklődőknek, akik a kolbásztöltés művészete irányába fordulnak. Úgy gondoljuk, hogy szükség van erre a rendezvényre, amely egyre inkább a hagyományőrzők kis szigetévé növi ki magát, sokféle más rendezvénnyel övezve az eredeti elképzelést. A program keretén belül lesz kézműves vásár, hagyományos ételek vására. Élő népzene és a Borókagyökér gyermek néptánccsoport fellépése szórakoztatja a látogatókat.
Program:
09:00 – 10:00 Regisztráció, kellékek átvétele, előkészületek
10:00 – 10:15 A zsüri bemutatása
10:15 – 10:30 A hús átvétele
10:30 – 10:45 A csapatok felvonulása
10:45 – 13:00 Kolbásztöltés
11:00 – 15:00 Zsűrizés
15:00 – 15:30 Díjkiosztás
12-13 Szórakoztató műsor
Versenyszabályzat:
Csapatlétszám: maximum 5 személy
Benevezési díj: 300 RON / 20.000 HUF csapatonként.
A benevezési díj tartalmazza a 10 kg kolbásznakvalót.
A csapatok biztosítják a fűszereket, asztali díszítést és egyéb hozzávalókat (a húson kívül).
A verseny:
A versenyzők átveszik a szervezők által biztosított kellékeket, valamint a húst, majd feldiszítik az asztalt, elkészítik a kolbászt. Minden csapat lead a zsűrinek egy 50 cm-es sült kolbászt, melyet a zsűri értékel.
Zsűrizés:
A zsűri pontozza a csapatot (öltözet, szervezés, jó hangulat), a hozzávalók előkészítését, az asztaldíszítést (elrendezés, dekoráció, hagyományos termékek, eredetiség), a kolbászkészítés folyamatát, a kolbász ízét és aspektusát. Szintén zsürizésre kerül a MESTERSÉGÜNK CÍMERE alkotások ezekre a benevezés díjtalan, felhasználható bármilyen disznó-alkatrész.
Díjazás
A csapatok oklevelet kapnak, a legjobbak pedig tárgyi nyereményekben részesülnek.
Szervező intézmény: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Ismét útjára indul az ekhós szekér, húsz színjátszó csoport részvételével, november 21-én Gagyban. A színjátszó-találkozót szombaton 9 és 17 óra között tartják Gagy falu művelődési házában.
Az ekhós szekér nyomában elnevezésű színjátszó-találkozó a felnőtt műkedvelő színjátszók legismertebb fesztiválja a megyében. A találkozó fellépési lehetőséget nyújt az amatőr színjátszó csoportok számára, ugyanakkor komoly tapasztalatcserét jelent, új ötletekkel gazdagodnak, barátságok, későbbi együttműködések születnek.
Az elmúlt években az udvarhelyszéki településeken körbejárt e fesztivál. A kilencvenes években a Homoród menti falvak találkozójaként indított rendezvény, hosszabb megszakítás után, 2008-ban Homoródkarácsonyfalvára vonzotta a felnőtt színjátszókat. Farkaslaka 2009-ben, Lövéte 2010-ben, Rugonfalva 2011-ben volt házigazda, majd 2012-ben Kisgalambfalva, 2013-ban ismét Farkaslaka következett, majd 2014-ban Kobátfalva adott otthont a fesztiválnak. Gagy falu művelődési házában Agyagfalva, Homoródújfalu, Kecset, Kisgalambfalva, Kobátfalva, Lövéte, Nagygalambfalva, Oroszhegy, Siklód, Szentegyháza és Zetelaka műkedvelő színjátszó csoportjai lépnek fel.
A társulatok további együttműködésének ösztönzése és egymás munkájának jobb megismerése érdekében a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont gondozásában a Bethlen Gábor Alap és a Communitas Alapítvány – Romániai Magyar Demokrata Szövetség támogatásával elkészült a Hargita megyei műkedvelő társulatokat összesítő kiadvány, amelyet a szombati találkozón mutatnak be.
Minden érdeklődőt szeretettel várunk Gagyba a műkedvelő társulatok találkozójára!
Szervező intézmény: Erdélyi Múzeum-Egyesület
Az Erdélyi Múzeum- Egyesület 2002 óta tudományos fórummal ünnepli a magyar tudomány novemberi ünnepét. A rendezvény az Erdélyben zajló kutatások legfrissebb eredményeit veszi számba. A kétnapos fórumon oktatók, kutatók, doktorandusok, magiszteri és egyetemi hallgatók, a tudományos eredmények iránt érdeklődők vesznek részt, összesen kb. 500 főnyi hallgatóságra számítunk. A rendezvény és az előadások nyomán kialakult beszélgetések a kutatások jövendőbeli irányának meghatározásához is hozzájárulnak, ezenkívül a szakmai kapcsolatok kiépülését és fenntartását segítik. Az elhangzott előadások egy része nyomtatásban is megjelenik, és az EME honlapjára is felkerülnek, így tudományos eredményeink a határokon túl is ismertté válnak. A rendezvény fővédnöke Lovász László, az MTA elnöke.
Megnyitó – plenáris előadások
Helyszín: A Protestáns Teológiai Intézet díszterme, Kolozsvár,Bocskai/A. Iancu tér 13. sz.
Időpont: 2015. november 20., péntek
8.30-9.00 Regisztráció
9.00 Megnyitó
Sipos Gábor, az Erdélyi Múzeum-Egyesület elnöke
Köszöntések
Mile Lajos, Magyarország kolozsvári főkonzulja
Kocsis Károly, az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizottság elnöke
Nyitó plenáris előadás
9.30 Lovász László (elnök, Magyar Tudományos Akadémia):
Szépség és matematika
A romániai magyar tudományosság intézményi keretekben: jelen és jövő
10.15 Soós Anna (rektorhelyettes, Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár):
A Babeş-Bolyai Tudományegyetem tudományos térképe
10.30 Dávid László (rektor, Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem):
Tudományos kutatás a Sapientia EMTE-n. Célok, feltételek és elért eredmények
10.45 Bányai Éva (Hungarológiai csoportvezető, Bukaresti Egyetem Idegen Nyelvek és Irodalmak Kara, Bukarest):
Hungarológia Bukarestben: múlt-jelen-jövő
11.00 Vargha Mihály (igazgató, Székely Nemzeti Múzeum, Sepsiszentgyörgy):
Utak és irányok a Székely Nemzeti Múzeum életében
11.15 Gr. Mikó Imre-emlékplakett átadása
11.30 SZÜNET
12.00 Biró A. Zoltán (intézetvezető, KAM-Regionális és Antropológiai Kutatások Központja, Csíkszereda): Szakmai és társadalmi szerep – Társadalomtudományi kutatóműhely Csíkszeredában
12.15 Buzogány Dezső (egyetemi tanár, Református Tanárképző Kar, Protestáns Teológiai Intézet): Egyháztörténet és állagmegóvás
12.30 Lázok Klára (osztályvezető, Teleki-Bolyai Könyvtár, Marosvásárhely):
A Teleki-Bolyai Könyvtár tudományos-, illetve tudománynépszerűsítő tevékenysége 2013-2015
12.45 Gyarmati Zsolt (igazgató, Csíki Székely Múzeum, Csíkszereda):
Centrum a végeken – A Csíki Székely Múzeum tudományos munkája
13.00 EBÉD
15.00 Miklós Zoltán-István (igazgató, Haáz Rezső Múzeum, Székelyudvarhely):
Értékorientált jövőépítés
15.15 Jakab Albert Zsolt (elnök, Kriza János Néprajzi Társaság, Kolozsvár):
A 25 éves Kriza János Néprajzi Társaság tudományszervező tevékenysége
15.30 János Szabolcs (rektor, Partiumi Keresztény Egyetem, Nagyvárad):
Regionális kutatások a Partiumi Keresztény Egyetemen
15.45 Szőcs Péter Levente (aligazgató, Szatmár Megyei Múzeum, Szatmárnémeti):
A Szatmár Megyei Múzeum gyűjteményei és tudományos kutatásai. Eredmények és lehetőségek
16.00 Szilágyi Tibor (egyetemi tanár, Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem):
Orvosbiológiai kutatás a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetemen (MOGyE)
16.15 SZÜNET
16.45 Soós Zoltán (igazgató, Maros Megyei Múzeum, Marosvásárhely):
Múzeumfejlesztési stratégiák a Maros Megyei Múzeumnál. Műemlékvédelem, kiállítások és állománygyarapítás
17.00 Horváth István (elnök, Nemzeti Kisebbségkutató Intézet, Kolozsvár): A kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet – az első 7 év
17.15 Csergő Tibor (igazgató, Tarisznyás Márton Múzeum, Gyergyószentmiklós):
A felzárkózás évtizede (2005–2015). Tudomány és közművelődés a Tarisznyás Márton Múzeumban
17.30 Rés Konrád (elnök, Kolozsvári Magyar Diákszövetség, Kolozsvár):
Többpilléres tehetséggondozás a Kolozsvári Magyar Diákszövetségnél
17.45 Bitay Enikő (főtitkár, Erdélyi Múzeum-Egyesület, Kolozsvár):
A múlt értékei, a jelen kutatásai, a jövendő céljai az Erdélyi Múzeum-Egyesületben
18.00 Zárszó
19.00 Fogadás
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Bodor Péter Művelődési Egyesület
Az erdőszentgyörgyi Bodor Péter Művelődési Egyesület 2015. november 20-22. között szervezi meg Erdőszentgyörgyön a XXIII. SZÍNPAD FESZTIVÁLT, a Kis-Küküllő menti műkedvelő színjátszók találkozóját. A találkozó november 20-án, pénteken délután 16 órától kezdődik a kisdiákok előadásaival, majd 21-22–én a középiskolás és felnőtt műkedvelő színjátszók előadásaival folytatódik. Az előadásokat szakmai zsűri értékeli.
A hazai magyar nyelvű amatőr színjátszó csoportok mellett részt vesznek magyarországi csoportok is, lehetőséget biztosítva a kapcsolatok kialakítására, illetve ápolására. 15-20 csoport, mintegy 200 fellépő jelentkezésére számítunk, 12-35 év között. A találkozó előadásaira a helyi és közeli települések lakóit várjuk, naponta mintegy 300-350 nézőre számítunk, ezzel is népszerűsítve a műkedvelő színjátszás értékeit.
Szervező intézmény: Alfalvi Fiatalokért Egyesület
A háromnapos programsorozat keretein belül a helyi közösség fiataljainak településünk Kolozsváron tanuló diákjai tartanak előadást. A tapasztalatok, a tanulási módszerek, mentalitás és egyetemista élet mellett a lehetőségekről és hosszú távú célokról is szó esik, érintve, hogy máshol Európában vagy itthon tervezik a jövőjüket.
A három nap alatt sorra kerül középiskolások számára egy szavalóversenyre is, amelynél az ifjúság szintén főszerepet kap, hiszen a két elszavalandó versük közül a kötelező versük kortárs költőtől kell választaniuk, aki közvetlenül kötődik Kolozsvárhoz (ott született, tanult, élt, jelent meg könyve stb.). Záró mozzanatként a helyi tehetségek gála estje kerül megrendezésre, ahol vendégeként egy kolozsvári meghívott is színpadra áll.
Program:
1. Nap (2015. November 20.)
Helyszín: Sövér Elek Szakközépiskola díszterme
Délután: 13-órától
Alfalvi Fiatalok Szavalóverseny: Kolozsvárhoz kötődő költőtől előadott versek/prózák hangzanak el a Sövér Elek Szakközépiskola diákjainak közreműködésével.
2. Nap (2015. November 21.)
Helyszín: Gyergyóalfalvi Szociális központ
Délután: 13-órától
Kávézunk Kolozsváriakkal! Kolozsváron tanuló alfalvi és borzonti diákok kerekasztal beszélgetése a kolozsvári egyetemi életről, ifjúságpolitikáról, jövőtervekről.
Este: 20-órától
Katalin bál Hazug Pista bácsival– az EMME szervezésében, Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház
3. Nap (2015. November 22.)
Helyszín: Petőfi Sándor Művelődési Ház
ALFALVI FIATALOK GÁLAESTJE (Első felvonás)
Zárszó: Jakab Adorján – RMDSZ Ügyvezető Elnökség, Programokért felelős főosztály
György Botond – AFE-elnök
Gáll Szabolcs – Gyergyóalfalu polgármestere
A helyi tehetségek mellett több meghívott is fellép köztük:
Szabó Zoltán énekes (Kolozsvárról)
Szervező intézmény: Pro Szilágyság
Az ,,Ady-ház”-at - a köztudatban így ismerik - 2007-ben sikerült megvásárolni, és így lehetőség nyílt megőrizni egy emlékhelyet, hiszen Zilah magyarságának múltjával kapcsolatos emlékhelyeinek száma igen kevés, mert a városfejlesztéssel minden lehetőt eltüntettek.
Az Ady-emlékházat sikerült hosszú évek munkájával felújítani. A zilahi magyarság számára és nemcsak, az Ady-emlékház egy ereklye, amely a közösség szívügye és ezért szeretnénk minden megtenni, hogy működőképes legyen, és Ady Endre nevéhez méltó rendezvényeket szervezzünk benne.
Szervező intézmény: Partium Alapítvány
A 2004 óta minden évben megszervezett Ady Endre Regionális Szavalóverseny komoly hagyományokkal bír. A nagyváradi Ady Endre Gimnáziummal közösen szervezve sikerül a magyar középiskolások körében a híres költő műveit nemcsak megismertetni, hanem egy rendkívül színvonalas vetélkedőt is lebonyolítani, amely helyi - iskolai szinten kezdődik, Bihar, Szatmár, Máramaros, Szilágy illetve Hajdú Bihar megyékben, a magyar irodalom tanárok segítségével. A novemberi időpontra minden megyéből a legeredményesebbek utaznak el.
Az utóbbi évek hagyományaihoz híven a résztvevők Adyhoz kötődő helyszíneket is meglátogatnak, koszorút helyeznek el a költő szobránál, valamint lehetőség nyílik az emlékmúzeum meglátogatására is. A kétnapos szavalóversenyre pedig neves szakértőket hívunk meg szakmai zsűrizésre.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570