Kelemen Hunor: ha van igény a kortárs drámára, azt nekünk támogatnunk kell! – Dálnoky Réka nyerte az RMDSZ és a Communitas Alapítvány román-magyar együttélésről szóló drámapályázatát
A 100 év a lépcsőházban című, az RMDSZ és a Communitas Alapítvány román-magyar együttélésről szóló drámapályázatának díjait adták át vasárnap este Kolozsváron. A verseny első helyezettje Dálnoky Réka, aki Tévedések tárháza című munkájával 10 000 lejes pénzjutalomban részesült. Második és harmadik díjas Demény Péter és K. Kovács István – nyereményük értéke 7 500 lej és 5 000 lej.
Legalább száz- vagy ezerféle perspektívából lehet megközelíteni azt, hogy mi történt a több mint egymillió lelket számláló magyar közösséggel egy évszázad alatt – fogalmazott köszöntőjében Kelemen Hunor. Rámutatott: az RMDSZ a centenáriumi évben a párbeszédet kereste mindvégig, de arra kellett rájönnie: a többség semmiféle problémát, hiányt nem érez az együttélés kapcsán, legalábbis nem olyan mértékben, mint a magyar közösség.
Ez azonban nem rettenti el a Szövetséget attól, hogy az év további részében is kiadványokkal, dokumentumfilm-sorozattal készüljön, történelmi és más tematikájú eseményeket szervezzen. „És próbálkoztunk, próbálkozunk az irodalom, az alkotás eszközével is. Amikor ezt a pályázatot meghirdettük, azt akartuk látni: azok, akik színházban gondolkodnak, miféleképpen közelítenek az idei esztendőhöz. De a kortárs drámának is segítséget akartunk nyújtani, azoknak a szerzőknek tehát, akik, valószínű, ha nem kapnak felkérést, ritkábban fordulnak a drámaírás fele” – tette hozzá Kelemen Hunor.
Az RMDSZ és a Communitas Alapítvány eltökélt szándéka könyvkiadót és szerkesztőt keresni, hiszen – amennyiben ezt az ajánlatot a szerzők is elfogadják – a díjnyertes pályamunkákat mindenképpen szeretnék könyv formájában is megjeleníteni. „Jó lenne, ha ezek a szövegek eljutnának a közösséghez, ott lennének az éjjeliszekrényeken vagy a színházi vezetők és dramaturgok asztalán. Azt az érdeklődést látva, ami ezt a kiírást követte, úgy véljük, érdemes a folytatáson is gondolkodnunk. Ha van igény a kortárs drámára, azt nekünk támogatnunk kell” – összegzett a szövetségi elnök.
A gálán Takács Csaba, a Communitas Alapítvány elnöke is köszönetet mondott a pályázóknak.
Az elmúlt száz évet nagyon különbözőképpen élte meg a román, illetve a magyar közösség Romániában. Gyakorta ugyanazt a történelmi helyzetet is eltérően értelmezzük, és ezek a nagyon különböző nézőpontok hétköznapjainkra is rányomják a bélyegük. Kár volna mindezt ki nem mondani egy felnőtt társadalomban, amelyben a román és magyar közösségnek további együttélésre kell felkészülnie, amit a kölcsönös gyanakvás és az előítéletek lebontásával tehet meg. Hogy látják ezt az elmúlt eseménydús századot azok, akik színházban gondolkodnak? Hogyan lehetne összefoglalni, megragadni egyetlen drámában mindazt, ami elválasztja, és ami összeköti a román és magyar közösséget közös hazájában, az idén százéves Romániában? – mindennek a színházi nyelven való megfogalmazására hirdetett drámapályázatot az RMDSZ és a Communitas Alapítvány.
A magyar dráma napja alkalmából szervezett eseményen a Kolozsvári Állami Magyar Színház művészei a nyertes pályázatból olvastak fel. Az öttagú zsűri Bartha Réka színikritikusból, Bogdán Zsolt, Hatházi András, Sebestyén Aba színművészekből és Tibori Szabó Zoltán újságíróból állt.
13 személy 14 drámája érkezett a kiírásra, pályáztak Kolozs, Maros, Bihar és Szatmár megyékből, de külföldről, Németországból és Budapestről is. A pályázók között van szakmabeli, azaz dramaturg, író és teatrológus, valamint óvónő, tanárnő is – fiatal egyetemistától nyugdíjasig egyaránt.
A pályázat a Szövetség centenáriumi évre tervezett, 1000 év Erdélyben, 100 év Romániában című programsorozatának része.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570