Szervező intézmény: Haáz Rezső Alapítvány
A Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpont a Haáz Rezső Múzeummal karöltve egy művésztábort kíván alapítani Székelyudvarhelyen, melynek első kiadására idén júliusban kerülne sor. Az egyre több képzőművészt és képzőművészeti kiállítást befogadó Székelyudvarhelyen, egy szakmai tábort kívánunk létrehozni és annak műtárgy hozadékának közzététele és közgyűjteményben való elhelyezése az elsődleges célunk. A közös munkában formálódó szakmai közösség teremtő erőt képviselne. A szervező szándéka szerint az itt létrehívott képzőművészeti dialógus az eddig elszigetelten dolgozó helyi alkotók között előhívja a hely szellemének sajátos képzőművészeti arculatát. Segítené az itt létrejövő műveken keresztül a közönségben tudatosítani, a városnak vizuális ihletforrásként is szolgáló hangulati, intellektuális értékeit.
Célunktovábbá a Székelyudvarhelyen és környékén élő fiatal képzőművészeknek alkotói inspirációt és bemutatkozási lehetőséget biztosítani, keretet és segítséget nyújtani alkotói tevékenységük folytatása és erősítése érdekében. Hazai és külfőldi művészeket hívtunk meg, íly módon lokális és univerzális képzőművészeti értékek nyílvánulhatnak meg, ezáltal Székelyudvarhely kortárs művészeti történései is beáramolhatnak a nemzetközi művészeti vérkeringésbe.
Meghívott művészek: Éltes Barna szobrász, Sánta Csaba szobrász, Berze Imre szobrász, Lakatos László szobrász, Ütő Gusztáv képzőművész-performer, Kuti Botond festő, Major Barna festő, Cabuz Annamária festő, Cabuz Andrea festő, Preben Chabert szobrász (Dánia).
A programban érintettek közvetetten a város lakói, a képzőművészetek iránt érdeklődők, a szűk és tágabb értelemben vett szakma. Közvetlenül érintettek a Székelyudvarhely vonzáskörében lévő képzőműszetis tanulók, főiskolás, egyetemista hallgatók, fiatal pályakezdő művészek.
Igény:A közvetlen környéken működő homoródszentmártoni táborral ellentétben, nem a népi tradícióktól áthatott falusi környezet, hanem a létrejövő székelyudvarhelyi tábornak az egyetemes kortárs szellemi értékek iránt inkább fogékony kisvárosi (urbánus) kulturális meghatározottság adná meg a sajátos jellegét.
A tábor nemcsak a helyi képzőművészek számára jelentene katalizáló erőt, de ezen keresztül élénkíteni és erősíteni tudná a helyi művészeti oktatást, jótékonyan járulna hozzá a tanulók kreatív készségeinek fejlesztéséhez. A meghívott művészeken keresztül a helyi művészközösség alkotói, szemléleti látóhatárát is tágítani tudná.
Várt eredmények: a művésztelepen számos értékes alkotás fog születni, mely tükrözni fogja a tábor jellegét, igazolni fogja rendeltetését, értékét. A művésztelepen született alkotások egy része a székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeum (ezáltal pedig fenntartójának, a városnak) tulajdonába kerül, gazdagítva évről-évre képzőművészeti gyűjteményét. A tervek szerint a tábor végeztével, az utolsó nap kiállítást rendezünk a Haáz Rezső Múzeum Képtárában, mely alkalomra díszes katalógus készül. Amennyiben megvalósul a program, a kiállítást más kulturális intézményekben is bemutatnánk.
A program megvalósításában szellemileg számos székelyföldi, erdélyi szakmai szervezet biztosította támogatását. Csak felsorolásképpen: Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ, a Sepsiszentgyörgyi Etna Alapítvány, a kolozsvári Barabás Miklós Céh, a szovátai Kusztos Endre Képzőművészeti Egyesület.
Csatolt dokumentumok, képek:
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570