Szervező intézmény: Kriza János Néprajzi Társaság
A KJNT a BBTE Magyar Néprajz és Antropológia Intézete háttérintézményeként egyik legfontosabb céljának tekinti a rendszeres továbbképzések szervezését a néprajzos szakemberek, a rokon tudományágak művelői és az érdeklődő nagyközönség számára.
A kolozsvári, erdélyi, romániai magyar néprajzoktatás és -kutatás történeti anyagát, honismereti hozadékát néprajzi örökségnek, implicite kulturális örökségnek tekintjük, ennek megfelelően fontosnak tartjuk a diszciplína eredményeinek közismertté tételét és ez által a hagyományőrzés és a hagyomány kulturális hasznosítása szempontjából való felhasználását.
Évente megrendezett továbbképző találkozónk idén is céljának tekinti e néprajzi örökség bemutatását és népszerűsítését. A szakmai előadások hozadéka mellett a szabad beszélgetések, szakmai kapcsolatok kialakítása az egyik legfontosabb aspektus.
PROGRAM:
BBTE Bölcsészettudományi Kar (Horea út 31.)
9,00 – 10,00: Popovici terem
Köszöntés: a konferencia megnyitása: Jakab Albert Zsolt, Szabó Árpád Töhötöm
Elnök: Jakab Albert Zsolt
Tánczos Vilmos: Mikecs László módszeréről
Zsigmond Győző: Magyar etnomikológiai kutatások a Kárpát-medencében
10,30 – 13,30: Popovici terem
Elnök: Tánczos Vilmos
Tekei Erika: Fehér Virág és Fehér Virágszál – Balla Tamás magyardécsei népmesegyűjteményének recepciótörténete
Könczei Csongor: A megírt mulatság… Az erdélyi táncházak eszmetörténetének kutatása
Fehér Anikó: Járdányi Pál népzenekutató munkássága és kidei gyűjteménye
Pávai István: Zoltán Aladár népzenei gyűjteménye
Czégényi Dóra: Boér Miklós (1857–1905) néprajzi gyűjtőtevékenysége
Veres Emese: Barcasági gyűjtések Szentimrei Judit hagyatékában
Doszlop Lidia: A makfalvi alkotótábor 25 éve
Kelemen Zsuzsánna: A kicsengetési kártyák szerepe, adatfeltárás Kányád és Jósfalva településekről (1950-2010, Székelyudvarhely)
Albert Ernő: Faragó József munkássága: a néptáncról
10,30 – 13,30: Tanácsterem
Elnök: Keszeg Vilmos
Szász István Szilárd: Hálózatok az időben, idő a hálózatokban
Szakál Anna: A Kolozsvári Unitárius Kollégium olvasókörének összetétele, szerepe és hatása az erdélyi szervezett népköltészeti gyűjtés kialakulására
Dimény-Haszmann Orsolya: A Csernátoni Népfőiskola szerepe, működése
Deák Ferenc: A kökösi öreg emberek Plugor Sándor vonalrajzain
András Andrea: Hegyi István életpályája
Bodó Andrea: Egy csíkszentdomokosi mesemondó autobiográfiájának elemzése
Virginás-Tar Emese: Fokozati dolgozatok a népi kultúra iskolai oktatásáról
Tatár Erzsébet-Timea: Ifjúsági egyesületek működése a kolozsvári Marianumban
Filep Antal: Kísérlet a néprajz és a társadalomtudományok terepkutatásai megújítására 1935 után. Táj- és népkutató táborok, egyetemi és tudományos intézeti falukutatások
Kriza János Néprajzi Társaság székháza (Mikes/Croitorilor utca 15.)
15,20 – 17,00
Elnök: Czégényi Dóra
Szőcsné Gazda Enikő: A csíki szőttesmozgalom
Szabó Árpád Töhötöm: Perefernum: egy honismereti vetélkedő az 1970-80-as években
Bakos Áron: Katonaság és néprajz: tudománytörténeti vázlat
Olosz Katalin: Balladagyűjtő tanárok a kolozsvári Ferenc József Tudományegyetem diplomásai között
Keszeg Vilmos: A népi kultúra: törvények, intézmények szorításában
17,00-17,45
A konferencia zárása: Mit tudtunk meg, mit tudunk/nem tudunk a kolozsvári (romániai magyar) néprajzkutatás történetéről. 10 kutatástörténeti konferencia tanulságai. Hogyan tovább? Vezeti Keszeg Vilmos. Felkért hozzászólók: a szekcióvezetők, a szervezőintézetek vezetői.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását.
A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot.
Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti.
Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
Kolozsvár Társaság októberi rendezvényeire:
2017. október 18, szerda, 18 óra: Beszélgetés gróf Teleki Sámuel természettudósról és hagyatékáról (meghívott (Csibi László), Beszélgetőtárs: Tibor Szabó Zoltán. Helyszín:KT székhely, Főtér 22. Szám
2017. október 23, hétfő,15 óra: Megemlékezés a Sétatéri 1956-os emlékműnél a KT részéről Buchwald Péter elnök mond beszédet.
2017. október 24, kedd 17 óra:a középiskolás diákok számára meghirdetett “1956 gyermekszemmel” című pályázat eredményhirdetése és díjazása. Ezt követően Kántor Lajos könyveiből emlékkiállítást szervezünk, ezt követően levetítünk egy Kántor Lajos-emlékfilmet. Házigazda: Buchwald Péter. Helyszín: KT székhely, Főtér 22. Szám.
2017. október 26, csütörtök, 18 óra. KÉT ÉLETÜNK KÖZT címmel beszélgető estet szervezünk Balla Zsófia Babérkoszorú-díjas költővel, íróval, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia és a Digitális Irodalmi Akadémia tagjával beszélget Demény Péter író, a Látó szépirodalmi folyóirat szerkesztője. A beszélgetés során a költőnő saját verseiből olvas fel. Helyszín: KT székhely, Főtér 22.szám. Házigazda: Katona Zs. József.
2017. október 31, kedd, 18 óra:Erdélyi magyar sportlegendák. Meghívottak: Bogdán László, Gebefügi András, Szarukán Emília, Szarukán László,ifj. Szarukán László. Házigazda: Buchwald Péter. Helyszín: KT székhely, Főtér 22. Szám.
Minden érdeklődőt szeretettel várunak!
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Szeben Megyei Szervezete
Október 14-én, szombaton veszi kezdetét a 2017-es, Szeben Megyei Magyar Napok programsorozata. A három hetet felölelő és számos színes programmal körülfont rendezvény, ez alkalommal négy helyszínen várja majd a régió lakóit.
Erzsébetvároson és Nagyszebenben a Medgyesi Gyöngyvirág Néptánccsoport - A táncoló topánka című előadását tekintheti meg a közönség, de Somogyomban is a hagyományőrzés kap majd főszerepet.
Medgyesen a Városi Múzeumba nyíló,,Medgyes és környéke” című szociofotó kiállítással startol az idei program.
Október 20-án, péntek délelőtt, a nagyváradi Szigligeti Színház Lilliput társulata a Traube teremben adja elő Moha és Páfrány című bábjátékát, amely kifejezetten az óvódás és kisiskolás gyereket számára szól. Este hét órától a Szigligeti társulat várja a nézőtérbe a közönséget, az Arany János születésének kétszázadik évfordulója alkalmából összeállított, prózai és dalos előadására, a Honann és hovára, amely egyik legnagyobb magyar költőnk, hullócsillagfutás szerű életébe nyújt betekintést, azt az illúziót hagyva maga után, hogy Arany még ma is velünk él.
Október 21-én, szombaton reggel 10:00 órától, egy rövid kirándulásra hívunk minden kalandvágyót, a Medgyestől alig pár kilométerre lévő Darlacon és Ecelen található középkori templomokba, az ott lévő festett örökségünk, a még fennmaradt Szent László freskók megtekintésére.
Mindazok, akik inkább egy kis sportolással töltenék el a délelőttöt, Ping-pong vetélkedőn vehetnek részt, a Romgaz asztalitenisz termében 11:00 órai kezdettel.
A szombati nap kosaras szüreti bállal zárul, az Automechanica rendezvénytermében. A bált a Medgyesi Gyöngyvirág Néptánccsoport csőszei nyitják meg, az egész este tartó jó hangulatról pedig Dj Pici és a Szászcsávási cigányzenekar gondoskodik majd.
Október 22-én, vasárnap 10:00 órától, ünnepi Istentiszteletre és az 56’-os forradalomban elhunytak emlékére tartandó, megemlékező koszorúzásra várjuk a medgyesi lakosokat.
A Szeben Megyei Magyar Napok programsorozata városunkban, Földes László Hobo egyéni előadásával zárul, vasárnap este 18:00 órától, a Shuller Ház rendezvénytermében.
Rendezvénysorozatunk összeállításával kulturális örökségünk és őseinktől ránk maradt hagyományaink megőrzésének fontosságát kívánjuk hangsúlyozni, ezúton is meghívva minden kedves olvasót, a XIX. Szeben Megyei Magyar Napokra.
Szervező intézmény: Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont
Hargita, Kovászna és Maros megyékben idén október 13. és 22. között zajlik a VIII. Székelyföld Napok rendezvénysorozat. Hargita Megye Tanácsa Székelyudvarhelyen székelő kulturális alintézménye, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont számos működési területéhez tartozó rendezvényt szervez ebben az évben is. Kötetbemutatók, dokumentumfilmbemutatók, kiállításmegnyitók, koncertek és vidéki bábelőadások teszik tartalmassá az október közepén megvalósuló rendezvénysorozatot.
Kiállítások, könyvbemutatók, előadások és koncertek elnevezésű intézményi program célja Hargita megye régió kulturális kínálatának gazdagítása. Az év folyamán sor kerül új kiadványaink bemutatójára különböző településeken, koncertek, amatőr színházi előadások turnéjára, valamint vidéki bábelőadás-turnéra Hargita megyében.
A Szent László Emlékév alkalmából régi zene koncertekkel, középkori harci és viselet bemutatókkal, valamint rendhagyó történelemórákkal gazdagítjuk programkínálatunkat.
Közösségfejlesztő kulturális eseményeink célközönsége főként Hargita megye lakossága, a hagyományok, népismereti és egyéb kulturális események iránt elkötelezett érdeklődő fiatalok és középkorúak, idősebbek egyaránt.
Részletes programismertető:
Október 13., csütörtök 17 óra
Másfél évtized képesszenciája – retrospektív fényképkiállítás az Orbán Balázs nyomdokán elnevezésű dokumentációs fotótáborok legemlékezetesebb képlenyomataiból. A kiállítást megnyitja: Róth András Lajos, a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum őre.
Időpont: 2017. október 13., péntek, 18 óra
Helyszín: Maros Megyei Múzeum várbeli kiállítóterme
Mátyás király lopni megy – Demeter Ferenc bábelőadása Vadas László rendezésében
Október 16., hétfő: 10 óra: alsósófalvi kultúrotthon
12 óra: korondi kultúrotthon
Október 17., kedd: 10 óra: Gyimesfelsőloki kultúrotthon
12 óra: Gyimesközéploki kultúrotthon
Október 18., szerda: 10 óra: Vágási Márton Áron Általános Iskola
12 óra: székelyudvarhelyi Orbán Alapítvány, Bice–Bóca ház
15 óra: Gyergyószentmiklósi Szent Anna Gyermekotthon
Október 19., csütörtök: 10 óra: felsőboldogfalvi kultúrotthon
Riverenza – régizene koncert a Szent László emlékév tiszteletére
Október 15., vasárnap, 12 óra: Csíkszentmihály, római katolikus vártemplom
Október 21., szombat, 18 óra: Barót, református templom
Kacsó András emlékelőadás, valamint Simó Ibolya: Kicsi nagykövetek – dokumentumfilmek a székelyudvarhelyi nyugdíjasok klubjánál
Október 16., hétfő, 12 óra
A Szent László legenda, mint kulturális örökségünk – gyermekrajz-kiállításmegnyitó és díjazás
Október 18., szerda, 17 óra, Székelyudvarhely, a Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont kiállítótermében
Könyvbemutató az intézmény 2016-os kiadványaiból és dokumentumfilmvetítés – Fábián Kornélia: Tájak, beszélő házak – Hargita megye tájházai
Október 19., csütörtök, 17 óra, Kányád, művelődési ház, konferenciaterem
Kovács Piroska: Orcád verítékével..., c. könyv bemutatója és Bocskor-Salló Lilla: Orcád verítékével… c. dokumentumfilm vetítése
Október 20., péntek, 18 óra, Máréfalva, művelődési ház
Tánc, dal és fotó
A Vajdaszentiványi Takács Mihály Hagyományőrző Néptánccsoport magyar, román, szász és cigány táncokból álló előadása
Budai Antal István fotókiállítása
Közreműködik: Bondor Renáta előadó
Október 21., szombat, 18 óra, Kisgalambfalva, művelődési ház
Szervező intézmény: Donát160 Egyesület
Meghívó a Kolozsvári Rádió kórushangversenyére.
Szervező intézmény: Erdély Magyar Irodalmáért Alapítvány
Az EMIA megalakulásától (1995) egyéb programjai mellett feladatának tekintette, hogy felhívja a figyelmet az erdélyi magyar írókra, közelebb hozza az irodalmat az olvasókhoz, teszi ezt huszonharmadik éve töretlen sikerrel.
Évente díjakban részesítette a jelentős életművel rendelkező alkotókat (EMIA-nagydíj), díjazta azokat, akik sokat tettek az erdélyi magyar irodalom népszerűsítéséért a határainkon túl is (Hídverő-díj), Életmű díjban részesítette, akik kiemelkedően hozzájárultak az erdélyi magyar irodalom gazdagításához, valamint Debüt-díjban, akik az adott évben a legkiemelkedőbb kötetekkel jelentkeztek.
A rendezvényen százas nagyságrendű nézőszám szokott részt venni, de további jelentős számú célcsoporthoz jutunk el a médián keresztül.
Az idei díjkiosztó ünnepségér október 7-én, 18 órakor kerül sor a Székelyudvarhelyi Művelődési Házban.
Az ünnepség műsora:
Szervező intézmény: Filmtett Egyesület
2017 októberében szervezzük meg a Filmtettfeszt – Erdélyi Magyar Filmszemle tizenhetedik kiadását. A fesztivál Erdély legjelentősebb magyar filmes rendezvénye, 2016-ban tizenkét városban több, mint 7.500 személy tekinthette meg az elmúlt év díjazott magyar játékfilmjeit, dokumentum- és rövidfilmjeit. A 2017-es programban is tizenkettőnél több nagyjátékfilm, összességében hetvennél több magyar filmes alkotás szerepel illetve egy versenyszekció fiatal erdélyi magyar filmesek számára. Az érdeklődők a vetítések mellett mesterkurzusokon, könyvbemutatókon, kiállításokon vehetnek részt, és további érdekes programokba kapcsolódhatnak be. A vetítésekre a belépés az előző évekhez hasonlóan ingyenes, a fesztivált idén is tizenkét erdélyi városban tervezzük megszervezni.
Bővebben: http://www.filmtettfeszt.ro
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását.
A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot.
Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti.
Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
Kolozsvár Társaság, Fotó és film Kolozsváron sorozatának soron következő rendezvényére 2017. október 3-án, kedden, 18:00 órakor kerül sor.
Ez alkalommal a Volt egyszer egy egyetem (1945-59) sorozat VI. részeként bemutatják a Bolyai Egyetem jogászképzésének történetét. A vetítéssel egybekötött beszélgetésen bemutatásra kerül: Veress Emőd és Kokoly Zsolt „Jogsázképzés a Bolyai Tudományegyetemen (1945-59) című könyve és a témáról készült dokumentumfilm, amelyet kerekasztal-beszélgetés követ.
Résztvevők: Bánhegyesi Hajnal, Bányai József, Buzeskó György, Eckstein Kovács Péter, Frunda György, Hajdú Gábor, Hosszú Zoltán, Mihály Andor, Seres Dénes, Somai József, Somai József László, Újvári Ildikó és mások.
Minden jogászt és érdeklődőt szeretettel várnak. Házigazda: Buchwald Péter.
Szervező intézmény: Bartalis János Keresztény Kulturális Egyesület
Egyesületünk szociális és kulturális téren igyekezett az elmúlt hat évben olyan tevékenységet kifejteni, mely az egyház, az iskola, de nem utolsó sorban a magyar érdekvédelem standardjait kívánta emelni, támogatni. Működési térségünkben, a Barcaságon, a magyar kisebbség megerősödését próbáltuk szolgálni, rendezvényeinkkel és projektjeinkkel.
A magyar kultúra és érdekvédelem ügyében igyekszünk a barcaság térségben szerepet vállalni a jövőben is. Ez az elmúlt öt évben rendezvénysorozataink, a "Közéleti Kávéház" ,a "Barcasági Csángó Estek"és az "Egyenes beszéd"széles körben kedvelt alkalmakká váltak. Rendezvényeink Brassó, Sepsiszentgyörgy, illetve Négyfalu magyarsága számára egyformán elérhetők.
A 2017 rendezvénysorozat a "Barcasági Kultúrcsep" rendezvénysorozatot kívánjuk folytatni.
A Bartalis János Keresztény Kulturális Egyesület és a Lutherrózsa Keresztény Kulturális Egyesület, szeretettel várja Önt, a Barcasági Kulturcsep rendezvénysorozat keretében sorra kerülő előadásra.
Az eseményre a Sepsiszentgyörgyi Evangélikus-Lutheránus Egyházközség gyülekezeti termében kerül sor 2017. október 3-án, kedden 18- órától.
Az est témája:
„Luther és a Reformáció”
Meghívott előadó: Sándor Frigyes ev. lelkész
Házigazda: Zelenák József esperes lelkész,
Szervező intézmény: Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtár
A 2005-ben meghirdetett Magyar Népmese Napja megünneplésébe könyvtárunk idén 12. alkalommal kapcsolódik be. Egész napos programmal várjuk a mesét kedvelő gyerekeket, felnőtteket egyaránt mesehallgatásra, közös mesélésre október 2.-án, a Gyergyószentmiklósi Városi Könyvtárba.
Az idén egy kísérő rendezvény díjátadójára is sor kerül 12 órától, amely „Az én mesém” címmel meghirdetett meseíró pályázat kapcsán 90 meseíró kisiskolást jutalmaz.
Ezúton szeretnénk meghívni Önöket a 2017. október 2.-án tartandó rendezvényünkre, amelyre szeretettel várunk minden kedves érdeklődőt.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete
Egyesületünk idén 5. alkalommal tervezi megszervezni a Hogyan másképp? elnevezésű programját, amely elsősorban a normál oktatásban dolgozó óvodapedagógusoknak, elemi és általános iskolai tanítóknak, tanároknak szól.
Célunk elősegíteni az oktatásban jelen levő SNI -s gyerekek felismerése mellett a hatékony módszerek, eszközök megismertetését.
A normál oktatásban dolgozó pedagógusok visszajelezése, illetve a segítő pedagógusok tapasztalata is azt mutatja, hogy hiány van a megfelelő módszerek gyakorlati alkalmazásában.
Emellett célunk egyfajta pozitív viszonyulás az SNI-s gyermekek iránt. A tevékenységet kiselőadások, illetve műhelymunka-szerűen valósítjuk meg.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását.
A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot.
Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti.
Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
Kolozsvár Társaság, Fotó és film Kolozsváron sorozatának soron következő rendezvényére 2017. szeptember 26-án, kedden, 18:00 órakor kerül sor. A vetítéssel egybekötött beszélgetés meghívottja Rohonyi D. Iván fotográfus, akivel Katona Zs. József beszélget. Az est házigazdája Buchwald Péter. A beszélgetésre a Kolozsvár Társaság székhelyén, a Főtér 22. szám alatt kerül sor.
Szervező intézmény: Dél-Erdélyért Kulturális Társaság
A Dél-Erdélyért Kulturális Társaság hagyományos VIII. Reneszánsz kastélyfesztivál keretében kívánja megünnepelni fennállásának 10. évfordulóját, 2017. szeptember 25 – október 2. között.
Kiemelt céljuk ezúttal is a dél-erdélyi műemléképületek, történelmi nagyjainak népszerűsítése, a gazdag kulturális örökséggel bíró szórványközösségek felkarolása, identitástudatának erősítése, történelmi táncjátékok, korabeli muzsika és interaktív helytörténeti előadások által, erdélyi és magyarországi előadók bevonásával.
Helyszínként a dél-erdélyi kastélyok, várak templomok szolgálnak. Fő célcsoportjuk a helyi szórványközösségek és a turisták.
Szervező intézmény: Geszthy Ferenc Társaság
Egy olyan, az egész megyét, mindazon településeket, ahol jelentős számban élnek magyarok, átfogó rendezvénysorozatot szerveznek, amelyben helyet kap a hagyományőrzés (népzene, néptánc, népművészet), ismeretterjesztő és művészeti előadások rangos előadok meghívásával, de a szórakozás, a sport és a gasztronómia is képviselteti magát.
Programjai között kiállítások, gulyás főző fesztivál, sportrendezvények és még sok olyan tevékenység szerepel, ahol a közösségük apraja-nagyja összegyűlhet, szórakozhat, kikapcsolódhat.
Rendezvényük interkulturális jellegű: nyitunk a románajkú lakosság felé is.
PROGRAM:
2017. SZEPTEMBER 22, PÉNTEK
DÉVA
16.00: Szórványfoci Szeged, Mezőkövesd, Kolozsvár, Lupény, Csernakeresztúr, Déva
17.00: Reménység ifjúsági keresztény együttes, istenes énekek
Helyszín: Református templom
VAJDAHUNYAD
18.00: Vendégség, barátság határokon innen és túl. Testvérmegyék találkozója
27 éves testvérkapcsolataink: Vajdahunyad és Szombathely Megyei Jogú Város, illetve
Hunyad megye és Vas megye (HU) között
Helyszín: Corvin Savaria Magyar Kulturális Központ – vajdahunyadi Magyar Ház
2017. SZEPTEMBER 23, SZOMBAT
DÉVA
12.00 – 23.00: Egész napos szabadtéri programok és kézműves vásár
A programban:
12.00: Mi szem s szájnak ingere - Gulyásfőzés, palacsintasütés, kürtőskalács,– budapesti, zsombói,
ikervári és helyi szakácsok
16.00: a dévai Szivárvány Nyugdíjas Klub énekkara, karvezető: Lengyel Izabella
16.20: Néptáncelőadások: Csernakeresztúri Hagyományőrző Egylet, művészeti vezető: Szabó Julianna, Szent Ferenc Alapítvány Margaréta Néptánccsoportja (Déva), művészeti vezető: Surányi Bettina
17.00: Dalos Pacsirták, Tompa (Magyarország)
17.30: A dévai Renaissance Együttes előadása, művészeti vezető: Gáspár-Barra János
18.00: Székelysors. Történelmi drámajáték, a málnási Tőkés József Általános Iskola diákjainak előadása. Művészeti vezető: Mihály Emese
18.30: A Barcsay Ákos díjak ünnepélyes átadása
20.30: PIRAMIS megakoncert
Helyszín: Egyesülés tér (Polgármesteri hivatal előtt)
LOZSÁD
Falunap
13.00: Ünnepélyes megnyitó, köszöntő beszédek:
Székely Attila főgondnok, RMDSZ elnök
Adinel Botescu, Martinezsd község polgármestere
Vetési László református lelkipásztor, szórványkutató, szociográfus
Sipos Szabolcs református lelkipásztor
Marton Ferenc, Vas Megyei Önkormányzat alelnöke
Laczkó-Albert Elemér Gyergyóremete polgármestere
Winkler Gyula, a Hunyad megyei RMDSZ elnöke
Meghívottak: Zsargó János esperese, Kocsis Attila, Széll Lőrincz, Máté Márta, dévai, vajdahunyadi RMDSZ, egykori lozsádi lelkészek, a falu szülöttei
13.30: A Csernakeresztúri Hagyományőrző Egylet fellépése, művészeti vezető: Szabó Julianna
14.20: Ebéd (a gulyásfőzés reggel kezdődik)
15.00: Szivárvány Népdalcsoport Déva, karvezető: Lengyel Izabella
15.30: A Călușarii de la Mărtinești fellépése
Helyszín: kultúrotthon
VAJDAHUNYAD
11.00 órától egész nap: Részvétel a lozsádi falunapon, előtte Martinezsd községközpont meglátogatása, ahol a helyi polgármester fogadja a delegációt, majd a részvétel a dévai eseményeken.
PETROZSÉNY
18.00: A sepsiszentgyörgyi Cantus Firmus Kórus előadása, karnagy László Attila
Helyszín: Római Katolikus templom
BRÁD
11.00 órától: Tenisz, darts és sakkbajnokság, gyermekrajz kiállítás
Helyszín: Római katolikus plébánia
2017. SZEPTEMBER 24, VASÁRNAP
DÉVA
17.00: A Hantosi Népdalkör előadása (Magyarország), karvezető: Koncz Mária
17.30: Lórán Margaréta művésznő festménykiállítása
18.00: A néma levente. A Dévai Szent Ferenc Alapítvány dévai háza színjátszó csapatának előadása. Rendező: Páll Éva nevelő
Helyszín: Dévai Magyar Ház
VAJDAHUNYAD
Szabadtéri programok a Szombathelyi és Vas megyei küldöttségek tagjaival
Gulyásfőzés, zene, tánc
12.00: Magyaros ízek. Gasztronómiai bemutató
13.00: A sepsiszentgyörgyi Cantus Firmus Kórus előadása, karnagy László Attila
14.00: Dalos Pacsirták – Tompa (Magyarország)
15.00: Akusztikus concert a Titán együttessel (Szászrégen)
Helyszín: Corvin Savaria Magyar Kulturális Központ – vajdahunyadi Magyar Ház
CSERNAKERESZTÚR
12.00: Székelysors. Történelmi drámajáték, a málnási Tőkés József Általános Iskola diákjainak előadása. Művészeti vezető: Mihály Emese
Helyszín: Római katolikus templom
BRÁD
14.00: Gulyásfőzés
17.00: Istentisztelet, utána: Gyűjtemények és érmék Európából, Baráth Árpád kiállítása
Helyszín: Református templom
2017. SZEPTEMBER 25., HÉTFŐ
DÉVA
9.00: Sulinap. Programok, vetélkedők, tevékenységek korosztályonként (Hauer Erich Diáktanács)
Helyszín: Téglás Gábor Elméleti Líceum
10.00: Kézműves foglalkozás, Bodvaj Egyesület (Benedek Márta)
VAJDAHUNYAD
10.00: Mátyás király udvarában. Reneszánsz témájú kézműves foglalkozások, üveg és fadoboz festés óvodásoknak és iskolásoknak
Helyszín: Matei Corvin Műszaki Kollégium (a 6-os iskola)
19.00: Reneszánsz Kastélyfesztivál:
Musica Profana (Budapest) koncert
Történelmi táncjáték a Dévai Rennaisance Együttes előadásában
Helyszín: Vajdahunyadi vár, Bethlen szárny
CSERNAKERESZTÚR
14.00: Kézműves foglalkozás, Bodvaj Egyesület (Benedek Márta)
Helyszín: a magyar iskola
2017. SZEPTEMBER 26, KEDD
DÉVA
10.00: Kézműves foglalkozás, Bodvaj Egyesület (Benedek Márta)
18.30: Reneszánsz kastélyfesztivál:
10 éves a Dél-Erdélyért Kulturális Társaság, gálaműsor
Fellépnek: Musica Profana (Budapest) , Renaissance Táncegyüttes (Déva),
Kájoni Consort (Barót), Amarillys Táncegyüttes (Kolozsvár)
Helyszín: Magna Curia
2017. SZEPTEMBER 27., SZERDA
DÉVA
18.00: Kézművesség régen és ma. Kézműves kiállítás és vásár. Szervező: az RMDSZ Dévai Nőszervezete
Helyszín: Melite ház
MAROSNÉMETI
19.00: Reneszánsz Kastélyfesztivál:
Kájoni Consort (Barót) koncert, Amarillys Zene- és Táncegyüttes (Kolozsvár) - korabeli táncok
Helyszín: Tholdy kastély
2017. SZEPTEMBER 28, CSÜTÖRTÖK
DÉVA
17.00: Sikeres Nők Iskolája: Sikeresen magyarul
Meghívottak: Hegedűs Csilla (RMDSZ-Ügyvezető alelnök Kulturális Főosztály és Ügyvezető Elnökség, RMDSZ Nőszervezet-Alelnök), Dr. Rüsz Fogarasi Enikő (dékánhelyettes, Babes-Bolyai Tudományegyetem, Történelem és Filozófi Kar), Horváth Anna (Kolozsvár volt alpolgármestere), Lőrincz Helga (Nagyenyed alpolgármestere) és Márton Ildikó (RMDSZ Nőszervezete-Szeben megye, egészségügyi dolgozó). A beszélgetés moderátora: Gáspár Barra Réka újságíró (Nyugati Jelen).
Szervező: RMDSZ Dévai Nőszervezet
Helyszín: Téglás Gábor Elméleti Líceum nagyterme
VAJDAHUNYAD
18.00: Vendégeink a Herényi Kulturális és Sportegyesület tagjai
Helyszín: Corvin Savaria Magyar Kulturális Központ – vajdahunyadi Magyar Ház
PETROZSÉNY
18.30: Virt László: Márton Áron püspök, könyvbemutató
Helyszín: Caritas Ház
2017. SZEPTEMBER 29, PÉNTEK
DÉVA
17.00: NŐILEG közönségtalálkozó
Helyszín: Dávid Ferenc Unitárius Szórványközpont
19:00 Reneszánsz kastélyfesztivál:
A reneszánsztól napjainkig. Klasszikus gitárkoncert dévai, kolozsvári művészek részvételével
Helyszín: Magna Curia
LUPÉNY
17.00: Szüreti bál
Helyszín: Glória vendéglő
BRÁD
16.00: Nyugdíjasok emlékeznek. Festménykiállítás
Helyszín: Római katolikus plébánia
2017. SZEPTEMBER 30, SZOMBAT
DÉVA
18:00: Fotókiállítás, Fókusz csoport
Helyszín: A Dévai Református Egyházközség Melite háza
MAROSILLYE
11.00: Reneszánsz kastélyfesztivál:
Reneszánsz nap. Középkori zene, tánc, játék, lakoma
Helyszín: Veres bástya
VAJDAHUNYAD
14.00: Örökségünk őrei – ifjúsági nap a vajdahunyadi várban:
Egész napos szabadtéri programok, kézműves tevékenységek
A Hunyad Megyei Magyar Ifjúsági Tanács interaktív programjai
Az Örökségünk őrei – „Fogadj örökbe egy műemléket!” A vajdahunyadi diákok tevékenységének bemutatása, szabadtéri játékok, kincskeresés a várban, idegenvezetés a turistáknak
20.00: Red Rockets (Szombathely, Magyarország) koncert
Helyszín: Vajdahunyadi Várkastély
22.00: Lampioneregetés
PUSZTAKALÁN-SZTRÍGYSZENTGYÖRGY
11.00: Szabadtéri programok. Kézműves mesterségek, gyermekprogramok
14.00: Gulyásfőzés
Helyszín: Sztrigyszentgyörgyi Közösségi Ház
PETROZSÉNY
18.30: Potyó István (Kolozsvár) orgonakoncertje
Helyszín: Katolikus templom
VULKÁN
15.00: A Gizella Nőikar (Veszprém, Magyarország) előadása
Helyszín: Katolikus templom
LUPÉNY
16.30: AZ ÉN MESÉM - A HÁROMSZÉK TÉNCEGYÜTTES ELŐADÁSA
Helyszín: kultúrotthon
BRÁD
10.00: Honismereti kirándulás és horgászverseny
Helyszín: a Cebe-tó (Țebea)
2017. OKTÓBER 1, VASÁRNAP
DÉVA
12.00: „Nem csak a húszéveseké a világ!” Nyugdíjasok találkozója
Szervező: Szivárvány Nyugdíjasklub, Dévai Nőszervezet
Helyszín: Dévai Magyar Ház
18:00: Reneszánsz kastélyfesztivál:
A Misztrál együttes (Budapest) koncertje
A Renaissance Együttes történelmi táncjátéka
Helyszín: Déva vára
PETROZSÉNY
10.00: A Gizella Nőikar (Veszprém, Magyarország) előadása
Helyszín: Katolikus templom
2017. OKTÓBER 2, HÉTFŐ
DÉVA
10.00: Rendhagyó irodalomóra a budapesti Misztral együttes tagjaival
Helyszín: Téglás Gábor Elméleti Líceum
VAJDAHUNYAD
18.00: Misztrál (Budapest) koncert
Helyszín: vajdahunyadi vár
*A szervezők a program változtatásának jogát fenntartják.
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
Az idén XVI. alkalommal szervezzük meg a Mezőmadarasi Képzőművészeti Alkotótábort, ahova 25 hazai és külföldi alkotót hívunk meg, valamint a helyi iskolásokat, akiknek a tábor ideje alatt külön programokat szervezünk.
Célunk a helyi értékek ismertetése a képzőművészet segítségével, értékteremtés, képzőművészeti munkák készítése, nevelés, a közízlés alakítása, valamint a kulturális élet fellendítése a vidéken.
Ezért a meghívott művészeknek kiszállásokat, kirándulásokat szervezünk, ahol lehetőségük adódik megismerni ezt a tájegységet és népszerűsíteni a Mezőség értékeit az itt született munkákban.
Ezeket a munkákat bemutatjuk a tábor végén a helyi közönségnek és utólag vándorkiállítás keretén belül több helyen.
Első kiállításukra 2017.szeptember 19-én 18:00 órakor kerül sor, Marosvásárhelyen a Bernády házban.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570