Szervező intézmény: Dr. Szász Pál Egyesület
Nagyenyeden novemberben a Magyar Kulturális Napok keretében több rendezvényt szervezünk. Idén az 1956-os forradalom évfordulója alkalmával diák konferenciát szervezünk. Az Áprily-estek keretében megemlékezünk azokról a jeles személyiségekről, akiknek az évszázadok során valamilyen kapcsolata volt Nagyenyeddel, a Bethlen Gábor Kollégiummal (Teleky Sámuel, Pávai Vajna Ferenc, Bolyai Farkas, stb.). Megszervezzük a hagyományos szüreti bált, ahol Fehér megye minden településéről vesznek részt magyarok. A bálon kb. 300 vendég vesz részt. Meghívjuk a Garabonciás Együttest is. A Nagyenyedi Magyar Kulturális Napokat istentisztelettel kezdjük és zárjuk.
Szervező intézmény: Bartók Béla Hagyományörző Kulturális Egyesület Szatmárnémeti
A program lényegét szebben nem fogalmazhatnánk meg, mint ahogyan Kodály Zoltán tette „A zene az élet olyan szükséglete, mint a levegő. Hogy levegő nélkül nincs élet, sokan csak akkor veszik észre, ha nagyon hiányzik”. A rendezvény létrehívó alapgondolata is ez volt „Legyen a zene mindenkié”., legyen versenyző, zsűritag, hallgató vagy szervező. 22 évvel ezelőtt is a magyar népdal és a népdaléneklés népszerűsítése, fiatal népdalénekesek felfedezése volt a cél. Hagyomány teremtőnek és ápolónak szántuk a rendezvényt. Erdélyben ez a legnagyobb múltra és sikerekre visszatekintő rendezvény. Számos, ezen a versenyen akkor még amatőr népdalénekesként fellépő napjainkban népdal énekest és népzenészt adtunk a világnak.
A Bartók Béla Egyesület, a Szent-Györgyi Albert Társaság, a Romániai Magyar Dalosszövetség, a Magyar Kórusok Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA), a Hagyományos Kultúrát Megőrző és Támogató Központ, a G.M. Zamfirescu Művelődési Ház 2016. november 12 -13-án Szatmárnémetiben a Dinu Lipatti Filharmóniában rendezi meg a XXIV. Hajnal Akar Lenni népdaléneklési versenyt, a világon bárhol élő műkedvelő népdalénekesek számára. A rendezvény célja a magyar népdal népszerűsítése, eddig ismeretlen tehetséges énekesek felfedezése.
Az énekverseny zenei anyaga:
Minden versenyzőnek két dalcsokorral, vagy egy dalcsokorral és egy népballadával lehet jelentkezni. Egy dalcsokor 2-3 népdalból áll. Népies műdalokat nem fogadunk el. A szervezők két ajánlással fordulnak a jelentkezőkhöz:
– ajánlatos a régi típusú magyar dalkincsből meríteni
– a fellépő versenyzők népviseletben szerepeljenek
A versenyzőknek rendelkezniük kell iskolájuk, vagy valamelyik művelődési intézmény ajánlásával.
Azokat a versenyzőket, akik a fenti elvárásoknak megfelelnek, díjtalan ellátásban részesítik a szervezők. Kísérőt, legyen az egy vagy több személy (családtag, felkészítő stb.), csak abban az esetben fogadhatunk, ha 2016. november hetedikéig kifizetik a személyenkénti kísérői díjat. A felkészítő mentesül a kísérői díj alól.
Díjazás:
A verseny első három helyezettje és a közönség kedvence valamint a versenyzők által kiválasztott legjobb énekes pénzdíjban részesül: 800, 700, 600, 600, 600 lej értékben. Minden jelentkezőnek sok sikert kívánunk.
Szervező intézmény: Areopolisz Egyesület
A 10. alkalommal ünnepeljük Székelyudvarhelyen a Magyar Tudomány napját. A szervezést a sorozatindító Areopolisz Egyesület és a Haáz Rezső Múzeum vállalta fel. A program megvalósulását Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala és a Communitas Alapítvány által adott támogatás tette lehetővé.
Idei évi programunk pénteken, november 11-én könyvbemutatóval indul a Haáz Rezső Múzeum képtárában. Petrarcha Ferenc: A jó szerencsének és a szerencsétlenségnek orvosságairól. Székely László fordítása (1760–1762) című kötet kerül bemutatásra. Székely László erdélyi gróf 1760 és 1762 között készítette el Petrarca művének első, s mindmáig egyetlen, teljes magyar fordítását, mely a tavaly első ízben látott napvilágot nyomtatásban Szegeden. Székely László kéziratát a székelyudvarhelyi Tudományos Könyvtár őrzi. A kötetet bemutató beszélgetés meghívott vendégei: Bíró Csilla (Országos Széchényi Könyvtár), Lázár István (Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Lengyel Réka (Magyar Tudományos Akadémia, Bölcsészettudományi Kutatóközpont, Irodalomtudományi Intézet).
Az udvarhelyi Polgármesteri Hivatal Szent István termében reggel 10 órától zajló szombati előadáscsomag központi témája a székely írás (rovásírás). A témában magyarországi és helyi jeles kutatók adnak elő: dr. Vásáry István (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Zsupos Zoltán (Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára), dr. Sándor Klára (Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), dr. Sófalvi András (Haáz Rezső Múzeum), Tubay Tiziano (Eötvös Loránd Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar), Mihály János (Nemzetstratégiai Kutatóintézet). A konferencia ideje alatt a Szent István-terem előterében megtekinthető A székely írás emlékei Udvarhelyszéken című pannós kiállítás. A kiállított pannókon a bágyi, bögözi, énlaki, homoródkarácsonyfalvi (első és második), rugonfalvi, székelydályai, székelyderzsi, székelyudvarhelyi és vargyasi rovásírásos emlékekről találnak adatokat.
A program szombat délután 6 órai kezdettel a Művelődési Ház koncerttermében gálaesttel zárul. Fellép Cári Tibor székelyudvarhelyi születésű, Temesváron élő zeneszerző, majd sor kerül az Udvarhelyszéki tudományért díj átadására. Idei évi díjazottunk matematikus (neve a díjátadó keretében válik nyilvánossá), tevékenységét a Szabó Károly által készített kisfilm ismerteti. A díjat Sánta Csaba szovátai szobrászművész bronz kisplasztikája és kutatói tevékenységet elismerő oklevél alkotja.
A korábbi évek díjazottai:
2007 – Dr. Dávid László az egyház- és művészettörténet kutatása terén kifejtett kimagasló munkájáért.
2008 – Dr. Balla Árpád a magnézium-kutatás és az erdélyi orvostudományi konferenciák szervezése terén kifejtett kimagasló munkájáért.
2009 – Dr. Benkő Elek a középkori székelység régészeti kutatása terén kifejtett kimagasló munkájáért.
2010 – Biró G. Albert a matematika oktatásának terén kifejtett és alkalmazott módszer- és eszközrendszerért.
2011 – Szabó K. Attila a művelődéstörténet kutatása terén kifejtett munkáságáért.
2012 – Zepeczaner Jenő a helyismereti források kutatása és muzeológusi munkássága terén elért eredményeiért.
2013 – Hubbes Éva az írott kulturális örökség megóvása, kutatása és ismertetése terén kifejtett tevékenységéért.
2014 – dr. Elekes Tibor a Székelyföld természet- és társadalomföldrajzi kutatása terén elért eredményeiért.
2015 – Egyed Ákos akadémikus a székelység és Székelyföld történetének kutatása terén elért eredményeiért.
Szervező intézmény: HÍD - Szebeni Magyarok Egyesülete
2016. november 10-16. között, tizenegyedik alkalommal szervezi meg a HÍD - Szebeni Magyar Egyesület a térség közkedvelt magyar kulturális eseményét, az Ars HUNGARICA fesztivált. Ennek célja az, hogy a több évszázados helybéli magyar jelenlétet hangsúlyozza és az eseményekkel hozzájáruljon a magyar közösség érvényesüléséhez itt, a Kárpát-medence határán, mutasson be magyar kulturális gyöngyszemeket és legyen híd a különböző igényeket és anyanyelvet képviselő személyek, nem utolsó sorban intézmények között.
A fesztivál sikeresen beilleszkedett a nagyszebeni kulturális élet gazdag forgatagába, elismert és várt eseményként szerepel a város hivatalos műsorai között. A magyar hagyományt, kulturális gazdagságot mutatja be a helybelieknek és vendégeinek egyaránt. Ugyanakkor a helyi magyar közösség számára kulturális értéket, hovatartozási érzést, kikapcsolódási lehetőséget kínál.
A fesztivál célja az, hogy a több évszázados helybéli magyar jelenlét fontosságát hangsúlyozza és az eseményekkel hozzájáruljon a magyar közösség érvényesüléséhez itt, a Kárpát-medence határán.
Szervező intézmény: Bolyai Társaság
Nemzetközi várostörténeti konferencia szervezésére az 1316-ban kiadott kolozsvári városi privilégium nyújt lehetőséget. Kolozsvár történetét közép-európai kontextusban szeretnénk megjeleníteni, ezért meghívóinkat ebben a térségben tevékenykedő várostörténészek felé irányítottuk. Meghívottjaink között csehországi, ausztriai, szlovák, lengyel, szlovén, horvát, magyar és román neves kutatókat szólítottunk meg. 70-80 résztvevővel számolunk, az eseményre november 10–13. között kerülne sor. A konferencia 5 szekcióba várja az előadásokat: I. Kolozsvár és az 1316-os kiváltságlevél, előzmények, következmények, II. A városok jogi státusza, III. A város és intézményei, IV. Városok topográfiája és reprezentatív épületei, V. Városi mindennapok.
Szervező intézmény: Katorzsa Kulturális Egyesület
A ceppel találkozó immár hagyományos, évente megrendezésre kerülő esemény Gyergyóújfalu életében. A tánctalálkozót a Katorzsa Kulturális Egyesület szervezi, abból a célból, hogy újra felkutassa és átadja a következő nemzedéknek a már-már elfeledésbe merülő táncot, a jellegzetes népzenével és egyéb népszokásokkal. Az esemény lehetőséget ad a környék minden településének, hogy bemutathassák saját ceppel táncukat, illetve a gyergyói táncok, helyi citera zenekarok és gyergyóújfalvi népdalok is helyet kapnak a színpadon, az élőzene mellett. A tavalytól egy saját népi együttes is színpadra lép az eseményen, a Karmazsin együttes, mely e Gyergyói-medence különböző településeinek zenészeiből verbuválódott össze. Az esemény évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Néptánc Egyesület
A már tíz éves múlttal rendelkező Erdélyi Néptánc Antológia fő célkitűzése az Erdély-szerte tevékenykedő amatőr néptáncegyüttesek szakmai fejlődésének elősegítése. A fesztivál jellegű szakmai megmérettetés célcsoportja az erdélyi műkedvelő gyermek és felnőtt néptáncegyüttesek. A rendezvény egy kétlépcsős válogatás, az első körben felvételek alapján kiválasztásra kerül tíz együttes, amelyek meghívást kapnak a Gálaműsorra. Az előválogatás március elejétől május végéig tart. A jubileumi Gálaműsorra Kolozsváron kerül sor 2016. november 5-én, melyen a házigazda szerepet az Ördögtérgye és a Szarkaláb néptáncegyüttesek töltik be. Két gyerek és hét felnőtt néptáncegyüttes mutatkozhat meg az idei Gálaműsoron, melynek a Román Televízió Bukaresti Magyar Nyelvű Adása idén is médiapartnere.
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület
1993-tól, Szilágyi Domokos születésének 55. évfordulójától, általában a költő kerek születési és halálévfordulói alkalmával irodalmi tanácskozásokkal egybekötött megemlékezéseket rendeztünk. Szatmárnémeti mellett ezeknek a rendezvényeknek Nagysomkúton, Magyarláposon, Batizon és Kolozsváron is voltak programpontjai.
2016. november 4. Szatmárnémetiben tudományos tanácskozás keretében irodalomtörténészek, levéltári kutatók és írók idézik a költőt, számolnak be a Szilágyi-kutatós aktuális eredményeiről. Délután a szatmári szobra előtt lesz megemlékezés és koszorúzás, azt követően Batizon, másnap (november 5.) délelőtt pedig a hagyományokhoz híven, a nagysomkúti szülőháznál és a református templomban emlékezünk a tanácskozás résztvevőivel a költőre, koszorúzzuk meg mindkét helységben az emléktábláit. November 5. délután a Házsongárdi temetői főhajtást követően Kolozsvár értelmiségeivel rendezendő találkozóval és kerekasztal-beszélgetéssel zárul a minden korosztályhoz szólni kívánó rendezvény.
Szervező intézmény: Solidaris Egyesület
Hogyan látják a fiatalok a várost? Mit kellene megváltoztatni, mire kellene jobban odafigyelni és mi az, amire jobban oda kellene figyelni? Figyelem felkeltési lehetőség a fotózás eszközével - ezt a lehetőséget szeretnénk felkínálni azoknak a fiataloknak, akik kíváncsiak és bennünket is kíváncsivá tudnak tenni.
A Telefonos Szeretetszolgálat Imatémák a városért címmel fotópályázatot hirdet 14 éven felüli profik és amatőrök számára. Legtöbb öt pályaművel lehet benevezni, a beküldési határidő november 25. A min. 12 megapixel felbontású .jpg formátumú pályaműveket elektronikus formában az office@telsz.rocímre várják. A díjakat szakmai zsűri fogja odaítélni, a díjátadásra pedig az idei Adventi Szeretetvendégség keretében kerül sor.
Az első helyezett egy értékes fényképezőgépet, a második díjazott 200 eurót vehet át, míg a III. díjazott kétszemélyes pihentető hétvégében részesül.
Szervező intézmény: Maros Megyei Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség
Az ALTER-NATIVE Románia legrégebbi és legnagyobb független rövidfilm fesztiválja. Egyedülálló mind a térség kisebbségi magyar kultúrájában, mind pedig következetesen képviselt interkulturális nyitottságában. Célja a kisebbségi magyar filmkultúra nemzetközi elismertetése, a határon túli, magyar filmművészet színvonalának emelése, a művelődési tömegtermékektől eltérő stílusú filmalkotások népszerűsítése. Egyszerre jelent generációk és kultúrák közötti találkozást és színvonalas művelődési, szórakozási lehetőséget. A versenyprogram mellett a fesztivál programját közönségtalálkozók, beszélgetések, a legújabb magyar és román játék-és dokumentumfilmek bemutatása, képzőművészeti kiállítások, koncertek, különböző filmfesztiválok és filmes főiskolák bemutatkozó műsora teszi változatossá.
Szervező intézmény: Berekenye Ifjúsági Társaság
A Berekenye Ifjúsági Társaság és a Szilágycsehi Technikai Líceum 2016-ban tizennyolcadik alkalommal szervezi meg az immár hagyományossá vált diákszínjátszó versenyt, a PADIF-ot. A rendezvény 1999 óta évente sorra kerülő ifjúsági színjátszófesztivál, az erdélyi magyar diákszínjátszók találkozója. Alapvető célkitűzése, hogy régiónk fiatal műkedvelő és hagyományőrző színjátszóinak rendszeres fellépési, megmérettetési lehetőséget biztosítson. A találkozó egyben remek alkalom a résztvevő együttesek közötti ismerkedésekre, kapcsolatfelvételekre. A versenyre Erdély általános- és középiskoláinak magyar színjátszó csoportjait várjuk. Résztvevőket fogadunk Bukarestből, valamint más megyékből is. Magyarországról Békéscsaba, Nyírbátor, Szarvas diákszínjátszóit várjuk versenyen kívül.
Szervező intézmény: Téka Alapítvány
A fesztivál célja megismerni, népszerűsíteni és szakmailag rögzíteni a mezőségi népi kultúra még élő értékeit ugyanakkor találkozási lehetőséget biztosítani az adat közlök számára. A projekt keretén belül 15 faluból 120 adatközlő személyt hívunk. A közvetett célcsoport nagysága kb. 500. Tevékenységek: szakmai bemutatkozás, táncházak, fórum, kiállítás, könyvbemutató. A program indoklása: az a generáció, amelyik még birtokolja a szervesen elsajátított népművészeti értékeket, már kihalóban van; az utolsó órában lehetőséget akarunk teremteni arra, hogy ezt a tudást rögzítsük és bármikor a szakma rendelkezésére bocsátjuk; a résztvevők tudását külön-külön már rögzítették, de e találkozó lehetővé teszi azt, hogy 15 falu értékhordozói egyszerre találkozzanak.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
2016.október 21.du.18 óra: Emlékek 1956-ról.
· A Szabadság 16 oldalas mellékletének bemutatása (Meghívott: Tibori Szabó Zoltán)
· 56-osok a Házsongárdi temetőben. László Miklós fotótárlata
· A Kolozsvár Társaság iskolásoknak kiírt “1956 az emlékekben” pályázat eredményhirdetése és díjazása
· Fény a végeken. 1956 Erdélyben c. 2 x 26 perces vetítési idejű, a kolozsvári Illegális Kommunista Ellenes Szervezetről, az IKESZ-ről készített dokumentumfilm. Szerzők: Xantus Áron és Xantus Gábor, gyártó stúdió a XANTUS FILM 2016.
Szervezők: Kolozsvár Társaság, Magyarország kolozsvári Főkonzulátusa
Házigazda: Buchwald Péter
Helyszín: Kolozsvár Társaság (Főtér 22.)
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Szeben Megyei Szervezete
Október 20-án, csütörtökön kezdődnek a XVIII. Szeben Megyei Magyar Napok. A kéthetes rendezvénysorozat ez alkalommal is kortól függetlenül, minden érdeklődő számára változatos programokkal jelentkezik. A megye magyarlakta településein két héten át számos program várja az érdeklődőket. A színes felhozatalból bárki kiválaszthatja az érdeklődésének legmegfelelőbbet, lesz kiállításmegnyitó, ünnepi megemlékezés, előadás az 1956-os forradalomra emlékezve, humorfesztiválos est, néptánc, színházi előadás, bábszínház, szüreti bál, filmvetítés.
A rendezvénysorozat egy humoresttel indul, másnap Márton Áron püspökről szóló emlékkiállítás-megnyitón vehetnek részt az érdeklődők. A rendezvénysorozat szombaton az 1956-os hősökről szóló előadással, majd este szüreti bállal folytatódik (Medgyes, Strand vendéglő), amelyen a Szászcsávási Cigányzeneker és DJ Pici biztosítja a talpalávalót. Vasárnap délután pedig egy kihagyhatatlan színházi előadást tekinthetünk meg az udvarhelyi Tomcsa Sándor színház előadásában (Medgyes, Traube terem). A megye különböző településein szüreti bálok, filmvetítések, bábszínházi előadások várják közösségünk tagjait.
A Magyar Napok programjaival kulturális örökségünk megőrzésének fontosságát hangsúlyozzuk, és a szórványban élő magyarok mindennapjait igyekszünk színesebbé tenni. Lényeges megőriznünk szellemi örökségünket, hagyományainkat, amelyeket az évszázadok folyamán hagytak ránk őseink, és amelyeket nekünk is tovább kell adnunk a következő generációknak. Erre teremt lehetőséget a XVIII. Szeben Megyei Magyar Napok gazdag programkínálatával.
Kellemes időtöltést kívánunk mindenkinek!
Szervező intézmény: Csíkajnádi Szent István Szervezet
A XV. Amatőr Színjátszó Fesztivál célja, hogy elősegítse a vidéki színjátszás fejlesztését, illetve hogy lehetőséget adjon a csoportoknak az egymásközti tapasztalatcserére. A rendezvény alkalmat ad arra, hogy az amatőr színjátszó csoportok a fellépés alkalmával tapasztalatot szerezzenek és megteremtsék a további szakmai együttműködés lehetőségeit. Szeretnénk, hogy minél több településről jelentkezzenek a színjátszó találkozókra. A rendezvényünk a csíki színjátszó csoportok találkozójaként indult, de később székelyföldi színjátszó találkozóvá nőtte ki magát.
A program 16 órától megnyitóval kezdődik az ajnádi kultúrotthonban.
A Csíkajnádi Szent István Szervezet és a Vacsárcsi Ifjúsági és Kulturális Egyesület által szervezett esemény a borszéki Amatőr Színjátszó Csoport Trunkó Barnabás Ritkaság című jelenetével kezdődik, majd a siklódi (Etéd község) amatőr színjátszó csoport A szimuláns című jelenetével folytatódik. A borzsovai színjátszó csoport rendszeres résztvevői a találkozónak az idén Tamási Áron A székely fás című jelenetével érkeznek Ajnádra.
A csoportok bemutatkozásának első felvonása után a vacsárcsi Búzavirág néptánc csoport Felcsíki táncokkal szórakoztatja a jelenlevőket.
A következő fellépő csoport Kisgalambfalváról érkezik Hunyadi András A szatyor című jelenetével. A lövétei Amatőr Színjátszó Csoport előadása elmaradhatatlan a községben szervezett színjátszó találkozókon, idén A körmenet című vidám jelenettel vesznek részt a rendezvények.
A színjátszó csoportok utolsó fellépői a község másik településéről Csíkvacsárcsiból érkeznek és Kéri Ferenc A beteg disznó című vidámjelenettel lépnek színpadra.
A Csíkszentmihály községben szervezett színjátszó találkozóknak minden évben van egy meghívott előadója vagy humortársulata. Az idén a választás a népszerű marosvásárhelyi Gruppenhecc kabaré társulatra esett, akik a Migráncs vagyok, nem piskóta című előadást mutatják be.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570