Szervező intézmény: Csipike Egyesület
A Magyar Népmese című mesetábor második szakasza az állatmeséket bemutató szakasz, aminek címe TÜCSÖK ÉS HANGYA (első szakasz a varázsmesékről szólt, egy évvel korábban zajlott). A program célja megismertetni és megszerettetni saját mesevilágunkat, a magyar népmesét, ezen keresztül elültetni a magyar lelkület szikráit, példaképeket mutatni a kicsinyeknek, kitartásra, bátorságra, az ész használatára és önzetlen segítőkészségre nevelni őket.
Az erdei iskola ruhatárából a hősök jelmezt választanak. A dramatizálás segít a memorizálásban, fokozza az átélést és fejleszti a beszédkészséget. Ezen játékos gyakorlatok során nő a gyerekek önbizalma, bátorsága.
A dramatizálás másik módja, a bábozás is napirendre kerül, ami több készséget fejlesztet. Kirándulások során begyűjtött terméseket és mindenféle bábkészítésre alkalmas darabot kombinálunk össze természetes anyagokkal, amilyen a gyapjú, kender, textil. Mindez megmozgatja fantáziájukat és kreativitásukat, fejleszteti a kézügyességet. Mindennaposak a kirándulások, a kézműves tevékenységek és a játék, dramatizálás, mesehallgatás.
A kicsinyek amellett, hogy tele élménnyel tértnek haza, meg tudják nevezni az állatmese jellemzőit, fel tudják sorolni a megszemélyesített figurák jellemvonásait, viselkedési szokásait , meg tudják különböztetni az állatmesét a varázsmesétől és a többi mesétől , tudnak egyszerű, természetes anyagokból bábot készíteni.
Szervező intézmény: Erdélyi Kárpát Egyesület Marosvásárhelyi Osztály
Az Erdélyi Kárpát-Egyesület Marosvásárhelyi Osztálya szeptember 20 és 21-én VIII.-dik alkalommal szervezi meg a Teleki Samu emlék- és teljesítménytúráját. A résztvevők a Görgényi-havasok vadregényes tájain próbálhatják ki erőnlétüket és teljesítőképességüket.
Szervező intézmény: Szilágyság Kulturális Egyesület
A Szilágyság Kulturális Egyesület megalakulása óta minden ősszel a megyeközpontban, Zilahon szervezi meg a Szüreti hagyományörző napot. A rendezvény elsődleges célja, hogy lehetőséget biztosítsunk a szilágysági magyaroknak a találkozásra, az ismerkedésre, olyan rendezett körülmények között, ahol megerősödhet bennük az egymáshoz való tartozás érzése, a nemzeti identitásuk. A rendezvényen 54 szilágysági magyarok által is lakott település képvisleteti magát egy bemutató standdal, akik meghívják a településükről elszármazottakat, hogy egy nap erejéig egy központi helyen találkozzanak és ünnepeljenek. A kéttucatnyi szilágysági néptánccsoport fellépése mellett, a programban a gasztronómiai vetélkedő és a szórakoztató, humoros előadások is helyet kapnak.
A Szilágyság Kulturális Egyesület és a Szilágy Társaság szervezésében szeptember 20–21. között kerül sor a Szilágysági Magyar Napokra és a Szüreti Hagyományörző Napra. Idén kétnaposra nőtte ki magát a kulturális esemény, amelynek a hagyományokhoz híven Zilah ad otthont.Szervező intézmény: Magyar Újságírók Románia Egyesülete
Nagykárolyban a felújított Károlyi-kastély a környék egyik attrakciója, fontos szerepet tölt be a kisváros turizmusának fejlesztésében. Jelenleg a népszerűsítési lehetőségek egyikét sem használják ki Nagykárolyban – és ez fokozottan igaz a hazai magyar médiafelületekre: csak elvétve vannak a hazai magyar sajtóban Nagykárolyról és környékéről vagy a kastélyról készült (akár reklám-)riportok. Célunk ezen változtatni. A szakmai tanácskozás felhívja a célcsoport – az erdélyi magyar újságírók – figyelmét a helyi turizmusban rejlő lehetőségekre, a bemutatható pozitív példákra és szembesít a jelenlegi sajtóhelyzettel.
Épített örökség: a kulturális turizmus és népszerűsítési lehetőségei
MÚRE-tanácskozás
Szervező intézmény: Magyar-magyar Gazdatalálkozó
Az egyesület nagy hangsúlyt fektet a gazdák képzésére, a hazai és nemzetközi szimpozionokon való részvételre, valamint a nemzetközi szakember találkozók megszervezésére. Az egyesület XV. alkalommal szervezi meg a Magyar-magyar Gazdatalálkozót és konferenciát. A program célkitűzései: közelebb hozni egymáshoz a határ menti térségben élő gazdákat, civil szervezeteket; a határ menti együttműködés előmozdítása; pontos tájékoztatást nyújtani az aktuális pályázati lehetőségekről, programokról; kapcsolatot teremteni hazai és külföldi agrár szakmai szervezetekkel, megteremteni az információs rendszert.
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Magyarnemegyei Reforámus Egyházközség
Nőszövetségeink arra hivatottak, hogy gyülekezeteink feladatvégzését segítse, hitüket erősítse és misszió munkáikban részt vegyen. Az Észak-Régiós Nőszövetség konferenciája is, hasonló gondolatok köré építi fel a magyarnemegyi találkozót.Tapasztalatból tudjuk, hogy a szórványban élő közösségek egy-egy ilyen találkozón, erőt és biztatást nyernek a mindennapokhoz. Ezek a találkozók fontosak, hitük, vallásosságuk, kultúrájuk és magyar nyelvünk szempontjából is. Az önálló rendezvény szervezése segíti a református öntudat ápolását, az együvé tartozást.A konferencia hasznos a közösség tudatosítására, fejlesztésére és a valláserkölcsi nevelés támogatására. Megtanít kezelni a magányos öregek, betegek, árvák, sok gyermekes családok, hátrányos helyzetű személyek anyagi és erkölcsi támogatására.
A nap programja:Szervező intézmény: Horváth János Társaság
A Horváth János Társaság idén tizenharmadik alkalommal rendezi meg a nemzetközi Kórusfesztivált. Ezzel a rendezvénnyel őrizni kívánjuk hagyományos népi dalainkat, kórusműveinket, átadni a fiataloknak és a lakosság kulturális igényét is kielégítjük. Jó alkalom a környékünkön lakó kórusok közös bemutatkozására és a kapcsolattartásra az anyaországi kórusokkal, népdalkörökkel. Célcsoportja a kórusműveket, nótákat dalokat szerető kórustagok és hallgatóság.
Szervező intézmény: Országos Dávid Ferenc Ifjúsági Egylet
A rendezvény fő célja, hogy a fiatalok jobban megismerjék az körülvevő természetet, megszeressék azt, hogy majd később tudatos cselekedeteikkel védjék meg. Célcsoportunk az egyletes korosztályú fiatalok (13-18 év). A rendezvény egy épp aktuális témát ölel át amelyet a hétvége során előadások, beszélgetések, műhelymunkák alatt boncolgatnak a résztvevők. Sor kerül emellett szemétszedésre, túrákra és a környezettudatos életmód népszerűsítésére a falubeliek körében.
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Várad Kulturális Folyóirat
A harmadízben sorra kerülő HolnapFest az 1908-ban alapított a Holnap Irodalmi Társaság, illetve A Holnap versantológia szellemiségét, újító hatását kívánja a jelen kulturális közegében megőrizni, a holnaposok örökségét a mai kulturális kínálat részeként kezelni. A HolnapFest a váradi kulturális-irodalmi hagyományokra támaszkodva hívja fel a városlakók figyelmét a ma születő értékekre. Az idei programban előtérbe kerül a második holnapos antológia, melynek idén lesz a 105. évfordulója. A holnapos szerzők közül az idén a Miklós Jutkára való emlékezés kerül az előtérbe.
HolnapFeszt a Fő utcai galériábanSzervező intézmény: E.R.Sz.I. Egyesület
S.U.F. 2010-ben startolt, aminek az ötletét Sepsiszentgyörgy testvérvárosának, Veszprémnek egyik főrendezvénye a Veszprémi Utcazene Fesztivál adta. Az évről évre egyre nagyobb népszerűségnek örvendő ingyenes projekttel a szervezők, az E.R.Sz.I. Egyesület a változatos stílusú, főleg akusztikus zenét igyekszik népszerűsíteni azáltal, hogy a közönség "testközelben", az utcán és kisebb szórakozóhelyeken tudja hallgatni a produkciókat. A szervezők másik célja az, hogy az Európa más országaiban sok túristát vonzó, hasonló rendezvénnyé fejlessze a S.U.F.-ot, ezzel is növelve Sepsiszentgyörgy turisztikai vonzerejét. Az idei fesztivál szeptember 11.-től 14.-ig várja a látgatókat igazán gazdag és érdekes produkciókkal.
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
A Mezőmadarasi Dr.Szekeres János vendégházban és a Művelődési Házban szervezünk egy 10 napos képzőművészeti kulturális rendezvénysorozatot 20 képzőművész részvételével. Célunk bevonni a helyi embereket, fiatalokat és gyerekeket a rendezvénysorozatba és megmozgatni a helyi kulturális életet, megismertetni velük a mai képzőművészetet. Gyerekeknek és fiataloknak egyaránt szervezünk a tábor ideje alatt foglalkoztató tevékenységeket a képzőművészet terén, valamint képzőművészetről szóló filmek bemutatásával megismertetjük híres alkotók és alkotások történetét. A meghívott művészeknek lehetőségük adódik megismerni ezt a tájegységet és népszerűsíteni a Mezőség értékeit az itt született munkákban, amiket majd bemutatunk a kiállítások során a nagyvilágban.
Szervező intézmény: Hebe Alapítvány
A Tamási Áron Gimnázium keretében működő Gereben néptáncegyüttes tanulói heti rendszerességgel vesznek részt néptáncoktatáson, melynek keretében elsajátítják az erdélyi táncdialektusok alapjait. Az edzőtábor keretében napi hat órás edzőprogram lehetőséget biztosítana a Küküllő menti táncrend elsajátítására, elmélyítésére, gyakorlására, illetve az edzőtábor végére egy koreográfia összeállítására, melyet a tábor végén bemutatnának a szülők számára szervezett kulturális eseményen. Ugyanakkor a tábor keretében szervezett néprajzi előadások, szemináriumok, archív táncfelvételek, gyűjtések vetítése a tanulók számára betekintést nyújtana egy letűnt kor életvilágba, amikor ezek a táncok a falusi ember mindennapjainak szerves részét képezték, életének meghatározó eleme volt.
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Bogátalji Mozgalom Csíkrákos és Göröcsfalva
Szervezetünk a helyi igényekre válaszolva egy olyan tematikus napot szervez a Kisboldogasszony Falunapok keretén belül, mely értéket teremt és közvetíti a lakosság számára. Idén harmadik alkalommal szeretnénk megrendezni a kultúrális napokat. A programsorozatban többek között be szeretnénk mutatni egy helyi fiatal tehetséget.
Szervező intézmény: Szilágybagosi Bánffy Kulturális Egyesület
Az esemény fő célja a helyi és kistérségi hagyományok ápolása és életben tartása, valamint a helyi és a térségben élő emberekkel való megismertetése. A kétnapos rendezvény fő tevékenységei: hagyományőrző néptánccsoportok, énekesek fellépése a rendezvényen, illetve hagyományos termékek vagy művészeti alkotások kiállítása. A rendezvényen nagy hangsúlyt fektetünk a helyi emberek igényeire, ügyelve arra, hogy minőségi kulturális programot rakjunk össze. Az esemény idén 11-ik alkalommal kerül megrendezésre 3 év kihagyás után.
Szervező intézmény: Zsoboki Bethesda Egyesület
A zsoboki Bethesda Szórványközpont 20 éves jubileumi ünnepségét 2014 szeptember 6 -án szervezzük meg. E jubileumi ünnepség eredményeként találkozhatnak az évek során elszármazott volt lakók, ugyanakkor a jelenlegi gyermekeink is megismerhetik azokat, akik innen "indultak", láthatják eredményeiket, az életben való boldogulásukat. A program keretén belül a hálaadó istentisztelelet követően kulturális programot szervezünk a résztvevők tiszteletére, egyrészt a Szórványközpont lakói és a helybéli iskola tanulói résztvételével, másrészt meghívott előadóművészek fellépésével. Egy kiállítást is tervezünk ebből az alkalomból a Zsobokon 18 éve megrendezett festőtábor anyagából, mely a Bethesda Szórványközpont tulajdonát képezi.
Csatolt dokumentumok, képek:
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570