Szervező intézmény: Csíki Játékszín - Csíkszereda Önkormányzati Színháza
2014-ben hetedik alkalommal kerül sor az Interetnikai Színházi Fesztiválra. A vándor-rendezvény székhelye ezúttal Csíkszereda, házigazdája a Csíki Játékszín.
A nemzetiségi nyelven játszó hivatásos színtársulatok fesztiválja kétévente kerül megrendezésre Romániában, a Román Kormány Etnikumközi Hivatalának támogatásával. A cél a Romániában élő nemzeti kisebbségek nyelvén játszó társulatok szakmai találkozója, előadások seregszemléje, a nemzetiségek közös kulturális szférában való együttéléséből származó értékek kiemelése, a multikulturalitás támogatása, a kisebbségi kultúra gazdagítása.A fesztivál alkalmával 2014 október 21-26 között elsősorban magyar valamint német és jiddis nyelven játszott, sokféle műfajt átölelő színházi előadások látogatnak Csíkszeredába.Szervező intézmény: Institutio Pro Educationem Transilvaniensis Egyesület
A program célja a hálózattal kapcsolatban levő keresztény szemléletű, a felnőttképzés területén dolgozó munkatársak közötti eszmecsere elősegítése továbbképzés formájában. A továbbképzés arra fókuszál, hogy a különböző felnőtt célcsoportok (fiatal felnőttek, hátrányos helyzetű felnőttek, vidékiek, leszakadó társadalmi csoportok, stb.) fele való közelítésben (megszólítás, bevonás), a megfelelő munkaeszközök megválasztásában, a csoportmunkák megszervezésében milyen eszközök és módszerek alkalmazhatóak hatékonyan.
Szervező intézmény: Báthory Szülöi Szövetség
A kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum tanítói közössége évek óta - hagyományként - szervezi az “Üveghegyen túl” megyei népmesemondó versenyt kisiskolások számára.
A verseny megrendezésének célja egyrészt a hagyományõrzés, az olvasóvá és mesemondóvá nevelés, másrészt a gyerekek érzelmi és szociális intelligenciájának fejlesztése, és a tehetséges tanulókra való felfigyelés, odafigyelés.A vetélkedõre a kolozs megyei iskolák I-IV. osztályos tanulóit várják. A verseny társszervezője a Napsugár és Szivárvány gyermeklapok szerkesztősége. Az idei rendezvény támogatói a Communitas Alapítvány és a Báthory Szülői Szövetség.Szervező intézmény: Torzsások Turisztikai Egyesülete Gyergyószárhegy
Az egy szót se káposztavágásig! című versenyjáték Gyergyószárhegyen, évente megrendezett esemény, amelyet iskolások számára rendeznek meg az őszi Káposztavásár rendezvény keretén belül. Az esemény célja nem csupán összekovácsoló jellegében tűnik ki, hanem az ifjúságnak, a falu régi hagyományainak és szokásainak ismertetésébe is igyekszik belevonni a fiatalokat egy egynapos, hagyományörző -szórakoztató játék alatt. A verseny-játék célcsoportjául szolgálnak a község iskolásai, akik a híres szárhegyi káposztával összekötött versenyben igyekeznek eleget tenni a megróbáltatásoknak.
Szervező intézmény: Erdélyi Magyar Közművelödési Egyesület – Szeben Megyei Szervezete
Október 17-én, pénteken kezdődik a XVI. Szeben Megyei Magyar Napok. A tíz napos rendezvénysorozat ez alkalommal is kortól függetlenül, minden érdeklődő számára változatos programokkal jelentkezik.
A megye magyar lakta településein tíz napon át számos program várja a Szeben megyei magyarságot. A színes felhozatalból bárki kiválaszthatja az érdeklődésének legmegfelelőbb kikapcsolódási lehetőséget: humorfeszt, néptánc, slam poetry, színházi előadások, bábszínház, ifjúsági buli, szüreti bál, filmvetítés, táncház és különböző sporttevékenységek közül válogathat mindenki kedvére.
A Magyar Napok programjaival kulturális örökségünk megőrzésének fontosságát hangsúlyozzuk, és a szórványban élő magyarok mindennapjait igyekszünk színesebbé tenni. Lényeges megőriznünk szellemi örökségünket, hagyományainkat, amelyeket az évszázadok folyamán hagytak ránk őseink, és amelyeket nekünk is tovább kell adnunk a következő generációknak. Erre teremt lehetőséget a XVI. Szeben Megyei Magyar Napok gazdag programkínálatával
Szervező intézmény: Maros Mezőségi Művésztelep
Célunk egy kiállítás sorozat keretében bemutatni az utóbbi két-három évben született válogatott képzőművészeti munkákból, amelyek a Maros Mezőségi Művésztelep öt, évente megszervezett képzőművészeti táborában (Mezőbánd, Mezőbergenye, Mezőmadaras, Mezőpanit, Csittszentiván) készültek. Három erdélyi városban (Kolozsvár, Segesvár és Marosvásárhely) egyeztettünk helyi képzőművészeti kiállítótermek működtetőivel, hogy 2014-ben 50 képzőművészeti munkát bemutatunk a helyi nagyközönségnek.
Szervező intézmény: Sipos Domokos Művelődési Egyesület
A Sipos Domokos Művelődési Egyesület rendezzvényeinek a célja a szórványban élő magyarok számár kulturális, művelődési és történelmi műsorok megtervezése és azok megvalósítása, a résztvevőkkel való kapcsolattartás és hagyományaink ápolása. Célunk a szórványban élő közösségek ismerkedése, nehézségeink, gondjaink megbeszélése, tanácskozások, anyanyelvünk megőrzése ls ápolása.
Szervező intézmény: Marosvásárhelyi Örmény Magyar Kulturális Egyesület
A MÖMKE a történelmi Erdély területén élő kisebbségek önrendelkezési modelljeinek bemutatását célozza egy tudományos konferencia és kulturális program keretében, azzal a szándékkal, hogy a közösségek tagjainak történelmi ismeretei bővüljenek, identitásuk erősödjön.A konferencián erdélyi örmény, magyar, székely, román, szász, zsidó kérdésekben jártas akadémikusok, történészek referálnak a történelmi Erdélyben élvezett jogaikról és helyzetükről. Kulturális műsor keretében az élő hagyományokat mutatják be hivatásos zenészek és táncosok.
Szervező intézmény: Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum
A tavaly több év kihagyás után szerveztük meg újra a Kolozs Megyei Szüreti Bált. Célunk a hagyományok felelevenítése, megőrzése, nem utolsó sorban pedig egy olyan szórakozási lehetőség biztosítása a Kolozs megyei magyar közösség számára, ahová családjukkal, barátaikkal, ismerőseikkel jöhetnek. A hagyományos szüreti báli hangulatot a meghívott művészek koncertjeivel próbáltuk színesíteni a résztvevők nagy örömére, így tavaly az egykori táncdalfesztiválok nyertesei, Koós János, Zalatnay Sarolta és Aradszky László szórakoztatták a közönséget. A rendezvényre az előző évben több, mint 2600 Kolozs megyei látogatott el.
Szervező intézmény: Paptamási Kultúrothon
A már több évtizede megrendezésre kerülő hagyományőrző rendezvény településünk egyik legfontosabb hagyományőrző programja. Ez az alkalom esélyt ad arra, hogy a faluban élő fiataloknak, gyerekeknek átadjunk egy olyan hangulatot, népi tradiciót, amelyet örököltünk őseinktől. A szüreti bálra való felkészülési időszak mintegy egy hónapot vesz igénybe, hiszen a település utcáin felvonuló fiatalok és gyerekek ebben az időben tanulják meg a településre jellemző szüreti táncot. A hagyományőrző szüreti felvonulás során népdalokat éneklő fiatalok lovas kocsival, lóháton hívogatják az esti rendezvényre a lakosokat, majd az esti órában kezdetét veszi a bál.
Szervező intézmény: Fogyatékos Személyek Szociális Beilleszkedésével Foglalkozó Egyesület
Szervező intézmény: Bolyongó Szinházi Egyesület
Az "Ahogyan a víz tükrözi az arcot" című előadást a hétvégén a kolozsvári Tranzit Házban játssza a társulat. Október 11-12-én, szombat és vasárnap délután 6 valamint este 8 órakor láthatja a közönség a 3 kontinens 18 országában bemutatott előadást.
A dokumentarista jellegű előadásban a fiatalokat érintő társadalmi- szociális problémákat, így a magányos gyerekek, a tehetetlen szülők, a kiszolgáltatott fiatalok helyzetét és történeteit járja körbe a társulat. Hosszú beszélgetések, interjúk és egyéni megnyilatkozások eredménye a közös forgatókönyv alapján készült előadás, amelyet 325. alkalommal mutatott be a csapat.Szervező intézmény: Szacsvay Imre Általános Iskola
A Szacsvay napok elsődleges célja a közösségfejlesztés, ami az iskolánk 709 diákját, 50 pedagógusát és több száz főből álló szülői csoportját érinti, akik együtt ünnepelve, versenyezve, szórakozva, erősebb közösséggé kovácsolódnak össze. A Szacsvay Imrének szentelt történelmi előadások a magyar identitástudatot hivatottak erősiteni, az ő nevével fémjelzett sakkverseny pedig fejleszti a versenyszellemet.
Szacsvay Napok programja
Október 10., péntek, NagyváradOktóber 11., szombat, Biharsályi
9:00 - 9:30 gyülekező Biharsályiban, a réten kijelölt helyenSzervező intézmény: Botorka Művelődési Egyesület
A Botorka Művelődési Egyesület és a balánbányai 1-es Számú Általános Iskola 2014 október 10-12 között első alkalommal szervezi meg a Báthory András Napokat. A rendezvénysorozat keretében kerül sorra a Botorka Közművelődési Órák októberi előadása, amelyet Szőcs János történész, muzeológus mutat be, Báthory András, a bíboros-fejedelem címmel
Program:Szervező intézmény: Maros Megyei Cserkészekért Egyesület
A cserkészmozgalom célja, hogy a fiatalok jellemes egyéniségként a helyi közösségnek, a nemzetnek és az emberiségnek értékes és hasznos tagjai legyenek: "emberebb emberré, magyarabb magyarrá" váljanak. A rendezvény célja a magyar népművészet minél tágabb körben való népszerűsítése, ápolása. A rendezvényen szerzett tapasztalatokat a jelenlévő cserkészek felhasználhatják a jövőbeli tevékenységeik során, ezáltal is hozzájárulva a magyar nép hagyományainak ápolásához és terjesztéséhez.
Csatolt dokumentumok, képek:
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570