Bölcs Diákok címszó alatt erdélyi magyar középiskolások számára szervezett országos szintű vetélkedőt a Communitas Alapítvány. Az első alkalommal lezajlott megmérettetés ünnepélyes kiértékelőjére és díjátadójára július 9-én, szombaton 13 órakor került sor a Romániai Magyar Demokrata Szövetség elnöki hivatalának székházában (Kolozsvár, Majális / Republicii utca 60 szám).
A részletekről Mihályfalvi Katalin, a kolozsvári Református Kollégium tanára, a verseny egyik főszervezője számolt be. „A vetélkedő 2010 októberében indult, és ez év júniusában ért véget.Egy teljes iskolaéven át próbáltuk e verseny által a diákok kíváncsiságát, kitartását ébren tartani, tevékenységét ösztönözni. A verseny indulásakor több célt tűztünk ki magunk elé, olyan tényekből indulva ki, amelyekkel nap mint nap szembesül egy tanár. Köztudott, hogy egy technológiailag igen fejlett világban élünk, a számítógép és a világháló egyre nagyobb teret hódít az iskolai tanítási folyamatban is. Ez mind rendben van addig, amíg a diákok idejük legnagyobb részét nem a világháló közösségi oldalainak böngészésével töltik el, miközben a könyvek a polcon porosodnak. Ilyenkor pedagógusokként jogosan tesszük fel a kérdést, mit tehetünk e jelenség elburjánzása ellen?” Mihályfalvi rámutatott: „A Bölcs Diákok vetélkedő által azt szerettük volna, hogy olyan tevékenységekkel kössük le a tanulók figyelmét, amelyek elvégzése érdekében a számítógép használata nélkülözhetetlen legyen. A világhálón való böngészésnek értelmet és célt adtunk ez által, ugyanakkor a polcon lévő könyvek leemelése, lapozása és olvasása is megkerülhetetlen tevékenység volt diákjaink számára.”
A főszervező vázolta a verseny céljait is. Mint mondta az egyik alapvető cél az volt, hogy a diákok ismerjék fel a világháló lényegét, és célszerűen tudják azt használni. Fontosnak tartották ugyanakkor a könyvek iránti érdeklődés felkeltését, valamint azt, hogy a fiatalokat olvasásra bírják. Mihályfalvi szerint e verseny által hasznossá, értelmessé és érdekessé kívánták tenni a diákoknak a számítógép előtt eltöltött idejének egy részét, de megpróbálták elérni azt is, hogy kapcsolatot tudjanak teremteni az eltérő tudományok területén szerzett információk között, továbbá képesek legyenek információk keresésére, gyűjtésére és felhasználására, nem pedig csak azok egyszerű elraktározására. „Mindemellett prioritás volt számunkra, hogy figyelmességre, pontosságra, kitartásra és következetességre neveljük őket, fejlesszük kreativitásukat és a csapatszellemet” – fogalmazott Mihályfalvi Katalin.
A Bölcs Diákok interdiszciplináris jellegű versenyre 60 csapat nevezett be: közel 200 diák és vezető tanár, 8 megyéből és 26 eltérő iskolából. A vetélkedő 5 + 1 fordulóból állt, és levelező formában zajlott. Minden forduló alkalmával a tanulóknak egy-két feladatsorból álló feladatlapot kellett kitölteniük, és 1-2 könyvet kellett elolvasniuk. A feladatsorokban szereplő kérdések alapját az elolvasott könyvek és a megadott szövegrészletek szolgáltatták. A feladatlapok mindegyike tartalmazott irodalmi, természettudományi, társadalomtudományi, sport és vallási jellegű gyakorlatokat. Egy kreativitásfejlesztő, relaxációs tevékenység is szerepelt ezekben, melynek eredményeit egy kis kiállítás révén mutatták be.
Az első feladatlapban például Jókai Mór „Egy az Isten” című művéből származó idézet szerepelt, a tanulóknak az idézetben felfedezett tájat kellett lerajzolniuk. Egy másik ilyen jellegű kérdés: Hogyan nézett ki egy egyiptomi hajtókocsi? Harmadszor egy karneváli jelmezt kellett készíteniük. A negyedik feladatlapban egy tibeti dallam és a Csomolungma ihlette meg a tanulókat, ez alkalommal vászonra kellett festeniük érzelmeiket. Az ötödik feladatlapban egy általuk készített fotósorozatból álló albumot kellett készíteniük bármilyen témában. A döntőben résztvevő legjobb 20 csapatnak egy zeneszámot kellett írnia egy ismert vagy általuk komponált dallamra.
A vetélkedő díjazottjai a következők:
III. díjban részesült a Kolibri csapat – a székelyhídi Petőfi Sándor Elméleti Líceum diákjai: Major Tünde Zsuzsanna – IX. osztályos tanuló, Balázs Erika - IX. osztályos tanuló, Cheregi Barbara – IX. osztályos tanuló, Major Lajos – XII. osztályos tanuló, vezetőtanáruk: Holczman Ilona-Margit.
II. díj SILVANIA csapat – a zilahi Silvania Főgimnázium diákjai: Máté Timea - X.B osztályos tanuló, Bodoki Halmen Zsolt - X.B osztályos tanul, Máté Brigitta - X.B osztályos tanuló, vezetőtanáruk: László László.
I. Díjasok – 3 csapat:
IRENAEUS NYOMÁBAN– a nagyváradi Mihai Eminescu Főgimnázium diákjai: Molnár Krisztina - IX. osztályos tanuló, Nagy Evelyn - X. osztályos tanuló, Bíró Árpád Levente - XI. osztályos tanuló, vezetőtanáruk: Ágoston Palkó Emese
KARULFIAK– a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákjai: Botos Péter - XI. osztályos tanuló, Gnandt Kitty - XI. osztályos tanuló, Merker Balázs - XI. osztályos tanuló, Rácz Balázs - XI. osztályos tanuló, vezetőtanáruk: Putovics Tünde
IDŐ MADÁRIJESZTŐK– a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákjai: Doloczki Lilla - X. osztályos tanuló, Hart Edina - X. osztályos tanuló, Huszti Brigitta - X. osztályos tanuló, Imre Bianka - X. osztályos tanuló, vezetőtanáruk: Bagosi Ilona
A verseny szervezői Mihályfalvi Katalin tanár és Katona Hajnal doktorandus voltak.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570