Szervező intézmény: Kánya Ifjúsági és Kulturális Egyesület
Szervezetünk keretén belül 2006 óta minden év nyarán megszervezzük a kányádi és az itt nyaraló gyerekek számára a hagyományőrző napokat. A program célja: hagyományápolás, népi mesterségekkel való ismerkedés, kézműves technikák elsajátítása, közösség fejlesztése. Tevékenységek: kézműves foglalkozások, népi gyermekjátékok, néptánc, népdal tanulás, helyi értékeink keresése, kutatása, felelevenítése, közösségfejlesztő játékok.
Szervező intézmény: Szépmezői Fiatalok Egyesülete
Egyesületünk azzal a céllal alakult, hogy programokat és különböző elfoglaltságokat szervezzen, biztosítson a Szépmező-i fiatalok, gyerekek részére. A 2015-ös tábor helyszíneként a Besenyő-i tábort választottuk, amely új környezet, új lehetőségek és érdekességek helyszíneként szolgálhat.
Szervező intézmény: Tacsi Gyékényfonó Egyesület
E rendezvény által örömet szeretnénk szerezni a tacsiaknak és fel szeretnénk hívni a figyelmet a gyékényfonás fontosságára, megmaradására és továbbéltetésére a fiatalok körében. A program helyi igénynek tesz eleget, hiszen magába foglalja azokat a dolgokat, amelyekre szívesen emlékeznek vissza úgy egyházi, mint kulturális szinten: templom, parókia, orgonaszentelés és az elődeink által ebben az időszakban megtartott nyári bálra. Az ünnepély istentisztelettel kezdődik, majd ezt követi a falu központjába felállított színpadon megrendezett kulturális műsor, amelyen több néptánccsoport vesz részt. A műsorral párhuzamosan kosárkiállítást és gyékényfonást tanítunk az érdeklődők számára.
Szervező intézmény: Lajtha László Alapítvány
A Lajtha László Alapítvány nemzetközi visszhangú, kiemelkedő tevékenysége a Kommandói Cigányfolklór Tábor, amelyet immár tizenhetedik éve rendszeresen szervez. A tábor célja a romák kultúrájának, táncainak, dalainak megismertetése, egy olyan népcsoport életfilozófiájának a feltárása, amelynek sajátosak a törvényei. A program résztvevői olyan fiatal felnőttek, beszélt nyelvtől és nemzeti hovatartozástól függetlenül, akik érdeklődnek a hagyományos népi kultúra iránt, de ugyanakkor nyitottak az új dolgok megismerésére is. Az egyhetes tábor során a résztvevők előadásokat hallgathatnak a cigányság történetéről, kultúrájáról, társadalmi helyzetéről, aktuális problémáiról, dalaikat és táncaikat tanulhatják meg.
Az egy hetes tábor változatos programokkal és workshopokkal várja a résztvevőket, melyeknek célja a cigány kultúra behatóbb megismertetése.Szervező intézmény: Cimbora Egyesület
A tábor célja, hogy min. 40 erdélyi, citerázás iránt érdeklődő személy számára lehetőséget biztosítson a citerázási technikák elsajátítására, napi 6 órai szakmai tevékenységgel (6 óra citeraoktatás), 1 héten keresztül 3 hazai és magyarországi szakoktató irányításával (3 citeraoktató). A citera az egyik legelterjedtebb népi hangszer volt Erdély szerte is, napjainkban reneszánszát éli. A táborban a tanulás a tudásszintnek megfelelő csoportban zajlik, utána meg a tanév folyamán egyesületünk keretén belül folytatható. A több éves tanulás során, a hagyományos citerajátékon át el lehet jutni a magas szintű játéktechnikai és zenei szintre.
Programok:
Július25 (szombat): 10 óra megnyitó Székelyudvarhelyen a Cimbora Ház udvarán, programismertető, utána Székelyderzsben műhelylátogatás népi mestereknél, a falu nevezetességeinek megtekintése, látogatás a székelyderzsi unitárius templomban, mintagyűjtés, a látottak megbeszélése, tervezés,
Július 26 (vasárnap): alkotómunka (rajz, bútorfestés, fotó, népi hímzés, csomózás),
Július 27 (hétfő): alkotómunka (rajz, bútorfestés, fotó, népi hímzés, csomózás),
Július 28 (kedd): délelőtt kiállítás előkészítése, 10 órakor kiállítás-megnyitó a táborban készült munkák anyagából, majd hazautazás.
Szervező intézmény: Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács
Július 24–26. között szervezi meg a 9. YOUTH FEST-et a Szilágy Megyei Ifjúsági Egyeztető Tanács a Szilágysomlyó melletti „Broszkó” (Broscarie) strandon. Szilágyság egyetlen magyar fesztiválja minden évben ezres tömegeket mozgat meg, és programkínálatával garantálja a minőségi szórákozást.
Szervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesület
A tábor fő célja alkotási és kiállítási lehetőséget teremteni fiatal, kezdő képzőművészeknek. 25 frissen végzett vagy még diákéveit töltő festőművész vesz részt a táborban. Az ott készült alkotásokat kiállítás keretében mutatjuk be Balánbányán (a tábor befejeztével) és Csíkszeredában (az iskolaév kezdetének időszakában). A művészeti célok mellet a figyelemfelkeltés is célja a rendezvényünknek, Hargita megye egyik legkedveltebb kirándulóhelyét szeretnénk népszerűsíteni.
Szervező intézmény: Arany Griff Rend Egyesület
Első alkalommal hívnánk egybe azon magyar civil szervezeteket, akik több éves, vagy évtizedes munkával élen járnak az erdélyi reneszánsz műveltség elsősorban táncművészeti kultúrájában. A szakmai találkozón túl nagyszerű bemutatókra, koncertekre ad lehetőséget, amelynek különlegességét az adja, hogy a táncosok élő zenére mutathatnák be tudományukat a közönség előtt. Európában is ritka az ilyen párosítás, igazi kuriózum lenne Erdély életében. Részt vevő civil szervezetek: Passeggio (Kolozsvár), Turul-Sas Lovagrend (Nagybánya), Arany Griff Rend (Székelyudvarhely). A zenei alapot a csíkszeredai Codex és a székelyudvarhelyi Riverenza szolgáltatná. Mindkét nap a szakmai konzultáció mellett bemutatókat is tartanánk széles nagyközönség előtt (Bocskai-ház, Patkó).
2015. július 25-26. (Programtervezet)
Július 25. szombat
10.00-11.00 Megnyitó, csapatok bemutatása, vásármegnyitó (1. színpad-kézilabdapálya)
11.00-13.00 Haditáborok megnyitása, gyerekprogramok: csatakereszt hajigálás, páncél- és fegyvermustra a hadi táborokban, címerfestészet, póni lovaglás, élő hadi táborok a Honfoglalástól Mátyásig (várudvar)
10.30-11.10 Riverenza Régizene Együttes koncertje
13.00-14.00 Reneszánsz táncbemutató: Arany Griff Rend táncosainak közreműködésével (2. színpad)
15.00-15.20 Középkori székely viselet rekonstrukciójának bemutatása
15.20-16.10 Hadi bemutató Arany Griff Rend(2. színpad)
16.30-16.50 Jurta bemutatása (hadi tábor)
17.00-19.00 Szakmai konzultáció a reneszánsz táncosoknak
19.00-19.30 XII-XIII. századi hadi- és táncbemutató Turul-Sas Lovagrend (Nagybánya)
(2. színpad)
20.30-21.20 Reneszánsz táncbemutató fáklyás megvilágításban (2. színpad)
Július 26. vasárnap
10.30-12.00 Gyerekprogramok (csatakereszt hajigálás, páncél- és fegyvermustra a hadi táborokban, címerfestészet, póni lovaglás élő hadi tábor)
11.45-12.15 Orvoslás - és kínzásbemutató, boszorkányüldözés (Arany Griff Rend)
12.30-13.00 X. századi viselet- és hadi bemutató Kerecsensólyom H.E (Marosvásárhely)
14.00-15.00 Reneszánsz táncbemutató és táncház Turul-Sas Lovagrend (Nagybánya) és Arany Griff Rend (Székelyudvarhely) táncosainak közreműködésével
15.20-15.50 Középkori székely viselet rekonstrukciójának bemutatása
16.20-17.00 Hadi bemutató (íjászat, hadrend, hajítófegyverek bemutatása, párviadalok, csatajelenet Arany Griff Rend (Székelyudvarhely) (2. színpad)
Folyamatosan látogatható programok:
XIII. és XV. századi hadi tábor, jurta, gyerekprogramok (íjászat, csatakereszt hajigálás, páncél- és fegyvermustra a hadi táborokban, címerfestészet, póni lovaglás, stb.)
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását. A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot.Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti. Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Maros Megyei Szervezete
A citera az egyik legelterjedtebb népi hangszer volt Erdély szerte is, napjainkban reneszánszát éli. A tábor célja, hogy min. 40 erdélyi, citerázás iránt érdeklődő személy számára lehetőséget biztosítson a citerázási technikák elsajátítására, napi 6 órai szakmai tevékenységgel, 1 héten keresztül 3 hazai és magyarországi szakoktató irányításával. A táborban a tanulás a tudásszintnek megfelelő csoportban zajlik, utána meg a tanév folyamán egyesületünk keretén belül folytatható. A több éves tanulás során, a hagyományos citerajátékon át el lehet jutni a magas szintű játéktechnikai és zenei szintre.
Szervező intézmény: HIFA-Románia Segítség Mindenkinek Egyesület
A fogyatékkal élők, krónikus betegek, valamint hátrányos helyzetűek és gondozóik számára 15 éve szervezi egyesületünk, évente egy alkalommal a Fraternitas tábort. Programja a közösségfejlesztés, közösségépítés. Ez fontos, hogy egy fogyatékkal élő fel merje vállalni azt az állapotot, amellyel élnie kell – korlátait, az első és legfontosabb dolog számára ezen az úton – az önmaga megismerése és elfogadása. Ezt követi a másik elfogadása és természetesen a legfontosabb – a társadalomba való beilleszkedés – egyenlő esélyekkel. Az esélyeket nem nekünk kell megteremtenünk – civil szervezeteknek, hanem elsősorban azoknak a személyeknek és csoportoknak, akik korlátokkal élnek. A mi feladatunk a szociális izoláció megszüntetése, a fogyatékkal élők bátorítása és a tanácsadás ezen a göröngyös, de sikerre vezető úton.
Szervező intézmény: Ady Endre Kulturális Egyesület
Hagyományos mesterségek életben tartása a kalotaszegi régióban, alkotásra való nevelés, fiatal nemzedék alkotási vágyának kielégítése. A célcsoportot iskolánk diákjai alkotják, de szívesen fogadunk minden más jelentkezőt is. A tevékenység elméleti és gyakorlati képzésből, szórakoztató játékból áll.
A XIII. Gyarmathy Zsigáné Alkotótábor programtervezete - 2015. július 20-24Szervező intézmény: Kallós Zoltán Alapítván
2015. Július 19 - 26. között XVI. alkalommal szervezzük meg a sokgyerekes családok kézműves táborát. Táborunk népszerűségét igazolja, hogy 2014 nyarán már 160 résztvevő volt. A szervezett tevékenységek segítségével próbáljuk meg a már feledésbe merülő népzenei és népi kulturális értékeket feleleveníteni, továbbadni. A tábor ideje alatt a kézműves foglalkozások mellett (agyagozás, nemezelés, játékkészítés, bútorfestés, szövés, fonás, mézeskalács sütés és díszítés) népi játékokat, népdalokat és néptáncot is tanulnak a résztvevők. A nap fénypontjának a népdaloktatás számít, hiszen Kallós Zoltán oktatja a mezőségi és moldvai népdalokat.
A táborozókat július 19-án, vasárnap 16.00 órától várjuk Válaszútra.
Regisztráció és vacsora után 21.00 órától sor kerül a tábornyitó ünnepségre.
A tábor egy „munkanapja” a következőképpen alakul:
7.45 – 8.45 - REGGELI
9.00 -12.00 – foglalkozások: agyagozás, bútorfestés, nemezelés, játék készítés, gyapjúból készült tárgyak, mézeskalács készítés
11.00 – 12.00 – aprók tánca (kicsiknek)
12.00 – 12.15 – műhelyek összetakarítása
12.15 – 12.45 - népdaloktatás
13.00 – 14.30 – EBÉD
14.00 – 15.00 – múzeumlátogatás
15.00 – 16.00 – érettek tánca (felnőtteknek)
16.00 – 18.00 - foglakozások délelőtti rend szerint
18.00 – 18.15 – műhelyek összetakarítása
18.15 – 18.45 - népdaloktatás
19.00 – 20.00 - VACSORA
20.00 – 21.00 – pulya-tánc (gyerekeknek)
21.00 – 21.30 – mese mindenkinek
21.30 – 22.30 – suhanc-tánc (nagyobb gyerekeknek)
23.00 - minden gyereknek villanyoltás !!!
23.15 – 01.00 – éjjeli tánc, énekoktatás és „könyvtározás” felnőtteknek
1.00-től – „Aki bírja...” éjjeli mulatság csak felnőtteknek
A hét folyamán a kézműves foglalkozások mellett néprajzi előadásokat hallgathatnak, adatközlőkkel találkozhatnak. Szombaton helyi termék- és könyvbemutatóra kerül sor, este táborzáró ünnepség keretén belül búcsúzunk a táborozóktól. Vasárnap reggeli után táborbontás.
Szervező intézmény: Királypingvinek Jégkorong Klub Egyesülete
A "Marian Gaborik Hockey School" egy nyári hoki akadémia, amelyet az NHL (National Hockey League) Los Angeles Kings csapatában játszó szlovák világsztár Marian Gaborik tart a szlovákiai Trencényben. Gaborik saját pályával és hoki iskolával rendelkezik, ahova évente több száz tehetséges fiatal érkezik a világ több országából.
A Királypingvinek Jégkorong Klub tehetséges játékosai már 3-ik éve részt vesznek ebben a táborban. A cél az, hogy az ott tanult technikai, taktikai képességeket elsajátítsák, majd idehaza a THL (Transilvanian Hockey League)-ben alkalmazzák és ezáltal minél jobb eredményeket érjenek el. A résztvevő gyerekek nem csak tanulnak, hanem olyan kapcsolatokat is kötnek, amelyeket a későbbiek során is felhasználhatnak.
Szervező intézmény: Csiíborzsovai Ifjúsági Szervezet
A tábor résztvevői Romániából, Magyarországról és egyéb külföldi országokból érkeznek. Napközben gyerekprogramokra, valamint az esti Csűr programokra a falu és környező településekről várjuk az érdeklődőket. Az egy hetes táborban táncoktatáson kívül ének és baranta oktatás, kézműves foglalkozás is van.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570