Szervező intézmény: Pro Provincia Egyesület
A táborban élménypedagógiai módszerekkel ismertetünk meg különböző kézműves technikákat ( origami, gyöngyfűzés, bábkészítés, batikolás, csomózás) 30 fiatalnak a Székely-Mezőségről (Mezőmadaras, Mezőbánd, Szénáságy, Fekete). A tábor a munkák kiállításával zárul. A táborzárón fellép a mezőmadarasi Árvalányhaj néptánccsoport , a marosvásárhelyi Üver zenekar és a Fagyöngy citeracsoport.
Szervező intézmény: Monografia Alapítvány
Néptánc-népzenetáborunk eredménye annak az egész tanévben mûködõ oktatási folyamatnak, mely már több mint 15 éves múltra tekint vissza. A táborban a tevékenység minden nap 4 órai tánctanításból és ezzel párhuzamosan 4 óra hegedû-oktatásból és 2 óra furulya-oktatásból tevõdik össze. A tábor a résztvevõknek ingyenes.
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Schola Egyesület
Szervező intézmény: Abrudbányai és Verespataki Magyar Kulturális Egyesület
A már harmadszorra megszervezett kulturális esemény célja kiemelni a vidék és a város multikulturális jellegének gazdagságát és jótékony hatását, az egymás iránti tisztelet, az interetnikai és az interkulturális kapcsolatok fontosságát, mely egy Európai Uniós tagországban természetes kell, hogy legyen. A ilyen jellegű kulturális rendezvény megvalósítása hasznossá válhat nemcsak a város kis létszámú magyarságára nézve, hanem az általános értelemben vett városi közösségre nézve is, sőt az egész vidékre jó hatással lenne. Célunk az, hogy Abrudbánya magyarságának életében megállítsuk az asszimiláció folyamatát, legalább olyan szinten, hogy magyar származását senki ne érezze hátrányosnak. Véget szeretnénk vetni annak az általánossá vált átkos gondolkodásnak, hogy a helyi magyarság beolvadásra van kárhoztatva. Egyesületünk ezzel a céllal született meg és ennek érdekében szeretne rámutatni egy olyan hagyományőrző kulturális program fontosságára, amelyben nem elhatárolódni szeretne, hanem inkább az egyre gazdagabb és sokszínűbb interkulturális viszonyok ápolását tűzné ki céljául. Ilyen értelemben kapna helyet a programban a magyar mellett a román és a szász népi muzsika és tánc. Egy olyan nap megünneplését tervezzük, melynek megvalósítása esetén az öntudat, a felelősség, a kölcsönös tisztelet, minden a maga helyére kerülne.
A RENDEZVÉNY PROGRAMJASzervező intézmény: Sepsiszentgyörgyi Ifjúsági Sport Egyesület
A Sepsi I.S.E. 2012-ben alakította meg új szakosztályát, a bicikli szakosztályt. Ennek a szakosztálynak az aktiv tagjai szerveznek egy két napos biciklitúrát a Sepsi Zöld Úton, melyre az országból bárhonnan jelentkezhetnek résztvevők, elsősorban azok, kik ifjúság és sport terén tevékenykednek. A program célja a kerékpározás, mint életforma népszerûsitése, valamint az aktiv szabadidős tevékenységek fontosságának hangsúlyozása. A két napos túra alatt a résztvevők bejárják a Sepsi Zöld Út egy 50 km-es szakaszát, Bikkfalván tartván éjjszakai pihenőt. Ennek a pihenésnek is különös szerepe van, hisz a részvevők megismerhetik azokat a tömeges kerékpározási lehetőségeket, melyeket továbbadhatnak saját környezetükben élöknek. Ez biztositja a projekt továbbélését, folytonosságát országszinten.
Szervező intézmény: Csíki Székely Múzeum
Gyermekfoglalkozások, séta a vár körül, kávéházi hangulat, színházi előadás, koncertek, éjszakai filmvetítés – kihagyhatatlan programokat kínálunk június 23-án Múzeumok Éjszakájára, mindezt ingyenesen. Harmadik alkalommal várjuk a közönséget a Múzeumok Éjszakájára, hogy az év legrövidebb éjszakáját együtt ünnepeljük. A nyári napforduló tűzünnepét világszerte Szent Iván napjának előestéjén tartják, június 23-áról 24-re virradó éjszaka, így napra pontosan szervezhetjük meg a rendezvényt. Célunk, hogy minél többen térjenek be ezen a napon a múzeumba, nyerjenek betekintést a muzeológusok és restaurátorok munkájába, majd szórakozzunk együtt.
Program:Szervező intézmény: Bojzás Egyesület
A Bojzás Egyesület által szervezett Ifjúsági néptánctábor programjának célja egy tábor szervezése csíkvidéki fiataloknak, amelyben úgy kezdők, mint haladók megismerkedhetnek a felcsíki és a gyímesi néptánc, népdalok, népi kultúra alapjaival. A táborban oktatók neves szakemberek vesznek részt. Úgy véljük, a hagyományőrzés az identitásunk megőrzésének egyik legfontosabb eszköze. Ezért fontos, hogy azok a fiatalok, akik esetleg még nem néptáncolnak, megismerjék ezt, rájöjjenek arra, hogy táncolni jó, de hogy azért ez több, mint csak tánc. Hiszen a néptánc közösséget épít, tart össze. A táborban mintegy 100 fiatalnak nyújtunk lehetőséget néptánc és népzene tanulásra.
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Kalibáskő Gyermekvilág Egyesület
Célja megismertetni és megszerettetni a hagyományos életmódot, a természetes alapanyagokból készült egyszerű ételeket, a környezetkímélő és természetes anyagokból készült használati- és dísztárgyakat, az elkészítés módját és a használt szerszámokat, eszközöket.
A projekt 7 nap alatt végigkíséri „egy kerek esztendő” kiemelt eseményeit, ünnepeit a népi hagyomány tükrében. Kezdve a húsvéti ünnepkörrel, Szent György napján, Szent Márton napján, Luca napján keresztül, adventtel és a karácsonyi ünnepkörrel bezárólag. Teret kapnak a szokások, hiedelmek és babonák, de a hangsúly a kézműves foglalkozásokra kerül: tojásírás kesicével, a gyapjú feldolgozása, szőttesek és nemeztárgyak készítése, bútorfestés, fafaragás és fazekasság. A programban helyet kapnak az ünnepekhez és évszakokhoz kapcsolódó hagyományos népi ételek.
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ
2012. június 17.-én megnyitja kapuit Gyergyószárhegyen, a XIV. „Táltos” Kézműves Műhely Tábor. A rendezvény a helyi kulturális élet palettáján már az elvárás szintjén él. Nem csak a helyi pedagógusok érdeklődnek vakációs programjaik kapcsán, hanem a magyarországi kézműves és néprajzi egyesületek jelezték látogató szándékukat. A tábort továbbra is a Gyerygószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ szervezi, mint a Hargita Megyei Tanács költségvetéséből működő intézmény. Táborvezető Kis Portik Irén, néprajzkutató.
Fő cél a leggazdagabb gyűjtemények gyarapítása, melyek egyben, egyedi jellegüknél fogva az intézmény tekintélyét öregbítik, s a célirányos etno-turizmust Szárhegyre irányítják. Ilyen az úrihímzés gyűjtemény, amit négy varróasszony munkája fog teljesebbé tenni, a tojásírás ahol ugyancsak négy tojásíró mester fog tevékenykedni, a csipkeveréssel és csipkevarrással egy-egy mester fog dolgozni, a torockói vetett ágyhoz a lepedőt fogja idén elkezdeni a RMNSZ kitüntetettje, két napra ugyan de visszatér a táborba a rézműves mester is.A tábor alatt négy néprajzkutató fog részt venni, az egyik könyvbemutatót is fog tartani.Az első hét végét záró vasárnapon táborozóinkat tanulmányi kirándulásra visszük.
Program:
6:00 indulás Szárhegyről,
Gyergyószentmiklós
7:30 – 8:00 reggeli – Agyagfalva – 1848-as emlékmű, – koszorúzás,
8:00 – 8:30 Nagy-galambfalva – református templom
9:00 – 10:30 Székelykeresztúr – Gyárfás kúria, Múzeum,
11:00 – 12:00 Fehéregyháza, koszorúzás – Ispánkút,
12:30 – 14:30 Segesvár, séta a várban evangélikus templom, séta a városban
Vissza Székelykeresztúrra,
15:30 – 16:30 Énlaka unitárius templom
Etéd,
17:00 – 18:00 Siklód falukép
18:30 – 20:00 Kőrispatak Szalmakalap Múzeum és estebéd,
20:30 – 21:00 Bözödújfalu víztároló
Erdőszentgyörgy,
Szováta,
Parajd,
23:00 érkezés Szárhegyre
Kézműves mesterek a XIV. Táltos Kézműves Műhely Táborban:
László Gyula, tojáspatkoló – Markaz (HU)
Kárpáti Éva, tojásdíszítő – (HU)
Marton Emőke, tojásíró – (HU)
Fehér Gizella, tojásíró mester – Gyergyócsomafalva
Vajda Irén, hímző-mester – Nagybánya
Berze Katalin, csipkeverő – Székelyszentkirály
Szilágyi Katalin, úrihímzés készítő – Gyergyószentmiklós
Váradi Katalin, úrihímzés készítő – Gyergyószentmiklós
Rusu Anna, úrihímzés készítő – Gyergyószentmiklós
Barabás Krisztina, úrihímzés készítő – Gyergyószárhegy
Ráduly Anna, úrihímzés készítő – Gyergyószárhegy
Tölgyesi Béla, rézműves – Gyergyószentmiklós
Kis Dénes, műszaki ügyeletes – Gyergyószentmiklós
Kis Portik Irén, néprajzkutató-táborvezető – Gyergyószentmiklós
Előadók:
Kakas Zoltán: Háromszéki írott tojások – könyvbemutató
Tölgyesi Emőke, székelyföldi legendárium ismertetése – Gyergyószentmiklós
Kis Portik Irén: Ambivalens jelképek a székely tárgyi kultúrában
Kis Portik Irén: „Székely vonalkód” – illetve a zsákokról egy kicsit másképp
Szervező intézmény: HÍD - Szebeni Magyarok Egyesülete
Idén harmadik alkalommal szervezünk Nagyszebenben magyar jellegzetességeket, hungarikumokat bemutató eseményt. Az előző években szervezett rendezvénysorozat nagy sikerére és visszhangjára való tekintettel az idei programsorozat összeállításakor kiemelt magyar értékekre helyeztük a hangsúlyt. Első kitűzött célunkat már sikerült elérnünk: az esemény bekerült a térség hivatalos műsorai közé, mint ahogyan a novemberi Ars HUNGARICA magyar kulturális fesztivál is. Pénteken Birinyi János, a Hungarikum Szövetség elnöke a Hungarikum napok meghívottja, szombaton a szabadban fogunk hungarikumokat bemutatni, majd vasárnap este a Thalia Filharmónia ad otthont a Közös otthonunk a zene című különleges koncertnek, amelyen a Nemzeti Filharmónia Zenekara lép fel Kocsis Zoltán vezényletével.
Péntek – 2012. június 15.-Thalia Kisterem
Szervező intézmény: Erdélyi Múzeum Egyesület
Az EME I. (Bölcsészet-, Nyelv- és Történettudományi Szakosztálya) a vándorgyűlések jegyében tervezi meg nagyenyedi tudományos napjait különös tekintettel a fiatalabb korosztályra és az egykori Bethlen-tanoda értékes anyagokat őrző könyvtárára. Június 14-én ismerkedés a könyvtár kincseivel (dr. Győrfi Dénes könyvtáros vezetésével) és az iskola diákjainak, kutató tanárainak munkáival, délután 18 órától a Dr. Szász Pál Magyar Közösségi Házban az EME tagjai és a helyi kutatók műhelytanácskozáson mutatnak be új tudományos eredményeket (meghívott: dr. Buzogány Dezső). Másnap a könyvtári kutatómunka folytatódik, 17 órakor városnézés Józsa Miklós nyugalmazott magyartanár vezetésével a záró megbeszélésre június 16-án 19 órakor kerül sor a Kollégiumban (meghívott: Dvorácsek Ágoston tanár, tudományos diákkör-vezető). Torockói kirándulás zárja az enyedi tanumányi napokat. A rendezvény támogatója az RMDSZ és a Communitas Alapítvány.
Az Enyedi tanulmányi napok programjaSzervező intézmény: KVART Egyesület
Az első alkalommal megrendezett Kéne valaki elnevezésű rendezvény egy Dsida versnek a címéről kapta a nevét. A rendezvényünk arra az elképzelésre épült, hogy egyszerre több százan olvassunk fel egy magyar – Kolozsvárhoz kötődő – költőnek a versét. Az előkészítés során felkeresünk minden olyan kolozsvári iskolát, ahol magyar nyelvű oktatás folyik, arra kérjük a diákokat, hogy egy nagyszünetben jöjjenek le az udvarra és közösen olvassunk fel egy-két verset. A tavalyi évben a tanárok elmondták, hogy ők még ilyet nem láttak, hogy a diákok ennyit olvasnának verset . Talán ez az egyik legfőbb eredmény, amit a tavaly elértünk és amint idén szeretnénk megismételni. Az idei rendezvényre Kányádi Sándor verseiből válogatunk. A közös versmondást követően a Kaláka Együttes koncertjére kerül sor, akik amikor hallottak a kezdeményezésről, örömmel vállalták a kolozsvári fellépést.
Szervező intézmény: Vendor Sport Klub
Célunk, hogy gyerekeinknek egy rangos rendezvényt nyújtsunk, ahol a megmérettetés mellett a szórakozás, a jó hangulat a kötelező.
Szervező intézmény: Moldvai Csángómagyarok Szövetsége
A program alapvető célja, hogy a Csíkszeredai Csángó Bentlakás Diákjai, valamint a Bentlakásban továbbtanulni vágyó Diákok együtt töltsenek egy tartalmas hétvégét, amely során játékos vetélkedők, kirándulások, szabadidős programok segítségével tegyük színesebbé, gazdagabbá a Csángó Bentlakás közösségi életét. Az elmúlt év pozitív tapasztalataiból kiindulva szeretnénk ismét megszervezni ezeket a napokat, hozzájárulva ahhoz, hogy Diákjaink komfortosabbnak, tartalmasabbnak érezzék a csíkszeredai bentlakáslétet. A közös feladatok megoldása közösségformáló erővel bír. Fontosnak tartjuk, hogy a szervezésben, a programok kialakításában a lehető legnagyobb részt vállaljanak Diákjaink is, így tudatosítva bennük az önszerveződés, a felelősségvállalás fontosságát. Célcsoportunk a Bentlakás jelenlegi és jövőbeni lakói, 14-19 év közötti diákok.
II. Csángó Bentlakás Napok – programjaSzervező intézmény: Szitakötö Egyesület
Szeretettel meghívjuk, vegyenek részt a VII. Hargita Kupa országos repülő-, rakétamodellező versenyen, amelyet Székelykeresztúron rendezünk 2012, június 08-10 között. A csapat összetétele 4 versenyző gyerek és 1 kísérő.
A verseny programja:400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570