Szervező intézmény: Albin Alapítvány
A generációk közötti különbségeknek köszönhetően egyre zavarosabb a fiatalok társadalmi valamint annak alakításában való szerepe. A Next és Net generációknak is nevezett Y és Z generációk (a 90-es évek után született gyermekek) abban különböznek a korábbi generációktól, hogy magas szintű tájékozottsággal rendelkeznek a kommunikáció, média és digitális technológia területén.
Az Albin Alapítvány egy 5 fordulós online vetélkedőt szervez a fiatalok számára, amely során a társadalom 5 fő témáját fogják tárgyalni: társadalmi problémák (függőségek a fiatalok körében, iskola elhagyása, szétesett családok stb.), kultúra (könyv vs e-book), oktatás (lehet, hogy többet tudunk tanárainknál?), környezetvédelem valamint önkéntesség és aktív fiatalság: mi hiányzik? A vetélkedőben 6-10 személyes csapatok vesznek részt.
A szóban forgó projekt olyan munkaeszközt szeretne nyújtani, amely által a projekt kedvezményezettjeit érdekeltté lehet tenni lakhelyük jövőformálásában. Az érdekeltség eléréséhez felhasznált eszköz egy online vetélkedő, amely közel áll az említett generációkhoz. Az internetes felületet használja, azt a közeget amelyet a célcsoport ismer és kedvel, továbbá a vetélkedők eszközét is beveti, amely az intellektuális tevékenységekre való motiváció és buzdítás.
A projekt céljai: a vetélkedő számára platform kialakítása, minimum 100 személy bevonása, legalább 50 projektötlet kidolgozása, egy öttagú zsűri kialakítása, minimum 3000 fiatal bevonása a közösségi oldalak által, a fiatalok részvételi arányának növelése Nagyvárad jövőjének alakításában.
A vetélkedő próbái 5+1 héten át tartanak majd. Egy adott próba elvégzésére 1 hét fog a résztvevők rendelkezésére állni. Minden próba beküldését egy egyhetes értékelés követi, amelyet az 5 személyből kialakított szakértői zsűri fog elvégezni.
A vetélkedő lezajlását egy konferencia követi, amely lehetőséget nyújt a megmérettetés során született legjobb ötletek és projektek bemutatásara.
Szervező intézmény: Kisküküllő Borlovagrend
A Kisküküllő Borlovagrend, „Minőségi szőlőtermesztés és szüreti hagyományok” címmel konferenciát szervezünk szőlőtermelő gazdák részére, majd megszervezzük a hagyományos „kelementelki szüretet”. Helyi szokáshoz híven fúvószenekar szórakoztatja a szüretelőket a szőlőszedés napján, ellátogatva gazdától gazdáig. Szüret napján népviseletben öltözött ifjak feldíszített lovas szekereken ülve zeneszóval és népies rigmusokkal invitálják a résztvevőket a kelementelki szőlőhegyen lezajló szabadtéri ünnepségre és az esti szüreti bálra.
Szervező intézmény: Falu Kútja Egyesület
A Szilvaízfőző fesztivál innovatív jellegű etno-gasztronómiai képzés és egyben revival jellegű népszokás, ahol a benevezett résztvevő csoportok megtanulhatják az üstben főzött szilvaíz készítésének arhaikus teknikáját. A program közvetlen célcsoportja a györgyfalvi és környéki családfői, közvetetten viszont mindenki aki úgy gondolja, hogy a késsel vágható, padláson tárolt (bio)szilvaíz felülmúl bármilyen modern ínyencséget.
Szervező intézmény: Szentgyörgyi Ifjúsági Tanács
A SZIT (Szentgyörgyi Ifjúsági Tanács) a Kovászna Megyei Sport és Ifjúsági Igazgatósággal partnerségben idén egy három részes képzéssorozattal indította az évet. Alább olvashatók a képzéssorozat részleteit. Próbáld ki magad képzéssorozat
Szervező intézmény: Báthory István Alapítvány
A Báthory Napok egy kisváros magyarsága számára elősegíti a magyarságtudat erősítését és megőrzését. A program szakmai és kulturális rendezvényekből áll: néptánctalálkozó, nemzetközi ifjúsági sakkverseny és történelmi vetélkedõ, nemzetközi történész konferencia a Báthory családról, komolyzenei illetve népzenei program, szinházi előadóest, képzőművészeti tárlatok, stb.
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Szabadságszobor Egyesület Arad
Az aradi magyar, valamint az általános magyar kultúra és történelem ünnep- és emléknapja.
ARADI MAGYAR NAPOK – 2012Szervező intézmény: Bodor Péter Művelődési Egyesület
200. éve született Erdőszentgyörgyön Gróf Rhédey Claudia, Hohenstein hercegnő, Őfelsége II. Erzsébet angol királynő ükanyja
A Bodor Péter Művelődési Egyesület szoboravatással egybekötött megemlékező ünnepséget szervez Rhédey Claudia születésének 200. évfordulója alkalmával a Százfonat Egyesület, az Erdőszentgyörgyi Polgármesteri Hivatal és Tanács, valamint a Communitas Alapítvány támogatásával.
Az ünnepség 2012. szeptember 23-án délelőtt 11 órakor kezdődik az erdőszentgyörgyi református templomban ökumenikus istentisztelettel, majd a Rhédey-kastély udvarán folytatódik, Rhédey Claudia szobrának avatásával. A szoboravatáson a Cantuale énekegyüttes is fellép, majd megemlékező és ismertető beszédek hangzanak el.
Az avatást követően a felújítás alatt álló kastély látogatására nyílik lehetőség.
A megemlékező ünnepség a kastély felújított pincéjében Novák József pajzscímer-kiállításának megtekintésével zárul.
Szervező intézmény: Horváth János Társaság
A Horváth János Társaság idén szeptemberben tizenegyedik alkalommal rendezi meg a Kórusfesztivált. Az esemény a négy napos Város Napi rendezvények kiemelkedő színfoltja. A rendezvényen részt vesznek a környékbeli ének együttesek, Érmihályfalváról, Székelyhídról, Diószegről, Szalacsról, a margittai Gyöngyvetők Népdalkórus és természetesen a Horváth János Társaság Vegyes Kórusa. A műsor a margittai Művelődési Házban mindig telt ház előtt zajlik, ami 500 nézőt jelent. Évről - évre egyre több nézője, hallgatója van bizonyítva ezzel rendezvényünk létjogosultságát. A felnőttek mellett színre lép a margittai ifjak két éve megalakult kórusa is. A program amellett, hogy nem engedi elhalványulni, feledésbe merülni népdalainkat, népdalfeldolgozásainkat, kórusműveinket nagyszerű alkalom arra is, hogy erősítsük kapcsolatunkat a környékbeli kulturális csoportokkal. Emellett szórakozási lehetőség a kulturális rendezvényeket igénylő margittai és környékbeli nézők számára. A fellépőket a műsor után megvendégeljük egy estebéddel, mely eddig minden alkalommal kötetlen nótázással párosult. A nótaest valamikor éjszaka ér véget. Ezeken a rendezvényeken nagyon sokat tanulunk egymástól, megismerjük a környék dalait, hagyományait. Műsorainkba bevonjuk a fiatalokat, akik reményeink szerint továbbviszik ezt a szép hagyományt. Úgy ítéljük meg, hogy rendezvényünkkel erősítjük lokálpatriotizmusukat és az itthon maradási kedvüket. A műsor minden alkalommal díjmentes.
Szervező intézmény: Romániai Magyar Gyógypedagógusok Egyesülete
Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Gyermekfilharmónia Alapítvány
Szervező intézmény: Schola Particula 1557 - Bolyai 2000 Egyesület
Az ünnepségsorozatra 2012. augusztus 31. és szeptember 2. között kerül sor, és több, és az eddigi Találkozók tapasztalatai alapján több mint 1500-2000 résztvevőre számítunk. Egyesületünk most is, mint minden alkalommal színes, kulturális, tudományos és szórakoztató programmal várja az érdeklődőket.
2012-ben VI. alkalommal kerül megrendezésre a marosvásárhelyi Bolyai Világtalálkozó. A kiemelkedő eseményre a világ minden tájáról várjuk az iskola volt tanulóit. Külön számítunk a volt és jelenlegi tanárokra, a jelenlegi tanulókra és családjaikra, valamint mindazokra, akiknek fontosak Bolyai eszmék, a mindenkori iskola támogatói, szimpatizánsai.Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Cibermák Kulturális Egyesület
2012. augusztus 27-szeptember 2. között a Cibermák Kulturális Egyesület néptánctábort szervez. A tábor helyszíne Ipp-Szilágyzovány.
Szervező intézmény: Csala Kürtje Fúvószenekar
2012 augusztus 25-én a baróti “CSALA KÜRTJE” Fűvósegyesület hatodik alkalommal szervezi meg a “SZÁZ KÜRT RIADÓJA SZÓL”, rendhagyó fűvószenekari találkozót az erdővidéki kisvárosban, Baróton.
A házigazda fűvószenekar meghívására a következő fúvószenekarok jelezték részvételüket: a mikóújfalusi “Nagykürt 95” Fúvósegyesület, a köpeci “Hangafa” Fűvószenekar, a nagybaconi fűvószenekar, valamint a parajdi-, árkosi-, sepsibükszádi- és a székelyzsombori fúvószenekarok.Szervező intézmény: Pro Ruris Egyesület
Programtervezet:Csatolt dokumentumok, képek:
Szervező intézmény: Kazun Egyesület
Az Ismerjük meg kultúránkat! Hagyományőrző tábor a Kazun Egyesület szervezésében kerül megrendezésre 2012. augusztus 21–24 között Előpatakon, Kovászna megyében.
A hagyományőrző tábor célja, hogy a magyar néptánc és népi kultúra iránti érdeklődést elmélyítse a kászoni medence fiataljaiban. Célunk a magyarságtudat kialakítása, hagyományaink, népzenénk és néptáncunk megismertetése, átörökítése, élővé tétele valamint a régió fiataljainak a közösségi életbe való bekapcsolása.Programtervezet
Nap/Tevékenységek | Délelőtt | Délután | Este |
Aug. 21 (kedd) | Érkezés, szállásolás | Játszóház (bemelegítő népi játékok) | |
Aug. 22 (szerda) | Néptánc műhely (nyárádmenti és somogyi táncok gyakorlása, rábaközi táncok alaplépéseinek elsajátítása) | Népdal és mondóka műhely (a tanult táncokhoz tartozó népdalok tanulása, népi mondókák elsajátítása) | Néprajzi előadás (A tanult táncokhoz kapcsolódó régiók, szokások bemutatása; Filmvetítés - Bikaütés) |
Aug. 23 (csütörtök) | Néptánc műhely (új rábaközi táncrend elsajátítása) | Népdal és népi játékok műhely (az elsajátított táncokhoz kapcsolódó népdalok gyakorlása, új népi játékok tanulása) | Néprajzi előadás (Filmvetítés – Aprószentek és Betlehemezés; kötetlen beszélgetés) |
Aug. 24 (péntek) | Néptánc műhely (a rábaközi táncrend gyakorlása) | Népdal, mondóka és népi játékok műhely (a tábor ideje alatt tanultak gyakorlása) | Hazautazás |
400489 - Kolozsvár, Majális (Republicii) u. 60. szám
Mobil: 0723-250324
Tel./Fax: 0264-594570