Szervező intézmény: HIFA-Románia Segítség Mindenkinek Egyesület
A fogyatékkal élők, krónikus betegek, valamint hátrányos helyzetűek és gondozóik számára 17 éve szervezzük meg évente egy alkalommal a Fraternitas tábort. Programja a közösségfejlesztés, közösségépítés.
Kiemelten fontos, hogy a fogyatékkal élő fel merje vállalni azt az állapotot, amellyel élnie kell – korlátait, erősségeit – hogy készen álljon megismerni és elfogadni önmagát. Ezt követi a másik elfogadása és természetesen a legfontosabb – a társadalomba való beilleszkedés – egyenlő esélyekkel.
Az esélyeket nem nekünk – civil szervezeteknek kell megteremtenünk, hanem elsősorban azoknak a személyeknek és csoportoknak, akik korlátokkal élnek. A mi feladatunk a szociális izoláció megszüntetése, a fogyatékkal élők bátorítása és a tanácsadás ezen a göröngyös, de sikerre vezető úton.
Szervező intézmény: Teleki Kastély Egyesület
Célközönségünk elsősorban a Maros megyei lakosok, de távolabbról is érkeznek látogatóink, belföldről és külföldről egyaránt.
A kastélynapot 2011 óta szervezzük meg rendszeresen, ennek keretében kulturális, ismeretterjesztő és szórakoztató programokat kínálunk a látogatóknak.
Nagy hangsúlyt fektetünk a történelmi témájú kiállításokra, előadásokra és az igényes kulturális programokra.
A gyerekek számára történelmi kalandjátékot, szabadéri játékokat és kézműves tevékenységeket szervezünk.
A kastélynap rendezvényeibe igyekszünk bevonni a helyi közösséget is, mivel azt szeretnénk, hogy a Teleki-kastély hosszútávon egy kulturális és közösségi központtá váljon
PROGRAM:
10.00 Kapunyitás
10.30 Kastélylátogatás idegenvezetéssel
11.00 Dokumentumfilm-vetítés
11.00 ARCHÉ HERITAGE TALKS – Előadások a Maros menti kulturális örökség hasznosításának lehetőségeiről
13.30 Kastélylátogatás idegenvezetéssel
15.00 Gernyeszegi templom látogatása
15.00 Dokumentumfilm-vetítés
16.00 Kastélylátogatás idegenvezetéssel
16.00 Beszélgetés Teleki Nicole-lal
17.00 Gernyeszegi kórus fellépése
17.30 Erdőcsinádi Árvácska néptánccsoport előadása
17.30 Kastélylátogatás/vezetett séta
18.30 CODEX régizene együttes koncertje
GYEREKPROGRAMOK:
(Creactivity Egyesület szervezésében)
10.30 és 16.30 Bábszínház – Piroska és a farkas
(Halmágyi Éva és Bonchidai Dezső előadásában)
11.00-12.30 Interaktív kalandjáték gyerekeknek
12.30-16.30 Kézműves műhelyek
14.30-16.30 Játék Kavalkád (szabadtéri játékok)
16.00-18.00 Hintózás
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását.
A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot.
Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti.
Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
Kolozsvár Társaság, Fotó és film Kolozsváron sorozatának soron következő rendezvényére 2017. július 18-án, kedden, 18 órakor kerül sor. A rendezvényen amerikai emlékképeiről beszélget László Kálmánnal Katona Zs. József. A rendezvény házigazdája Kántor Lajos. A beszélgetésre a Kolozsvár Társaság székhelyén, a Főtér 22. Szám alatt kerül sor.
Minden érdeklődőt szeretettel várnak!
Szervező intézmény: Platanus Egyesület Resicabánya
A program közösségépítő jellegű. Hagyományos rendezvény, nyolcadik alkalommal kerül rendezésre az oravicabányai magyarság igényére válaszolva.
A program célja az oravicabányai magyarságnak egy kulturális rendezvényt biztosítani, kapcsolat erősítése a közeli resicabányai közösséggel, közös fellépések, a helyi nevezetességek ismertetése, emléktábla avatás itteni nevezetes személyek emlékére.
Szervező intézmény: Szent Cecilia Egyesület
Idén nyáron hetedik alkalommal szervezik meg a Marosszentgyörgyi Kisművészek Nemzetközi Táborát.
Az egy hetes táborban több művészeti foglalkozás folyik párhuzamosan szaktanárok és művészek irányításával: hangszeres zene (citera, blockflöte, gitár, hegedű, brácsa, zongora), ének-kórus, képzőművészet, kézművesség, hímzés, népi és reneszánsz tánc, irodalom (Arany János balladáinak ismertetése), vallás (Szent László király életének ismertetése), történelem (Gyímesbükk megtekintése).
Esténként koncertekkel, népi és reneszánsz táncházakkal szórakoztatják a résztvevőket, a csíkszeredai Codex, a marosvásárhelyi Öves együttes közreműködésével.
Céljuk a gyerekek megismertetése a különböző művészeti ágakkal és a kapcsolatok ápolása.
Táboruk zárókoncertjének meghívója:
Szervező intézmény: Szépmezői Fiatalok Egyesülete
Idén IV-ik alkalommal kerül megszervezésre a SZÉPFI Ifjúsági Tábor, ahová szépmezői gyerekeket visznek el táborozni.
Idei táborhelyként a Csernátonban található Hanna Panzió ad helyet, ahol a hagyományőrzés és a csodás kilátás elsődleges szempont volt. Az egy hetes tábort 25 fős csapat foglalja el ahol elsősorban a hagyományőrzés, a történelem és a kézművesség kerülne előtérbe. Hagyományos ételek, nemezelés, bútorfestés, vár látogatás, múzeum és mesterségek múzeumának látogatása várja a táborozókat.
Továbbá a hét során szeretnének egy erősen összekovácsolt kis csapatot kialakítani, akik a mindennapi életben is számíthatnak egymásra és segítőkészséggel viszonyulnak majd egymás iránt. A hét folyamán hangsúlyt fektetnek az egészséges életmódra, mozgásra is.
Szervező intézmény: Türi Római Katolikus Plébánia
Idén 704 éves településünk, és a már újjáépült Magyar Ház, a Küküllőszőgi Néprajzi Múzeum, a Könyvtár máris hallatni akarja hangját a helyi római katolikus plébániával együtt, és meg akarja szervezni ötödik alkalommal a Türi Magyar Napokat.
E rendezvénnyel a küküllőszögi régiót célozzuk meg, bízva abban, hogy legalább fél ezren megfordulnak majd a program-kavalkádban, és megérzik, hogy kultúránk, ittlétünk kötelez.
Programjaink közül kiemelném a néptánc- és népdal bemutatókat, fúvós-hangversenyt, színházi előadásokat, huszárok felvonulását, koncerteket, magyar bált, népi gyermekprogramokat, közös gulyást.
Szervező intézmény: Gáll Lajos Ifjúsági Szervezet
Az elmúlt évekhez hasonlóan a Csíkdánfalvi Ifjúsági Szervezet idén is megszervezi az immáron 4. alkalommal sorra kerülő Kürtöskalács fesztivált.
A program egyik fő célja lassan beteljesülni látszik, sikerült hagyományossá tenni a fesztivált.
A másik fő célja rendezvényüknek, az volt, hogy a fiatalok megismerjék e hagyományos finomság receptjét. Így a fesztivál ideje alatt a fiatalok lehetőséget kantak a kürtőskalács elkészítésére.
Szervező intézmény: Mikó András Alapítvány
Programunk célja ifjúsági/ művelődési/ hagyományőrző tábor szervezése az alapítványunk tulajdonában levő székelyzsombori táborközponton. Résztvevők: diákok Brassóból, Budapestről, Erdélyből, a faluból. Tevékenységek:
Szervező intézmény: Napsugár és Szivárvány szerkesztősége
A Napsugár gyermeklap oly sok elméleti, főképp az anyanyelvhez, a gyermekirodalomhoz és a népköltészethez kötődő kisiskolás rendezvény kezdeményezőjeként és szervezőjeként ezúttal a gyermekek egészségét, sportszeretetét, játékkedvét és csapatszellemét szeretné fejleszteni, erősíteni.
A 2010 őszén elindított Napsugár Öttusa Bajnokság hetedik országos döntőjére 12 megye 17 településének képviseletében 18, egyenként 4 fős csapat jutott tovább.
A 72 harmadik osztályos versenyzőt 36 tanító és testnevelő tanár készítette fel, és kíséri el Szovátára, a tavalyi országos döntőnk ezüstérmes csapatának iskolájába, az S. Illyés Lajos Általános Iskolába.
Program
Szervező intézmény: Visszhang Egyesület
A Visszhang kórus rendezvényei elsősorban Kolozsváron zajlanak, de a 2016-os évben a kórus meghívást kapott a VoCE2014-2018 európai kulturális projektbe, amelynek fő célja az I. Világháborúra való megemlékezés: a kóruséneklés és zene nyelvén összekötni a kultúrákat és nemzeteket. A VoCE2014-2018 projekt évente legalább egy kórushangverseny szervezését jelenti a résztvevő országok valamelyikében. Az idén a fesztivál Wrocławban (Lengyelország) Európa Kulturális Fővárosában szervezik meg. A tervek szerint 2017-ben a fesztivált Kolozsváron szerveznénk meg. Emellett a Lőveni Egyetem (Belgium) kórusával kezdjük el egy testvérkapcsolat kiépítését. Ezen nagyszabású rendezvények mellett számos helyi eseményt is tervezünk: évadzáró hangverseny, kórustábor, zenei szolgálatok, flash mobok, stb.
A Visszhang kórus Karácsonyi hangversenyére vasárnap, december 18-án kerül sor, 20 órától, a Piarista templomban.
Kórusunk a koncertet megelőző Advent 4. vasárnapi ünnepi szentmiséjén zenei szolgálatot nyújt.
Szervező intézmény: Alfalvi Fiatalokért Egyesület
Ünnepi ifjúsági író és szavalóverseny: Kiemelkedően fontosnak tartjuk, hogy hidat építsünk az ifjúság és a kulturális események között. Meggyőződésünk, hogy a fiatalokat ki kell vinni a diákokat, és kötelességünknek tekintjük, hogy ne csak a pedagógusokra hagyjuk ezt a feladatot. Célcsoportunk nem csak kizárólag a településen működő diákokat szólítja meg, hanem a közösséghez tartozó, ám más oktatási intézményben tanulókat is. A karácsony közeledtével a tematika az ünnep és a szeretet köré épül fel, ezt kiegészíti egy választott vers vagy próza előadása. Továbbá a verseny kiegészül egy eddig nem nagy hangsúlyt kapott csoportra, a fiatal szerzőkre és tehetségekre, akik verseiket, írásaikat előre benyújtva értékelődnek. Célunk az ifjúság körében a kultúránk és a magyar irodalom népszerűsítése.
Szervező intézmény: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Márton Áron-emlékévet hirdetett a nemzetpolitikai államtitkárság a püspök születésének 120. évfordulója évére, 2016-ra. Decemberben zárul az emlékév eseménysorozata, amelynek méltó lezárásaként a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont a Népemért vállalom című zenemű két helyszínen történő bemutatását tűzte ki. A Márton Áron püspök tiszteletére írt zeneművet 2016. december 16-án, pénteken du. 5 órakor a gyergyóditrói Kőrösi Csoma Sándor Művelődési Házban, este 8 órakor pedig a gyergyószárhegyi művelődési házban mutatja be a Mustármag Énekegyüttes. Zeneszerző: Csiszér László és Gyárfás Levente.
Szervező intézmény: Humana Regun Egyesület
Szászrégenben nagy hagyománya van a magyar néptánc mozgalomnak. Itt megemlítenénk, Máthé Márta tanárnő nevét, aki 56 esztendővel ezelőtt újraindította a magyar néptánc mozgalmat. A 2-es Számú Általános Iskolában tánccsoportot szervezett, megalapozva ezzel a néptánc- és a népdal iránti érdeklődést a diákok soraiban.
Szászrégenben jelenleg 6 magyar néptánccsoport működik (általános iskolások és liceumista diákok). Ha ide soroljuk a várost övező települések – Marosfelfalu, Görgényüvegcsűr, Kisfülpös, Beresztelke stb. csoportjait, akkor elmondhatjuk, hogy a néptánc iránti érdeklődés igencsak nagy. Az elmúlt esztendőben megszerveztük – első alkalommal – a TÁNC A TÁNCBAN nevű adventi néptánctalálkozót, melyen több mint 200 gyerek és fiatal néptáncos vett részt.
Célunk: évente megszervezni ezt a találkozót, ahova nem csak szászrégeni, hanem a környék tánccsoportjai is kapnának meghívást.
Szervező intézmény: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
2016. december 14-én du. 5 órakor: Isten oltó-kése - könyvbemutató és kiállításmegnyitó - Székelyudvarhelyen a Forrásközpont székhelyén.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570