Szervező intézmény: Gáll Lajos Ifjúsági Szervezet
A II. Kürtöskalács fesztivál célja továbbra is azt, hogy ez a felénk hagyományos finomság készítési módjával a fiatalok megismerkedjenek és elsajátítsák, mindazt a tudást, ami az elkészítéséhez szükséges. Programunk a tavalyi évben is megrendezésre került és a kedvezőtlen időjárás ellenére is nem várt nagy sikernek örvendett, épp ezért szeretnénk idén is megszervezni.Próbáljuk kicsit kijátszani az időjárást és egy későbbi dátumot választottunk rendezvényünknek. De nem csak ez lesz az egyetlen változtatás, szeretnénk még több személyt megszólítani és igyekszünk majd még színesebbé varázsolni a programot, a munkánk kívül majd szórakozási lehetőséget is biztosítunk a fiataloknak. A tavalyihoz hasonlóan most is koncerttel és bulival zárjuk majd az estét, amire mindenkit szeretettel várunk.
Szervező intézmény: Dr. Szász Pál Egyesület
2011-ben hagyományteremtő céllal, Kerekes György, gabudi halastó tulajdonos támogatásával rendeztük meg az első Fehér megyei Halászléfőző Fesztivált, amelynek célja a halászlé és általában a halfogyasztás ázsiójának növelése, szélesebb körű megismertetése.
2015-ben ötödik alkalommal kerül megrendezésre a halászléfesztiválunk. A hazai versenyzők mellett a bajai halászléfőzők is részt vesznek, akik nagy szakmai tudással rendelkeznek. Ahogy az elmúlt évek során, idén is jól "elkel" az anyaország segítsége. A legjobb 3 halászlevet ajándéktárgyakkal és kupákkal fogjuk díjazni. A program része a horgászverseny is, amit idén két kategóriára osztunk. A "haladók" és a "kezdők". A gyerekek számára szabadtéri foglalkozásokat szervezünk.
Szervező intézmény: VI.Oravicabányai Magyar Napok
A program közösségépítő jellegű. Hagyományos rendezvény, hatodik alkalommal kerül rendezésre az oravicabányai magyarság igényére válaszolva. A program célja az oravicabányai magyarságnak egy kulturális rendezvényt biztosítani, a lelket fenntartani ebben a kis szórványközösségben, kapcsolat erősítése a közeli resicabányai közösséggel, közös fellépések, a helyi nevezetességek ismertetése. Részt venni a város kulturális életében.
Szervező intézmény: Felvinc Egyesület
A két keréken a természetben című program célja a Felvinc és a szomszédos településeken élő gyerekeket, fiatalokat mozgósítani.
ProgramSzervező intézmény: Kovács András Fúvós Egyesület
A nagy múltú rétyi fúvósmozgalom legrangosabb eseménye a minden évben megrendezésre kerülő nemzetközi fúvóstalálkozó, mely idén a 24-ik alkalommal kerül megrendezésre. Ugyanúgy, mint az eddigi években, rendezvényünk célja az erdélyi magyar fúvószene ápolása, fejlesztése és terjesztése, mely nemzetközösségünk kulturális és művészeti hagyományainak őrzését és zenei értékeinek megismertetését szolgálja.
A 24-ik fúvóstalálkozó hagyományosan több háromszéki helyszínen zajlik, így Réty, Sepsiszentgyörgy és Kézdivásárhely ad otthont a rangos fúvószenei előadásoknak. Résztvevő zenekarok: Szentes (Mo.), Vecsés (Mo.), Csíkszentsimon, Barátos, Uzon, Kézdivásárhely, Sepsiszentgyörgy, Zágon, Mikóújfalu, Mezőhegyes (Mo). rétyi Kováts András Fúvósegyesület, rétyi Gyermek- Fúvószenekar.
Szervező intézmény: Nexus Alapítvány
„Honvágytánc” elnevezésű turnénk tisztelgés azok előtt a táncosok előtt, akiktől táncos anyanyelvünket kaptuk, és akiknek legjava már rég nincs közöttünk. Az ők táncaikat megtanultuk és célunk, hogy azokat a helységeket felkeressük, ahonnan megtanultuk. Gesztusunkkal meg szeretnők erősíteni a helyi közösségekben a hitet, hogy mindaz, amit mindennapjaikban elődeink megéltek, az követendő példa és nekünk követnünk kell ezt a példát, életmódot.
Kalotaszegi népviseletünket Inaktelkén készíttettük, oda szándékszunk eljuttatni tisztelgés képpen és alázattal az inaktelki táncunkat. Jakab Józsi bácsit ifjú korom óta példa értékű embernek tartottam: az Ő emlékére született a Magyarózdi táncunk. Széken töltöttem kolozsvári diákéveim jó részét, nekik dedikáljuk a széki táncot. Gyergyóalfalvi születésű édesanyám tiszteletére kutatjuk és szívjuk magunkba az ottani táncokat, népdalokat. Csíkszentdomokos tánckultúráját, mint táncos anyanyelvünket visszük ajándékként a nagyérdemű elé.
M Ű S O R
UGRIBUGRI – moldvaias, játékos összeállítás – Prücskök
SZATMÁRI táncok: „SZILAJ PUSZTA” – PRÜCSKÖK
SÓVIDÉKI TÁNCOK – PRÜCSKÖK
A GYERGYÓI-MEDENCE TÁNCAIBÓL – PRÜCSKÖK.
VAJDASZENTIVÁNYI TÁNCOK – Prücskök ÉS ÖRDÖGBORDA
FELCSÍKI MENÜ – PRÜCSKÖK ÉS ÖRDÖGBORDA
INAKTELKI TÁNCOK KALOTASZEGRŐL – ÖRDÖGBORDA
Ördöngősfüzesi tánc – ÖRDÖGBORDA
ÓZDI TÁNCOK: „tISZTA SZÍVVEL” – ÖRDÖGBORDA
EGY PÁR: SZÉKI TÁNC: „JÓL ESIK A BÚS SZÍVNEK” – ÖRDÖGBORDA
Szervező intézmény: Kalotaszeg Szülői Szövetség
A rendezvény célja, hogy felkeltse a figyelmet a környezetvédelem iránt, a fiatalabb generáció részéről és közös programok keretében kapcsolatot teremtsen a szórványtelepülések között. Tudatosítani, ennek fontosságát illetve azt, hogy a fiataloknak nagy szerepe van abban, hogy a környezet hosszútávon is megőrizhető legyen élhető környezetként.
Másodlagos célja a rendezvénynek, hogy proaktivítást generáljon:Szervező intézmény: Mikó Ferenc Egyesület
A túljelentkezés miatt hetedik alkalommal is megszervezzük a múzeumi szaktáborunkat Csíkszeredában, a Mikó-vár udvarán és a Csíki Székely Múzeum kiállítási, gyűjteményi termeiben. A tábor 2015. július 13-17. közötti időszakban 40 gyermek és 6 táborvezető részvételével kerül megrendezésre. Célunk: igényes szórakozási lehetőséget teremteni a csíkszeredai 6-11 éves gyermekek számára, illetve a gyermekekkel megszerettetni a múzeumlátogatást. A tábori foglalkozások a következő irányelvek mentén szerveződnek: szakmailag színvonalas információközlést, manuális gyakorlatokat és kompetencia-fejlesztő feladatokat biztosítanak, a múlt és a kultúra megismerését támogatják, az információkat játékos, élményszerű, kreatív, interaktív, korosztályhoz igazodó témafeldolgozásban sajátíthatják el.
A táborunkat a Szárhegy 40 időszakos képzőművészeti kiállítás köré szervezzük. A gyergyószárhegyi művésztelep elmúlt negyven évének alkotásaiból válogató tárlat számos vizuális megjelenítési technikát sorakoztat fel, amelyekkel mi is kísérletezni fogunk a tábor ideje alatt. A múzeum egy alkotótáborrá, művészteleppé alakul át, ahol a gyerekek különböző hagyományos és újszerű anyagok, technikák felhasználásával ismerkedhetnek meg és fejezhetik ki saját világukat. A létrejött egyéni és közös alkotásokból kiállítást szervezünk a tábor végén. A tábor egyik napját tanulmányi kirándulásra szánjuk. Idén meglátogatjuk a sepsiszentgyörgyi MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítóteret, ahol a gyerekek kortársművészeti foglalkozáson vehetnek részt.
A gyerekekkel két múzeumpedagógus és táboronként négy önkéntes foglalkozik majd.
Szervező intézmény: Haáz Rezső Alapítvány
A művésztelep létrehozásának alapgondolata, a kortárs vizuális művészeti alkotások és interaktív képzőművészeti kapcsolatok létrehozására alkalmas rendezvény megteremtése céljából született meg.
Környezetünkben számos tehetséges, szakmailag aktív fiatal képzőművész él, ezt szemlőtt tartva, célunk biztosítani egy színvonalas közeget, amely megfelelő miliőt biztosít a kreativitásnak. A negyedik alkalmat megérő művésztelep eredményeként létrejött műtárgy produktumokat egy záró kiállítás keretében mutatnánk be, valamint gyarapítanánk a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum kortárs közgyűjteményét is. Nemzetközi jelleget a rendezvényük külföldi résztvevők meghívása révén nyeri el, ezáltal bővítenénk határon túli kapcsolatainkat.Szervező intézmény: András Alapítvány
A szabadidő aktív eltöltésére alkalmas rendhagyó hagyományápoló és közösségépítő kalákatábor, amely sorozatban már 9-szer megrendezésre került. Célja, hogy a résztvevők valódi feladatok által ismerkedjenek a hagyományos népi mesterségekkel, tárgyalkotó népművészettel. Bekapcsolódhatnak az asztalos, fafaragó, ács, bútorfestő, népviselet varró-díszítő, kályha- és kemenceépítő, sütőasszony, stb. munkájába. Tevékenységük során megismerhetik a kalákázást, mint régi munkaformát. A kalákázást meghívott mesterek és fiatal tájépítészek, a falu és környékbeli ezermesterei vezetik. A közös munkát közös mulatság követi. A táborozók néptáncot és népi énekeket tanulhatnak, esténként tartalmas közös szórakozásban vehetnek részt. A célcsoport középiskolás diákok, egyetemi hallgatók, családok, pedagógusok.
Szervező intézmény: Hargita Megyei Kulturális Közpon
A fesztivál célja a régizene jelenléte a hazai kulturális életben, korhű hangszereken és előadásmódban játszott középkori, reneszánsz és barokk korok muzsikája által. A fesztivál idei témája az olasz régizene, így a fő meghívottak olaszországi együttesek. Kiemelkedő esemény a Barokk Fesztiválzenekar projekt, mely hazai és európai barokk hangszeren játszó zenészeket hív össze. A programnak két célcsoportja van: a 120 meghívott koncertet tartó művész, 10 országból, illetve a mesterkurzusokra jelentkező zenészek, összességében kb. 200 személy.
Július 7., keddSzervező intézmény: Shoshin Színházi Egyesület
A Shoshin Nemzetközi Színházi Rezidenciák program célja, hogy kiterjessze a színésztréning lehetőségeit, valamint, hogy megvizsgálja a természet és a kreatív folyamatok közötti kapcsolatot. A program első állomása a Regula contra Regulam Open Session, július 4-10 között, melynek meghívott mesterei: Raúl Iaiza (Regula contra Regulam Teatro, Olaszország) és Else Marie Laukvik (Odin Teatret alapítótag, Dánia), akikkel 18 romániai és nemzetközi résztvevő dolgozott együtt. A tréning mellett a kreatív munka Brecht költői világával foglalkozott, A felejtés dícsérete címmel.
A projektnek kettős célja van: a) a kortárs színház mesterei által tartott tréning megszervezése; b) a vidéki környezet és helybéli értékek felfedezése és kiemelése a művészet segítségével.
A „Kide Open Session" több hiányosságot szeretne pótolni az erdélyi és a regionális kulturális önszerveződés struktúrájában, nevezetesen: a színházi nevelés biztosítása neves nemzetközi mesterek meghívásával, valamint ezen mesterek nevéhez fűződő rangos előadások bemutatásával; jelentős színházi rendezvények létrehozása fiatal erdélyi és nemzetközi résztvevőkkel; kapcsolatteremtés a hivatásos művészet és a falusi környezet között; a vidék hozzáférése a kultúrához. A program részei: - előadások; workshopok; „kulturális csere" a kideiek és a résztvevők között; művészeti kiállítás létrehozása.
Szervező intézmény: Pro Terra Alapítvány
"Öko-anyu és Öko-apu, újrahasznosítás, foglalkozás fiatal felnőttek számára: Napjainkban egyre nő az érdeklődés környezetünk állapota iránt illetve az ezzel kapcsolatos jó és helyes irányba megtehető lépések iránt. Ehhez kívánunk segítséget nyújtani az ÖKO-DESIGN programunk sorozatának második részével, Az öko-anyu öko-apu programunkkal, ahol ismert hétköznapi haszontalannak vélt tárgyakból fogunk újrahasznosított termékeket készíteni. Elsődleges célunk: a közösség környezetbarát gondolkodásának formálása, kialakítása, hiszen, ha a programban résztvevő kis közösség megtapasztalja a környezetkímélés lehetőségének gyakorlatát, azt tovább tudja adni más közösségeknek is, saját gyerekeiknek az óvodákban, iskolákban, baráti körben..."
Íme a részletes program foglalkozásainkról:Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Filozófiai Társaság
Theórosz Nyári Filozófia-szeminárium és Tábor szakmai közösségfejlesztő tevékenység és az egyetemi képzést kiegészítő szakmai gyakorlat egyetemi oktatók, egyetemi hallgatók, középiskolai oktatók és diákok részvételével, ami az idén negyedszerre kerül megrendezésre. Az egyetemi képzés során elsajátított elméleti tudás alkalmazása egzisztenciális problémák, aktuális társadalmi-politikai kérdések, tudományos-technikai kihívások, illetve irodalmi és művészeti jelenségek értelmezésére. A résztvevők a műhelytevékenységek során (szemináriumok, kiscsoportos foglalkozások, könyv- és folyóirat bemutatók, filozófiai viták stb.) lehetőséget kapnak elemző és problematizáló készségük fejlesztésére, beszéd és íráskészségük javítására, a filozófiai párbeszéd és vita gyakorlására, valamint az egyetemi és középiskolai oktatás előtt álló feladatok megvitatására.
A tábori programokban való aktív részvétel, az alapképzéses hallgatók számára a nyári szakmai gyakorlat, a doktori hallgatók számára pedig felkészülési programjuk szerves része. A tábor kiemelt meghívottjai:
- az idei Filozófiai Esszépályázat nyertesei és résztvevői (tanáraik segítségét kérjük);
- a középiskolai filozófia és társadalomtudomány szakos tanárok és a filozófia iránt érdeklődő diákjaik;
- a filozófiai alap- és mesterképzés iránt érdeklődő egyetemi hallgatók.
Szervező intézmény: Berekenye Ifjúsági Társaság
A Zsibai tábor elnevezése a zsibai legényesből származik, miszerint addig kell járni a táncot, míg el nem zsibbad a lábad. A tábor egyedülállóan foglalkozik a szilágysági tánc gyűjtésével, oktatásával (kezdő és haladó szinten), őrzésével, valamint a színjátszással.
Célunk: nemzeti kultúránk ápolása, az erdélyi és szilágysági népzene, néptánc, népdalok, népi mesterségek bemutatása, megszerettetése fiataljainkkal. Várható eredmények: erősödik a közösségi érzés a nagy földrajzi távolságok ellenére, a diákok bemutatják egymásnak hagyományaikat, ezért is van táborunknak hagyományőrző jellege, a néptánc oktatóktól szakmai tanácsokat kapva jobb táncokat tudnak összeállítani a résztvevők, megismerve egymás népdalait, néptáncait lehetőséget nyújt hagyományaik megismerésére.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570