Szervező intézmény: Cimbora Egyesület
A Művészetek cimborái alkotótábor célja Udvarhelyszék tájegységeinek, népi kultúrájának megismertetése, az ifjú nemzedékkel, lehetőséget adva, hogy bejuthassanak olyan mesterekhez, ahova egyedül vagy a családdal nem lenne lehetőségük elmenni, elsajátíttatni minél több népi mesterséget, foglalkozást, ami kihalófélben van, vagy alig ismert a számukra, összekovácsolni az azonos érdeklődésű gyerekeket, csoporttá, közösséggé formálni.
2009-ben betekintettünk Lövéte és Szentegyháza tájházaiba, 2010-ben Zetelaka és Varság népi mestereit, épített örökségét, székelykapukat, földrajzi érdekességeit ismerhették meg a résztvevők, 2011-ben Székelyszentkirály és Oroszhegy következett, ahol fafaragót, kádárt, szövőt, csipkeverőt, téglavetést, 2012-ben Etéd, Kőrispatak, Siklód, Énlaka, és Bözödújfalu volt a cél, ahol szalmafonást tanultunk, viseletszövőt és varrót, templomokat látogattunk meg, 2013-ban Siménfalva község következett, ahol vesszőfonást tanultunk, megnéztük a kadácsi fedeles hídat, a rugonfalvi templom freskóit, Szekelyszentmihályon egy viseletszövő asszonyt, 2014-ben a Nagyhomoród mentén megnéztük a templomok varrottasait, festett kazettáit, a homoródszentmártoni művésztelep képeit, Román Viktor alkotásait, népi mestereket. Tavaly Székelyderzs volt a cél a vártemplommal, népi mestereivel, idén Máréfalvát választottuk a székelykapukkal, tájházzal, mesterekkel.
Máréfalván első nap Fancsali Hajnalka vezetésével megnézzük a tájházat és meghallgatjuk rövid előadását a székelykapukról, majd megtekintjük a régi kapukat, de meglátogatunk egy kapufaragó mestert is, egy viseletszövő-asszonyt majd a Tourinfo iroda festett bútorait vesszük szemügyre. Mindenhol vázlatokat, fotókat, videofelvételeket készítve igyekszünk a tanultakat oly módon hasznosítani, hogy azt kis segítséggel a gyerekek is el tudják készíteni, megtanulni. A látogatások alkalmával felvesszük a feliratos pólókat, amin az egyesületünk és a támogatók neve szerepel. Utána a szállás és alkotóhelyen megalakítjuk a szakcsoportokat, ismertetjük a tábor részletes programját, majd a következő napokon szakcsoportokban dolgozunk figyelembe véve a látottakat, tanultakat.
Esténként közösen megvitatjuk a napi cselekedeteket, majd népdalokat, népi játékokat tanulunk.
A tábor az elkészült munkák kiállításával zárul, ahova meghívjuk a szülőket, támogatókat, a médiát, a meglátogatott népi mestereket, okleveleket adunk a résztvevőknek.
Programok:
Július 18 (hétfő): 10 óra megnyitó Székelyudvarhelyen a Cimbora Ház udvarán, programismertető, utána Máréfalván műhelylátogatás népi mestereknél, a falu nevezetességeinek megtekintése, mintagyűjtés, a látottak megbeszélése, tervezés,
Július 19 (kedd): alkotómunka (fotó, rajz, bútorfestés, csipkeverés, népi hímzés, csomózás),
Július 20 (szerda): alkotómunka (rajz, tojásírás, kreatív barkácsolás természetes anyagokból, népi hímzés, csomózás, fotó),
Július 21 (csütörtök): alkotómunka(tojásírás, csipkeverés, népi hímzés, kreatív barkácsolás természetes anyagokból, fotó, bútorfestés, csomózás),
Július 22 (péntek): délelőtt kiállítás előkészítése, 10 órakor kiállítás-megnyitó a táborban készült munkák anyagából, táborzárás majd hazautazás.
Esténként szórakoztató rendezvények (népi játékok, népdaltanulás),
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570