Szervező intézmény: Ördögtérgye Egyesület
Az Ördögtérgye Egyesület idén harmadik alkalommal szervez nyári programokat óvodás, kisiskolás gyerekeknek. Az eddig nagy sikernek örvendő nyári iskola jelleggel működő tábor 5-12 éves gyerekeknek szól, ahol a gyerekek a különböző szabadidős tevékenységek mellett játékosan tanulnak. A tábor ideje alatt a gyerekek a magyar népi hagyományainkra épülő tevékenységeken, csapatfejlesztő, csapatépítő játékokon, kézműves foglalkozásokon, szabadban, természetben való játékokon, társasjátékozásban vesznek részt. A program célja a városban felmerülő gyerekmegőrzési igény kielégítése egy olyan formában, hogy a gyereket közelebb vezessük a magyar kultúránkhoz, olyan ismeretekkel gazdagítsuk, amelyek az iskolai program keretén belül nem hangzanak el.
Szervező intézmény: Sövényfalvi Reformástus Egyházközség
A "Csellengők" anyanyelv- és hitápoló tábor nyelvi-felekezeti szórványban élő gyermekeinknek hitét és magyarságtudatát igyekszik erősíteni.
Sövényfalván már évek óta nincs magyar iskola! Dicsõszentmárton végvári szolgálatot tölt be: itt lehet (még) tanulni magyarul az Alsó-Küküllőmente kis- és középiskolás magyar diákjainak. Az 5 napos nyári tábornak kettős célja van: egyrészt játékosan bemutatni a 8-10 éves gyerekeknek anyanyelvünk szépségeit, hazánk csodálatos tájait megismertetni, emellett történelmünket, hagyományainkat és kultúránkat szerethetik meg, másrészt az egyre több sérült családban (elvált szülők, külföldön dolgozó szülők, árvák, szegény családok) élő gyermek közösségre talál Isten, az egyház szeretetközösségében, nem kallódik el. Hisszük, hogy sikeres lesz a tábor.
Szervező intézmény: Udvarhelyi Fiatal Fórum
A V. Helytörténeti Kézműves Alkotótábor célja Udvarhely 8 iskolájában tanuló kisiskolások számára székelyföldi helytörténet és székely kézművesség témákban tájékoztató, nevelő, oktató jellegű, gyakorlati elemekre, a játszva tanulás módszereire épülő, aktív és kreatív nyári programsorozat szolgáltatása.
A projektciklus megvalósítása június-augusztus között önkéntesek, pedagógusok, tanítók bevonásával iskolai felkészítő körutak, illetve hasonló tematikájú, a kisiskolásoknak hiánypótló jellegű parajdi alkotótábort is tartalmaz. A kézműves táborban 12 kisiskolás és 3 pedagógus, önkéntes vezeti a programokat, melyekre második alkalommal kerül sor, a hagyományteremtő szándékra és a sikeres harmadik állomásra alapozva biztosítunk ismét hasznos nyári szünidő eltöltési lehetőséget a kisiskolásoknak.
Szervező intézmény: Aranykapu Kulturális Egyesület
Egyesületünk székhelyén, az Aranykapu Fonó-Házban év közben heti rendszerességgel, több korosztály szerinti csoportokban tartunk kézműves foglalkozásokat az év jeles napjaihoz, ünnepeihez kapcsolódóan.
Munkánkra a nyári vakáció folyamán is igény mutatkozott, ötödik éve szervezünk nyári, napközis kézműves, hagyományőrző, népismereti táborokat és alkotó heteket az ifjúság számára. A június végétől, szeptember közepéig tartó időszakban 3 napközis tábor és ugyanennyi alkotó hét várja majd tartalmas elfoglaltsággal a résztvevő gyermekeket: kézműves oktatásra, rendhagyó irodalom- és történelemórákra, közös gasztronómiai tevékenységekre (pl. kenyérsütés), népi játszókertre és népi gyermekjátékokra, népdaltanulásra és más művészeti tevékenységekre épülnek foglalkozásaink.
Szervező intézmény: Rekettye Kulturális Egyesület
A Rekettye Kulturális Egyesület népzeneoktatói programjainak sorába illeszkedik a II. Nagykárolyi népzenetábor megszervezése. A tavalyi tábor óta rendszeressé vált citera és furulyaoktatást erősítjük ezzel, illetve további népi hangszerek oktatását kezdjük el, mint az ütőgardony, koboz. A dallamhangszerek mellé a kísérő hangszerek bevonásával, lehetővé válik számunkra saját népi zenekar létrehozása.
A tavaly maximális létszámmal működő napközis tábor tapasztalatai alapján folytatjuk az oktatást mátészalkai és nyíregyházi elismert népzeneoktatók irányításával. melyet kézműves foglalkozásokkal és szabadtéri népi játékokkal teszünk még teljesebbé. A tábor résztvevői 6-14 éves nagykárolyi és környékbeli gyermekek (40 fő), illetve felnőttek (10 fő, többségében pedagógusok).
Szervező intézmény: Boróka Ifjúsági Egyesület
A „vándorcsizmázás” egyetlen ember nevéhez köthető, aki azonban „tömegeket” tud megmozgatni: Veress Kálmán emberemlékezet (pontosabban 1986) óta oktatja az erdélyi táncot a keze alá kerülő fiatal nemzedékek hosszú sorának. A mozgalom már több mint tíz éves, és abban áll a lényege, hogy olyan települések néptánc csoportjai látogatnak egymáshoz, ahol élénken őrzik ezt az ősi kincset.
A Nyárád menti néptánc mozgalom fellendülése nagy mértékben köszönhető a Maros Művészegyüttes táncosainak, oktatóinak, és a Borókával induló, aztán tucatnyi csoportot, együttest elindító Veress Kálmánnak, azoknak tehát, akik rendszeresen kijárnak tanítani, felpártolnak egy-egy tájegységet, és munkájuk nyomán induló fiatal csoportok, együttesek rendszeres résztvevőivé váltak/válnak a Vándorcsizma találkoznak. Egy ilyen találkozó rendszerint népviseleti felvonulással kezdődik amit istentisztelet követ, majd következnek a táncos fellépések. A legnépszerűbb táncrendek a nyárádmenti, mezőségi, széki, vajdaszentiványi, felcsíki, küküllőmenti, sóvidéki és a kalotaszegi, de nem ritkák a moldvai, román, szász és cigány táncok sem. A színpadi produkciókat táncház követi, esetenként kézműves foglalkozások és kiállítások majd következik a hazautazás. Idén a következő településekről várunk résztvevőket: Szováta, Parajd, Alsósófalva, Sóvárad és Marosvásárhely. A házigazda szerepét Marosvásárhely fogja betölteni. Körülbelül 150 táncost várunk a találkozóra, és ugyanennyi nézőt is. A résztvevők három korosztály szerint vannak csoportosítva: 6-tól 10, 11-től 13 és 14-től 15 évig. Miután mindenki bemutatja a tanult táncait, egy verseny keretébe is össze mérhetik tudásukat, párosba, természetesen korosztályonként. Mindhárom korosztály nyertesét “Ezüstcsizma emlékplakett” –tel fogjuk díjazni. A résztvevők számára biztosítsuk az utazást, helyszínt és az étkezést.
Szervező intézmény: Besztercei Evangélikus Lutheránus Fiókegyházközség
Az elmúlt évben első alkalommal megrendezett Zselyki Gyermeksziget nagy sikernek örvendett, ezért idén is a Zselyki és Besztercei Evangélikus – Lutheránus Egyházközség a Pro Zselyk Egyesülettel karöltve szervezte meg ezt az eseményt.
A program nyitó akkordjaként ünnepélyes keretek között sor került az önkormányzat által kiépített futballpálya avatására Ognean Iuliu – alpolgármester, Vajda György – RMDSZ helyi tanácsos, valamint Tóth Zoltán Csaba lelkész közreműködésével.
Ezt követően a várva várt mérkőzések következtek, ahol először a gyermek és ifi csapatok, majd pedig a felnőtt csapatok mérhették össze tudásukat, szakértelmüket. Legvégül, a döntőben a gyermek csapat a veteránok csapatával küzdött meg.
A további események már a templom, illetve parókia udvarán zajlottak, ahol a gyermekek a kultúrotthonban különböző kézműves foglalkozásokban vehettek részt: rajz, arc- és kőfestés, papír ragasztás technika, gyurmázás, gyékényfonás stb, a nagyobbak pedig elkészítették az idei gyermeksziget színes, vidám plakátját.
Mindeközben – mivel nincs majális gulyás nélkül – a fák árnyékában előkészített lacikonyhában már vígan rotyogott az üstben a szakács egyedi, titkos receptje szerinti gulyás.
Ebéd után a Zselyki Fúvószenekar lepte meg a hallgatóságot különböző zenei darabokkal, majd pedig a gyermekvetélkedőké lett a főszerep: gyermek és felnőtt zsákban ugrás, családi kötélhúzás és egyéb ügyességi játékok. Az est folyamán a gyermekek és fiatalok népdalokat tanulhattak és énekelhettek együtt a tábortűznél.
Zselyki hagyományos ízek jegyében telt a vacsora, amikor házi zsíroskenyeret az elmaradhatatlan kísérővel, újhagymával szolgáltak fel.
A nap megkoronázásaként a lajoskomáromi Keleti Sor Rock Band felejthetetlen koncerttel ajándékozta meg a résztvevőket, amelyen régi, jól ismert dalok adták meg az est pazar hangulatát.
Mindent összevetve sikeres eseményként nyugtázhatjuk az ideit.
Köszönet illetti mindazokat, akik segítettek rendezvényünk kivitelezésében: az RMDSZ és a Communitas Alpítvány, a RELE Püspöki Hivatala, cégek és magánszemélyek, szervezők és önkéntesek.
Szervező intézmény: Marah Alapítvány
A Margittai Református Egyház a Marah Alapítvánnyal közösen többek között a városban élő fiatalok lelki szellemi nevelését, fejlődését szeretné előmozdítani különféle rendezvények segítségével. A második alkalommal megrendezendő kapcsolatfejlesztő kirándulás által a meglévő fiatal csoportban kialakuló kapcsolatok megszilárdíthatóak és tovább fejleszthetőek. A kirándulás megfelelő alkalom, hogy egy egész napot együtt töltsenek, és a kapcsolatfejlesztő játékok keretében jobban megismerjék egymást, és a saját készségeiket jobban tudják alkalmazni a közösségen.
Program:Szervező intézmény: HIFA-Románia Segítség Mindenkinek Egyesület
A program célja a fogyatékkal élők aktív életmódra való biztatása, nevelése. Az országunkban élő fogyatékkal élők gyakran izoláltan élik le az életüket nem igazán keresve kikapcsolódást a szabadban vagy válogatva a rendelkezésükre álló sportágak között. Ez fakadhat elsősorban információhiányból, önismeret és saját képességeik ismeretének hiányából, valamint a követendő minta hiányából.
Szervező intézmény: Tarisznyás Márton Múzeum
Szent Iván napján, az év leghosszabb napja. Ehhez igazodik a Múzeumok éjszakája elnevezésű rendezvény, amelynek világszinten hagyománya van. Ekkor a múzeumok hosszabbított programmal fogadják látogatóikat, ugyanakkor számos kísérő rendezvényt is ajánlanak. A Tarisznyás Márton Múzeum a 2015. június 20-án második alkalommal szervez egy nagyszabású egynapos rendezvénysorozatot a nagyközönség számára. Délelőttől éjfélig folyamatos programokkal várják az érdeklődőket: esztenakiállítás, kézműves foglalkozások, előadások, koncertek, táncház, tábortűz és gasztronómiai programok csalogatják a művelődni vágyókat. A rendezvény legfőbb célja, hogy színvonalas szórakozási lehetőséget nyújtson az érdeklődőknek, ugyanakkor megszerettesse a múzeumot, mint egy nívós kulturális programhelyszínt.
Az alábbi programokkal várja az apróságokat és nagyobbakat szombaton a Tarisznyás Márton Múzeum:Szervező intézmény: Keresztény Magyar Ifjúsági Szervezet
Paptamásiban nagy népszerűségnek örven már évtizedek óta a labdarúgás. Ezt játsszák kis pályán és nagy pályán egyaránt. Rég, a településnek volt egy hivatalosan bejegyzett foci csapata, amely mára már felbomlott, de még mindig nagyon tehetséges játékosok vannak a településen, akik elmentek más foci csapatokhoz futballozni. A KEMISZ célja, ezzel a labdarugó bajnoksággal az, hogy bizalmat öntsünk a tehetséges játékosokba, és ösztönözzük őket arra, hogy helyi szinten is lehet komolyan gondolni a futballt, és amennyiben látnak elég kitartást magukban, akkor alakítsák meg újra a foci klubbot.
Szervező intézmény: Csíki Székely Múzeum
A Csíki Székely Múzeum idén hatodik alkalommal szervezi meg a Múzeumok Éjszakáját az év legrövidebb éjszakájához, Szent Iván napjához igazodva. Június 20-án, szombaton számos aktív programot ajánlunk látogatóinknak.
A Múzeumok Éjszakája kavalkádjában éjfélig lehet ingyenesen megtekinteni a Mikó-várban az állandó kiállításokat és a Szárhegy 40 − Válogatás a szárhegyi művésztelep gyűjteményéből időszakos kiállítást, a Kossuth utcai galériában a Prisma fotóklub kiállítását, illetve a Nagy Imre Galéria kiállítását.
Az érdeklődők rendhagyó tárlatvezetéseken vehetnek részt, megismerhetik a muzeológusok munkáját és ásatási helyszínre is ellátogathatnak. A vár udvarán igazi fesztiváli hangulat lesz: déltől kezdődően gyerekfoglalkozások, az esti és éjszakai órákban pedig koncertek és szabadtéri filmvetítés színesítik a programot.
RÉSZLETES PROGRAM:
12.00−15.00 Gyerekprogram
Kiállításokhoz kapcsolódó foglalkozások, szabadtéri játékok
16.00 Terepen a muzeológusokkal − Az egykori csíkszentkirályi Andrássy-kúria titkai
Indulás a parkolóból biciklivel 15:30-kor, autóbusszal 16:00-kor. Előzetes jelentkezés szükséges: info@csikimuzeum.ro, 0266 311 727
17.00−20.00 Tárlatvezetések
A tárlatvezetéseken a résztvevők létszáma műtárgybiztonsági okokból korlátozott, bejutás érkezési sorrendben. Csoportok indulnak egész órákban az egyes kiállítások bejárataitól.
17.00, 18.00 Tárlatvezetések az állandó kiállításokon
A néprajzi kiállításon zseblámpás tárlatvezetést tartunk.
· A Mikó-vár története (max. 40 személy)
· Csíki idők járása − Népi életképek a mindennapokból (max. 25 személy)
· A csíksomlyói ferences nyomda (max. 25 személy)
· Megmentett szakrális kincseink (max. 25 személy)
17.00, 18.00 Tárlatvezetés Siklódi Zsolt képzőművésszel és meghívottaival a SZÁRHEGY 40 kiállításon (max. 40 személy)
18.00, 19.00 Tárlatvezetés a zsögödi Nagy Imre Galériában és az Emlékházban
18.00−20.00 Interaktív fotós műhely
a Prisma Fotóklub kiállításán, a Kossuth utcai galériában
17.00−20.00 Miért szeretem Csíkszeredát?
A látogatók megoszthatják egy percben Csíkszeredához kötődő emlékeiket, élményeiket vagy történeteiket.
18.00 Előadások
18.00 Új középületek a századforduló Csíkszeredájában – Ladó Ágota művészettörténész-muzeológus előadása
19.30 Csík középkori településtörténetének forrásai – Botár István régész-muzeológus előadása
19.30 The Nobody Elses koncert
21.00 Szabó Zsolt Quartet
23.00 Face Today koncert
00.30 Filmvetítés
Tres Courts − Nagyon Rövid Filmek Fesztiválja
www.csikimuzeum.ro
www.facebook.com/csikimuzeum
Szervező intézmény: Bethlen Gábor Alapítvány
A tánc a mozgást a művészetek oldaláról ismerteti meg a nagyközönséggel, értékesen kiegészítve a testnevelés órákon történő mozgásfejlesztést. A táncos mozdulatok mellé az idei tornavizsgára kendős gyakorlatokat is beékeltünk, ugyanis a kendővel végzett gyakorlatok hasonlítanak leginkább a szabadgyakorlatokhoz. A szer folyamatos fogása, tartása azonban sokkal nagyobb odafigyelést is kíván, az irányok is jobban láthatóak.
A tánc, a zene és a kendős gyakorlatok elválaszthatatlan kapcsolatából adódóan a tornavizsga tanulása különleges élményt is nyújt: a tanuló a mozgás által egész testében érzékeli a zenét és a mozgást, lassan a teljes gyakorlat aktív befogadójává válik.
A tánc fejleszti a ritmusérzéket, a térérzékelést, a testtartást és a mozgáskoordinációt, amely a mindennapi élet számos területén fontos a tanuló számára.Fejleszti a társas kapcsolatok iránti érzéket: együttműködésre, alkalmazkodásra, a másik nem, a másik személy, a másik csoport elfogadására és megbecsülésére ösztönöz.
A sok gyakorlással és a sokszor kimerítő próbákkal eltöltött hetek és napok, nemcsak a tánclépések és koreográfiák elsajátításával gazdagítja a tanulókat. A fegyelem, a zene és a tánc iránti elkötelezettség, a közösség és a társaság szeretete szinte kivétel nélkül jellemző minden táncosra.
Szervező intézmény: Pro Hereditatem Egyesület - Beszterce
A kézműves foglalkozások úgy a fiatal nemzedéket mint az időseket is megfogja, a világhálón, barkácskönyvekben megjelenő ötletekkel lépten-nyomon találkozunk. Az összetartozás, a közös munka öröme hozta a gondolatot, hogy a besztercei ügyes kezű, kreatív személyeknek egy klub jellegű rendszeres programot szervezzünk, amely jó ok a közösség fejlesztésére. A hagyományos kézművesség is jelen lesz program folyamán, az egyszerű díszek és alkotások mellett. A másik igény, melynek helyt adunk e program keretén belül, egy népviseletvarró tanfolyam. A programunkat a besztercei Láncszem Nőegylet és az RMDSZ megyei Nőszervezete társulásával közösen kívánjuk szervezni.
Szervező intézmény: Hargita Megyéért Egyesület
A Hargita Megyéért Egyesület 2015. június 20-án, 10-13 óra között Csíkszeredában szervezi meg a ,,Mesterségem címere elnevezésű,, projektjét. A program célja három hagyományos mesterség - fafaragás, vesszőfonás és patkó kovácsolás – bemutatása a résztvevők számára, akiknek lehetőségük lesz arra is, hogy kipróbálják a mesterségeket.
Programunk célkítűzése, hogy a modern világban egy kis helyet teremtsen a régi korok mesterségeinek, hogy ezáltal felídézze, milyen mesterségekből tartották fenn magukat és családjukat a régi korok emberei. Célunk egy olyan programsorozat elíndítása, amely minden évben 5 újabb elfeledett mesterséget idéz fel. Célcsoportként éríntettek a fiatalalok(akik mesterséget szeretnének tanulni, érdeklődnek a hagyományok, szokások iránt), idősek egyaránt(olyanok akik be tudják mutatni a hagyományos mesterségeket, megismertetik azok szépségeit, nehézségeit), és mindazok akik érdeklődnek az ilyen és ehhez hasonló programok iránt. A program keretében bemutatásra kerül a zsindely-,szalma kalap készítése, tapló feldolgozása, kerámia fazekak készítése, fafaragás. Mindezekbe bekapcsolódhatnak az érdeklődők.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570