„Kulturális sokszínűség” címmel szervezi meg a Bölcs diákok országos szintű vetélkedő nyolcadik kiadását 2017. október–2018. augusztus között a Communitas Alapítvány az Örökségünk Őrei mozgalom, a BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet, a BBTE Kommunikáció, Közkapcsolatok és Reklám Intézet, a BBTE Interdiszciplináris Bio–Nano Tudományok Kutatóintézet, valamint a BBTE Történelem - Filozófia Kar, Magyar Történeti Intézet közreműködésével – jelentették be a vetélkedő október 10-i sajtótájékoztatóján.
Nagy-Molnár Tamara és Sólyom Réka programkoordinátorok, a Communitas Alapítvány munkatársai elmondták: A vetélkedő célja, a tanulók saját nemzeti értékeik iránti érdeklődésük felkeltése és fejlesztése az életkorukhoz mérten, azáltal, hogy olyan világba tekintenek be, amelynek értékei a szép, az eredeti és a gyakorlati tudás. Ugyanakkor a diákok felfedezhetik az egyes tudományágak közötti összefüggéseket a kreatív feladatok, programok által.
Évről évre arra törekszünk, hogy olyan programokat találjunk ki a diákoknak, amelyek által szívesen tanulnak és bővítik az ismereteiteket szórakozva, egy olyan interdiszciplináris vetélkedő keretein belül, ahol felismerik az egyes tudományágak területéről származó információk közötti összefüggéseket –mondta Nagy Molnár Tamara programkoordinátor.
„A vetélkedő összesen 5 szakaszból áll: három online forduló lesz, ahol a csapatok megmérettetnek, majd ezt követi március 12-én az összesített eredmények közzététele. Az 1–3. forduló összesített eredményei alapján kiválasztott legjobb 10 csapat kerül az elődöntőbe. A döntőben az első négy csapat vesz részt. A legjobb csapatok számára egyhetes élménytáborozást szervezünk. Idén is sok érdeklődőre számítunk, tavaly 13 megyéből összesen 108 csapat jelentkezett a vetélkedőre.” –ismertette a program részleteit Sólyom Réka.
Mihályfalvi Katalin, a vetélkedő feladatlapjainak kidolgozója elmondta – a "Kulturális sokszínűség" téma két évet ölel át, a 8. Bölcs diák vetélkedőn, olyan kultúrákkal fognak megismerkedni, amelyek az évszázadok során kialakult népcsoportokra vonatkoznak és sajátos jellegük abból származik, hogy egy nemzethez tartoznak, viszont jelenleg nem egy ország határain belül élnek Európában. A 2. Évben olyan kissebségeket akarunk megismertetni, amelyek soha nem rendelkeztek önálló országokkal, mint például a katalánok. A vetélkedő célja, a tanulók saját nemzeti értékeik iránti érdeklődésük felkeltése és fejlesztése az életkorukhoz mérten, valamint az, hogy az egyes tudományágak területéről származó információk közötti összefüggéseket szórakozva fedezzék fel és értsék meg a diákok.”
Markó Bálint, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese, a Magyar Biológiai és Ökológiai Intézet képviselője elmondta: – „azért tartom fontosnak, hogy részt vegyünk a vetélkedőn, mert arra törekszünk, hogy szerves kapcsolatot építsünk ki a diákokkal még az egyetem előtti oktatásban és ez a verseny lehetőséget ad nekünk, hogy bekacsolódjunk egy olyan területre, amely nagyon sokféle tudást és kérdést felszínre hoz az interdiszciplináris feladatok által.”
Az interdiszciplináris vetélkedőre 4–5 fős csapatok (három–négy IX–XIII. osztályos diák és egy tanár) jelentkezését várják. Jelentkezni 2017. október 27-ig lehet elektronikus formában a www.bod.communitas.ro honlapján. Hibásan beírt vagy a verseny folyamán megváltozott adatok javítását írásban kérhetik a Communitas Alapítvány munkatársaitól a communitas@rmdsz.ro címen. Benevezési díj nincs.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570