Szervező intézmény: Ördögtérgye Egyesület
A Kolozsvári Népzene- és Néptánctalálkozó immáron 20. alkalommal kerül megrendezésre 2024. november 21-23 között a Kolozsvári Diákművelődési Házban. Az eseménysorozat célja megőrizni, ápolni és népszerűsíteni a népi kultúrát és ugyanakkor színesebbé tenni a kolozsvári magyar kulturális és ifjúsági életet. A programok nemcsak felnőtteknek, hanem gyerekeknek is szólnak, minden olyan embernek aki szereti a népi kultúrát, a zenét, a táncot. A három napos rendezvény keretén belül lesznek gyerekeknek szóló programok (kézműves foglalkozások, gyermektáncház, gyermekelőadás), felnőtteknek szóló néptánc előadás, divatbemutató, gálaelőadások és táncházak. A rendezvényen fellépnek gyerektánccsoportok, amatőr együttesek, illetve két hivatásos táncegyüttes.
Szervező intézmény: Bodor Péter Művelődési Egyesület
A műkedvelő színjátszás az önképzésnek, az anyanyelv művelésének egyik kiemelkedő formája, lehetősége, ezért fontos a mozgalom életben tartása, színvonalának emelése. A program célja olyan fórumot teremteni a műkedvelő színjátszóknak, amelyen megismerhetik egymás munkáját, képet alkothatnak arról, milyen szinten állnak más színjátszó csoportokhoz viszonyítva. Ezen a rendezvényen tapasztalatot szerezhetnek, megoszthatják egymással elképzeléseiket, gondjaikat, tanulhatnak a látott előadásokból, illetve a szakmai zsűri tanácsa alapján fejlődhetnek. A fesztiválon az elemi iskolások, illetve a diákszínjátszók mellett a felnőtt színjátszók jelenlétére is számítanak a szervezők, különös tekintettel a falusi műkedvelő színjátszókra, hiszen félreeső településeken a színjátszást ezek a műkedvelő csoportok jelentik.
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület Ifjúsági Szervezete
A X. Legszebb Erdélyi Magyar Dal gálaestjére 2024. november 7-én 18 órától kerül sor a Magyarfenesi Művelődési Házban. A gálaesten a döntős zenekarok fellépése és a zsűri döntéshozatala után a Legszebb Erdélyi Magyar Dal 2024 cím, a LEMD közönségdíj és - a tizedik évforduló apropóján - egy jubileumi díj is kiosztásra kerül. A gálaműsor után állófogadásra várják a meghívottakat.
Szervező intézmény: Dr. Bernády György Közművelődési Alapítvány
Marosvásárhelyen is bemutatkozik a The Orbital Strangers Project.
A fenti néven alkotó budapesti fotográfus páros, Aknay Csaba és Kotschy Gábor a Bernády Házban viszi közönség elé Kincső című fotókiállítását. A november 7-én, csütörtökön 18 órakor bemutatkozó fotósok a magyar Forbes vizuális megjelenését meghatározva kapcsolódtak a rangos magazinhoz. Mostani jelentkezésükkel egy fiktív roadmovie képein keresztül ábrázolják főhősük, Kincső, a gyergyószentmiklósi színésznő fizikai és lelki utazását a szülőhelyétől új otthonáig, Budapestig. A The Orbital Strangers Project méltatója a megnyitón Both Gyula, a Marx József Fotóklub elnöke. A tárlat november 28-ig tekinthető meg.
Szervező intézmény: Brassói Transilvania Egyetem Magyar Diakjainak Egyesülete
A Slam poetry est lenne az első alkalom, hogy hasonló jellegű rendezvény találna helyet Brassó városában, a brassói fiatlok számára. A célközönség a Brassóban tanuló magyar anyanyelvű középiskolások és egyetemisták, mert román környezetben nincs erre lehetőség. Az esemény magába foglalja a NestSlam csapat által előadott alkotásokat, amik csak ízelítőként szolgálnak, mert a hangsúly a jelentkező diákokon van, akik sajat maguk is előadhatják alkotásaikat, melyek hozzáértő fülekre lelnek, és építő jellegű kritikákat, illetve elismerést kaphatnak.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
Az 1956-os magyar forradalomhoz és szabadságharchoz kötődő idő- és térbeli utazásra hívja meg az érdeklődőket a Kolozsvár Társaság 2024. november 5-én, kedden 18:00 órakor. A 2016-ban az Exit Kiadónál megjelent Volt egyszer egy 1956 című könyv szerzője, Benkő Levente történész vetítettképes előadást tart, melyben az 1956-os forradalom erdélyi és romániai fejleményeit taglalja. A bemutató végén a résztvevők megvásárolhatják a szerző által is dedikált könyvet. A rendezvényt az EME székházának Jókai utca 2-4. szám alatti előadótermében tartják.
Szervező intézmény: Szóperencia Egyesület
A találkozó helyi, megye- és országhatáron innen- és túli magyar népmesemondók kapcsolódását hivatott létrehozni, kommunikációs felületet teremteni az élőszavas népmesemondás aktuális helyzetét illetően, a régmúlt szóbeli hagyományainak tükrében, valamint a szakmai beszélgetéseken túl olyan programpontokat is meghírdetnek, melyek a külső érdeklődők számára is betekintést nyújtanak az élőszavas mesemondás különböző formátumaiba, kortárs alkalmazási lehetőségeibe. Többek között a szakmában elismert előadókat, néprajzkutatókat, emellett gyakorló népmesemondókat is vendégül látnak Kisbaconban, akik Erdély és Magyarország számos különböző pontjáról érkeznek. A 2024-es év különösen jó alkalom a találkozásra, együtt ünneplésre, hiszen több fontos esemény is van, amelyről időnként jó együtt megemlékezni.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
2024. október 22., kedden 16:00 órai kezdettel városi sétát szervezünk, amelyen a résztvevők a kolozsvári 1956-os emlékhelyekkel ismerkednek meg. Az érdeklődőket Farkas György nyugalmazott vegyészmérnök, egyetemi tanár vezeti, aki az 1956-os forradalmat diákként élte meg. Találkozás a Sétatéri 1956-os emlékműnél, innen indulva bejárjuk a jelentősebb kolozsvári 1956-os emlékhelyeket.
Szervező intézmény: Active Life Egyesület
Az idén ünnepelik az Aranyosgyéresi Magyar Napok 15. kiadását. A hagyomány folytatása a cél, ebben az évben a fő programokat három napra tervezik. További cél az, hogy a program megszervezésével ösztönözzék az embereket, hogy bekapcsolódjanak a közösség életébe. A program révén megszólítják a különböző korosztályú embereket. hiszen az anyanyelven történő kifejezés közösségépítő jelleggel bír. Az előadások, műsorok mindenki számára nagy élményt nyújtanak. Az előadásokba bekapcsolódnak az óvodások és az iskolások táncműsorral, énekkel, szavalatokkal, továbbá fellépnek a helyi és a vendégkórusok is. Emellett, szobrászati és festőművészeti kiállítást szerveznek és meghívnak két előadóművészt.
Szervező intézmény: Kolozsvár Társaság
2024. október 15-én, kedden 18 órakor a Kolozsvár Társaság kerekasztal-beszélgetést rendez. A kerekasztal-beszélgetés a magyar átállási kísérlet 80. évfordulója alkalmával a történelmi esemény jelenkori értékeléséről, illetve a második világháborúra gyakorolt hatásáról, a társadalmi-politikai következményekről. Meghívottak: Csucsuja István történész, a BBTE Filozófia és Történelem Karának emeritus professzora, Lőnhárt Tamás történész, a BBTE Filozófia és Történelem Karának egyetemi docense, Nagy Mihály Zoltán történész, a Bihar megyei Állami Levéltár főlevéltárosa. Beszélgetőtárs: Benkő Levente történész, újságíró, a Művelődés folyóirat főszerkesztője. Helyszín: a Báthory István Elméleti Líceum díszterme, Farkas (M. Kogălniceanu) utca 2. szám.
Szervező intézmény: Szilágynagyfalui Református Egyházközség
Idén 17. alkalommal szervezik meg Szilágynagyfaluban az Arany János Napokat. Kulturális és irodalmi programok szervezésével minden korosztályt bevonnak a rendezvénybe, hiszen a gyerekek bevonásával elérjük a szülőket is. Pénteken megrendezik a Toldi Miklós ügyességi versenyt az I-VIII. osztályosoknak. Szombat délelőtt lesz az I-IV osztályosok Versmondó versenye, tematikus rajzverseny az I-VIII. osztályosoknak és Nyelvművelő vetélkedő a VII.-VIII. osztályosoknak. Szombat este kulturális műsor lesz a Művelődési házban.
Vasárnap ünnepi istentiszteletre kerül sor a templomban, melynek keretében Laczkó Vass Róbert kolozsvári színművész és Csergő Domokos verses-zenés előadását hallgathatják meg az érdeklődők. Végül megkoszorúzzák Arany János mellszobrát.
Szervező intézmény: Maroshévízi Magyarok Egyesülete
A IV. Őszi Napok Maroshévízen elnevezésű kulturális rendezvénysorozat egy hagyományőrző regionális program, amit idén már harmadik alkalommal szerveznek meg. Előző évek tapasztalataiból kiindulva Hargita megye északi régiójának szüksége van ilyen jellegű megmozdulásokra. A visszajelzések alapján évről évre sikeresebb rendezvényekről beszélhetünk. Az előző évek programsorozataira nagy számban látogattak el a környékbeli településekről is. Az ilyen jellegű rendezvénysorozatok példamutatóak és ösztönzőek lehetnek. Az egyre apadó helyi fiatalságnak is jövőképet formálhat és tudatosíthaja bennük, hogy szórványban a magyar identitás fennmaradásáért a gazdasági tényezők mellett szükségesek az ilyen jellegű kulturális események is.
Szervező intézmény: Székelymuzsnai Nők Egyesülete
Napjaink digitalizált világában a Székelymuzsnai Nők Egyesülete szeretne minél több alternatívát kínálni a helyi ifjúság számára, például olyan foglalkozások formájában, ahol megtapasztalhatják a személyes társas kapcsolatok jótékony hatásait. Ennek egyik jó eszköze lehet a helyi Közösségi Házban induló "Gémklub"elnevezésű ifjúsági társasjáték és olvasó klub, ahol tematikus alkalmakon végre össze lehet ülni és együtt játszani, együtt tanulni játékosan. Hiszen játszani jó és játszva tanulni még jobb. A projekt célcsoportja a helyi óvodásoktól kezdve, a helyi elemi iskolások és a helyi általános iskolások csoportja, valamint a faluhoz kötődő, elszármazott gyerekek, akik ebbe a korcsoportba tartoznak.
Szervező intézmény: Hajdina Kultúrális Egyesület
A Hajdina-mozgalom 25 éve kezdte el első lépéseit a kulturális, hagyományápoló szolgálat oltárán Marosludas-Andrássytelepen. A város a folklórvilág kis központja lesz a 22. Kárpát-medence Gyöngyei Folklórtalálkozó napján.
A magyar néptánc igen színes palettája kerül terítékre: tájegységek táncai, zenéje, éneke, viselet gazdagsága. Megannyi tevékenységük a megmaradás, magyarságtudat, folklórfeltárás bemutatás által kapott, kap helyet határon belül és túl. Vendégeik közös előadásai révén mérlegelhető, méltatható a Hajdina eddig elért eredményes tevékenysége.
Szervező intézmény: Avasújvárosi "Négy Kőmalom" Kulturális Egyesület
A néptánccsoport 2005-ben álmodta meg a ’Csűrdöngölő’ néptánc- és nótaestet, amit a helyi falu múzeum udvarán rendeztek meg. Azért kapta ezt a nevet, mert a falumúzeum udvarán található egy csűr, ahol a fiatalok táncolnak és mozdulataikkal ’döngölik’ a földet. Idén is megrendezésre kerül az esemény, szeptember havában, ahol a gyerekek táborokban tanult néptánctudásukat és népdaléneküket bemutathatják a szülőknek. A rendezvény nem csak hagyományőrző jellegű, hanem közösségfejlesztő is. Természetesen mindezekhez elengedhetetlen a hagyományos muzsika, amelyet egy népi együttes biztosít.
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570