Szervező intézmény: Terra Nova Egyesület
A VII. Kommunikációs Napok a kolozsvári Babeș–Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció és Közkapcsolat szak magyar tagozatának kezdeményezése, amelyet a végzős évfolyam szervez. Programja szakmai és interaktív előadásokra, kerekasztal-beszélgetésekre, műhelymunkákra épül.
Idén a háromnapos rendezvény a kortárs művészetek és kommunikáció között létező viszonyrendszert helyezi középpontba. A témát elméleti és gyakorlati síkon egyaránt megközelítjük, az előadások között lesznek olyan szaktekintélyek, akik tudományos vonatkozásban közelítik meg a problémafelvetést, illetve olyan művészetmenedzsmenttel, stíluskommunikációval, arculattervezéssel, médiával foglalkozó meghívottak, akik – szakmájukból kiindulva – gyakorlati oldalról példázzák a tematikát.
Szervező intézmény: Bóbita Egyesület
A Szilágyságban már hagyománnyá váltak a mikulás napi rendezvények. Az elsődleges célja a szilágysági kulturális élet felpezsdítése, a Miklós napi hagyományaink megőrzése és ismertebbé tevése, valamint a fiatalok identitástudatának, magyarságtudatának erősítése.
Szervező intézmény: Halvirág Egyesület
A Halvirág Bábszínház célkitűzése a magyar népi kultúra motívumainak (zene, látványvilág) feldolgozása hagyományos bábszínházi közegben. Bábszínházunk óvodákban, iskolákban mutatja be előadásait, kisebb, már összeszokott csoportok számára, ezáltal kiküszöbölve a gyerekek félelmét az idegen, sötét és óriási színházi előadóteremmel szemben.
Advent első vasárnapjára (nov. 29.) tervezzük Betlehem csillaga című bábelőadás bemutatóját, amelyet az adventi időszakban 32 alkalommal játsszuk Gyergyószentmiklóson és a medence településein 3200 résztvevő számára.
Szervező intézmény: Borsos Tamás Egyesület
A Borsos Tamás Egyesület és az Erdélyi Múzeum Egyesület marosvásárhelyi fiókja 2002 óta évente megszervezi a Magyar Tudomány Napja alkalmából a Marosvásárhelyi Helytörténeti konferenciát. Az egynapos tudományos ülésszakon 14-18 helyi, erdélyi illetve magyarországi szakember mutatja be kutatását 20 perces előadás keretében. Az előadások java elsősorban Marosvásárhely illetve Maros megye történetéhez kapcsolódik. A konferenciát mediatizáljuk így népes szakmabeli és laikus közönség szokott itt megjelenni. Két-három évente a konferencia eredményeként kötetet adunk ki.
Program
1030•Megnyitó (Simon Zsolt, az EME Marosvásárhelyi Fiókegyesületének titkára, László Lóránt, a Borsos Tamás Egyesület elnöke)
1045•Pánczél Szilamér (Maros Megyei Múzeum): A keleti limes. Stratégia és kutatás vs. kutatásstratégia
1105•Weisz Szidónia (Teleki-Bolyai Könyvtár): „Nemességed nagyobb dicsőségére…” A somkereki Erdélyiek privilégiumai a közép- és kora újkorban
1125•Simon Zsolt („Gheorghe Şincai” Társadalom- és Bölcsészettudományi Kutatóintézet, Marosvásár-hely): Marosvásárhely szabad királyi rangra való emelése 1616-ban
1145• Hozzászólások, vita
1200• Szünet
1220• Nemes Gyula (Nagyernye): Csíkfalvi Csók János, a 18. század templom- és toronyépítő ácsmestere
1240•Pakot Levente (Központi Statisztikai Hivatal, Népességtudományi Kutatóintézet, Budapest): Családok és háztartások marosszéki falvakban 1869-ben
1300•Pál-Antal Sándor (Román Nemzeti Levéltár Maros Megyei Hivatala, ny. főlevéltáros, a Magyar Tudományos Akadémia külső tagja): Városfejlesztési kérdések Bernády György polgármestersége idején
1320•Hozzászólások, vita
1335• Ebédszünet
1500•Spielmann Mihály (Teleki-Bolyai Könyvtár, ny. osztályvezető): Fekete Andor emlékiratairól
1520•Berekméri Árpád-Róbert (Erdélyi Református Egyházkerület Marosvásárhelyi Vidéki Gyűjtőlevéltára): Egyházlátogatás a Marosi Egyházmegyében a két világháború között.
1540•Nagy József (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Budapest, PhD hallgató): A marosvásárhelyi M. Kir. 22 honvéd gyalogezred etnikai viszonyai a helyi sajtóban
1600•Tamási Zsolt (Római Katolikus Teológiai Líceum, Marosvásárhely): A marosvásárhelyi Státus Főgimnázium a két világháború között
1620• Hozzászólások, vita
• 1645Szünet
1700•Murádin János Kristóf (Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, Kolozsvár): A „kicsi magyar világ” politikai keresztmetszete. Az Erdélyi Párt Maros-Torda vármegyei és marosvásárhelyi városi szervezete 1940 és 1944 között
1720•Hámori Péter (Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum, Budapest): Székelyföldi „Tennesse-völgy”; Észak-Erdély elektrifikálása és gazdaságfejlesztése 1940-1944
1740•Sárándi Tamás (Maros Megyei Múzeum): A nagy kihívás. Maros megye és a Székelyföld közellátásának kérdése 1940 őszén
1800•Hozzászólások, vita
1815•Pál-Antal Sándor: Zárszó
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Ördögtérgye Egyesület
Az Ördögtérgye 2004-ben szervezte meg először a mára széles körben ismert Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozót. A programot hagyományosan az őszi periódusban rendezzük, rendszerint részt vesznek a tánc igazi mesterei, azok az idős falusiak, akiktől tanultuk, tanuljuk az erdélyi néptánc és népdalkincset. Mellettük jól ismert előadókat is igyekszünk Kolozsvárra csábítani. Hagyományosan Kolozsvár másik két műkedvelő néptáncegyüttese a Zurboló és a Szarkaláb is fellép a Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozón, de a szamosújvári Kaláka néptáncegyüttes is rendszeresen megtisztel jelenlétével.
A programok nemcsak felnőtteknek, hanem gyerekeknek is szólnak, minden olyan embernek, aki szereti a népi kultúrát, a zenét, a táncot. A rendezvény keretén belül lesz flashmob, felnőtteknek szóló néptánc előadás, gyerekelőadás, kézműves foglalkozás, fotókiállítás, könyvbemutató, divatbemutató, gálaelőadás és táncház.
Szervező intézmény: Eufónia Kulturális Egyesület
Az immár tizenöt kiadást megért Háromszék Kamarakórus Fesztivál szervesen hozzátartozik az adventi ünnepkör várakozási hangulatához. Célcsoportunk kamarakórusok az ország területéről és a határokon túlról, kb. tíz kórus, 350 részvevő. Célunk a kórusok találkozása, hangversenyek, szakmai tapasztalatcserék tartása. A kórusok egymás műsorait, előadásait meghallgatva szakmailag fejlődnek, megismerik egymást, barátságokat kötnek.
Szervező intézmény: Hargita Megyéért Egyesület
Programunk 2015-ben második alkalommal kerül megszervezésre, kiegészülve a népdal- mellett a néptánc hagyományok felelevenítésével. A népzenei-népdal, néptánc hagyományok ápolása és megőrzése mellett célunk a kapcsolatteremtés, a helyi és szomszédos falvak néptánc-, népdal csoportjainak a programba való bevonása, ezáltal is hozzájárulva a program egyediségéhez.
Ezek a hagyományok a térségnek azokhoz a tulajdonságaihoz, adottságaihoz tartoznak, amelyek vonzóvá, érdekessé teszik egy turista, átutazó számára. Célcsoportok: a fiatalok és az idősek egyaránt, akik érdeklődést mutatnak az ilyen jellegű rendezvények iránt, a helybeli lakosok, a környékbeli településeken élők, a helyi-, szomszédos településeken tevékenykedő néptánccsoportok, a népzene-, népdal kedvelők, a hagyományok iránt érdeklődők.
Szervező intézmény: Harmonia Cordis Egyesület Kolozsvári Szervezete
Az V. Novum Generatio Nemzetközi Gitárnapok művészi képzések megszervezését, zenei szólóestek, kamarazene-koncertek megszervezését tűzte ki célul, az interkulturális értékek jegyében, egy nemzetközi és nemzetek közötti együttműködésre, párbeszédre alapozva. A fesztivál olyan kulturális és művészeti hiányosságot tölt be, amely az országban élő fiatalok, zenekedvelők körében van jelen. A hiányt kitölti, a jelenlegi kulturális és szórakozási lehetőségeket bővíti és fontos előrelépést ér el a művészi kifejezési formák fejlődésében a klasszikusgitár műfajában. A fesztivál Kolozsvár Európa Ifjúsági Fővárosa rendezvénysorozatának része.
Program:
26.11. 2015., 7pm (EET)
young talent: ZAHARIE Gloria (RO)
CIAPI Alecu (RO)
TRIO TRANSILVANIA: FILIMON Viorela, GAYDAROVA Ani, BĂLAN Marian (RO)
27.11. 2015., 7pm (EET)
young talent: MARE Alexandru (RO)
BEKE István Ferenc (RO)
duo: OROSZ Dávid & GLIGA Tudor (RO)
28.11. 2015., 7pm (EET)
young talent: TORGE Tudor (RO)
PARK Ji Hyung (KR)
MADHAVAN Somanathan (USA)
duo: PARK Ji Hyung (KR) & MADHAVAN Somanathan (USA)
29.11. 2015.,7pm (EET)
young talent: NICU Gabriel (RO)
GIRÁN Péter (H)
CSÁKI András (H)
Koncertekre a belépés ingyenes.
Bővebb információ: http://harmoniacordis.org/index.php#HU
Szervező intézmény: Kolozsvári Magyar Diákszövetség - Kolozsvári Magyar Történészhallgatók Egyesülete szakosztály
A Töri-földi gólyabál a KoMaTE már hagyományosnak számító, a földrajzkar diákegyesületével közösen megszervezett tanév eleji rendezvénye, mely az elsőévesekre, a gólyákra koncentrál, őket igyekszik hatásos és ünnepélyes keretek között bevezetni az egyetemi életbe, illetve egy új közösségbe.
A rendezvény célcsoportját elsősorban a gólyák, hiszen a cél ezen elsőévesek integrálása, de két kar többi diákjához is szól, sőt nyitott rendezvényként bárki nézője lehet az első évesek izgalmas vetélkedésének. A rendezvény, amelyen a különböző szakirányok csapatai (egy szakról több csapat is jöhet) mérik össze tudásukat, ügyességüket és kreativitásukat egyúttal előkészítő a város szintű KMDSz gólyabálra is, melyen a történelem-földrajz karokat a Töri-földi gólyabál nyertesei képviselik.
Szervező intézmény: Eötvös József Alapítvány
A második világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából népszerű vetélkedőnk 25. kiadását az idén ennek a fontos évfordulónak szentelnénk. Hangsúlyt fektetnénk a világháború eseményei mellett a magyar nemzet áldozatvállalására, a székelyföldi emberek frontbeli és hátországbeli küzdelmeire, külön kiemelve a székely szerepvállalását a háborús erőfeszítésekben.
Az újabb TUDÁSZ vetélkedőn a résztvevő csapatok három-három tanulóból állnak, ezúttal ők 8 Hargita megyei magyar tannyelvű középiskola tanulói közül kerülnének ki. A nézőközönséggel együtt a résztvevők száma elérheti a 300 főt. A vetélkedőnk fő célja az általános műveltség terjesztése szórakoztató módon, szeretnénk lépést tartani a mai kor technikai fejlettségével.
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
A Maros Mezőségi Művésztelep ezévi utolsó kiállítására kerül sor, ezúttal Brassóban, a Reménység Háza Galériájában, november 26-án, délután 6 órakor. Beszédet mond Vetró B.Sebestyén András képzőművész, valamint Czirjék Lajos, a Maros Mezőségi Művésztelep elnöke. A kiállításon megtekinthetők válogatások a mezőbándi, mezőbergenyei, mezőmadarasi és a csittszentiváni alkotótáborok anyagaiból.
Szervező intézmény: Bábu Egyesület
A Lux Aurumque Kamarakórus koncertsorozata elősegíti a kortárs zeneszerzők és azok műveinek megismerését Erdélyben. Különös hangsúlyt fektetünk a helyi alkotók munkáinak megismertetésére professzionális előadók által.
A kórus tagjai és családjuk augusztus 30 és szeptember 5 között részt vesznek egy műhelytáborban, amely során összeállítanak és begyakorolnak egy koncertprogramot kortárs zeneművekkel, a gyerekeknek pedig különböző alkotóműhelyeket biztosítanak. A tábort követő hetekben az ott összeállított programot négy helyszínen adják elő: Borospatakán, Csíkszeredában, Gyergyószentmiklóson és Székelyudvarhelyen.
Szervező intézmény: Maroshévízi Alma Mater Kemény János Egyesület
A Sportnap az októberben zajló maroshévízi Őszi Magyar Hagyományos Napok rendezvénysorozatának egyik eleme. Sportnap megnevezéssel illettük e tevékenységet, mivel ez alkalommal több sportágból, különböző mérkőzések is napirendre kerülnek.
A rendezvény fő célkitűzése helységünk és környékünk sportszellemének fellendítése mozgás, ismerkedés, szórakozás és tapasztalatcsere révén. Az esemény felhívja a figyelmet arra, hogy az egészséges életmódvitel sport nélkül nem valósítható meg. Az ilyen jellegű tevékenységnek Maroshévízen múltja van, ugyanis az utóbbi időben évi rendszerességgel szerveztünk különböző bajnokságokat. A jelentkezőket nem kötik nemi és korhatári megszorítások.
Szervező intézmény: Áradat Egyesület
A negyedik alkalommal szervezett találkozónk, kettős cél vezet, egyrészt a magyar nemzeti tudatot és hitünket tovább erősítsük olyan pozitív példák bemutatásával, amelyek újra és újra hitet és erőt adnak a nemzetünk érdekében vállalt cselekvésekhez, másrészt a nők testi-lelki egészségének megóvásához kívánunk segítséget nyújtani a lányok, asszonyok és civil szervezetek összefogásának erősítésével. 200 nő a meghívottunk a Kárpát-medencéből, szakemberek előadásaival, interaktív kiscsoportos tevékenységekkel várjuk őket, hogy gazdagodjanak.
Téma: „Életutunk a hit és értelemkeresés szemével”
8:00-9:00 - Regisztráció
9:00-9:15 - Köszöntő és megnyitó- Czenczer Jolán, lelki-gondozó az Egymásért program felelőse és Simó Irma, pszichológus, mentálhigiénés szakember, művészetterapeuta, az Áradat egyesület szakmai vezetője
9:15-10:00 - Előadás- dr. Vik János logoterapeuta, egyetemi adjunktus BBT Római Katolikus Teológia Kar, Kolozsvár: Értelemszikrák az életemben – avagy miként tanulhatom meg élettörténetem szerkezetét életértelem-távlatban észlelni10:45-10:00-10:45-
10:45-11:15 - Kávészünet
11:15-12:00 - Előadás: Homa Ildikó, klinikai pszichológus, egzisztencialista-analitik
12:00-12:35 - Előadás: Demeter Zsuzsa gyógypedagógus, Csíkszereda- „Tudatosan, tervezetten, megelégedetten - élni, megélni és nem túlélni”
12:35-13:00 -Tanúságtételek
13:00-14:30 - Ebédszünet
14:30-16:30 - Műhelymunkák
Hausdorf Annamária lelki-gondozó, Dánél Mária Francesca ferences nővér lelki-gondozó: „A női méltóság tisztelete- Nőnek lenni jó”
Ilyés Erika segítő nővér: „Útkeresés és döntés Istennel”
Szász- Heron Amália Kinga, pszichológus, pszichoterapeuta: „Bennünk élő női archetípusok”
Tóth Tamásné Mária: „Asszonylét- egyensúlyteremtés művészete munka és a családi teendők közt”
Szakáli Tünde lelki-gondozó, Salamon Ildikó lelki-gondozó: „Belső világunk felfedezése és megértése Mesésen”
Bakó Mária lelki-gondozó: „Hogyan képviseljük értékeinket a kommunikációban?”
Ambrus Zsuzsánna pszichológus, mentálhigiénés szakember: „A Csend megteremtése ügyes bajos dolgaink közt”
Nistor Zsuzsanna lelki-gondozó – „Ölelés, testi –lelki karbantartás”
Antal Gabriella nevelési tanácsadó: „ A Bennünk élő Szülő kihívásai, gondjai, örömei…”
Szász Enikő, kozmetikus: „Bőrünk rejtelmei ”
Borota Karola pszichológus, logopédus- ”Gyermekvállalás és gyermeknevelés a családi és rokoni háló bűvkörében”
16:30-17:00 - Szünet
17:00-18:00 - Plénum - Zárás
18:00 - Szentmise a Kegytemplomban
Helyszín: Jakab Antal Tanulmányi és Felnőttképzési Központ, Szék u.147. szám, A. terem
Belépő: 30 Ron +20 Ron ebéd
Szervező intézmény: Fiatalok Kovásznáért Szervezet
A program célja a kézilabda sport népszerűsítése, a fiatalok megmozdítása, kapcsolatépítés ifjúsági szervezetek tagjai között. Célcsoport 15 és 35 év közötti fiatalok. A tevékenység magába foglalja az ifjúsági szervezetekben tevékenykedő fiataloknak a kézilabda maraton megszervezését. A kézilabda maraton idén harmadik alkalommal kerül megrendezésre, így bátran elmondhatjuk, hogy egy fenntartható rendezvény mely reményeink szerint nagyban hozzájárul a kézilabda népszerűsítéséhez.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570