Csak erdélyiként válhatunk igazán a magyar nemzeti kultúra részeivé.
- A magyar nemzet és Európa kultúrájának csak úgy válhatunk igazán részeivé, ha a sajátos értékeinket, az erdélyiséget minden pillanatban fel tudjuk mutatni. Csak az alkothat nagyot, aki nem letagadja erdélyiségét, hanem éppenhogy ebből teremt igazat és nagyot – hangsúlyozta Markó Béla miniszterelnök-helyettes szombaton, Marosvásárhelyen, a Communitas Alapítvány 2011. évi Alkotói Ösztöndíjainak ünnepi átadásán, a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem Stúdió Színházában.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség, a Communitas Alapítványon keresztül, ezévben negyvenegy, egy évre szóló ösztöndíjat hirdetett meg havi 700 RON értékben, harmincöt év alatti alkotóknak az irodalom, a képzőművészet és fotográfia, a zeneművészet, a színházművészet, valamint a film és a televíziózás területén. Ünnepi beszédében Markó Béla úgy értékelte, a ma emberének, a politikusoknak és közéleti személyeknek nagy adósságuk van a nemzet nagy alkotóival szemben.
- Érdekes lenne eljátszani azzal a gondolattal, hogy mi lett volna, ha a magyar nemzet Petőfi Sándort nem engedi Fehéregyházára, mi lett volna, ha eleinknek sikerült volna Bolyai János nagyságát idejében fölismerni, ha Ady Endre nem égeti el magát negyvenkét éves koráig, ha József Attila nem lesz öngyilkos, ha ez a nép nem engedi el Radnóti Miklóst munkatáborba, ha kortársai felismerik Csontváry Kosztka Tivadar tehetségét, vagy mi lett volna, ha nem engedtük volna el Bartók Bélát Amerikába, és sorolhatnánk. Nem ez a jellemző ránk, hogy elengedjük a nagyjaink kezét, de ez is benne van a múltunkban, és azért kell erről berszélni, mert szükséges ez az alázat ahhoz, hogy a mai művészeknek megteremtsük az alkotáshoz szükséges feltételeket – mutatott rá Markó Béla, aki kifejtette: nem hiszi, hogy a tehetség bármilyen körülmények között érvényesül, a tehetségnek ugyanis meg kell teremteni a körülményeket, a lehetőséget az érvényesüléshez. Ehhez járul hozzá évről évre a Communitas Alapítvány – mondta az író-politikus.
Ezévben a film és televízió kategóriában Csibi László, Jakab-Benke Nándor, Oláh-Badi Levente, Stroia Annamária és Szén János nyert. Irodalom kategóriában Bálint Tamás, Gál Andrea, Márkus András, Muszka Sándor, Serestély Zalán, Ungvári László Zsolt, Vass Ákos Lajos, Visky Zsolt és Zsidó Ferenc pályázata részesült kedvező elbírálásban. A képzőművészet és fotográfia kategória nyertesei: Bartha Andrea Tünde, Csillag István, Csupán Eduárd Zoltán, Estefán Arnold, Felházi Ágnes Judit, Keszeg Ágnes, Kozma Levente, Mihály Zoltán és Zsigmond Adél.Színházművészet kategóriában Benedek Ágnes, Borcsa Bodolai Balázs, Csép Zoltán, Fazakas Misi, Gecse Ramóna, Nagy Attila, Pethő Anikó, Varga Andrea és a Vároterem Projekt pályázatát fogadták el. Zene kategóriában Antal Sándor, Bardon Antal, Dénes Anna-Júlia és Dénes Csongor, Egyed Apollónia, Györgyjakab Miklós-Csaba, Jankó Zsolt, Kalapos Jazz Band, Kostyák Márton-Ákos és Szabó Előd nyert.
Az esemény keretében kiállítás nyílt a képzőművészeti kategória nyerteseinek munkáiból, az alkotásokat Nagy Miklós Kund műkritikus méltatta. Szabó Róbert Csaba, Kovács Adél-Evelin, Potozky László, Bakcsi Botond olvastak fel írásaikból, Bonczidai Éva prózájának rövid részletét Dálnoki Csilla-Virág, a színházművészet kategória ösztöndíjasa tolmácsolta. Fellépett még Pöllnitz Boróka, Kosza Ágnes és Lászlóffy Réka, Sándor Árpád, Pataki Adorján, Szász Szabolcs, Deák Sándor, valamint a Bel Canto Kulturális Egyesület kamarakórusa is.
Az est Laczkó Róbert és a Kalapos Band fellépésével zárult.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570