Szervező intézmény: Identitas Alapítvány
2016-ban immár XV. alkalommal kerül megszervezésre a Partiumi Magyar Napok rendezvénysorozat Szatmárnémetiben. Az elmúlt évek alatt a régió legnagyobb magyar rendezvényévé nőtte ki magát, amelyre szép számmal látogatnak el a környező megyékből, de még a szomszédos országokból, Magyarországról és Ukrajnából is. Tavaly a rendezvény 7 napja alatt közel 55.000 fordultak meg a rendezvényeken. Sikerként könyvelhető el, hogy sikerült minden korkategóriájú magyar embert megmozgatni a rendezvény idejére.
Szervező intézmény: Humana Regun Egyesület
Az augusztus 18 – 21. között 4. alkalommal megszervezendő Szászrégeni Magyar Napok keretében sorra kerülő kulturális rendezvények célja színvonalas, gazdag és változatos kulturális élményt nyújtani a helyi magyar közösségnek, megteremti a találkozás, kulturált kikapcsolódás lehetőségét. Alkalom a helyi kulturális és közösségi életet képviselőinek a szászrégeni magyar művelődési élet jövőképéről szóló eszmecserére. Meghívottaink fiatal helyi és elszármazott vagy Maros megyei, a komolyzene, képzőművészet, fénykép, divat és irodalom területén tevékenykedő alkotók; színészek, népművészek, néptáncosok, amatőr nép és könnyű zenészek, színjátszók. Rendezvényeink erősítik a helyi magyar közösséget, és identitástudatot, a ragaszkodást a magyar kultúrához, hagyományokhoz, elősegítik a megmaradást.
Szervező intézmény: Communitas Alapítvány
Állandó programok:
Napi programok:
Csütörtök – augusztus 18.
Meghívott: László Noémi – költőnő. Moderál: Koós Imola
Péntek – augusztus 19.
Találkozz a Communitas Alkotói ösztöndíjasaival, készíts velük szelfit, kérdezd őket, tudd meg hogyan lettek közéleti személyek. Meghívottak: Tókos Zenekar, Jánosi Andrea, Felméri Cecília, Potyó István, Kolozsi Erik.
Meghívott: Molnár Edina – színésznő. Moderál: Koós Imola
Szombat – augusztus 20.
Gyűjtsd be te a legtöbb Communitasos arculathordozót. Regisztráció 15:30-tól a Comunitas sátornál, kétfős csapatok jelentkezését várjuk. A legtöbb arculathordozót összegyűjtő csapatok NYEREMÉNYEKBEN részesülnek!
Meghívottak: Solymosi Zsolt – János Zsigmond Unitárius Kollégium aligazgatója
Moderál: Hegedüs Csilla
Vasárnap – augusztus 21.
Meghívottak: dr. Csók Zsolt és dr. Radu Lupescu régészek
Moderál: Hegedüs Csilla örökségvédelmi szakember
Beszélgetések (helyszíne TIFF Ház):
Csütörtök – augusztus 18.
17:00 - Sétálóutcák, tömegközlekedés és/vagy autóforgalom? Mit jelent neked egy élhetőbb városközpont? Közösségi brainstorming– Nem tetszik? Vannak ötleteid? Dobd be a közösbe: találjunk együtt megoldást!
Meghívottak: Csoma Botond, Horváth Anna, Kertész Levente
Péntek – augusztus 19.
17:00 - Egyablakos ügyintézés a helyi közigazgatásban? - kerekasztal-beszélgetés a hatékony ügyintézésről, az idegesítő sorbanállásról - a helyi közigazgatás lehetséges reformjáról.
Meghívottak: Antal Árpád, Cseke Attila, Csoma Botond, Horváth Anna, Vákár István
Szombat – augusztus 20.
17:00 – Boszorkányüldözés a 21. században? – Lehet egyszerre hiteles és népszerű az üldöző és az üldözött? A "leghitelesebb" romániai intézmény által célba vett politikusok megugró népszerűségének paradoxona.
Meghívottak: Péter László, Barna Gergő, Kelemen Attila, Benkő Levente
Vasárnap – augusztus 21.
17:00 – Kolozsvár, az erdélyi magyar kultúra fellegvára. Erdélyi interferenciák.
Meghívottak: dr. Soós Anna, Markó Béla, Kelemen Hunor, Karácsonyi Zsolt, Egyed Péter, Tompa Gábor, Visky András
Moderátor: Kántor Lajos, a Kolozsvár Társaság elnöke.
Szervező intézmény: Dési Kádár József Közművelődési Egyesület
A Dési Magyar Napok idén negyedik alkalommal kerül megrendezésre. Célunk: mindenkit két napra hazahívni, a szórványban élő dési magyarok érezzék, hogy egy folt vagyunk még a város életében ezzel erősítve magyarságtudatunkat, hovatartozásunkat. A hazatérő désiek pedig érezzék azt, hogy az itthon helytálló magyar közösséget támogatni kell. Bemutatjuk ugyanakkor, hogyan ápoljuk kultúránkat és hagyományainkat a városunkban és régiónkban, de ugyanakkor kegyelettel emlékezünk elődeinkre, tanárainkra és mindazokra, akik az évek során tettek valamit Dés kulturális életéért. Célcsoportunk minden egyes korosztály, tevékenységeinket és programjainkat ezért úgy válogatjuk meg, hogy mind a céloknak mind a célcsoportoknak megfeleljenek.
Szervező intézmény: Harmonia Cordis Egyesület
A 11. Harmonia Cordis Nemzetközi Gitárfesztivál, művészi képzések megszervezését (dzsessz- és klasszikusgitár), zenei szólóestek, kamarazene-koncertek megszervezését tűzte ki célul, az interkulturális értékek jegyében, párbeszédre alapozva. A fesztivál olyan kulturális és művészeti hiányosságot tölt be, amely az országban élő fiatalok, zenekedvelők körében van jelen. A hiányt kitölti, a jelenlegi kulturális és szórakozási lehetőségeket bővíti és fontos előrelépést ér el a művészi kifejezési formák fejlődésében a klasszikusgitár műfajában. A fesztivál meghívottjai a következő országokból jönnek: Magyarország, Ausztria, Olaszország, USA, Németország, Franciaország, Románia, stb.
A koncertekre a belépés ingyenes.
Szervező intézmény: IKA Ifjúsági Egyesület
A rendezvény hosszú távú célja tárgyi és szellemi hagyományos értékeink ápolása, éltetése és megőrzése. A csernátoni IKA vár aljában sorra kerülő rendezvényen Kovászna, Hargita, Fehér, Maros és Hunyad megyei tánccsoportok vesznek részt és mutatják be előadásaikat - összesen 19 táncegyüttes, 350 személy (táncos és népzenész).
Szervező intézmény: Felvinc Egyesület
A Felvinc Napok elsődleges célja összegyűjteni a felvinci, a felvincről elszármazott és nem utolsó sorban a szomszédos települések magyarságát. Immár tizenegy éve nemcsak a kultúra ápolása, a tematikus előadások sora kíséri végig rendezvényünk, hanem ösztönzi a haza látogatást, közösség kovácsoló szerepet vállalva fel. A három napos rendezvény során a szervezők igyekeznek minden korosztálynak megfelelő programot biztosítani. Sor kerül bábelőadásra, kézműves mesterségek elsajátítására. A rendezvény kulturális –tudományos előadásokat és életút beszélgetéseket is műsorra tűz. Képzőművészeti kiállításra, vasárnap az ökumenikus istentiszteletet követően hegedű-orgona koncertre kerül sor. Az eseményt borkóstoló és bográcsfőző verseny zárja.
Szervező intézmény: Halvirág Egyesület
A Halvirág Egyesület 2013 nyarán alakult, fő célja a HalVirág Bábszínház tevékenységének támogatása. A HalVirág Bábszínház célkitűzése a magyar népi kultúra motívumainak (zene, látványvilág) feldolgozása hagyományos bábszínházi közegben. Bábszínházunk óvodákban, iskolákban mutatja be előadásait, kisebb, már összeszokott csoportok számára, ezáltal kiküszöbölve a gyerekek félelmét az idegen, sötét és óriási színházi előadóteremmel szemben. 2016 június 1-én, Gyereknap alkalmával mutatjuk be a "Gyilkos-tó legendája" c. előadást a B. Angi Gabriella Stúdiótermében. A 35-40 perces előadást 66 alkalommal játsszuk Gyergyószentmiklóson és a környező településeken 3300 gyereknéző számára. Az előadásokat minden gyerek számára elérhetővé szeretnénk tenni, eljutva a legkisebb létszámú csoportokhoz is.
Szervező intézmény: Cimbora Egyesület
A Művészetek cimborái alkotótábor célja Udvarhelyszék tájegységeinek, népi kultúrájának megismertetése, az ifjú nemzedékkel, lehetőséget adva, hogy bejuthassanak olyan mesterekhez, ahova egyedül vagy a családdal nem lenne lehetőségük elmenni, elsajátíttatni minél több népi mesterséget, foglalkozást, ami kihalófélben van, vagy alig ismert a számukra, összekovácsolni az azonos érdeklődésű gyerekeket, csoporttá, közösséggé formálni.
2009-ben betekintettünk Lövéte és Szentegyháza tájházaiba, 2010-ben Zetelaka és Varság népi mestereit, épített örökségét, székelykapukat, földrajzi érdekességeit ismerhették meg a résztvevők, 2011-ben Székelyszentkirály és Oroszhegy következett, ahol fafaragót, kádárt, szövőt, csipkeverőt, téglavetést, 2012-ben Etéd, Kőrispatak, Siklód, Énlaka, és Bözödújfalu volt a cél, ahol szalmafonást tanultunk, viseletszövőt és varrót, templomokat látogattunk meg, 2013-ban Siménfalva község következett, ahol vesszőfonást tanultunk, megnéztük a kadácsi fedeles hídat, a rugonfalvi templom freskóit, Szekelyszentmihályon egy viseletszövő asszonyt, 2014-ben a Nagyhomoród mentén megnéztük a templomok varrottasait, festett kazettáit, a homoródszentmártoni művésztelep képeit, Román Viktor alkotásait, népi mestereket. Tavaly Székelyderzs volt a cél a vártemplommal, népi mestereivel, idén Máréfalvát választottuk a székelykapukkal, tájházzal, mesterekkel.
Máréfalván első nap Fancsali Hajnalka vezetésével megnézzük a tájházat és meghallgatjuk rövid előadását a székelykapukról, majd megtekintjük a régi kapukat, de meglátogatunk egy kapufaragó mestert is, egy viseletszövő-asszonyt majd a Tourinfo iroda festett bútorait vesszük szemügyre. Mindenhol vázlatokat, fotókat, videofelvételeket készítve igyekszünk a tanultakat oly módon hasznosítani, hogy azt kis segítséggel a gyerekek is el tudják készíteni, megtanulni. A látogatások alkalmával felvesszük a feliratos pólókat, amin az egyesületünk és a támogatók neve szerepel. Utána a szállás és alkotóhelyen megalakítjuk a szakcsoportokat, ismertetjük a tábor részletes programját, majd a következő napokon szakcsoportokban dolgozunk figyelembe véve a látottakat, tanultakat.
Esténként közösen megvitatjuk a napi cselekedeteket, majd népdalokat, népi játékokat tanulunk.
A tábor az elkészült munkák kiállításával zárul, ahova meghívjuk a szülőket, támogatókat, a médiát, a meglátogatott népi mestereket, okleveleket adunk a résztvevőknek.
Programok:
Július 18 (hétfő): 10 óra megnyitó Székelyudvarhelyen a Cimbora Ház udvarán, programismertető, utána Máréfalván műhelylátogatás népi mestereknél, a falu nevezetességeinek megtekintése, mintagyűjtés, a látottak megbeszélése, tervezés,
Július 19 (kedd): alkotómunka (fotó, rajz, bútorfestés, csipkeverés, népi hímzés, csomózás),
Július 20 (szerda): alkotómunka (rajz, tojásírás, kreatív barkácsolás természetes anyagokból, népi hímzés, csomózás, fotó),
Július 21 (csütörtök): alkotómunka(tojásírás, csipkeverés, népi hímzés, kreatív barkácsolás természetes anyagokból, fotó, bútorfestés, csomózás),
Július 22 (péntek): délelőtt kiállítás előkészítése, 10 órakor kiállítás-megnyitó a táborban készült munkák anyagából, táborzárás majd hazautazás.
Esténként szórakoztató rendezvények (népi játékok, népdaltanulás),
Szervező intézmény: Gáll Lajos Ifjúsági Szervezet
Az idei évben immáron harmadik alkalommal szervezzük meg, ezt az elsősorban ifjúságnak szánt fesztivált, a III. Kürtőskalács Fesztivált. A fesztivál legfőbb célja a kürtőskalács sütés hagyományának megőrzése a környékünkön, a fiatalok megismertetése ezzel a recepttel, illetve a megismerés mellett annak elsajátítása is. A fesztivál egyben lehetőséget nyújt a környékbeli ifjúsági szervezetek tagjainak találkozására, ismerkedésére, tapasztalat cseréjére. Mindezek mellett ez a nap egyben olyan tapasztalatokkal gazdagíthatja a fiatalokat, melyek visszatekintve igazi élményekké válhatnak.
Szervező intézmény: Hargita Megyei Kulturális Központ
Mottó: „Tanzen und springen, singen und klingen”, részlet Hans Leo Hassler (1564–1612) madrigáljából
PROGRAM
Július 10., vasárnap
Márton Áron Gimnázium díszterme (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
16.00 Erdélyi szász kántor-zeneszerzők a XVIII. századból: Johann Sartorius, apa és fia – HANKE KATALIN (Románia) előadás
Július 11., hétfő
Márton Áron Gimnázium díszterme (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
16.00 Mérföldkövek a klarinét történetében – CARLOS CERRADA CUESTA (Spanyolország) előadása
Július 12., kedd
Márton Áron Gimnázium, díszterem (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
16.00 Zsidó zene a 17–18. században – CYRILLE GERSTENHABER és JEAN-CHRISTOPHE FRISCH(Franciaország) előadása
Petőfi kávéház (Csíkszereda, Majláth Gusztáv Károly tér 2. sz.)
21.00 SAM CHAPMAN (Svájc): Harmóniákon merengve
Július 13., szerda
Márton Áron Gimnázium, díszterem (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
16.00 Öt évszázad zenéje Brassóból – STEFFEN SCHLANDT (Románia) előadása
Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
18.00 In memoriam Kobzos Kiss Tamás (1950–2015) – kerekasztal-beszélgetés
Moderátor: Boér Károly (Románia)
Meghívottak: Csörsz Rumen István (Magyarország), Sudár Balázs (Magyarország), Erdal Şalikoğlu (Törökország) és Pécsi L. Dániel (Magyarország)
Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
21.00 ERDAL ŞALIKOĞLU (Törökország): Régtől fogva úton vagyok és CANLAR (Magyarország):Köcsek Dervis Musztafa Dede – Bejátí ájini (Kerengő dervis szertartás bejátí hangnemben)
22.00 TÖRÖK TÁNCHÁZ Erdal Şalikoğlu vezetésével
Július 14., csütörtök
A Csíki Játékszín előtti tér (Temesvári sugárút 6.sz.)
13.00–13.30 UTCAZENE – a IX. Régizenei Nyári Egyetem diákjai
Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)*
18.30 „Vándornak magam esmérem” – Kobzos Kiss Tamás emlékkoncert – Erdal Şalikoğlu (Törökország), Canlar (Magyarország), Unicorn (Ausztria) és Musica Historica (Magyarország)
19.30 UNICORN (Ausztria): Oswald von Wolkenstein – énekek szerelemről és szenvedélyről
Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
22.00 THE LITTLE LIGHT CONSORT (Svájc): Music zu lieblichen Violen
Július 15., péntek
Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)**
11.00–13.00 A IX. Régizenei Nyári Egyetem kurzuszáró hangversenye I.
Márton Áron Gimnázium díszterme (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
15.00–16.30 A IX. Régizenei Nyári Egyetem kurzuszáró hangversenye II.
Szent Ágoston-templom (Csíkszereda, Hunyadi János utca 45/B/3. sz.)
19.30 BAROKK FESZTIVÁLZENEKAR és FESZTIVÁLKÓRUS: Aus der Kirche in die Welt – különböző régiók német zenéje
Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
22.00 CIPRIANA SMĂRĂNDESCU (Olaszország) és HEGYI GÁBOR (Németország): …nicht nur Bach…
Július 16., szombat
Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)*
11.00–13.00 RENESZÁNSZ GYERMEKNAP
Játszóház: kézműves-foglalkozások, címerfestés, páncél- és fegyvermustra – a Pörgettyű Játszóház (Románia), Talentum Játszóház (Románia) és az Arany Griff Rend (Románia) közreműködésével. Reneszánsz játékok minden korosztálynak!
A Lóci Színpad (Magyarország): Tinódi Lantos Sebestyén Egri históriának summája – részletek (történelmi bábjáték lant, koboz, tabla, büröksíp kísérettel, Lázár Attila előadásában)
A Csíki Játékszín előtti tér (Temesvári sugárút 6.sz.)
13.00–13.30 UTCAZENE – CARMINA RENASCENTIA (Románia)
Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
17.00 KÁJONI CONSORT (Románia): Zenei kalandozás a Habsburgok udvarától az erdélyi szászokig
17.20 LYCEUM CONSORT (Romána): Musica Teutsch
Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)*
18.00 CARMINA RENASCENTIA (Románia): Népi ihletésű német dalok és táncok, Senfltől a szatmári svábokig
19.00 MUSICA HISTORICA (Magyarország): „Allemande-ozások kora” – egy tánctípus kétszáz éves útja
20.00 XVIII-21, LE BAROQUE NOMADE (Franciaország, Románia): Schubert Klezmer
Mikó-vár, délkeleti bástyaterem (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)
22.00 TRIO BAROCCO (Románia): Bach és fiai
Július 17., vasárnap
A csíksomlyói kegytemplom előtti tér (Csíkszereda, Szék útja 148. sz.)
11.30–12.00 UTCAZENE – LYCEUM CONSORT (Románia)
Székelyudvarhely, Polgármesteri Hivatal, Szent István Terem (Székelyudvarhely, Városháza tér 5. sz.)
18.00 TRANSYLVANIA BAROKK EGYÜTTES (Románia): A német késő barokk gyöngyszemei – …amit a lipcsei Zimmermann-kávéházban hallhattak…
Gyergyószárhegy, kultúrotthon (Gyergyószárhegy, Főút 695. sz.)
19.00 IL FESTINO (Belgium): Zenei utazás a 17–18. században
Mikó-vár (Csíkszereda, Vár tér 2. sz.)*
18.00 MUSICA PROFANA (Magyarország): „Tanzen und springen” – 17. századi német világi zene
19.00 KÖNYVBEMUTATÓ – Elena Maria Șorban: Festivaluri, valuri. Însemnări despre sărbătorile muzicii culte și cronica muzicală din România (Fesztiválok, hullámok. Feljegyzések a romániai műzene ünnepeiről és zenei krónikáiról), Eikon – Școala Ardeleană, Kolozsvár, 2016
19.15 MADRIGÁL KAMARAKÓRUS (Románia), CODEX (Románia) KÓNYA ISTVÁN (Magyarország): In Memoriam Bakfark Bálint (Valentin)
20.00 RENESZÁNSZ TÁNCHÁZ Szabó Anikó vezetésével
*Kedvezőtlen idő esetén a Szakszervezetek Művelődési Háza (Csíkszereda, Szabadság tér 16. sz.)
**Kedvezőtlen időjárás esetén a Márton Áron Gimnázium díszterme (Csíkszereda, Márton Áron utca 80. sz.)
Szervező intézmény: Napsugár Alapítvány
A gyermek nem zsák,
amit meg kell tömni,
hanem fáklya,
amit meg kell gyújtani.
Szervező intézmény: Tűri Római Katolikus Plébánia
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
A Kolozsvár Társaság felvállalta az erdélyi magyar kultúra főként közelmúltbeli jeles képviselőinek bemutatását. A Társaságnak célja nem csupán az irodalom és képzőművészet, de a tudomány és technika, illetve művelődésszervezés terén is megismertetni a magyar, főként erdélyi hagyományokat, tapasztalatot. Programunk témáinál, illetve a városhoz kötöttségénél fogva, főként a város irodalmi, művészeti és kultúrtörténeti értékeit népszerűsíti. Számítunk rá, hogy a programok változatossága, a kiállítások látványossága és a városismertető séták, valamint a fiatalokat is megcélzó képzőművészeti programok az egyetemi és iskolai diákságot is bevonja, fejleszti a városban megforduló fiatalság érdeklődését az erdélyi magyar kultúra iránt.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570