Szervező intézmény: Studio-Art Reményik Sándor Művész Stúdió Alapítvány
A tábor fontos célkitűzése, hogy minél több fotós és képzőművész ismerje meg ennek a tájegységnek jellegzetességeit és az itt készült alkotásokat minél többen láthassák nemcsak Kalotaszegen, hanem Erdélyben és határokon túl is.
Célunk érdekében vándortáborrá is alakultunk, azzal a szándékkal, hogy megismerjük és megörökítsük e tájegységnek mind a 35 faluját. 2o év leforgása alatt 130 résztvevője volt a művésztelepnek.85 erdélyi, 35 magyarországi, 5 kárpátaljai, 1 amerikai és 3 európai országból. Alkotásaikkal egy jelentős gyűjtemény alapjait tették le, mely folyton gyarapodik. Az idén alkotótáborunkba több művészt szeretnénk meghívni, mint szoktunk. Főleg olyanokat, akik többször voltak résztvevői a tábornak. 20 év alatt 130 művész egy gazdag gyűjtemény hozott létre.
Szervező intézmény: Pro Pignoris Egyesület
A projekt célja a magyar népi hagyományok felelevenítése, ápolása és a kézműves mesterségek oktatása egy ötnapos nyári tábor, valamint a hozzá tartozó őszi oktatási tevékenységek által. A Csernátoni Kézműves Tábor tavalyelőtt tartotta 10., jubileumi kiadását, melynek helyszíne a Csernátoni Néprajzi Múzeum festői környezete.
A négynapos tábor főbb tevékenységei: nemezelés, bogozás, fonás, gyöngyfűzés, agyagozás, bútorfestés, valamint népi gyermekjátékok, népdalok és néptánc oktatása szakértők bevonásával. A projekt elsődleges célcsoportját pedagógusok alkotják, különös tekintettel a szórványvidékek tanítóira, oktatóira, hiszen a hagyományőrző tevékenységek által erősíthetik a gyermekekben, fiatalokban a kulturális összetartozás érzését.
Szervező intézmény: Görböc Kulturális Egyesület
A rendezvény a magyar kultúra értékeinek megőrzését, a magyar identitástudat elmélyítését tűzte ki célul. A találkozó a régió néptáncosai és a közönsége részére a hagyományápoló munka megerősítését eredményezi. A közös tevékenységek, a népi kézműves foglalkozások az aktív részvételt teszik lehetővé. A rendezvény tevékenysége több típusba sorolható: találkozó, bemutató, előadó-művészet, kézműves műhelyek tevékenysége, illetve táncház.
Szervező intézmény: Abrudbányai és Verespataki Magyar Kulturális Egyesület
Immár hatodik alkalommal kerül megrendezésre Abrudbányán a Magyar Közösség Napja. A program célja: összegyűjteni az abrudbányai és - környéki magyarságot, megerősíteni a magyar önazonosságukat és öntudatukat, felkelteni büszkeségüket hagyományaink iránt. A rendezvény kulturális programjai nemcsak a magyarság számára hozzáférhetőek, hanem a mellettünk élő románság felé is hivatott bemutatni kulturális értékeinket és hagyományainkat.
Szervező intézmény: Bánsági Közösségért Egyesület
A Magyar Hagyományok Napja elnevezésű program folytatása lesz a tavaly elindított rendezvénynek Temesváron. Ez a nap arra szolgál, hogy összegyűljön kicsi és nagy egyaránt, mindenki találjon magának való programot a hagyományaink megismerésén, ápolásán keresztül.
Szervező intézmény: Polgári Fúvószenekar 1895 Egyesület
2015-ben XXXIV-ik alkalommal kerül megszervezésre a Nemzetközi Fúvószenekarok Találkozója Székelykeresztúron és a mellette levő Sóskút üdülőtelepen. A fesztivál célja a fúvószene népszerűsítése, megszerettetése az év egyik legszínvonalasabb kulturális rendezvénye keretében, a székelykeresztúri fiatalok megszólítása és lehetőség szerinti bevonása a városi fúvósmozgalomba. Ez a rendezvény az év egyetlen ilyen jellegű rendezvénye, amelyre nagy igény van a városi és kistérségi lakosság körében.
PROGRAMSzervező intézmény: Pro Sztána Egyesület
2014. év jubileumi sztánai farsangján fogalmazódott meg, egy népművészeti tábor beindítása. A 2001-től újjáélesztet farsang kinőtte magát (Kós Károly szervezte legelőször 1914. február 1-én, amin részt vett Móricz Zsigmond írónk és utána megírta a "Nem élhetek muzsika szó nélkül" című regényét) és fellendítette a falu életét. Évről-évre egyre több a helyi, környező falvak és a magyarországi fiatalok, gyerekek körében az érdeklődés a sztánai, kalotaszegi népi hagyományok iránt. 2014. júniusában sikeresen szerveztük meg először, minek következtében hagyománytszeretnénk teremteni a táborból.
A Debreceni Népi Táncegyüttes Hercz Vilmos tanára vezetésével a következőket tűztük ki célunkként:
1. Kalotaszeg (Sztána) díszítő motívumai: pl. a faragás stb.
2. Kalotaszegi népdal, népzene oktatás: Pirkó zenekar.
3. Kalotaszegi tánctanítás: a Debreceni Népi Együttes és oktatói vezetésével.
Szervező intézmény: Ördögtérgye Egyesület
Az Ördögtérgye Egyesület idén harmadik alkalommal szervez nyári programokat óvodás, kisiskolás gyerekeknek. Az eddig nagy sikernek örvendő nyári iskola jelleggel működő tábor 5-12 éves gyerekeknek szól, ahol a gyerekek a különböző szabadidős tevékenységek mellett játékosan tanulnak. A tábor ideje alatt a gyerekek a magyar népi hagyományainkra épülő tevékenységeken, csapatfejlesztő, csapatépítő játékokon, kézműves foglalkozásokon, szabadban, természetben való játékokon, társasjátékozásban vesznek részt. A program célja a városban felmerülő gyerekmegőrzési igény kielégítése egy olyan formában, hogy a gyereket közelebb vezessük a magyar kultúránkhoz, olyan ismeretekkel gazdagítsuk, amelyek az iskolai program keretén belül nem hangzanak el.
Szervező intézmény: Sövényfalvi Reformástus Egyházközség
A "Csellengők" anyanyelv- és hitápoló tábor nyelvi-felekezeti szórványban élő gyermekeinknek hitét és magyarságtudatát igyekszik erősíteni.
Sövényfalván már évek óta nincs magyar iskola! Dicsõszentmárton végvári szolgálatot tölt be: itt lehet (még) tanulni magyarul az Alsó-Küküllőmente kis- és középiskolás magyar diákjainak. Az 5 napos nyári tábornak kettős célja van: egyrészt játékosan bemutatni a 8-10 éves gyerekeknek anyanyelvünk szépségeit, hazánk csodálatos tájait megismertetni, emellett történelmünket, hagyományainkat és kultúránkat szerethetik meg, másrészt az egyre több sérült családban (elvált szülők, külföldön dolgozó szülők, árvák, szegény családok) élő gyermek közösségre talál Isten, az egyház szeretetközösségében, nem kallódik el. Hisszük, hogy sikeres lesz a tábor.
Szervező intézmény: Udvarhelyi Fiatal Fórum
A V. Helytörténeti Kézműves Alkotótábor célja Udvarhely 8 iskolájában tanuló kisiskolások számára székelyföldi helytörténet és székely kézművesség témákban tájékoztató, nevelő, oktató jellegű, gyakorlati elemekre, a játszva tanulás módszereire épülő, aktív és kreatív nyári programsorozat szolgáltatása.
A projektciklus megvalósítása június-augusztus között önkéntesek, pedagógusok, tanítók bevonásával iskolai felkészítő körutak, illetve hasonló tematikájú, a kisiskolásoknak hiánypótló jellegű parajdi alkotótábort is tartalmaz. A kézműves táborban 12 kisiskolás és 3 pedagógus, önkéntes vezeti a programokat, melyekre második alkalommal kerül sor, a hagyományteremtő szándékra és a sikeres harmadik állomásra alapozva biztosítunk ismét hasznos nyári szünidő eltöltési lehetőséget a kisiskolásoknak.
Szervező intézmény: Aranykapu Kulturális Egyesület
Egyesületünk székhelyén, az Aranykapu Fonó-Házban év közben heti rendszerességgel, több korosztály szerinti csoportokban tartunk kézműves foglalkozásokat az év jeles napjaihoz, ünnepeihez kapcsolódóan.
Munkánkra a nyári vakáció folyamán is igény mutatkozott, ötödik éve szervezünk nyári, napközis kézműves, hagyományőrző, népismereti táborokat és alkotó heteket az ifjúság számára. A június végétől, szeptember közepéig tartó időszakban 3 napközis tábor és ugyanennyi alkotó hét várja majd tartalmas elfoglaltsággal a résztvevő gyermekeket: kézműves oktatásra, rendhagyó irodalom- és történelemórákra, közös gasztronómiai tevékenységekre (pl. kenyérsütés), népi játszókertre és népi gyermekjátékokra, népdaltanulásra és más művészeti tevékenységekre épülnek foglalkozásaink.
Szervező intézmény: Rekettye Kulturális Egyesület
A Rekettye Kulturális Egyesület népzeneoktatói programjainak sorába illeszkedik a II. Nagykárolyi népzenetábor megszervezése. A tavalyi tábor óta rendszeressé vált citera és furulyaoktatást erősítjük ezzel, illetve további népi hangszerek oktatását kezdjük el, mint az ütőgardony, koboz. A dallamhangszerek mellé a kísérő hangszerek bevonásával, lehetővé válik számunkra saját népi zenekar létrehozása.
A tavaly maximális létszámmal működő napközis tábor tapasztalatai alapján folytatjuk az oktatást mátészalkai és nyíregyházi elismert népzeneoktatók irányításával. melyet kézműves foglalkozásokkal és szabadtéri népi játékokkal teszünk még teljesebbé. A tábor résztvevői 6-14 éves nagykárolyi és környékbeli gyermekek (40 fő), illetve felnőttek (10 fő, többségében pedagógusok).
Szervező intézmény: Boróka Ifjúsági Egyesület
A „vándorcsizmázás” egyetlen ember nevéhez köthető, aki azonban „tömegeket” tud megmozgatni: Veress Kálmán emberemlékezet (pontosabban 1986) óta oktatja az erdélyi táncot a keze alá kerülő fiatal nemzedékek hosszú sorának. A mozgalom már több mint tíz éves, és abban áll a lényege, hogy olyan települések néptánc csoportjai látogatnak egymáshoz, ahol élénken őrzik ezt az ősi kincset.
A Nyárád menti néptánc mozgalom fellendülése nagy mértékben köszönhető a Maros Művészegyüttes táncosainak, oktatóinak, és a Borókával induló, aztán tucatnyi csoportot, együttest elindító Veress Kálmánnak, azoknak tehát, akik rendszeresen kijárnak tanítani, felpártolnak egy-egy tájegységet, és munkájuk nyomán induló fiatal csoportok, együttesek rendszeres résztvevőivé váltak/válnak a Vándorcsizma találkoznak. Egy ilyen találkozó rendszerint népviseleti felvonulással kezdődik amit istentisztelet követ, majd következnek a táncos fellépések. A legnépszerűbb táncrendek a nyárádmenti, mezőségi, széki, vajdaszentiványi, felcsíki, küküllőmenti, sóvidéki és a kalotaszegi, de nem ritkák a moldvai, román, szász és cigány táncok sem. A színpadi produkciókat táncház követi, esetenként kézműves foglalkozások és kiállítások majd következik a hazautazás. Idén a következő településekről várunk résztvevőket: Szováta, Parajd, Alsósófalva, Sóvárad és Marosvásárhely. A házigazda szerepét Marosvásárhely fogja betölteni. Körülbelül 150 táncost várunk a találkozóra, és ugyanennyi nézőt is. A résztvevők három korosztály szerint vannak csoportosítva: 6-tól 10, 11-től 13 és 14-től 15 évig. Miután mindenki bemutatja a tanult táncait, egy verseny keretébe is össze mérhetik tudásukat, párosba, természetesen korosztályonként. Mindhárom korosztály nyertesét “Ezüstcsizma emlékplakett” –tel fogjuk díjazni. A résztvevők számára biztosítsuk az utazást, helyszínt és az étkezést.
Szervező intézmény: Besztercei Evangélikus Lutheránus Fiókegyházközség
Az elmúlt évben első alkalommal megrendezett Zselyki Gyermeksziget nagy sikernek örvendett, ezért idén is a Zselyki és Besztercei Evangélikus – Lutheránus Egyházközség a Pro Zselyk Egyesülettel karöltve szervezte meg ezt az eseményt.
A program nyitó akkordjaként ünnepélyes keretek között sor került az önkormányzat által kiépített futballpálya avatására Ognean Iuliu – alpolgármester, Vajda György – RMDSZ helyi tanácsos, valamint Tóth Zoltán Csaba lelkész közreműködésével.
Ezt követően a várva várt mérkőzések következtek, ahol először a gyermek és ifi csapatok, majd pedig a felnőtt csapatok mérhették össze tudásukat, szakértelmüket. Legvégül, a döntőben a gyermek csapat a veteránok csapatával küzdött meg.
A további események már a templom, illetve parókia udvarán zajlottak, ahol a gyermekek a kultúrotthonban különböző kézműves foglalkozásokban vehettek részt: rajz, arc- és kőfestés, papír ragasztás technika, gyurmázás, gyékényfonás stb, a nagyobbak pedig elkészítették az idei gyermeksziget színes, vidám plakátját.
Mindeközben – mivel nincs majális gulyás nélkül – a fák árnyékában előkészített lacikonyhában már vígan rotyogott az üstben a szakács egyedi, titkos receptje szerinti gulyás.
Ebéd után a Zselyki Fúvószenekar lepte meg a hallgatóságot különböző zenei darabokkal, majd pedig a gyermekvetélkedőké lett a főszerep: gyermek és felnőtt zsákban ugrás, családi kötélhúzás és egyéb ügyességi játékok. Az est folyamán a gyermekek és fiatalok népdalokat tanulhattak és énekelhettek együtt a tábortűznél.
Zselyki hagyományos ízek jegyében telt a vacsora, amikor házi zsíroskenyeret az elmaradhatatlan kísérővel, újhagymával szolgáltak fel.
A nap megkoronázásaként a lajoskomáromi Keleti Sor Rock Band felejthetetlen koncerttel ajándékozta meg a résztvevőket, amelyen régi, jól ismert dalok adták meg az est pazar hangulatát.
Mindent összevetve sikeres eseményként nyugtázhatjuk az ideit.
Köszönet illetti mindazokat, akik segítettek rendezvényünk kivitelezésében: az RMDSZ és a Communitas Alpítvány, a RELE Püspöki Hivatala, cégek és magánszemélyek, szervezők és önkéntesek.
Szervező intézmény: Marah Alapítvány
A Margittai Református Egyház a Marah Alapítvánnyal közösen többek között a városban élő fiatalok lelki szellemi nevelését, fejlődését szeretné előmozdítani különféle rendezvények segítségével. A második alkalommal megrendezendő kapcsolatfejlesztő kirándulás által a meglévő fiatal csoportban kialakuló kapcsolatok megszilárdíthatóak és tovább fejleszthetőek. A kirándulás megfelelő alkalom, hogy egy egész napot együtt töltsenek, és a kapcsolatfejlesztő játékok keretében jobban megismerjék egymást, és a saját készségeiket jobban tudják alkalmazni a közösségen.
Program:400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570