Szervező intézmény: Areopolisz Egyesület
Az idén a kilencedik alkalommal ünnepeljük a Magyar Tudomány Napját Székelyudvarhelyen. A szervezésben ez alkalommal az ötletgazda és a rendezvénysorozatot indító Areopolisz kutatócsoport mellett részt vett a Magyar Tudományos Akadémia, Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala és a Haáz Rezső Múzeum is.
Idén a programban a hangsúly a Székelyudvarhely Önkormányzata által támogatott Székelyföld története monografikus jellegű, háromkötetes kiadványra esik, így célként a kiadvány előkészítésének segítését és az érdeklődők tájékoztatását tűztük ki célként.
A program pénteken kezdődik, zártkörű, egész napra terjedő megbeszéléssel, melynek keretében a kiadvány szerzői és szerkesztői az eddig elvégzett munka eredményeit értékelik, vitás kérdéseket tisztáznak, hiányokat pótolnak, illusztrációs anyagot, grafikai arculatot véleményeznek.
November 14-én, szombaton délelőtt 10 órától a kedves érdeklődők a már megszokott konferencián vehetnek részt. A program két részre tagolódik. Az első felében Egyed Ákos kolozsvári akadémikus, a szerkesztőbizottság elnöke, Sófalvi András (Haáz Rezső Múzeum), Oborni Teréz (Magyar Tudományos Akadémia, Budapest), Hermann Gusztáv Mihály (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Székelyudvarhely), Pál Judit (Babeș-Bolyai Tudományegyetem, Kolozsvár), Bárdi Nándor (Magyar Tudományos Akadémia, Budapest) a készülő kiadvány tartalmi és szerkezeti ismertetését nyújtják nagyobb részletekre bontva. Az ülést Reisz T Csaba, a Magyar Nemzeti Levéltár címzetes főigazgatója vezeti. A konferencia második felében a székelység történetének igen érdekes kérdései kerülnek kibontásra tudományos ismeretterjesztő előadások keretében: Kordé Zoltán (Szegedi Tudományegyetem): A székely ispáni méltóság 1467 előtt, Oborni Teréz: A székelyek ország rendisége és szabadságjogai a fejedelemség korában, Hermann Gusztáv Mihály: A székely anyaváros: mítosz és történelem, Balaton Petra (Budapest, Károli Gáspár Református Egyetem): Székely kivándorlás és munkavállalás a dualizmus korában, Bárdi Nándor: Erdély etnikai átrétegződése és a Székelyföld (1910–1941).
A kiadvány megjelenésére, beszerzésére vonatkozó tudnivalókat Miklós Zoltán múzeumigazgató ismerteti.
Ugyanaznap délután 5 órától a Polgármesteri Hivatal Szent István termében kerül sor az Udvarhelyszéki Tudományért díj átadására. A díjat Sánta Csaba szovátai szobrászművész bronz kisplasztikája és kutatói tevékenységet elismerő oklevél alkotja. A díjazott tevékenységét Szabó Károly által készített kisfilm mutatja be. A díjátadó zenés köszöntőjét a marosvásárhelyi Cantuale énekegyüttes szolgáltatja.
A belépés ingyenes. Szeretettel várjuk a székelység története iránt érdeklődőket.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570