Szervező intézmény: Haszmann Pál Múzeum
A Csernátoni burrogtató, melyre idén október 10-én kerül sor a VI. Székelyföld Napok keretében, két éve indult azzal a szándékkal, hogy évről évre megrendezendő őszi eseménye legyen a csernátoni Haszmann Pál Múzeumnak.
A rendezvény elsősorban gépésztalálkozó, ahol az Erdély-szerte egyedülálló mezőgazdasági szerszám- és gépgyűjtemény érdekes darabjai kerülnek látogató közelbe. Magyarországi és hazai gépészszakemberek közreműködésével kínálunk érdekes programot, ahol a szakmai rész mellett az egész család számára biztosítunk majd elfoglaltságot.
Partnereink ebben a mezőkövesdi Hajdu-Ráfis János Mezőgazdasági Gépmúzeum és munkatársai, szakemberei, valamint a gyöngyösi Lévay Sándor vállalkozó, gépgyűjtő, aki szintén elhozza szakembereit és néhány korabeli traktorját is a rendezvényünkre. Az eseményt megelőzi néhány napos közös munka velük, ahol előkészítik a szombati napon „megszólaló” gépeket. Idén a gyűjtemény egyik, a Hofherr-Schrantz-Clayton-Shuttleworth Magyar Gépgyári Művek által gyártott traktorja lesz az esemény középpontjában, de több stabil motor, korabeli traktor hangja is megszólal majd. A nap folyamán lesz gépfelvonulás, gépbemutató, előadások, kiállítás és családos programok.
Szervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesület
Pro Patria Aris et Focis - ez egy 1611-es Báthory talléron található felírat. Hazáért, vallásért, otthonért. Ezen jelmondat alatt kerülnek sorra a Botorka Művelődési Egyesület programjai 2015-ben.
A programok a nemzeti, vallási és helyi ünnepek, évfordulók megünneplésével kapcsolatosak. Március 15-e, a Költészet Napja, Augusztus 20, Báthory András halálának évfordulója, a téli egyházi ünnepek - ezek a helyi szempontból is fontos ünnepek, amelyekre épülnek programjaink. Fő célkitűzésünk, hogy a balánbányai magyarság számára lehetőséget nyújtsunk megünnepelni nevezetes napjainkat. Minden rendezvényünknek más-más célcsoportja van, a kisiskolásoktól az idősebb generációig mindenkit megszólít a program.
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
Egy kiállítás sorozat keretében bemutatunk a 2014-ben született képzőművészeti munkákból egy válogatást, amelyek a Maros Mezőségi Művésztelep táboraiban (Mezőbánd, Mezőbergenye, Mezőmadaras, Mezőpanit, Csittszentiván) készültek.
Három erdélyi városban (Brassó, Sepsiszentgyörgy és Marosvásárhely) egyeztettünk helyi képzőművészeti kiállítótermek működtetőivel, hogy 2015-ben bemutatjuk a táborainkat a helyi nagyközönségnek. Ezek között találhatók festmények, grafikák, szobrok, fotók és népi ihletésű fafaragások. A rendezvény népszerűsítéséért szükség van plakátokra, szórólapokra, katalógusra, valamint továbbá szükségünk van a képek kiállításra való előkészítésére, elszállítására, terembérre és a megnyitók protokoll költségeire. Ezt az összeget a támogatóktól és önköltségből teremtjük elő.
Szervező intézmény: Segitő Mária Alapítvány
2015. október 8-án a csíkszeredai Segítő Mária Római Katolikus Gimnáziumban nyolcadik alkalommal kerül megrendezésre az Isten kezében című istenes versek versmondó versenye. A csíki és Csík-körzeti középiskolák diákjai mérik össze versmondó képességeiket XX. századi költők témához illő verseiből. A verseny előtti szokásos rövid felvezető előadást idén Mirk László, Ezüstgyopár-díjas magyartanár tartja. A 47 bejelentkezett versmondó teljesítményét háromtagú zsűri bírálja el.
Az első forduló során iskolánk valamennyi diákja elmond az osztályban egy istenes verset. A magyartanárok kiválasztják a három legjobb versmondót, így évfolyamonként kilenc diák jut tovább az iskolai szakaszra, vagyis összesen 36 tanuló. Az iskolai szakasz díjazottai, 4-5 tanuló képviseli iskolánkat a középiskolák közötti vetélkedőn. A vetélkedőt két kategóriában hirdettük meg: IX-X. osztályosok és XI-XII. osztályosok számára.
Szervező intézmény: Pro Theatrum Alapítvány
2015-ben hetedszerre szervez Kortárs Színházi Fesztivált a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház a Pro Theatrum Alapítvánnyal közösen. Lényege: a kortárs magyar és román drámák találkoztatása, valamint a kortárs színházi nyelvnek a nagyközönség körében való népszerűsítése.
2008-ban indult útjára a kezdeményezés – a pozitív visszajelzések eredményeként a rendezvény minden alkalommal Székelyudvarhelyen talált otthonra, a város ugyanis alkalmas arra, hogy találkozási pontot teremtsen a két nemzet színházi kultúrájának. Az olyan színpadi alkotásokat találjuk izgalmasnak, amelyek mélyrehatóan ötvözik a magyar és román ágat. Hosszútávon célunk, elősegíteni a szakmai kapcsolatteremtést egy – a szűkebb környezetét tekintve – (el)zárt kultúrájú régióban, illetve a közönség érdeklődését felkelteni egy új színházi nyelvezet iránt. 2014-ben a szűkös anyagi források miatt sajnos kénytelenek voltunk a soron következő, 7. fesztivál szervezését halasztani. Reményeink szerint idén pótolni tudjuk ezt, hiszen a nézői visszajelzésekből ítélve Székelyudvarhelyen nagy igény van a dráMA fesztivál kínálta programokra, előadásokra.
Szervező intézmény: Bástya Egyesület
Az idén XX. Hagyaték, Hagyományőrző Népzene- és Néptánc Találkozó, ezúttal Magyardécsén, azzal a célkitűzéssel indult útjára, hogy felélessze a mezőségi magyarlakta települések feledésbe merült vagy csak szunnyadó hagyományait, hogy a résztvevő települések egymás hagyományait tiszteljék és egymással baráti kapcsolatokat alakítsanak ki.
A mezőségi falvakban nagyon nehéz volt kiásni a rég eltemetett hagyományokat, de mostanra ott tartunk, hogy Vicébe is visszakerült egy mára már elfelejtett férfi tánc, amelyre az MTA archívumában akadtak rá, és amelyet a Hargita Nemzeti Székely Népi Együttes tanított be a vicei Színafű gyermek tánccsoportnak. A rendezvény célcsoportját azon mezőségi települések képezik, amelyekben működnek hagyományőrző csoportok, de mára már a mezőségen kívülről is érkeznek csoportok.
Szervező intézmény: Domokos Pál Péter Nőikórus – Dalkör Alapítvány
A Zene Nemzetközi Napja (okt. 1) alkalmából ünnepeljük a Domokos Pál Péter Dalkör– Nőikórus alakulásának és működésének 25 éves évfordulóját, városunk kórusaival és testvér-kórusokkal határon innen és túlról: Szent Miklós Kamara- Együttes és Gyergyószentmiklósi Ipartestület Férfikara, Bányász Nőikar – Egyesület Siófokról, Ádám Jenő Zeneiskola Nőikara Szigetszentmiklósról, Citera- csoport Csomafalváról, Népdalszóló Szárhegyről, Fúvós kvartett Ditróból, Bocskai István Nőikar Nyárádszeredából.
Szervező intézmény: Fogyatékos Személyek Szociális Beilleszkedésével Foglalkozó Egyesület
A Marosvásárhelyi "Olympikus" Sport Klubb szeretne sport rendezvényeket szervezni a mozgássérült személyeknek, amelyre meghívnak és szívesen fogadnak minden megyei, nemzeti és nemzetközi mozgássérültet.
A program célja a mozgássérültek támogatása a sportolásra, amely a legkönnyebb beilleszkedési mód a társadalomba; edzésre szolgáló segítség; megyei, nemzeti és nemzetközi versenyeken való résztvevés. Meg szeretnénk, hogy ezeket a személyeket sikerüljön rávenni, hogy naponta mozogjanak vagy alkalmilag is sportoljanak, mert a sporttevékenységek pozitív hátassal vannak az emberi szervezetre es az egészségre. Ezen rendezvény lebonyolítása idején szeretnénk kiválogatni olyan képességű sportolókat találni, melyek a költségvetés alapján majd nemzetközi versenyekre is benevezhessenek mozgáskorlátozott személyek szamara rendezett vetélkedőkre.
Szervező intézmény: Bárdos Lajos-Balázs Ferenc Alapítvány
A Balázs Ferenc Vegyeskar 1997-ben vette fel egykori karnagyának a nevét, azóta kétévenként szervezi meg a Nemzetközi kórusfesztivált hazai és külföldi kórusok részvételével. Ebben az évben a X. kórusfesztivál vendégül lát egy magyarországi (Szentes), és hat hazai énekkart.
A tavaly, 2014-ben kórusunk felvállalta, hogy a szórványban énekel a kisebbségekben élő magyar közösségek előtt. Ebben az évben visszahívtuk az öt régióból a minket fogadó kórusokat: Gyimes (Felsőlok), Szilágyság (Varsolc), Zsíl völgye (Lupény), Mezőség (Régen), Barcaság (Brassó), a találkozón a mi kórusunk mellett még fellép városunkból a Székely Dalegylet férfikara is. Célunk az együtt éneklés öröme mellett az egymás dalkultúrájának a megismertetése, dalkultúránk hagyományápolása.
Szervező intézmény: Filmtett Egyesület
2015. októberében szervezzük meg a Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle tizenötödik kiadását. A fesztivál Erdély legnagyobb magyar filmes rendezvénye, 2014-ben tíz városban közel 7.000 személy tekinthette meg a legújabb és legszínvonalasabb magyar filmalkotásokat.
A 2015-ös programban tíznél több nagyjátékfilm, összességében ötvennél több magyar filmes alkotás szerepel, illetve egy versenyszekció fiatal erdélyi magyar filmesek számára. Az érdeklődők a vetítések mellett mesterkurzusokon, könyvbemutatókon, kiállításokon vehetnek részt és további érdekes programokba kapcsolódhatnak be. A vetítésekre a belépés az előző évekhez hasonlóan ingyenes. Társszervezőink segítségével 2015-ben tizenkét erdélyi városban fogunk párhuzamos vetítéseket tartani.
Program
október 2., Péntek
16:00 - Filmgalopp – erdélyi magyar rövidfilmek versenye 1.
Besenyei Katalin: Ingatlan (2014, 17', felirat: EN)
László Barna:Jég alatt (2014, 27', felirat: EN)
Bende Attila: Memento (2015, 4')
Visky Ábel: Romanian Sunrise (2015, 25', felirat: EN)
Moldovai Katalin: Szezon után (2013, 15')
17:30 - Filmgalopp – erdélyi magyar rövidfilmek versenye 2.
Halmen József: Kliens (2014, 28', felirat: RO)
Bertóti Attila: Mese(2014, 7')
Bán József: Kelj fel, és járj!(2015, 13')
Bán Attila: A Paradicsom (2015, 12')
Simó Ibolya: Tökéletes befektetés (2015, 20', 16+)
Fazekas Gyöngyi: Tünemény (2015, 10')
19:00 - Nagyjátékfilm
Török Ferenc: Senki szigete (2014, 93', felirat: RO, 12+)
21:00 - Nagyjátékfilm
Hajdu Szabolcs: Délibáb (2014, 90', felirat: RO, 16+)
Szervező intézmény: Pro Terra Alapítvány
Nagyanyám fonta, unokám továbbgondolta II. rész, “Kötni Menő” kézműves tanfolyam, 2015 - programunkkal szeretnénk a kézi-kötésű technikákat népszerűsíteni Gyergyószéken, fiatalok és fiatal felnőttek körében.
A képzés lényege, hogy ismertesse a részvevőkkel, hogy a kézzel való kötés még mindig "menő" lehet és mindez nem csak a nagyanyánk régi módszerét jelenti, hanem adott esetben olcsó, meleg ruhanemű beszerzésének lehetőségét is. Maga a képzés a "Nagyanyám fonta, unokám továbbgondolta" néhány éve elindított programunk sorozatának része, folytatása. Érintett célcsoport: alsó korhatár 13-éves, felső korhatár nélkül.
Maga a tevékenység - kézműves képzés - alkalmával megtanítjuk a résztvevőket a kézi kötésre - az alapoktól kezdve a különböző technikák elsajátítására.
Szervező intézmény: Együtt a Jövőnkért Egyesület
Egyesületünk a Balás Gábor Községi Könyvtárral együttműködve óvodás és iskolás gyerekek számára interaktív foglalkozást, mesevetélkedőt és mesepályázatot, szüleiknek előadást szervez a magyar népmese napja alkalmával.
Cél: a magyar népmese, a meseolvasás megszerettetése a gyerekekkel és szüleikkel; a szülők figyelmének felkeltése a meseolvasás iránt; a gyerekeknek és szüleiknek segíteni eligazodni a mesék világában; a magyar népmese jellemzőinek megismertetése. Célcsoport: a Fráter György Általános Iskola diákjai és óvodai csoportjai, a fogyatékkal élőket foglalkoztató helyi csoport, gyerekeket nevelő szülők és nagyszülők, helyi pedagógusok. Tevékenységek: meseolvasás, dramatizálás, mesefelismerés, csoportmunka, mese mozi, előadás és műhelymunka.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Középiskolások Szövetsége
A MAKOSZ 25 éves évfordulóját egy bál keretén belül szeretnénk megünnepelni. Célunk, hogy felidézzük és megismertessük szervezetünk múltját a jelenlegi tagokkal és tagszervezetekkel. Emellett célként tűztük ki, hogy az aktuális diáktanácsosok és a jelenlegi elnökség kötetlen keretek között megismerkedhessen egymással, valamint a régi tagokkal, hogy egy jó viszonyt alakítsanak ki egymást közt, egy gördülékenyebb együttműködés érdekében, mindezt egy kellemes környezetben, figyelve arra is, hogy a tevékenység megtartsa bál jellegét, tánccal, zenével egybekötve. Helyszínként Kolozsvár szolgál, így szeretnénk hozzájárulni a 2015-ös évi Európa Ifjúsági Fővárosának életéhez, megmozgatva a diákságot.
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Maros Megyei Szervezete
Célunk: olyan rendezvény szervezése, amely lehetőséget nyújt 300 Maros megyei óvodás és kisiskolás (és szüleik) számára a szabadidő értékteremtő eltöltésére, a népi hagyományok megismerésére és ápolására, valamint a közösség összetartó erejének fokozása a közös élmények nyújtásával, átélésével. Meggyőződésünk, hogy a néphagyományok megismertetését, megszerettetését már óvodás, illetve kisiskolás korban meg kell kezdeni, mert ilyenkor a legfogékonyabbak a gyermekek és készségszinten tud meggyökeresedni bennük a hagyományaink iránti érdeklődés, tisztelet és elkötelezettség.
Szervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesüle
A Botorka Művelődési Egyesület 2015-ban tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Botorka Néptáncfesztivált. 1996-ban, az egyesület alakulásakor és az első Botorka Fesztivál szervezésekor a hagyományőrzés mellett a legfőbb célunk az volt, hogy településünket az elzártságból kimozdítsuk.
Tizennyolc év alatt hagyományt teremtettünk, több száz gyerek és fiatal tanulta meg vidékeink táncait, szokásait. Szerénytelenség nélkül állíthatjuk, hogy Balánbánya az erdélyi néptáncmozgalom egyik fellegvára lett. Fesztiválunkat rangos szakmai fórumnak tartják a szakemberek. Erdélyi, magyarországi, felvidéki, kárpátaljai, szerbiai és horvátországi együttesek és szakértők vettek részt mostanáig rendezvényünkön. A fesztivál kiváló alkalom tapasztalatcserére, szakmai megbeszélésekre, közös műhelymunkára.
A XIX. Botorka Fesztivál programja | ||
Csütörtök, szeptember 24. | Helyszín | |
17.00 | Villámcsődület | Csíkszereda Tapstér |
19.00 | „Szeretetlakoma”, elszállásolás | A volt kötőde épülete (Balánbánya) |
21.00 | Hatásszünet koncert, utána táncház | |
Péntek, szeptember 25. | ||
9.00 | Reggeli, majd kirándulás az Írottkőhöz |
A volt kötőde épülete (Balánbánya) |
18.00 | Estebéd | |
21.00 | Táncház | |
Szombat, szeptember 26. | ||
10.00 | Gasztronómiai bemutató |
A volt kötőde épülete (Balánbánya) |
11.00 | Kocs község bemutatkozója | |
11.00-14.00 | Főzés | |
13.00 | Színpadbejárás, próba | Kultúrotthon (Balánbánya) |
14.30-16.30 | Ebéd | A volt kötőde épülete (Balánbánya) |
16.30-18.00 | Szünet a viseletek előkészítése érdekében | |
18.00-19.00 | Szentmise | Katolikus templom (Balánbánya) |
19.00 | Ünnepi felvonulás | |
19.30-21.30 | Gálaműsor | Kultúrotthon (Balánbánya) |
22.00 | Vacsora, utána táncház | A volt kötőde épülete (Balánbánya) |
Vasárnap, szeptember 27. | ||
10.00 | Reggeli, majd a vendég csapatok eltávozása | A volt kötőde épülete (Balánbánya) |
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570