Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását. A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot. Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti. Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
Szervező intézmény: Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület
Az első bírói kiváltságot Mátyás király ajándékozta a városnak 1470-ben. 1616. április 29-én, Bethlen Gábor, Erdély fejedelme írja alá azt az okiratot, amely által a város szabad királyi város lesz (400 évvel ezelőtt). Őt követi I. Rákóczi György erdélyi fejedelem 1630-tól haláláig, Lorántffy Zsuzsanna férje. A városi élet csak a 18. század során kezdett kibontakozni Teleki-Toldalakiak alatt, de igazi lendületet a 19. század végén, illetve a 20. század elején Bernády György polgármesteri mandátuma alatt vett. Ezt a 400 éves évfordulót szeretnénk megünnepelni rendezvénysorozattal: történelmi előadásokkal, kiállításokkal, kopjafaállítással és ünnepi gálaesttel.
Szervező intézmény: Borsos Tamás Egyesület
A Borsos Tamás Egyesület és az Erdélyi Múzeum Egyesület marosvásárhelyi fiókja 2002 óta évente megszervezi a Magyar Tudomány Napja alkalmából a Marosvásárhelyi Helytörténeti konferenciát. Az idei év különlegessége, hogy Marosvásárhely négyszáz esztendeje kapta meg Bethlen Gábor fejedelemtől a szabad királyi városi rangot. A hangsúly ezen lenne, a téma külön szekciót kapna. Az egynapos tudományos ülésszakon 14-18 helyi, erdélyi illetve magyarországi szakember mutatja be kutatását 20 perces előadás keretében. Az előadások mind Marosvásárhely illetve Maros megye történetéhez kapcsolódnak. A konferenciát mediatizáljuk így népes szakmabeli és laikus közönség követi az előadásokat. Két-háromévente a konferencia eredményeként kötetet adunk ki. Az elmúlt két év konferenciái nyomán összegyűlt tanulmányokat publikáljuk, az újabb kötet áprilisban kerül nyomdába (Mentor Könyvek).
Szervező intézmény: Ördögtérgye Egyesület
A Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó immáron 13. alkalommal kerül megrendezésre 2016. november 25-26-án a Kolozsvári Diákművelődési Házban. Az eseménysorozat célja megőrizni, ápolni és népszerűsíteni a népi kultúrát és ugyanakkor színesebbé tenni a kolozsvári magyar kulturális és ifjúsági életet. A programok nemcsak felnőtteknek, hanem gyerekeknek is szólnak, minden olyan embernek, aki szereti a népi kultúrát, a zenét, a táncot. A szombat délelőtti programok leginkább gyerekeknek szólnak (kézműves foglalkozások, gyermektáncház, gyermekelőadás), de a rendezvény keretén belül lesz flashmob, felnőtteknek szóló néptánc előadás, képkiállítás, divatbemutató, gálaelőadás és táncház. A rendezvényen fellépnek a meghívott adatközlők, amatőr együttesek, illetve a Háromszék Táncegyüttes.
Szervező intézmény: Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület
Marosvásárhely, mint már tudott, habár kulturális város, nem rendelkezik opera, operett és balett társulattal. Így szükséges az ifjú nemzedék ez irányú nevelése, és nem utolsó sorban a szülőknek is élményt nyújtani e téren. Ezelőtt 10 évvel, 2007-ben emlékünnepséget szerveztünk Kálmán Imre születésének 120. évfordulóján. Volt ifjúsági vetélkedő, konferencia és gálaest – ezen a gálaeste a marosvásárhelyi kultúrpalota kicsinek bizonyult – itt tett, egyesületünk, ígéretet, hogy ezen túl minden évben megszervezzük a Magyar Operett Napját – „ma már hungarikum”. Azóta minden évben, mind nagyobb sikerrel, megtartottuk a vetélkedőt és az operett estet az idén 10-ik alkalommal.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság Fotó és film Kolozsváron sorozat keretén belül a Román Televízió kolozsvári stúdiójának magyar nyelvű adása címmel szervez kerekasztal-beszélgetést.
Meghívottak: Pákai Enikő – főszerkesztő, Orbán Sebesi Katalin – szerkesztő, Bardocz Sándor – szerkesztő.
Házigazda: Buchwald Péter.
Beszélgetőtárs: Katona Zs. József.
Helyszín: Kolozsvár Társaság székhelye, Főtér, 22. szám
Szervező intézmény: Harmonia Cordis Egyesület kolozsvári szervezete
Az VI. Novum Generatio Nemzetközi Gitárnapok művészi képzések megszervezését, zenei szólóestek, kamarazene-koncertek megszervezését tűzte ki célul, az interkulturális értékek jegyében, egy nemzetközi és nemzetek közötti együttműködésre, párbeszédre alapozva. A fesztivál olyan kulturális és művészeti hiányosságot tölt be, amely az országban élő fiatalok, zenekedvelők körében van jelen. A hiányt kitölti, a jelenlegi kulturális és szórakozási lehetőségeket bővíti és fontos előrelépést ér el a művészi kifejezési formák fejlődésében a klasszikusgitár műfajában. A fesztivál meghívottjai a következő országokból jönnek: Magyarország, Anglia, Németország, Franciaország, Románia. Koncertekre a belépés ingyenes.
Szervező intézmény: Dr. Szász Pál Egyesület
Nagyenyeden novemberben a Magyar Kulturális Napok keretében több rendezvényt szervezünk. Idén az 1956-os forradalom évfordulója alkalmával diák konferenciát szervezünk. Az Áprily-estek keretében megemlékezünk azokról a jeles személyiségekről, akiknek az évszázadok során valamilyen kapcsolata volt Nagyenyeddel, a Bethlen Gábor Kollégiummal (Teleky Sámuel, Pávai Vajna Ferenc, Bolyai Farkas, stb.). Megszervezzük a hagyományos szüreti bált, ahol Fehér megye minden településéről vesznek részt magyarok. A bálon kb. 300 vendég vesz részt. Meghívjuk a Garabonciás Együttest is. A Nagyenyedi Magyar Kulturális Napokat istentisztelettel kezdjük és zárjuk.
Szervező intézmény: Bartók Béla Hagyományörző Kulturális Egyesület Szatmárnémeti
A program lényegét szebben nem fogalmazhatnánk meg, mint ahogyan Kodály Zoltán tette „A zene az élet olyan szükséglete, mint a levegő. Hogy levegő nélkül nincs élet, sokan csak akkor veszik észre, ha nagyon hiányzik”. A rendezvény létrehívó alapgondolata is ez volt „Legyen a zene mindenkié”., legyen versenyző, zsűritag, hallgató vagy szervező. 22 évvel ezelőtt is a magyar népdal és a népdaléneklés népszerűsítése, fiatal népdalénekesek felfedezése volt a cél. Hagyomány teremtőnek és ápolónak szántuk a rendezvényt. Erdélyben ez a legnagyobb múltra és sikerekre visszatekintő rendezvény. Számos, ezen a versenyen akkor még amatőr népdalénekesként fellépő napjainkban népdal énekest és népzenészt adtunk a világnak.
A Bartók Béla Egyesület, a Szent-Györgyi Albert Társaság, a Romániai Magyar Dalosszövetség, a Magyar Kórusok Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA), a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ, a G.M. Zamfirescu Művelődési Ház 2016. november 12 -13-án Szatmárnémetiben a Dinu Lipatti Filharmóniában rendezi meg a XXIV. Hajnal Akar Lenni népdaléneklési versenyt, a világon bárhol élő műkedvelő népdalénekesek számára. A rendezvény célja a magyar népdal népszerűsítése, eddig ismeretlen tehetséges énekesek felfedezése.
Az énekverseny zenei anyaga:
Minden versenyzőnek két dalcsokorral, vagy egy dalcsokorral és egy népballadával lehet jelentkezni. Egy dalcsokor 2-3 népdalból áll. Népies műdalokat nem fogadunk el. A szervezők két ajánlással fordulnak a jelentkezőkhöz:
– ajánlatos a régi típusú magyar dalkincsből meríteni
– a fellépő versenyzők népviseletben szerepeljenek
A versenyzőknek rendelkezniük kell iskolájuk, vagy valamelyik művelődési intézmény ajánlásával.
Azokat a versenyzőket, akik a fenti elvárásoknak megfelelnek, díjtalan ellátásban részesítik a szervezők. Kísérőt, legyen az egy vagy több személy (családtag, felkészítő stb.), csak abban az esetben fogadhatunk, ha 2016. november hetedikéig kifizetik a személyenkénti kísérői díjat. A felkészítő mentesül a kísérői díj alól.
Díjazás:
A verseny első három helyezettje és a közönség kedvence valamint a versenyzők által kiválasztott legjobb énekes pénzdíjban részesül: 800, 700, 600, 600, 600 lej értékben. Minden jelentkezőnek sok sikert kívánunk.
Szervező intézmény: Areopolisz Egyesület
A 10. alkalommal ünnepeljük Székelyudvarhelyen a Magyar Tudomány napját. A szervezést a sorozatindító Areopolisz Egyesület és a Haáz Rezső Múzeum vállalta fel. A program megvalósulását Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala és a Communitas Alapítvány által adott támogatás tette lehetővé.
Idei évi programunk pénteken, november 11-én könyvbemutatóval indul a Haáz Rezső Múzeum képtárában. Petrarcha Ferenc: A jó szerencsének és a szerencsétlenségnek orvosságairól. Székely László fordítása (1760–1762) című kötet kerül bemutatásra. Székely László erdélyi gróf 1760 és 1762 között készítette el Petrarca művének első, s mindmáig egyetlen, teljes magyar fordítását, mely a tavaly első ízben látott napvilágot nyomtatásban Szegeden. Székely László kéziratát a székelyudvarhelyi Tudományos Könyvtár őrzi. A kötetet bemutató beszélgetés meghívott vendégei: Bíró Csilla (Országos Széchényi Könyvtár), Lázár István (Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Lengyel Réka (Magyar Tudományos Akadémia, Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Irodalomtudományi Intézet).
Az udvarhelyi Polgármesteri Hivatal Szent István termében reggel 10 órától zajló szombati előadáscsomag központi témája a székely írás (rovásírás). A témában magyarországi és helyi jeles kutatók adnak elő: dr. Vásáry István (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Zsupos Zoltán (Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára), dr. Sándor Klára (Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), dr. Sófalvi András (Haáz Rezső Múzeum), Tubay Tiziano (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Mihály János (Nemzetstratégiai Kutatóintézet). A konferencia ideje alatt a Szent István-terem előterében megtekinthető A székely írás emlékei Udvarhelyszéken című pannós kiállítás. A kiállított pannókon a bágyi, bögözi, énlaki, homoródkarácsonyfalvi (első és második), rugonfalvi, székelydályai, székelyderzsi, székelyudvarhelyi és vargyasi rovásírásos emlékekről találnak adatokat.
A program szombat délután 6 órai kezdettel a Művelődési Ház koncerttermében gálaesttel zárul. Fellép Cári Tibor székelyudvarhelyi születésű, Temesváron élő zeneszerző, majd sor kerül az Udvarhelyszéki tudományért díj átadására. Idei évi díjazottunk matematikus (neve a díjátadó keretében válik nyilvánossá), tevékenységét a Szabó Károly által készített kisfilm ismerteti. A díjat Sánta Csaba szovátai szobrászművész bronz kisplasztikája és kutatói tevékenységet elismerő oklevél alkotja.
A korábbi évek díjazottai:
2007 – Dr. Dávid László az egyház- és művészettörténet kutatása terén kifejtett kimagasló munkájáért.
2008 – Dr. Balla Árpád a magnézium-kutatás és az erdélyi orvostudományi konferenciák szervezése terén kifejtett kimagasló munkájáért.
2009 – Dr. Benkő Elek a középkori székelység régészeti kutatása terén kifejtett kimagasló munkájáért.
2010 – Biró G. Albert a matematika oktatásának terén kifejtett és alkalmazott módszer- és eszközrendszerért.
2011 – Szabó K. Attila a művelődéstörténet kutatása terén kifejtett munkáságáért.
2012 – Zepeczaner Jenő a helyismereti források kutatása és muzeológusi munkássága terén elért eredményeiért.
2013 – Hubbes Éva az írott kulturális örökség megóvása, kutatása és ismertetése terén kifejtett tevékenységéért.
2014 – dr. Elekes Tibor a Székelyföld természet- és társadalomföldrajzi kutatása terén elért eredményeiért.
2015 – Egyed Ákos akadémikus a székelység és Székelyföld történetének kutatása terén elért eredményeiért.
Szervező intézmény: HÍD - Szebeni Magyarok Egyesülete
2016. november 10-16. között, tizenegyedik alkalommal szervezi meg a HÍD - Szebeni Magyar Egyesület a térség közkedvelt magyar kulturális eseményét, az Ars HUNGARICA fesztivált. Ennek célja az, hogy a több évszázados helybéli magyar jelenlétet hangsúlyozza és az eseményekkel hozzájáruljon a magyar közösség érvényesüléséhez itt, a Kárpát-medence határán, mutasson be magyar kulturális gyöngyszemeket és legyen híd a különböző igényeket és anyanyelvet képviselő személyek, nem utolsó sorban intézmények között.
A fesztivál sikeresen beilleszkedett a nagyszebeni kulturális élet gazdag forgatagába, elismert és várt eseményként szerepel a város hivatalos műsorai között. A magyar hagyományt, kulturális gazdagságot mutatja be a helybelieknek és vendégeinek egyaránt. Ugyanakkor a helyi magyar közösség számára kulturális értéket, hovatartozási érzést, kikapcsolódási lehetőséget kínál.
A fesztivál célja az, hogy a több évszázados helybéli magyar jelenlét fontosságát hangsúlyozza és az eseményekkel hozzájáruljon a magyar közösség érvényesüléséhez itt, a Kárpát-medence határán.
Szervező intézmény: Bolyai Társaság
Nemzetközi várostörténeti konferencia szervezésére az 1316-ban kiadott kolozsvári városi privilégium nyújt lehetőséget. Kolozsvár történetét közép-európai kontextusban szeretnénk megjeleníteni, ezért meghívóinkat ebben a térségben tevékenykedő várostörténészek felé irányítottuk. Meghívottjaink között csehországi, ausztriai, szlovák, lengyel, szlovén, horvát, magyar és román neves kutatókat szólítottunk meg. 70-80 résztvevővel számolunk, az eseményre november 10–13. között kerülne sor. A konferencia 5 szekcióba várja az előadásokat: I. Kolozsvár és az 1316-os kiváltságlevél, előzmények, következmények, II. A városok jogi státusza, III. A város és intézményei, IV. Városok topográfiája és reprezentatív épületei, V. Városi mindennapok.
Szervező intézmény: Katorzsa Kulturális Egyesület
A ceppel találkozó immár hagyományos, évente megrendezésre kerülő esemény Gyergyóújfalu életében. A tánctalálkozót a Katorzsa Kulturális Egyesület szervezi, abból a célból, hogy újra felkutassa és átadja a következő nemzedéknek a már-már elfeledésbe merülő táncot, a jellegzetes népzenével és egyéb népszokásokkal. Az esemény lehetőséget ad a környék minden településének, hogy bemutathassák saját ceppel táncukat, illetve a gyergyói táncok, helyi citera zenekarok és gyergyóújfalvi népdalok is helyet kapnak a színpadon, az élőzene mellett. A tavalytól egy saját népi együttes is színpadra lép az eseményen, a Karmazsin együttes, mely e Gyergyói-medence különböző településeinek zenészeiből verbuválódott össze. Az esemény évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Néptánc Egyesület
A már tíz éves múlttal rendelkező Erdélyi Néptánc Antológia fő célkitűzése az Erdély-szerte tevékenykedő amatőr néptáncegyüttesek szakmai fejlődésének elősegítése. A fesztivál jellegű szakmai megmérettetés célcsoportja az erdélyi műkedvelő gyermek és felnőtt néptáncegyüttesek. A rendezvény egy kétlépcsős válogatás, az első körben felvételek alapján kiválasztásra kerül tíz együttes, amelyek meghívást kapnak a Gálaműsorra. Az előválogatás március elejétől május végéig tart. A jubileumi Gálaműsorra Kolozsváron kerül sor 2016. november 5-én, melyen a házigazda szerepet az Ördögtérgye és a Szarkaláb néptáncegyüttesek töltik be. Két gyerek és hét felnőtt néptáncegyüttes mutatkozhat meg az idei Gálaműsoron, melynek a Román Televízió Bukaresti Magyar Nyelvű Adása idén is médiapartnere.
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület
1993-tól, Szilágyi Domokos születésének 55. évfordulójától, általában a költő kerek születési és halálévfordulói alkalmával irodalmi tanácskozásokkal egybekötött megemlékezéseket rendeztünk. Szatmárnémeti mellett ezeknek a rendezvényeknek Nagysomkúton, Magyarláposon, Batizon és Kolozsváron is voltak programpontjai.
2016. november 4. Szatmárnémetiben tudományos tanácskozás keretében irodalomtörténészek, levéltári kutatók és írók idézik a költőt, számolnak be a Szilágyi-kutatós aktuális eredményeiről. Délután a szatmári szobra előtt lesz megemlékezés és koszorúzás, azt követően Batizon, másnap (november 5.) délelőtt pedig a hagyományokhoz híven, a nagysomkúti szülőháznál és a református templomban emlékezünk a tanácskozás résztvevőivel a költőre, koszorúzzuk meg mindkét helységben az emléktábláit. November 5. délután a Házsongárdi temetői főhajtást követően Kolozsvár értelmiségeivel rendezendő találkozóval és kerekasztal-beszélgetéssel zárul a minden korosztályhoz szólni kívánó rendezvény.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570