Szervező intézmény: Karácsony János Alapítvány
Az idén XXV. alkalommal kerül megrendezésre népszerű szavalóversenyünk, amelyen 11-12 erdélyi és 2-3 magyarországi középiskola legtehetségesebb versmondói vetélkednek. Céljaink: a versmondásban való önkifejezés művelése, költőink őszi tematikájú lírai gyöngyszemeinek népszerűsítése, a művészi igényességre való nevelés, a tehetséges diákok önbizalmának nevelése.
Szervező intézmény: Areopolisz Egyesület
Udvarhelyen 2007-től évente szervezzük a Magyar Tudomány Napját. A programot ismeretterjesztő konferencia, az előadásokat tartalmazó évkönyv bemutatója és gálaest alkotja, melynek keretében átadásra kerül az „Udvarhelyszéki Tudományért” díj (bronz kisplasztika, Sánta Csaba szobrászművész alkotása és tudományos tevékenységet elismerő oklevél). A rendezvény célja felhívni a figyelmet, hogy vidéken, távol a kutatóközpontoktól is lehet és kell tudományos kutatásokat végezni. Igyekszünk hidat teremteni a kutatók és a tágabb közönség közt.
A két napra (2014. november 7-8.) terjedő rendezvény keretében könyvbemutatót, kiállításmegnyitót, tudományos ismeretterjesztő konferenciát ajánlunk az érdeklődőknek. A rendezvény programpontját képezi a szombat délutáni gálaest, melynek keretében átadásra kerül az Udvarhelyszéki Tudományért díj is. A díj az Areopolisz Egyesület által kiállított oklevélből és egy bronz kisplasztikából áll. Ez utóbbi Sánta Csaba szovátai szobrászművész alkotása. 2007-ben Dávid László művészettörténész, 2008-ban Balla Árpád orvos, 2009-ben Benkő Elek, a keresztúri múzeum egykori régésze, 2010-ben Biró G. Albert matematikatanár, 2011-ben Szabó Kálmán Attila tanár, 2012-ben Zepeczaner Jenő nyugalmazott muzeológus, 2013-ban Hubbes Éva, a Haáz Rezső Múzeum Tudományos könyvtárának nyugalmazott könyvtárosa vehette át a díjat.
A rendezvény részletes programja:
November 7., péntek
18.00 - Könyvbemutató
Helyszín: Székelyudvarhely, Városi Könyvtár, Látvány- és hangzóanyag részleg
Az Areopolisz történelmi és társadalomtudományi kutatócsoport 13. évkönyvének
bemutatója. A kötetet ismerteti dr. Gidó Csaba történész.
- Kiállításmegnyitó
Róth András Lajos: Díszcímlap, illusztrált címlap, allegorikus címlap
November 8., szombat
Könyvtári különgyűjtemények. Könyvgyűjtők, hagyatékok, tékák.
(tudományos ismeretterjesztő konferencia)
Helyszín: Székelyudvarhely, Városi Könyvtár, Látvány- és hangzóanyag részleg
9.50 – Megnyitó
10.00 – 10.30 – dr. Bernád Rita
(Gyergyószentmiklós, Gyulafehérvári Érseki és Főkáptalani Levéltár)
A gyergyói főesperesség régi könyvtárának megújulása
10.30 – 11.00 – Gordán Edina
(Enyed, Bethlen Gábor Dokumentációs Könyvtár)
A Bethlen Gábor Dokumentációs Könyvtár múltja és jövőbeni feladatai
11.00 – 11.30 – Muckenhaupt Erzsébet
(Csíkszereda, Csíki Székely Múzeum)
A csíksomlyói ferences könyvtár ősnyomtatvány gyűjteménye
11.30 – 12.00 – Bányai Réka
(Marosvásárhely, Teleki-Bolyai Könyvtár)
Az egykori székelykeresztúri unitárius gimnázium könyvtára a Teleki Tékában
12.00 – 12.30 – Gyenge Gabriella
(Sepsiszentgyörgy, Székely Nemzeti Múzeum)
Régi könyvek gyűjteménye a Székely Nemzeti Múzeumban
12.30 – 13.00 – Csikós Júlia
(Sepsiszentgyörgy, Székely Mikó Kollégium, Gróf Teleki Domokos Könyvtár)
Szigethi Gyula Mihály könyvgyűjteményének a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó
Kollégium Gróf Teleki Domokos Könyvtárába került kötetei
13.00 – 13.30 – Róth András Lajos
(Székelyudvarhely, Haáz Rezső Múzeum Tudományos Könyvtára)
Miksa László gyűjtemény. Az önszórakoztatástól a társadalmi kritikáig
18.00 óra – Záróünnepség
Helyszín: Székelyudvarhely Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala, Szent István Terem
Zenés köszöntő: Riverenza régizene együttes
Az Udvarhelyszéki Tudományért Díj átadása.
Rendezvényünket Székelyudvarhely Város Önkormányzata, a Communitas Alapítvány és a Városi Könyvtár támogatja. Az Areopolisz. Történelmi és társadalomtudományi tanulmányok 13. kötet kiadási költségeit a Bethlen Gábor Alap támogatta.
Szervező intézmény: Lajtha László Alapítvány
A Lajtha László Alapítvány és a Háromszék Táncegyüttes évről-évre nagy sikerrel rendezi meg a Népzene- és néptánctalálkozót Sepsiszentgyörgyön. Az immár 25 alkalommal megszervezett rendezvény az erdélyi népi kultúra egyik végvárának szerepét tölti be. A rendezvény szerepe kettős: egyrészt felbecsülhetetlen értékű folklóranyag gyűjtésére nyújt lehetőséget, megörökítve és életben tartva a tánc- és zeneanyagok élő átadását különböző nemzedékek között. Másrészt találkozások alkalmát biztosítja szakemberek, adatközlők és egyszerű emberek között, ezáltal mintegy a népi kultúra követének szerepét tölti be, programjai által megismertetve, megszerettetve hagyományos népi műveltségünket, folklórkincseinket városunk polgáraival és vendégeivel.
Szervező intézmény: KMDSZ - Kommunikációs Szakosztály
A gólyatábor a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció és Közkapcsolatok szakán tanuló elsőéves hallgatók beavató hétvégéje, mely megszervezésére idén Bogártelkén kerül sor november 7-9 között.A gólyatábor fő célja, hogy az elsőéves diákok megismerjék egymást, összerázódjanak, ezáltal aktív és lendületes csapattá formálódjanak. Emellett a gólyatábor a szak három évfolyama közti kapcsolat kialakulását is szolgálja. Célunkat egy színes programmal kívánjuk elérni, amely tartalmaz ismerkedő és csapatépítő játékokat, bulit, szórakozást, kikapcsolódást, de ugyanakkor hasznos ismertető előadásokat.
Szervező intézmény: Kolozs Megyei Ifjúsági Forum
November 7-9 között a Kolozs megyei Ifjúsági Fórum, a Magyar Ifjúsági Értkezlettel közösen szervezi meg Kalotaszentkirályon a MIÉRT Szórványkonferenciát. Az eseményen Erdély több megyéjéből érkeznek fiatalok, hogy több szempontból körbejárják a konferencia témájául szolgáló nagyvárosi szórvány közösségek problémáit. Az esemény célcsoportja tehát a MIÉRT tagszervezeteinek ifjúsági képviselői Erdély szerte. A három napos programban műhelymunkák, előadások és csoporttevékenységek segítségével próbálunk megoldásokat találni a nagyvárosi magyar közösségek problémáit.
Programtervezet
Szervező intézmény: Dr. Szász Pál Egyesület
Idén hetedik alkalommal fogjuk megszervezni a Nagyenyedi Magyar Kulturális Napokat. A négy napos rendezvény egy szőlészeti-borászati konferenciával indul. Második nap az Áprily-estek keretében a nagyenyedi nagycsaládok bemutatójával folytatódik, majd a harmadik napon, pénteken, bábszínház lesz a gyerekeknek. Szombaton a hagyományos szüreti bálra kerül sor. A zárónapon, vasárnap a Nagyenyedhez tartozó Felenyeden lesz református istentisztelet.
Szervező intézmény: Maros Megyei Magyar Demokratikus Ifjúsági Szövetség
Az ALTER-NATIVE Románia legrégebbi és legnagyobb független rövidfilm fesztiválja. Egyedülálló mind a térség kisebbségi magyar kultúrájában, mind pedig következetesen képviselt interkulturális nyitottságában. Célja a kisebbségi magyar filmkultúra nemzetközi elismertetése, a határon túli, magyar filmművészet színvonalának emelése, a művelődési tömegtermékektől eltérő stílusú filmalkotások népszerűsítése.A versenyprogram mellett a fesztivál programját közönségtalálkozók, beszélgetések, a legújabb magyar és román filmekből válogatott alkotások bemutatása, képzőművészeti kiállítások, koncertek, különböző filmfesztiválok és filmes főiskolák bemutatkozó műsora teszi változatossá.
Több napon át tartó filmnézés után döntött az előzsűri: 52 alkotást talált érdemesnek arra, hogy bekerüljön a 22. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál 11 órás versenyprogramjába. A Durst Györgyproducer (Magyarország), Radu Vasile Igazság vizuális művész, rendező, Schneider Tibor rendező-operatőr, Marcel Ţintar film- és színházi rendező és Tóth Orsolya producer, a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem óraadó tanára alkotta ítélőbizottság nem kevesebb mint 601 kisfilmet nézett végig, a 724 benevezett alkotásból ugyanis végül ennyi jutott el a szervező Maros megyei Madiszhoz. A versenybe szánt rövidfilmek 48 országból érkeztek. A legtöbb, szám szerint 82 alkotást Spanyolországból küldték, Németország második a sorban 81 kisfilmmel, Franciaországból 55 rövidfilm érkezett, Iránból 36, Magyarországról 33, Romániából pedig 30.
Mint ismert, négy kategóriában lehetett jelentkezni a versenyre. A beküldött alkotások közül 364 kisjátékfilm, 99 animáció, 87 dokumentumfilm és 51 kísérleti film. A szervezők szerint az animációk száma évről évre csökkenő tendenciát mutat, dokumentumfilm viszont egyre több érkezik. Végül 26 kisjátékfilmet, 18 animációt, 6 dokumentumfilmet és 2 kísérleti filmet választott be a zsűri a versenyprogramba. A nagydíjért versengő alkotások 18 országot képviselnek: 9-et Romániából küldtek be, 8 Magyarországról érkezett, Spanyolországot, Németországot és Iránt pedig 4-4 kisfilm képviseli majd a november 5-e és 9-e között a marosvásárhelyi Kultúrpalotában zajló fesztiválon.
Az Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztivál idei, 22. kiadása újra bővelkedikjó magyar játékfilmekben.
Szervező intézmény: Gyulafehérvári Református Egyházközség
A program a Gyulafehérvár térségében munkálkodó erdélyi református fejedelmek örökségét ismerteti. Az előadássorozatokból álló rendezvények fő célja: megismertetni történelmi nagyjaink munkásságát és ápolni szellemi örökségüket. A gyulafehérvári szórványban élő magyarság előtt fel kell mutatni az erdélyi fejedelmek nagyságát, fontosságát, hogy ezáltal a kisebbségben sokszor háttérbe szorított és éreztetett másságot erényként lehessen feltüntetni és ezáltal az öntudatot lehessen megerősíteni. Bethlen Gábor, Bocskai István, János Zsigmond, Báthory Gábor, Apafi Mihály. I. Rákóczi György, II. Rákóczi Ferenc olyan személyiségek, akiknek élete-tevékenysége intézményteremtésben, művelődés és gazdaságpolitikában mérhető lesz. Tervünk a gyulafehérvári szórványmagyarságnak szól.
Szervező intézmény: Nagyenyedi Református Egyházmegye
A protestáns egyháztörténetben különös jelentőséggel bír Kálvin János személyisége. Halálának 450. évfordulója jó alkalom arra, hogy egyházmegyénk lelkészei egy egynapos rendezvénysorozaton keresztül emlékezzenek a reformátorra. Az ünnepélyen az egyházmegye presbiterei, nőszövetségei, ifjúsági csoportjai egy nagyszabású közös rendezvényen hallhatnak előadást Kálvin erdélyi vonatkozású jelentőségéről. Az ünnepély egy emléktábla leleplezésével ér véget.
Szervező intézmény: Nagyenyedi Református Egyházmegye
A protestáns egyháztörténetben különös jelentőséggel bír Kálvin János személyisége. Halálának 450. évfordulója jó alkalom arra, hogy egyházmegyénk lelkészei egy egynapos rendezvénysorozaton keresztül emlékezzenek a reformátorra. Az ünnepélyen az egyházmegye presbiterei, nőszövetségei, ifjúsági csoportjai egy nagyszabású közös rendezvényen hallhatnak előadást Kálvin erdélyi vonatkozású jelentőségéről.
ÜnnepélytervezetSzervező intézmény: Rekettye Kulturális Egyesület
A tizennegyedik Nagykárolyi Tánháztalálkozó a gyermekek és családok számára rendezett programokkal indul. Délután gálaműsor keretében lépnek színpadra meghívottaink: amatőr és hivatásos táncegyüttesek, adatközlők, valamint a Rekettye 3 tánccsoportja egész éves tevékenységét új színpadi produkciók formájában mutatja be. Ezután hajnalig tartó élőzenés táncház veszi kezdetét. A táncháztalálkozó alkalmával a résztvevők száma hagyományosan a következőképpen alakul: gyermekfoglalkozásokon 150-200 fő, a gálaműsor nézőközönsége kb. 300 fő, a hajnalig tartó táncházban rész vesznek a gálaműsor fellépői (120 fő) és régiónk táncházasai (80 fő).
Szervező intézmény: Sepsiszentgyörgyi Ifjúsági Sport Egyesület
2014 október 25-én 5. alkalommal szervezi meg a Sepsi I.S.E. a 12 órás kosármaratonját, amelynek a Mikes Kelemen Líceum sportterme ad helyet Sepsiszentgyörgyön.
A rendezvényre 16 csapat benevezésére számítanak a szervezők az egész országból, ami kb. 120 főt jelent. A célcsoportot fiatal amatör sportolók alkotják, többsége 16-35 korosztályban. A rendezvény célja, hogy a fiatalokat az egészséges mozgásra ösztönözze és 12 órán keresztül folyamatosan pattogjon a kosárlabda. A kosármaraton reggel 9 órakor kezdődik és este 21 órakor ér majd véget. A benevezett csapatokat a szervezők két csoportba osztják fel feketék, illetve fehérek (ilyen színű pólókban játszodtak), akik előre kifüggesztett program szerint fognak egymással megmérkőzni.Szervező intézmény: Berekenye Ifjúsági Társaság
Célja a magyar és egyetemes színházkultúra népszerűsítése, nemzeti tudatunk megerősítése, anyanyelvünk ápolása valamint az, hogy mindenki jól érezze magát. A fesztivál legfontosabb elvárásai: a szép magyar beszéd, a fiatalos mozgáskultúra és a gondolatébresztő, kreatív színpadi megoldások.
A Berekenye Ifjúsági Társaság és a Szilágycsehi Líceum 2014-ben tizenhatodik alkalommal szervezi meg az immár hagyományossá vált diákszínjátszó versenyt, a PADIF-ot. A rendezvény 1999 óta évente sorra kerülő ifjúsági színjátszófesztivál, az erdélyi magyar diákszínjátszók találkozója. Alapvető célkitűzése, hogy régiónk fiatal műkedvelő és hagyományőrző színjátszóinak rendszeres fellépési, megmérettetési lehetőséget biztosítson. A találkozó egyben remek alkalom a résztvevő együttesek közötti ismerkedésekre, kapcsolatfelvételekre. A versenyre Erdély általános- és középiskoláinak magyar színjátszó csoportjait várjuk. Résztvevőket fogadunk Bukarestből, valamint más megyékből is. Magyarországról Békéscsaba, Nyírbátor, Szarvas diákszínjátszóit várjuk versenyen kívül.Szervező intézmény: Kalotaszeg Szülői Szövetség
A Kós Károly Kupa Körösfõ bajnokság ötödször kerül megszervezésre Kolozs és Szilágy megye különbözõ iskoláiból származó gyerekek részvételével, pontosabban Körösfõ, Kalotaszentkirály, Zsobok, Magyarkapus. Célja az I-VIII. osztályos diákok mozgásszeretetének fenntartása, valamint versenyszellemének folyamatos fejlesztése a futball által, valamint az iskolak kapcsolatainak fejlesztése.
Szervező intézmény: Bögözi Wass Albert Egyesület
2014. november 22-én, szombaton 9 órától szeretettel várunk Bögözben, hogy IX. alkalommal gyönyörködhessünk énekelni tudó tanítványaink csengő hangjában.
Ezen a rendezvényen Faragó József élete és munkássága előtt tisztelgünk, aki október 23-án 10 éve, hogy eltávozott közülünk. A dalokat, az általa gyűjtött és összeállított, 1954-ben kiadott „Moldvai csángó népdalok és balladák” című kötetéből válogattam.400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570